Přejít na obsah

Manuální klimatizace Fabia III - popis funkce


lumire

Doporučené příspěvky

Přečetl jsem několik článků, jak se aspoň částečně bránit usazování bakterii v manuální klimatizaci.

Zde vybírám ty hlavní pozitivní zásady:

1. Časté zapínaní klima aspoň na chvíli při každé jízdě,      

2. Zapínání klima také v zimě ,        

3. Vypnutí 5-10 minut před ukončením jízdy, aby se klima vysušila.

Omlouvám se za svoje neznalosti ( a hloupé otázky). Máte někdo skutečně ověřeno, že tyto zásady opravdu fungují, případně znáte další ?

- Kolik minut v zimě mám při jednotlivé jízdě nechat běžet klimatizaci a kolik minut přibližně ji mám dosušovat vypnutou ?

- Má být v zimě během zapnutí nastaven chladný vzduch do výdechů, nebo teplý ? 

- Má se v létě a také v zimě poslední minuty po vypnutí vysušovat teplým vzduchem nebo studeným do výdechů ?

A teď mám otázku trochu mimo:

- Kdy a jak dlouho je dobré používat současně vnitřní cirkulaci a kdy je dobré ji mít vypnutou ?

Manuál k vozu je hezký,  ale mě vždy zajímá:     Proč se to má udělat

Moc děkuji za odpovědi. Snad to pomůže i jiným majitelům. Já jsem 13 let jezdil ve Fabii I a klimu jsem nikdy neměl.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc to řešíš. Používej klimu, tak aby ti vytvářela příjemné prostředí a ne aby jsi byl jejím otrokem. Pokud jsi nějak extra citlivý, tak ji jednou za rok nech dezinfikovat ozonem. Pokud nejsi citlivý, tak dezinfikuj až začne smrdět (jednou za pět, šest, sedm let). Tímhle "cvičením" si stejně nějak extra nepomůžeš (zřejmě vůbec) a nadruhou stranu s těmi bakteriemi a plísněmi to není zas tak žhavé.

 

Vhodné mikroklima pro mikroorganismy se tvoří na výparníku klimy, který je při jejím zapnutí úplně mokrý (kondenzuje zde vzdušná vlhkost) - během pár minut ho stejně neusušíš a teplý vzduch k němu vzhledem ke konstrukci celého agregátu nedostaneš. "Sušit" jen výdechy do interiéru je úplně k ničemu.

 

Obšas zapnout klimu (jednou do měsíce) se doporučuje kvůli mazání klimakompresoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý nápad je vypnout klimatizaci s předstihem,

aby se Ti trochu srovnala teplota než vystoupíš, někteří jedinci špatně snáší teplotní šok a druhý den mají knedlíček :-).

Jinak ten filtr smrdí pekelně, po třech letech (120 tis km) se mi to stalo...nedalo se v autě vydržet.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Já tohle řeším hodně, protože mě klima dovede úplně odrovnat. Osvědčuje se mi kromě každoroční dezinfekce (dělám si ji sám) a nastavení spíše slabšího foukání jen ze spodních výdechů a výdechů pro okna (které na mém autě foukají slaběji). Teplotní šok se snažím omezit tím, že auto nejdřív vyvětrám normálně a chladím až po chvíli a před koncem jízdy klimu vypnu. Známým pravidlem je ještě nesnižovat teplotu o více než 5 °C než kolik je venku...což se s manuálem řeší těžko, bohužel už koncern nepoužívá výborný poloautomat s nastavitelnou teplotou. Nicméně dávat klimu na plné koule dobrý nápad není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Pořád to je v rovině psali to na internetu, tak to bude pravda. Žádné studie, žádné citace.
Když jsem byl v Madridu, tak venku bylo 40 stupňů a co šlo klimatizovat tak klimatizované bylo. Kanceláře, obchody, taxíky. A s nastavováním si hlavu moc nelámali, prostě mrazili na max. Nikoho jsem neviděl smrkat, já jsem taky žádné úhony nedostál.
Řekl bych, že nastavení klimatizace v autě je hodně individuální věc a univerzální postup asi neexistuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, oct napsal:

Je o z důvodu teplotního šoku při opuštění klimatizovaného prostoru. Dá se to dobře vygooglit. Například toto. Dokonce i vláda se tím zabývala.

 

takze jinymi slovy.... doma mam zacit v lete topit? protoze i kdyz doma neklimatizuju, docela dlouho drzi svou teplotu .. tkaze kdyz je venku 32 a ja mam doma 22 ... je to spatne?

 

je to nonsens ... ktery jenom blbne lidi, a ti pak vysiluji .. mame u nas v praci hafo expertu, kteri kdyz je venku 35, nastavujou klimu furt na 30 (cili je uplne zbytecna) ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas. A i kdyby to byla pravda, stejne se tim ridit nebudu.

