Přejít na obsah

Vymena oleja / spotreba oleja / interval vymeny


velkepeni

Doporučené příspěvky

Ještě k té normě vw. Teď jsem se ptal v jednom škoda servise a podle vinka mě řekli , že může být 508/509 nebo 504/507 a ten druhý je prý vhodnější. Mám 1,5 s 0PF 1/2019 na skoda-dily mají origo olejovy filtr vw za 180.- Olej Castrol 5w-30 LL (504/507) se da sehnat okolo 220 kc/l , tak jdu na to ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Může a taky je, u každýho benzínovýho přímovstřiku je to realita bez ohledu na výrobce ...

Možná tady už maj ošéfovaný vstřikování, aby benzín tvořil co nejmejší kapičky a hořel tak dokonale bez produkce PM částic = sazí, ale to zase vede k nadměrné produkci NOx ...

a ty oxidy dusíku nesundaj jinak než recirkulací spalin, která tím že snižuje teplotu a omezuje množství kyslíku ve spalovacím prostoru zase nedovolí palivu aby shořelo bez produkce PM částic tedy sazí ...

 

Je to začarovaný kruh a bohužel dodržení povolené hladiny NOx ve spalinách má prioritu před vším, takže olej musí odvádět svou práci co nejlépe, aby saze ze stěn spalovacího prostoru odváděl co nejvíce pryč. Proto je důležité, jak má výrobce vyřešenou pístní skupinu, konkrétně pístní kroužky, protože pokud se kroužky postupně timhle olejem obsahující saze přicpou, ať už v drážkách pístu a nebo drenáže na stíracích kroužcích samotných, je vymalováno ...

 

Takové nízké stírací kroužky s jen "vrtanými" drenážními otvory jsou na to přímo stvořeny ... Takže to že je olej jak bota, to je dobře, jde ale o to, jak dlouho ho v motoru nechat.

Že LongLife interval určený budíky výpočtem podle nějakých parametrů z dob vývoje daného motoru není to nejlepší pro motor samotný se ví už také dávno, stačí se podívat, jaké intervaly na výmenu oleje má zbytek světa ve srovnání s "vyspělou" Evropou a jejími kvalitními palivy ...

 

Zajímavé čtení k 1.0 TSI v dlouhodobém testu po nájezdu 100tkm od experta z ŠA

179_litr2_1.jpg

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Ze jsi nemel problem s motorem nebo olejem neznamena, ze to motoru svedci. Motor hned neodrovnas, kdyz budes menit po 30 tis. km nebo dvou letech. Ale postupne mu zkratis zivotnost, rychleji se opotrebi,....... Zalezi na hodne faktorech (styl jizdy, zatezovani motoru,.. .), co to s motorem  udela.

Pokud auto menis po 3 nebo 4 letech, muze Ti to byt asi jedno. Ale jedno to asi nebude tomu, kdo s tim bude jezdit dalsi roky po Tobe....  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně - LL termín výměny (30 tkm u škodovky) je šitý především na míru firemní klientele - pro co nejnižší náklady.

Jako člověk, který má alespoň trochu pozitivní vztah k technice bych si v autě nikdy nenechal olej více než 15 tkm. Jen tak mimochodem - v současném autě také měním mot. olej každých 15 tkm (popř. po roce) a navíc tam dávám i tak LL olej. Servis neví, že si mezi oficiálními výměnami měním olej sám.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Tak jsem poprve vyměnil po 7000 tis. km. motorový olej ale až tak černý nebyl. Nevím ale někde psali , že ten olej 0w20 je zelený , tak to asi jako první nàplň v motoru nebyl protože to co jsem vypustil bylo spíš oranžový. Každopádně je tam 5w30 LL lll orig.vw 504/507. (220.- kč/l) Dal jsem lehce nad půlku měrky 4,2 litru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
před 1 hodinou, sheep-master napsal:

Jakou máte spotřebo oleje?i 

Mě to za 5000 km (mezi 5-10t km) sežralo cca 1/4-1/3 měrky což by mělo být 250-300ml. Zatím tam mám ten řídký olej 0W-20....

18000 km a rozsvitila se kontrolka... Rovnou jsem nechal vymenit olej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...