Přejít na obsah

(F III) OEM Svetelný senzor v palubnej doske


wirer

Doporučené příspěvky

OEM Svetelný senzor v palubnej doske

 

Zoznam materiálu:

- 6V0 907 451 A - fotosenzor v palubnej doske. POZOR ! dôležité je označenie A na konci. Pokiaľ je v aute automatická klíma, pravdepodobne už bude aj senzor, ale bez písmena A.

- 1K0 972 704 C - konektor pre fotosenzor

- 5E0 941 431 N - prepínač svetiel s funkciou AUTO

- 000 979 009 E - 6ks - piny do konektora, BCM jednotky, prepínača svetiel

- vodiče 4 m

 

001.thumb.png.259a4946dfd8a238e5d70a587acb5fbe.png 002.thumb.png.1318e557119b1c8b18573cedeb312109.png

 

Potrebné náradie:

- textilná izolačná páska

- sťahovacie pásky

- krimpovacie kliešte/kombinačky

- úzky plochý skrutkovač / hrubšia ihla

- torx 20

- notebook a diagnostika

 

Schémy zapojenia:

 

003.thumb.png.8a21819ad6783c74e1b3ca57fd1c45ad.png 004.thumb.png.d2082d101b3542f42c4db03d9fdf385b.png

 

Pohľad na svetelný senzor a konektor:

Senzor nie je nutné rozoberať, ide len o názornú ukážku. Káble som si prichystal vopred, senzor sa predáva zvyčajne bez nich.

 

005.thumb.jpg.781cb9354e3383661f66bb953048710e.jpg 006.thumb.jpg.fa245ed312083b702c0d7b725ae828a0.jpg 007.thumb.jpg.e66ce94c38d080b4a83af5f711f032a0.jpg 008.thumb.jpg.2ce30790d149e3cea483e8fa7e0d7730.jpg 009.thumb.jpg.835c7cc07698fbebe81724fbd77600f4.jpg 010.thumb.jpg.cb4f29d8b7445afa13ffe4f954e249d3.jpg 

 

Postup:

Rozobrať polovicu interiéru ... :D

 

011.thumb.jpg.635b5eaf4e9c4bdcbcf697ef4a19dcd1.jpg

 

Možno to až také komplikované nebude. Ako stále, píšem ako som postupoval ja.

Kedže sa potrebujeme dostať k svetelnému senzoru alebo k jeho krytu, nevyhol som sa demontáži okrasnej lišty, rádia, stredných výduchov kúrenia, prepínača svetiel (ten sa musí vymeniť tak či tak), BCM jednotky a budíkov (prístrojová doska).

Okrasná lišta je nacvaknutá - odporúčam začať na strane vodiča, konkrétnejšie na pravej strane kde končia budíky. Vložiť plastové páčidlo, alebo jednoducho potiahnúť rukov. Následne povyťahovať po celej jej šírke smerom k spolujazdcovej strane. Odložíme si ju bokom, aby sa predišlo jej zničeniu.

Na rádio sú nutné vyťahovacie prípravky, pliešky. Tie zasunieme do vyznačených otvorov a celé rádio vyberieme von. Odpojenie konektorov už necham na uvážení. Teoreticky tieto dva kroky je možné vynechať, ak si trúfnete vybrať priamo výduchy kúrenia a podarí sa vám prestrčiť potrebné dva vodiče od svetelného senzora k BCM jednotke.

Výduchy kúrenia držia na myslím 4 či 5 plieškoch, prii vyberaní si pomôžeme oboma rukami - jednu do otvoru po rádiu, druhú z vonkajšej strany. Tou spodnou rukou vytlačíme výduchy von. Chce to trošku cviku, ale dá sa to hneď na prvýkrát.

Pre demontáž budíkov skloňte volant do spodnej polohy a smerom k sebe. Odistite krytiu lištu dekoru potiahnutím k sebe, držať ju bude koženka. Tá môže ostať na svojom mieste. Pod budíkmi vyskrutlujeme dve torx skrutky, postačí skrutkovač od rezervy, torx č.20. Budíky vytiahneme nad volant a zatiaľ neriešime.

Prepínač svetiel prepneme do polohy 0 (slovom nula), zatlačíme dnu a zároveň otočíme v smere ručičky hodiniek, čím sa uvoľnia západky a prepínač vytiahneme von, odpojíme konektor.

BCM jednotka je nacvaknutá v svojom držiaku pod volantom, presnejšie za poistkami. Lepšie je najprv odpojiť všetky 3 konektory a až potom ju vyberať.

