Přejít na obsah

KRONIKA ŠKODA AUTO a další literatura o ŠA


DušanV

Doporučené příspěvky

Chtěl jsem se podělit o radost ze zakoupené  publikace "Kronika Škoda Auto" viz: http://www.skoda-auto.cz/novinky/novinky-detail/2019-04-09-kronika-skoda-auto

Opravdu to stojí za každou vynaloženou korunu. Publikací a knih o historii  a vývoji  fabriky Škoda a jejich vyráběných  dopravních prostředků, mám doma v knihovně plno, toto je ale první ucelené a nádherně vypracované dílo pro všechny zanícené fanoušky ŠKODOVKY. Vřele doporučuji. Akorát sehnatelnost díla je hodně problematická, z důvodu minimálního nákladu. Já jsem si to zjistil přes infolinku Škodovky, kdy to bude na e-shopu (dávali to tam po pár kusech v určité dny). Po půlnoci v určený den, kdy  jsem si  natočil budíka, jsem objednával a měl to. Jinak to asi bude již rozebrané, ale bylo mi naznačeno, že snad by mohl být  nějaký dotisk.

Chtěl jsem toto téma dát zde na fórum do odrážky Historie, kde by se tento odkaz asi více hodil, ale bohužel jako řadový člen fóra, tam nemám pro založení tématu přístup. Pokud administrátor/moderátor usoudí, že to tam může být, tak ať to tam přesunou.

P5311951.JPG

P5311953.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potvrzuji, Kronika je zkoncipována solidně, po jednotlivých rocích existence Škodovky. Na můj vkus je tam opravdu hodně popsána sportovní motoristická historie, je tam méně faktických údajů k výrobě jednotlivých typů aut ( ale to obsahuje např. publikace "Škoda auta známá i neznámá" vydaná nakladatelstvím Grada). Celkově povedená kniha, omezená snad jen dopředu daným počtem stránek, moje představa byla, že to bude obsahově o něco rozsáhlejší.  Já bych tomu dal tak školní  známku 2, ale je to subjektivní hodnocení. Celkově všechny knihy o Škodovkách od hlavního spoluautora Kroniky Zdeňka Vacka mají  solidní informační a stylizační úroveň.

Jinak otázka na Boleslaváka.  Co jsi tam našel za chyby, nějaké faktické, nebo co, můžeš konkrétně popsat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No zatím jsem knihy velmi rychle prolistoval cca 15 minut času jsem tomu věnoval a když si přečtu např. u Fábie, že v roce 1999 měla základní motor 1.0 a zpočátku byl k dispozici motor 1.9 tdi, tak co si potom mám myslet. U Felicie uvádí, že šlo objednat sedala čalouněná kvalitní kůži, také nesmysl. U 742 vůbec nikdě nezmiňují verze např. 105sp, 120LX, 120LE, nebo stříkačku od Bendixu to jako tyhle verze škodovka nevyráběla. Je tam toho bohužel podstatně více a ještě se toto hodně najde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona ta Fabie I měla kdysi opravdu základní motor 1.0 OHV 37 kW hliníkový , škodovácký prapůvod 1000 MB, akorát nevím jestli to bylo zrovna v roce 1999, spíše o něco později, co by verze Junior. Ten motor 1.9 Tdi měl být pravděpodobně napsán  1.9 Sdi 47 kW,  i když také později, to by asi spíše odpovídalo. No a ty verze 105 SP, 120 LX, 120 LE o těch vím, ale vzhledem , že je to Kronika, tak se tam určitě nedá všechno dát, na to je spíše určená jiná publikace, třeba ta mnou zmiňovaná "Škoda auta známá i neznámá" a ta taky není 100% úplná.

