Jump to content
Aleš_BX

Zkušenosti s opravou litých kol

Recommended Posts

Zvažoval jsem dát toto do sekce OSTATNÍ DISKUZE > Obecná technická témata, ale sem přeci jen chodí asi pomalu nejvíc lidí, tak proto... toto téma obzvláště na konci zimy asi dost lidí bude zajímat, tedy oprava kol po zimě, resp. oprava letních kol před jejich obutím na auto na léto...

jednak se chci podělit o realizovanou opravu čelně broušených černých disků, kde mi několik lidí a tuším že kdysi i zde, když jsem měl na autě kola Hawk a řešilo se tu i kdysi u RS kol Xtrem, že nejsou opravit, resp do vyjde hodně draho...

není to pravda, pokud to odnesl jen stříbrný broušený okraj (většinou se tak stane) opravce místo vybrousí, doplní místně autogenem chybějící materiál, kolo přebrousí a přestříká bezbarvým lakem - výsledek? místo nenajdete, cena? za hubičku... foto ani nedávám, před opravou nemám, po opravou netřeba.... absolvoval jsem teď opravu dvou čelně broušených a pěkně podřených kol (dost matariálu úplně chybělo), která jsem koupil jako poškozená...

nyní po malém incidentu budu po zimě opravovat celostříbrné kolo, tam bude oprava naopak mnohem dražší, kde přijde barva a pak ještě lak... i když by to mělo jít také opravit jen lokálně, bez opískování části kola...

WP_20190305_16_08_54_Rich (2).jpg

Ty máš ale nejakú smolu na kolesá... Aj v lete si niekde na diaľnici tuším jedno odpravil, či?

Inak, aj mňa by zaujímali skúsenosti ostatných s opravou ALU, tiež mám jednu sadu odratú, aj keď nie až tak výrazne ako na foto vyššie. Už som sa stretol aj s názorom, že treba kúpiť nový disk, lebo isto bude porušená štruktúra, prasknutý, hnutý, ...

Autogenem? Tak do toho bych nešel (hoření Mg aj.). Pokud jde o škrábance, tak asi zavařit hliníkem (nebo patřičnou slitinou) a odbrousit, případně jen kytovat a přelakovat. Nikdy už to nebude jako originál, ale aspoň se zamezí šíření koroze (speciálně u disků s hodně Mg je to dost problém). Druhá věc je taková rána, že dojde na prasklinu nebo nakopnutí disku. Sice jsou inzeráty na rovnání, ale ještě jsem neslyšel dobrou referenci, že tam to umějí. Bez zničení kola. RF na extremech nijak extrémně nefunguje.

V 11. 3. 2019 na 9:03, stafa napsal:

Ty máš ale nejakú smolu na kolesá... Aj v lete si niekde na diaľnici tuším jedno odpravil, či?

Inak, aj mňa by zaujímali skúsenosti ostatných s opravou ALU, tiež mám jednu sadu odratú, aj keď nie až tak výrazne ako na foto vyššie. Už som sa stretol aj s názorom, že treba kúpiť nový disk, lebo isto bude porušená štruktúra, prasknutý, hnutý, ...

jj, zadařilo se ....

určitě nebude a není třeba měnit, např ALU SERVIS v Brně běžně opravuje disky i pro Mercedes Hošek Motor dle pokynů výrobce...

povrch se při házení disku kontroluje, defektoskopickým sprejem po celkovém opískování kola....

V 11. 3. 2019 na 9:24, bouchy napsal:

Autogenem? Tak do toho bych nešel (hoření Mg aj.). Pokud jde o škrábance, tak asi zavařit hliníkem (nebo patřičnou slitinou) a odbrousit, případně jen kytovat a přelakovat. Nikdy už to nebude jako originál, ale aspoň se zamezí šíření koroze (speciálně u disků s hodně Mg je to dost problém). Druhá věc je taková rána, že dojde na prasklinu nebo nakopnutí disku. Sice jsou inzeráty na rovnání, ale ještě jsem neslyšel dobrou referenci, že tam to umějí. Bez zničení kola. RF na extremech nijak extrémně nefunguje.

samo sebou v ochranné atmosféře, ne normálním švajcem....

to není pravda, že to nebude jako nové, místo opravy nemáš šanci najít.... viděl jsem na vlastní oči i opravu vylomených částí diaku či disků motocyklových 

našel jsem jeden hodně starý článek o té firmě v Brně

Je tu někdo kdo se vyzná a poradí?

Z jakého důvodu se tvoří puchýř na alu disku?(kola Denom používaný v zimě)

Ja se to opravit?

Předem díky

denom.jpg

Demony by měly byt i na zimu, resp. Škodovka píše o všech kolech ze jsou odolné proti korozi a klimatickým vlivům...

co zkusit reklamovat? opravit to určitě jde...

Edited by Aleš_BX

Taky me napadla reklamace, ale auti je po zaruce. Opravit, jak? Nechat opiskovat cele kolo a lakovat? Nebo lze je ta dana plocha u ventylku prebrousit a nalakovat?

Bohuzel, s timto nemam zkusenost, tak se ptam.

Kolegové prosím která barva od Motipu verze pro Škoda je nejblíže origo laku na kolech? Mám Denomy a dnes jsem neměl den... Díky

V 4. 4. 2019 na 17:36, lukyboy napsal:

Je tu někdo kdo se vyzná a poradí?

Z jakého důvodu se tvoří puchýř na alu disku?(kola Denom používaný v zimě)

Ja se to opravit?

Předem díky

denom.jpg

Ahoj, já bych si to opravil sám. Vyzut gumu, odstranit ventilek, vybrousit, kvalitní epoxidový základ, plnič, barvu a dvousložkový lak. Stříkl bych jenom tu opravovanou část mezi paprsky a hotovo.

Otázka zní, jestli si na to troufneš a máš to čím a kde udělat.

Takové drobné opravy si občas dělám taky.

Takto jsem si to nejak predstavoval.

Bohuzel nemam kde:-(

Vsichni chteji piskovat a lakovat cela kola a to se mi zda jako nesmysl, ale chapu, ze je to pro ne lepsi prace i kseft.

Není to fakt nic težkého, já to dělám na garáži. Ale je potřeba to mít čím udělat. Pak už to jde samo.

Na drobné opravy používám pistolu na airbrush. Stříká menší vrstvy a nevznikají tam takové přechody.

Jde to bez problémů rozleštit ve spoji nebo zástřiku.

20190316_162438.jpg

Edited by AdoksS
  • Upvote 1

tvl ta sekera tam! :D tou si to taky ladil? :D  jinak ale palec nahoru - moc pěkná práce