A aby som nezabudol, na vybratie krytu namiesto svetelného senzora, alebo pre jeho kontrolu využite plastové páčidlá, je uchytený iba dvoma pružnými sponami.

 

012.thumb.jpg.03c8be983f170f26ba0bfdc5d7a3556b.jpg 013.thumb.jpg.5f895d5c31d3d2b1ae5b4527ac7d60cf.jpg 

 

Tým rozoberanie zatiaľ končí, začína elektronická časť. Celkovo je potrebné natiahnúť tri vodiče - dva idú medzi senzor a BCM jednotku, jeden medzi prepínač svetiel a BCM jednotku.

 

Osadenie pinov:

- svetelný senzor - pin 1 - smer BCM - T73a/13

- svetelný senzor - pin 4 - smer BCM - T73c/56

- prepínač svetiel - pin 2 - smer BCM - T73a/43

 

Vodiče som zapájal najprv do svetelného senzora, piny zakrimpujeme na vodiče a vložíme na správnu pozíciu do konektora, konektor zapojíme do senzora. Vodiče som ako zvyčajne omotal textilnou izolačnou páskou pre ochranu na dĺžke asi 120 cm, vodiče sú dlhšie asi o 20 cm smerom k BCM. Prestrčíme ich otvorom pre senzor a senzor osadíme na svoje miesto. Pre správne vedenie vodičov poslúžia otvory po výduchoch, rádiu, budíkoch. Vodiče natiahneme smerom k BCM jednotke priestorom za budíkmi a prichytíme o pôvodné káblové zväzky.

 

014.thumb.jpg.dbc2590e97328403e4398462818ffda2.jpg 016.thumb.jpeg.425fd4ba895f66f38041c3c2c226e502.jpeg 017.thumb.jpeg.b3082476ff5f32a99ebb0b3eeec9fdbe.jpeg 

 

Od prepínača svetiel je nutné natiahnúť jeden ďalší vodič priamo do BCM. Pin si nakrimpujeme na asi meter dlhý vodič, na konektore úzkym skrutkovačom alebo ihlou odistíme poistný plast a pin osadíme na správne miesto. Opäť prichytíme  na vhodné miesto k pôvodnej kabeláži smerom k BCM jednotke a osadíme na správnu pozíciu.

 

015.thumb.jpg.d57e08a99fb117534285619194dd77fd.jpg

 

Tým by bolo doplnenie potrebných prepojov dokončené. Zloženie všetkých potrebných prístrojov na svoje miesto je otázkou pár minút, poradie nie je dôležité (prepínač svetiel, budíky, rádio, okrasná lišta, ...).

 

018.thumb.jpeg.6e227ac07c65d11850b89788ae40053e.jpeg 019.thumb.jpg.683c42dd75bd5e838be711d6c7e9b238.jpg

 

Ako predposledný bod je nutné nakódovanie senzora, aby auto o ňom vôbec vedelo. Zároveň je možné nastaviť si coming/leaving home.

 

Kódovanie:

- Modul 09 – Central Electronics

- Coding – Long coding calculator

    - Byte 6 - Bit 0-1 zmeniť na 01 Light Sensor installed [PR-8K3+8N4]

    - Byte 7 - Bit 0-1 zmeniť na 03 Coming/Leaving-Home Type: Seat/Skoda/Volkswagen

    - Byte 7 - Bit 5 zaškrtnúť Light Switch with Assistance Driving Light (ADL) installed [PR-8K3]

- Adaptations 10

    Comfort illumination-Coming Home Verbaustatus zmeniť na automatic

    Comfort illumination-Leaving-Home Verbausstatus zmeniť na Enabled

    Comfort illumination-Menuesteuerung Coming Home Werkseinstellung zmeniť na active

    Comfort illumination-Helligkeitsschwelle Infrarot-Messung zmeniť na 72.0

    Comfort illumination-Helligkeitsschwelle Forward-Messung zmeniť na 100.0

    Comfort illumination-lho_aktiviert zmeniť na active

    Comfort illumination-Coming Home Leuchten zmeniť na Fog light/Low Beam podľa požiadaviek

    Comfort illumination-Coming-home Einschaltereignis zmeniť na Driver door/Ignition (volí sa možnosť, odkedy má počítať nastavený čas coming home)

 

Pri zvolení stretávacích svetiel:

(5)-Leuchte6ABL LB44-Light_Function_B_6 zmeniť na Coming Home Leaving Home

(5)-Leuchte7ABL RB5-Light_Function_B_7 zmeniť na Coming Home Leaving Home

 

Pri zvolení hmloviek:

Leuchte12NL LB40-Light_Function_C_12 zmeniť na Coming Home Leaving Home

Leuchte13NL RB3-Light_Function_C_13 zmeniť na Coming Home Leaving Home

 

Záverečný krok? Počkať si na zotmenie a otestovať funkčnosť automatického zapínania svetiel aj Coming/Leaving Home funkcie.

