Přejít na obsah

Výměna ložiska předního kola - utahovací moment poloosy


marfy8

Doporučené příspěvky

Ahoj chlapi,

 

budu si měnit přední ložiska na O2. Všechno je mi jasné, nářadí mám. Jen se nikde nemůžu dopátrat utahovacího momentu poloosy. Vlastně toho středového šroubu kola. Na internetu je strašně hodně "momentů" a já už vůbec nevím co je správně. A druhý dotaz: má se ten šroub správně dotahovat na zvedáku nebo spuštěné na zemi? Váha auta by prý mohla poškodit ložisko.

 

Jen tak co jsem zjistil 200Nm+180° - je to správné dotažení?

 

Moc vám děkuju a omlouvám se, jestli to tu někde je. :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem to dohledal přímo v příručce. Jsou 3 druhy šroubů:

 

1) šestihranný - 180Nm + dotáhnout o 180°

2) dvanáctihranný se "zuby" na dosedací ploše (A) - 70Nm + 90°

3) dvanáctihranný s hladkou dosedací plochou  (B) - 200Nm + 180°

 

Na zvedáku dotáhnout na požadované Nm a otáčku dotáhnout na spuštěném autě.

 

golf-mk5-695.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Loni jsem měnil ložisko předního kola na OII. Šroub s hladkou dosedací plochou tj. 200Nm+180°. Měl jsem na to metrový trhák, ale podařilo se mi to dotáhnout tak o cca 90°. A to jsem na tom visel celou svojí vahou, takže na šroubu muselo být cca 850Nm. To mě teda přijde na M16 docela dost. Už jsem se bál co prdne dřív, klíč nebo šroub.  Nastavit to trubkou jsem se už neodvážil.  Auto od výměny najelo přes 10t a zatím vše ok. Co myslíte, mám to zkusit dotáhnout, třeba si to časem "sedlo" nebo to nechat jako že to je "dobrý"? Nebo jsem mohl udělat někde chybu a proto to nešlo dotáhnout. Co na to místní servismani?

Za chvíli mě čeká výměna ložiska u OIII, tak očekávám, že narazím na stejný problém. Díky všem.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Určitě nastavit trubkou, trhák to musí vydržet... Nemusíš to dotáhnout přesně o 180° ale maximum co to půjde. Já měl trhák + lešeňovku a dotáhnout to šlo docela pěkně. Co bych doporučil, tak si určitě podepřít panenkou ten ořech ať se fakt přenáší jen otáčivá síla a nerveš to z toho šroubu směrem dolů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...