Tím to nechci omlouvat, sám jsem již na nějaké drobné chyby přišel, ale je to spíše výpravná publikace, 100% budou asi jen archivní dokumenty a to kdoví jestli ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 44 minutami, DušanV napsal:

Ona ta Fabie I měla kdysi opravdu základní motor 1.0 OHV 37 kW hliníkový , škodovácký prapůvod 1000 MB, akorát nevím jestli to bylo zrovna v roce 1999, spíše o něco později, co by verze Junior. Ten motor 1.9 Tdi měl být pravděpodobně napsán  1.9 Sdi 47 kW,  i když také později, to by asi spíše odpovídalo. No a ty verze 105 SP, 120 LX, 120 LE o těch vím, ale vzhledem , že je to Kronika, tak se tam určitě nedá všechno dát, na to je spíše určená jiná publikace, třeba ta mnou zmiňovaná "Škoda auta známá i neznámá" a ta taky není 100% úplná.

Tím to nechci omlouvat, sám jsem již na nějaké drobné chyby přišel, ale je to spíše výpravná publikace, 100% budou asi jen archivní dokumenty a to kdoví jestli ?

 

1.0 37 kw byl motor v Junioru a ten tozhodně nebyl v roce 1999 - 2000.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neškodilo by, kdyby autoři jakékoliv publikace podobného technicko historického druhu, dali koncept knihy přečíst vícero členům tzv. laické veřejnosti a chyby by se snad našly a odstranily. Ona ta tzv. laická veřejnost je v lečems fundovanější.  Stačilo by podepsat u nich tzv. mlčenlivost a bylo by to ošetřené proti předčasnému zveřejnění. Tak to občas  dopadá, když se jen přepisují dokumenty, i v nich jsou chyby.

Kroniku mám již celou přečtenou. Když to za sebe shrnu, tak cca 90% věcí je známých a již někde publikovaných, ale to tak nevadí. Kronika je vždy nějaký souhrn známých i neznámých faktů. Myslím si, že by to v anglické nebo německé verzi byl vhodný dárek pro případné  Vaše známé automobilové nadšence, pokud nějaké máte za hranicemi, ty cizojazyčné verze byly celkem více  k sehnání .  Jsou tam ty chyby, ale dají se přežít, někomu nemusí vyhovovat velká porce motorsportu. Za sebe jsem rád, že vůbec něco takového bylo vydáno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes páni autoři čehokoliv kopírují a přenášejí chyby dál a dál a nejhorší jsou novodobí vykladači historie bez vlastní zkušenosti a znalostí, leniví čerpat z archívů, literatury a z pamětníků. Vrcholní představitelé (plagiátoři) tohoto státu s pochybnými humanitárními fofrbambus fakultami jim jdou příkladem. Sám jsem studoval v jiné době a nároky byly nesrovnatelné.

Jednu dobu jsem schraňoval literaturu, manuály a jiné publikace kolem škodovek, nemám poklady, ale občas se mi podařilo podloženě vyvrátit bláboly takových odborníků na jiných fórech. Tu publikaci stačilo nechat revidovat dvěma a třemi opravdovými odborníky, je to škoda, že i "laická" veřejnost najde nepřesnosti, sám se okrajově bavím vetrány tak vím asi o co jde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 2 měsíce později...

Tak zde právě v tomto čase , kdy to sem dávám mají "Kroniku Škoda Auto" i v českém jazyce. Bohužel je o něco dražší, než oficiální první cena,ale asi je to výsledek poptávka-nabídka: 

https://www.obautodily.cz/kniha-amp-quot-kronika-skoda-amp-quot-original-3-ks-v-ceskem-jazyce-11642cz187/

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Nakladatelství GRADA vydává novou knihu z historie spojování VW a Škoda, jedná se hlavně o životní příběh muže, který stál v pozadí tohoto spojení. Mám přečteno, je to zajímavá i když trochu krátká publikace.

https://www.grada.cz/muz-mezi-vw-a-skodou-11542/

A ještě 5.12.2019 má vyjít u GRADY nová kniha o historii Škoda 100/110, taky to může být dobrá volba k vánocům pod stromeček:

https://www.grada.cz/legendarni-skoda-100-110-6579/

 

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk umístěno následující téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...