Přejít na obsah

Motor 1.0 TSI


18lubi81

Doporučené příspěvky

Tak pocitově ten točivý moment nebude dostupný v těch nízkých otáčkách nikdy, i 1.2 TSI má maximum od 1400ot papírově a pocitově taky zabírá až někde kolem 1600-1800, ale je to způsobem měření, papírové hodnoty se udávají ze statického měření, to co dostaneš na brzdě nebo v provozu ale odpovídá dynamickému měření. Takže proti papírovým hodnotám bude turbomotor zabírat vždy "opožděně".

 

https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/33526/TrpikP_Zpusoby a metody_PJ_2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y

zhruba od strany 17

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Však reálná spotřeba se vždy liší od té papírové, rozhodně bych nedělal hned závěry, že reálná spotřeba musí být automaticky s přímou úměrou vyšší jako je to u té papírové. Proto jsem tvrdil že je zbytečný se tím zaobírat, stačí chvíli počkat na první vyrobená auta. Však už jsou první testy této motorizace. 

Svět motorů se tímto bude zabývat v příštím speciálu Technika. 

Bylo by fajn sem hodit sken testu z aktuálního čísla SM. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reálná a papírová spotřeba co jsou to proboha za pojmy?

Existuje pouze normovaná spotřeba stanovovaná podle různých norem za definovaných parametrů a podminek, v autorizované zkušebně, a provozní spotřeba, zjišťovaná provozovatelem vozidla za blíže nespecifikovaných podmínek. Že se obě spotřeby musejí lišit  je proto zcela logické a je zbytečné o tomj vést sáhodlouhé dikuse.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, normované hodnoty mnoho neříkají, ale když mám dvě stejná auta, testovaná podle stejného scénáře (normy), který je sice nereálný a vychází tam mnohdy nereálně nízké spotřeby a najednou je u stejného motoru rozdíl 10%, tak to vyvolává otázky. Jasně, reálná spotřeba se teprve ukáže a navíc každý bude jezdit podle svých tras s jinou spotřebou.

 

@dodge Myslím že všichni víme co se míní "papírovou spotřebou". A tedy nejde o to, že by se lišila spotřeba normovaná a "provozní", to snad všichni očekávají. Tady jde o to, že se liší spotřeba normovaná dle NEDC pro jeden a ten samý motor, jednou s filtrem pevných částic a podruhé bez a rozdíl dělá 0,5l. Proto jsem se ptal, zda někdo neví, jestli něco měnilo v metodice,  nebo ten půllitr je tím filtrem. V provozu spotřebu porovnávat můžeš, ale vždy tam budou různé vlivy které se nedají opakovat při každém z měření stejně (v tom má normovaná spotřeba výhodu, že se dá přesně porovnat, kór u jednoho výrobce).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslet znamená nic nevědět.

V technických vědách se na rozdíl od věd humanitních pracuje s exaktně definovanými pojmy.

Říkat že všichni vědí co to či ono znamená, aniž by to či ono bylo exaktně definováno má nulovou vypovídací hodnotu, protože pod tím či oním si může představovat kdokoliv cokoliv.

Pokud se někoho pofivuje rodílům ve spotřebě toho jednoho a samého motoru, kde bere jistotu že se jedná o ten samý a stejný motor? Protože se stejně jmenuje? Je jisté že na FL je shodný motor bez jakýchkoliv změn, pochybuji o tom. Ale rozřešení je jednoduché, stačí se dotázat výrobce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasil bych s tebou, ale pojem "papírová spotřeba" se běžně používá i v médiích. Samozřejmě je třeba pojmy správně definovat, ale zase to není třeba vést do extrémů, navíc další rozvíjení diskuze na toto téma už je OT.

 

A to je právě ono, jde mi to to, zda někdo neví co je tam přesně za změny, nebo co by mohlo způsobit tak velký rozdíl v té spotřebě. Zatím známí rozdíl má být ve filtru částic. Každopádně důležité z pohledu zákazníka je to, že je to ten "samý" motor + úpravy nutné pro doplnění filtru pevných částic a něco z těch úprav je zodpovědné za nárust normované spotřeby (kdyby ses chtěl dohadovat, že jsem neřekl podle jaké, tam mám na mysli spotřebu dle normy NEDC).

Nejsem si jist, zda jsem se vyjádřil srozumitelně, ale prostě mi jde o to, mám 1.0 TSI 81kW ve Fábii a pak mám 1.0 TSI 81kW ve Fábii FL (kde je motor o stejném základu + dolněný o změny potřebné pro aplikaci filtru pevných částic) a rozdíl je 0,5l ve stejném testu. Ale to snad bude vysvětleno v tom Světe Motorů co má vyjít se speciální přílohou a v reálu to snad na spotřebu nebude mít vliv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@dodgenevšiml jsem si, že diskutuji na nějakém odborném diskusním fóru o humanitních vědách či co tak sem nemotej odborné názvosloví. Nebo klidně motej ale nevnucuj to tady někomu komu je to tak nějak:horse:

@Martabje to pro mě zbytečné hledat, ale někde tady na fóru byla citace, která vypadala jako oficiální vyjádření, že to dopočítávají z NEDC na WLTP. Proč by dělali dle mého nákladné testy na základě normy NEDC a o 3 měsíce později znovu už podle WLTP? 

Tak už ty NORMOVANÉ HODNOTY neřešme protože je toho tady už nějak přes čáru a stejně z toho vzejde koňský hovno. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ta citace je přesně z tohoto:
image.thumb.png.5f06e162a05c5b711ff670f50c398610.png

konkrétně https://cdn.skoda-storyboard.com/2018/08/TD-FABIA-petrol_CZ.pdf strana 4

 

Ono zase podle té hodnoty platí za flotilové emise, takže snaha mít tu spotřebu co nejníže tam je. Ale to byla spíš otázka ve smyslu "kdyby někdo věděl", jak píšeš, můžeme o tom diskutovat ještě 3 strany a výsledku se stejně asi nedobereme :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 2 týdny později...
  • o 4 týdny později...
  • o 2 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...