Přejít na obsah

Klapka cerstveho a recirkulovaneho vzduchu


marek3x

Doporučené příspěvky

Zdravim,

vlastnim Octaviu II 1,9 TDI PD 77 kW; r. v. 2007; Elegance. Mam problem/otazky, na ktore som zatial nedostal od nikoho odpoved (v ramci moznosti). Komplikacie nastali v jeseni/zime, ked som riesil zahmlievanie okien (nepomohlo: dezinfekcia klimy, novy kabinovy filter, pripravky proti zahmlievaniu atd.). Postupnou dedukciu som prisiel, az ku systemu otvarania a zatvarania spominanej klapky (teraz si hovorim mohol som to preverit ako prve, no nechcelo sa mi to v zime rozoberat a piplat sa s tym - aj tak som to musel urobit, lebo so zahmlenymi oknami sa proste jazdit neda). Tolko na uvod a teraz strucne a heslovite:

- na obrazku je biely plastovy mechanizmus, ktorym pohybuje servomotorcek z jednej koncovej polohy do druhej 

- ked je mechanizmus v polohe 1, tak je klapka v stave nasavania recirkulovaneho vzduchu

- ked sa mechanizmus otoci do polohy 1/2, tak je klapka v stave nasavania cerstveho vzduchu

- ked sa mechanizmus dostane do polohy 2, tak je klapka v stave nasavania recirkulovaneho vzduchu

Problem je v tom, ze servomotorcek sa zastavi len v dvoch polohach, a to 1 alebo 2. To ale znamena, ze som mal vzdy nastaveny rezim recirkulovaneho vzduchu, co bolo pricinou neustaleho a neodstranitelneho zahmlievania okien. Ked som motorcek odmontoval a rucne nastavil klapku do rezimu cerstveho vzduchu, vsetko funguje ako ma, co sa odrosovania tyka.

Pytam sa teda: 

- je vadny motorcek?

- je vadny mechanizmus alebo klapka?

- ako to ma cele vlastne fungovat?

Bol by som rad, keby sa tu naslo riesenie, aj bez navstevy servisu SKODA. Vopred dakujem.

 

Klapka.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Servomotorcek ma fyzicky dve polohy OK (funguje teda spravne), a teda podla obrazku pohybuje mechanizmom len do dvoch krajnych poloh 1 a 2. Nechapem teda preco pri obidvoch polohach je klapka stale v rezime recirkulacie. Jedine ked servomotorcek prechachadza z jednej polohy do druhej, tak v polke (cize podla obrazku 1/2) je klapka v rezime cerstveho vzduchu. Vsetko sa zda byt naoko v poriadku, nic nie je ulomene, fakt neviem kde moze byt problem. Avsak musi byt nieco vadne v celom tom mechanizme, ked to nefunguje ako ma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vdaka za video, ale podla tohto videa sa aj tvoja klapka presunie do polohy vonkajsieho okruhu len na par sekund a hned potom sa zas vrati do polohy vnutorneho okruhu. Ved predsa ked si zvolim vnutorny okruh, tak by mala klapka ostat v jednej polohe a ked si zvolim vonkajsi okruh, tak by mala klapka ostat v druhej polohe. Alebo to chapem zle?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Urcite to ma riesenie :), preto sa snazim na to postupne prist :). Musim to niekedy este behom tyzdna cele rozobrat, ak tak to pofotim resp. urobim video. Skusal som uz aj tu kalibraciu a aj diagnostiku, hned ked som bol za mechanikom. Diagnostika ukazala vadny servomotorcek. Ano ja viem, ze co tu teda riesim, ale ten motorcek funguje tak, ze sa zastavi v jednej aj v druhej polohe (ale mechanizmy otocnych koliesok robia s tou klapkou, to co robia. Lebo popravde, ked kupim nove servo, tak bude fungovat tak isto, ale to ten problem nevyriesi. Ale ako vravis, treba sa na to poriadne pozriet rozobrat to a ona ta chyba urcite niekde bude :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Ako mi odporucil aj druhy mechanik, najlepsie je to vyskusat s funkcnym motorcekom. Tak som teda zohnal funkcny a vysledok je rovnaky. Zaciatok videa zacina v polohe na Climatronicu vnutorny obeh. Po stlaceni tlacidla na nasavanie cerstveho vzduchu sa udeje toto (zas to pride do povodnej polohy). Skusal som aj kalibraciu, nepomohlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto je iny , mozno novší system. Ja mam asi staršiu verziu. Neviem či ty tam nemas klapky dve. V podstate sa mi zdá že mas niekde vzadu este jednu klapku ktora je stale zatvorena a preto nenasava vzduch z vonku. 

Editováno: , autor: mino22
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podla tohto tam mozes mať dve klapky - obmedzovaciu a recirkulačnú. 

IMG_20190401_150317.thumb.jpg.1ed8b4685513a507fe333699c9904e91.jpg

Ja by som ti odporučil rozobrat priestor pod čelným sklom od motora , dať dole tento plech 

IMG_20190401_150744.thumb.jpg.0f0f01e2ad417eacfb336874b5daf8e5.jpg

a pozrieť sa či máš volný vstup pre čerstvý vzduch. 

Screenshot_20190401-151248.thumb.jpg.3c30e6875dd379a3064bbeb27ff31b2c.jpg

Ja tam vydim ventilator a tiez to ked sa klapka uzavrie. 

IMG_20190401_152138.thumb.jpg.41751fd7750dd989e06160be5efd7915.jpg

 

 

Editováno: , autor: mino22
Vloženie fotky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano su tam dve klapky, ktore pracuju sucasne. To nemeni nic na tom, ze to pracuje nespravne. Podla mna budu zle zlozene cele tie otacacie mechanizmy, ktore ovlada servo. Servo pracuje spravne, klapky su na mieste kde maju byt - logicky mi z toho vychadza ze musi byt problem v tych kolieckach. A nasava mi cerstvy vzduch, ked vyberiem servo a manualne nastavym tie klapky do polohy 1/2 (ako som pisal na zaciatku). Moja dedukcia je, ze sa s tym niekto niekedy v minulosti babral a zlozil to len tak naoko a vykaslal sa na to. Inak dik za podporu, bodol by este nejaky montazny navod tych klapiek, nech sa na to mrknem, rozoberiem to a zlozim to tak ako ma byt :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V manuali upozornuju ze sa nesmie pri demontazi zmenit poloha , na druhej strane zas neviem ci to do seba zapasuje ked sa to sklada v inej polohe. Postup montaze neviem či najdes niekde, ja ho nemam. Mne sa automaticky nastavi vnutorny okruh pri cuvani , nemas poskodeny spinac spiatocky ? Alebo climatronic dostava zle udaje a nastavi ti stale vnutorny okruh. Videl som video kde sa to sprava  presne ako u teba. 

Editováno: , autor: mino22
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Takze, navstivil som autorizovany servis SKODA. Tiez tomu nerozumeli, tak to vyskusali s inym funkcnym Climatronicom. Potom vsetko fungovalo spravne. Odporucanie je kupit si/zohnat funkcny Climatronic (novy stoji 630 eur). Mna skor napadlo len uprava casu v Climatronicu pre otacku servomotora v riadiacej jednotke. Tym by sa vsetko vyriesilo, nakolko vsetko ostatne cez Climatronic funguje. Oni, ze vraj take ukony nerobia, cize musim najst niekoho, kto ma na to vybavenie alebo sa na to vykaslat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...