Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Nechci se hadat ale nesouhlasim a trvam si na tom ze DAB radio hraje jen s kusem dratu zapichnutym v koaxialove koncovce :)  O GPS nebyla doposud rec a to nevim- mozne to je.  Ale co se tyce FM/DAB tak staci v aute obycejny prut a udela stejnou paradu :)  Kdyz tak nad tim premyslim, ve sluzebnim aute jsem mel 10cm prut a radio s DAB :) takze tak.

Kazdopadne jsme mimo s tematem a jak znam Pawouka zachvili prileze a smaze nas. Na antene dotaz nestal. To jsem zminil jen okrajove :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj TOMUS ,

Jestli myslis to video kde ti to naladi stanice ale neprehraje. Ja nevim nejsem odbornik. Ale uz jsem se v domacim HI-FI setkal s podobnym problemem a to u sveho otce na vesnici. Ma DAB radio a ackoliv by ve vesnici kde zije melo DAB podle mapy byt tak ackoliv jednotlive stanice vez najde, nic neprehraje. Po hledani priciny jsme prisli na to, ze je rozdil mezi DAB a DAB+ ktere prave pokryva uzemi mimo mesta.

DAB je starsi platforma s mensim dosahem. A pokud nemas DAB+ radio tak obycejne DAB ti mimo vetsi mesta nic nechyti a dela to presne tohle. Tzn stanici vidi, ale nehraje.

 

Jak jsem rekl, nejsem zadny odbornik. Pisu jen poznatky ze zivota. Jak to presne funguje nevim a urcite jsou zde elektroinzenyri, kteri by nam to vysvetlili.

 

Hawg :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odborník opravdu nejsi, rozdíl je jen v kódování, ne v pokrytí. Dnes se u nás vysílá jen +. To, že přijímáš signál na kus drátu ještě neznamená, že máš anténu s optimálním ziskem.  Ale v podstatě máš pravdu, anténa by stačila jedna, přenosné DAB rádia taky nemají dvě. Spíš je problém v tom, že se v ČR používají pro DAB dvě hodně rozdílná pásma. To starší L - pásmo už je hodně daleko od FM a není soudělné, viz.: http://www.digitalradiodab.cz/co-je-dab.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dulezite tedy je to co pisu od zacatku a to je skutecnost, ze na DAB neni potreba nejaka specialni antena a staci kus dratu s odporem tusim 40 Ohm ;) Tzn obycejny koaxial, nebo obycejny prut na strese, nebo obycejna pokojova smerova antenna :) 

Jinak s tim DAB signalem. Nechci se hadat ale na strankach ceskych radiokomunikaci je mapa pokryti a DAB signal normalne je. A neni totozny s DAB+ :) 

A timto svoji ucast v teto diskuzi koncim Protoze nikam nevede :) 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš pravdu nikam nevede: nechceš pochopiť aj to že doma príjmaš signál zariedenie je statické aj z antenou !

Uvedom si že s autom sa menia podmienky každou sekundou zatáčaš zástavba, vzdialuješ sa od vysielača.

To nezohľadňuje tvoj drôt ani ty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnia 22.02.2018 o 20:51, OtaH napisał:

Ahoj TOMUS ,

Jestli myslis to video kde ti to naladi stanice ale neprehraje. Ja nevim nejsem odbornik. Ale uz jsem se v domacim HI-FI setkal s podobnym problemem a to u sveho otce na vesnici. Ma DAB radio a ackoliv by ve vesnici kde zije melo DAB podle mapy byt tak ackoliv jednotlive stanice vez najde, nic neprehraje. Po hledani priciny jsme prisli na to, ze je rozdil mezi DAB a DAB+ ktere prave pokryva uzemi mimo mesta.

DAB je starsi platforma s mensim dosahem. A pokud nemas DAB+ radio tak obycejne DAB ti mimo vetsi mesta nic nechyti a dela to presne tohle. Tzn stanici vidi, ale nehraje.

 

Jak jsem rekl, nejsem zadny odbornik. Pisu jen poznatky ze zivota. Jak to presne funguje nevim a urcite jsou zde elektroinzenyri, kteri by nam to vysvetlili.

 

Hawg :D 

 

Ok , chapu ze nejsi odbornik :kol-47: . Ja taky pisu ze zivota. Mi nacita ale v ruznych mistech mi hraje. Slovensko mi hraje hrozne. Casto strati signal. Ostrava a F-M hraje dobre , ale beru vzdalenost . Je to kolem 100 km nebo trosku vice. Nejlip mi hra polsko :D . Mapa pokryti je ruzne delana. Mi ukazuje ze nebude mit signal a mam signal.

 

Pridat takove odkazy :

http://radiomap.eu/pl/katowice

 

http://radiomap.eu/cz/ostrava

Editováno: , autor: TOMUS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak presne tuhle starou antenu o ktery pises muzes vzit a dat si ji na kapotu u auta. A pokud budes mit DAB radio, prijem mit normalne budes. To je to co se ti snazim celou dobu vysvetlit. Dnes rano jsem to se sousedem zkusil. Dali jsme muj prut s 16 ti leteho auta na jeho s DAB - a hralo. :) 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...

Před rokem jsem se o to zajímal. Na radiu se zapne usb zdroj a krabička vyrábí z naladěných stanic mp3. Místo té nalepovací antény jsem chtěl vyměnit střešni anténu. Nakonec díky tomu, že na jižní Moravě jelo jen Lpásmo jsem od toho upustil. Teď jede  v III pásmu jenom čro. Tedy nic to obecně nepřinese. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Len ja som riešil už novšiu plutvu pre O3/S3/K/K... tie nedokážu chytať AM/FM/DAB, pretože tieto autá prijímajú rádio inou anténou, nie tou na streche. Ale staršie modely by to mali mať. Treba dávať pozor na farby, DAB by malo byť s čiernou koncovkou! ;)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...