 

Video coming/leaving home:

 

 

 

V prípade problémov alebo nejasností ma neváhajte kontaktovať. Prípadne sa zastavte a namontujem :) .

 

Odkaz na článok: http://wirer.sk/easy_light/

 

 

Editováno: , autor: wirer
  • Díky 1
  • Pozitivní 4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...

Ja s niecim podobnym. Nefungovali printom hmlovky, ani manualne, ani pri auto rezime. Bluetooth som ale nemal. Zapinalo to celkom obstojne, nonked som prisiel na original, tak lutujem tych 15€...

Moj senzor je na predaj, ale do CR sa asi kvoli poste neoplati posielat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
  • o 2 měsíce později...

@wirer prosimtě dotaz k demontáži BCM.

DP tvrdí že pro její demontáž je potřeba demontovat panel spodního A sloupku.

Je to opravdu nutné? Ve svém návodu výše to nezmiňuješ.

Pokud jsi to zkoušel později lze demontovat prostřední fukar topení bez demontáže rádia, je nutné demotovat levý fukar topení?

Dík

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- spodný 1-stĺpik netreba. odpoj konektory od BCM (všetky 3) a vyber ju von

- nemá zmysel stredný výduch vyberať bez demontáže rádia. neviem ako by si chcel tade prestrčiť káble....ale šak skús. mne je ľahšie a rýchlejšie dať von rádio, ako niečo polámať či sa štvať nad niečím

- ak dokážeš káble prepchať bez vyberania ľavého tak to skús...ja nikoho nenútim dodržiavať moje návody !!!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Tak mám za sebou neuspěšny pokus o montáž.

Kabel k senzoru se mi podařilo protáhnout palubkou bez nutnosti demontovat rádio.

tmp-cam-394217748.thumb.jpg.32d0c42eb27fab3b197c778e0ef1d35f.jpg

C konektor bcm ještě šel. Ale A konektor jsem vzdal. Netvrdím že to nejde ale není tam ani vůbec místo.

Kdyby byl zájem nabízím "instalační sadu".

Spínač + senzenzor + kabeláž.

Editováno: , autor: zwan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@wirer dík za postouchnuti.

Mám zasebou 2 tentokrát úspěšný pokus.

Jen info pro ostatní lze použít i vypínač 

5E0 941 431 D který je celý cerny. Jináč asi to samé jako N

Jen dotaz na ostatní fungují vám v poloze auto mlhovky?? Musím prepnout na potkavacky a až pak fungujou.

Editováno: , autor: zwan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najde se nekdo s dodelanym senzorem dle tohoto navodu ?   Funguji Vam mlhovky v poloze AUTO ?

Jaky jste použili spínač světel?

Napadají mě jen 2 duvody a to  vada spínače nemám novej, nebo chybějící část kodovani..

 

EDIT vypínač mám správný , budu muset sehnat někoho kdo mi ho zapůjčí abych vyloučil jeho chybu.

 

EDIT2 zkusil jsem dalsi vypínač D i s N na konci asi mi teď bude chybět nějaké kodovani. :(

 

Editováno: , autor: zwan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Ahoj,

problém s mhlovkami v poloze AUTO  je  vyřešen.

Na drive2.ru je  pospána podobná instalace pro rapida  https://www.drive2.ru/l/526746884883088666/ .

Chybělo mi kodování

- Modul 09 – Central Electronics

- Coding – Long coding calculator

-  Byte 6 - Bit 3 zaškrtnout.

Po nastavení vše funguje jak má.

Postupoval jsem přesně podle zde uvedeného návodu, jen s tou vyjimkou že jsem použil černý výpínač s D místo N na konci.

@wirer  pokud ti to stojí za to doplň na článek na svém webu.

Děkuji za pomoc uživateli @pjdefort za ověření spínače a kodování.

Pro úplnost mám F3 vyrobenou 2015/4 ambition plus, BCM konční na 089B.

Snat to někomu pomůže.

 

 

Editováno: , autor: zwan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...