 

Prave v tuto chvili tady v Shanghaji mame 39°C ve stinu (dle iPhonu je pocitova na slunci 49°C a rozhodne bych tomu veril), takze klima na 34° by znamenala jen mrhani energii/palivem. Vetsinou to za leto odnesu jednim nachlazenim, ale to je porad dobra cena za celo-letni komfort v aute/kancelari/doma.

 

BTW nastavit 34 na moji klime ani nejde... ;) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dnes je vela pseudo mudrlantov medzi ludmi a hlavne na internete... a plno vselikach navodov a pod. podla mna treba pouzivat hlavne vlastny rozum a neake racio ( nie asi vsetci ho maju) a niektori su mozno uz velmi pohodlny pouzivat ho... ja si myslim ze klimu treba pouzivat tak, aby sa clovek citil dobre... osobne klimu nastavujem o 1-2 stupne menej kedy by som sa uz citil nekomfortne teplo... povedzme ked mam klimu nastavenu na 25 a je mi teplo (nekomfortne)  v aute tak dam o stupen menej... ked to nepomoze o dalsi stupen... casom sa clovek nauci ake teploty mu vyhovuju...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nič neriešim, mám trvalo zima leto 22 a pohoda niekoľko rokov a počúvať tie žvásty ma nebaví.

 

Človek to má mať nastavené aby sa cítil OK, jedine kde by som si dal bacha pre bábätká, maličké deti oni nemajú vyvinutú termoreguláciu a aj jeden prípad sa stal, matka šla dlhú cestu niekam na juh a po vystúpení jej dieťa skolabovalo a  zomrelo, zažilo obrovský teplotný šok.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Zdravím, mám Fabii s manuální klimatizací. Měl jsem jí i ve dvojkové kterou jsem měl předtím, takže jsem měl za to, že nebude problém. Všiml jsem si ale tří zvláštností:

 

1) Úplně nejdřív jsem si všiml, že "vnitřní fuk" může být zapnut jen pokud mám nastaven větrák aby foukal do ksichtu. To ve F2 nebylo třeba.

2) Klimatizace se sama zapíná bez ohledu na to, jakou mám nastavenou teplotu.

3) Auto buď chladí nebo topí. Nic mezi tím. V F2 vždy šla nastavit neutrální teplota, tady mi ale přijde, že na mě vždy fouká chladný nebo teplý vzduch.

 

Je to očekávané chování? Já jen že mě to překvapilo.

Editováno: , autor: bezrukou
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, no tak teploty jsem tam určitě napsané neměl. Asi to bude jen o zvyku, než pro to nastavení teploty člověk získá cit. Zase můžu bejt rád že klima a topení funguje, že ?

 

Já stejně ten fukar hrozně nerad zapínám protože mám citlivý oči, rychle mi schnou a pak začnou pálit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1. určite nie len do "ksichtu". stačí ľubovoľný smer, okrem ofukovania čelného skla

2. možné to je pri vnútornom okruhu, či úplne minimálnej teplote

3. teplotu to udržiavať nevie. teda príklad, ráno zima, zapneš kúrenie, cestuješ celé dopoludnie, tak je jasné, že tú teplotu ti počas slnečného obeda neuberie ale musíš sám. od toho je to manuálna klíma...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Twisted aha, tak si to pamatuju špatně :D ty čísla tam byly, z nějakýho důvodu jsem si je nevybavil

 

@wirer

1) ono tam těch směrů moc není, a vzhledem k tomu že nemam rád když mi to fouká přímo do obličeje nebo na nohy... nechápu proč nejsou větráky v autech nasměrovaný tak, aby měnily teplotu v autě ale nemířily přímo na lidi

2) no a v mém autě to je možné i když mám prostřední teplotu :D

3) tady jsme se asi nepochopili. Netvrdím, že očekávám automatickou změnu teploty. Jen nechápu, proč tam nemám možnost foukat vlažný vzduch. Jen studený nebo teplý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1. smery sú rôzne, často využívam aj medzipolohy. prečo to dávať iba do 4 predvolených smerov??

3. to isté ako smery - prečo využívať len predvolené? veď si to nastavím, ako potrebujem...nikto ma nedonúti používať minimum, stred a maximum. veď si to môžem nechať aj iným smerom

 

edit: trošku blbá fotka, no teplota viditeľná - nie je priamo na "predpísané" teda označené miesta

 

IMG_20180313_152535.jpg

Editováno: , autor: wirer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale já tu teplotu taky nenastavuju jen do pravých úhlů... já jsem doslova projel celou levou půlku po kousíčkách a foukalo to skoro úplně stejnej studenej vzduch a pak to najednou začalo topit.

 

Směr foukání dávám jenom do polohy na sklo protože je to jediná poloha, která nefouká na obličej nebo nohy. Jinam to prostě natočit nejde. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk změnil název na Manuální klimatizace Fabia III - popis funkce

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...