Přejít na obsah

Optimálne spektrum otáčok


gabrielroman

Doporučené příspěvky

Zdravím. 

 

Mal by som dotaz ohľadom optimálnej jazdy na tomto type agregatu.

 Môj  2.0l 110kw naj 17x xxx km

V akom spektre otáčok jazdíte vy?

Štýl jazdy je +10 km/h oproti limitu. 

 

Ide hlavne o optimálny chod motora a oddialenie regenerácie  dpf . Spotreba ma vôbec netrápi.

Skúsim napísať svoju skúsenosť. 

Toto auto mám v celku krátko cca 1 mesiac. Zatiaľ som na ňom najazdil okolo 3tis. km.

Prvých 1tis som jazdil tak do 2000 ot. Kvôli vymeneným rozvodom. Tam bola spotreba okolo 5.6l regenerácia filtra cca každých 300 - 350km. Ďalšie 2tis som dal na kolegu a jazdil okolo 1500 ot.  Čo vychádza v meste 4ka na okresných cestách 6stka. Spotreba 5.1 regeneracia mam pocit ze kazdu chvilu..

Dnes som skúsil mesto 3ka mimo mesta 4ka co je pri 100 km/ h cca 2450ot, spotreba 4,9 regenerácia zatiaľ nebola mám takto najazdené iba okolo 60km.  

Spotrebu porovnávam na tej istej trase. 

 

Tak v akom spektre otáčok  jazdíte vy?

Editováno: , autor: gabrielroman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda jezdím verzi 140Kw, ale všeobecně pro diesel bych nechodil pod 1500 otáček. Nehoním to studené a naopak, když je motor teplý nemám problém mu občas naložit do 4000 otáček aby nezlenivěl ?. Pro mě je takový optimum mezi 2000 až 3000 otáček.

Nejezdím jak kamarád, který řadí na green line octavii u 1250 otáček. Ten motor kdyby měl ruky, tak mu naliská. Ano jezdí za 4 litry, ale auto bude za rok na generálku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při klidné jízdě ustálenou rychlostí klidně těch 1500 ot.

Pro běžnou akceleraci stačí 2-3 tis. ot.

Pro max akceleraci 3-4 tis, tam má motor největší krouťák vs výkon.

Nad 4 tis. moc nemá smysl to honit, to je lepší zařadit další stupeň.

 

Jako vždy, nejlepší je řídit se reakcemi auta, tzn. zvuk motoru vs zátah vs mítra sešlápnutá pedálu.

 

Mám 7 st. DSG.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ešte otázka

 

Pri akej teplote oleja teraz v tých horučavach vypínate motor?

Snazim sa schladit na 93 no ked pridem pod bytovku tak mam 96-97 a nechce klesnut musim sa ist este previezť a potom klesne na tych 93. ako regenerácia mi nepríde lebo volnobežné otačky motora su normálne 750 všetko povypínane.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je tvůj první diesel? A teplotu oleje při vypnutí motoru nemá smysl řešit, jak píše Martin18 ano včas vypnout klimu at oschne výparník, popřípadě pokud letím 200 tak nechám chvilku dochladit turbo. Já bych si z toho až tak hlavu nelámal. Je pár pravidel a zbytek bych neřešil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak teplota vody je 90.

 

Áno dochladzujem práve kvôli turbu. 

 

Nieje to môj prvý diesel mám o1 81kw tu tiež nechám pobezat na volnobeh a az tak vypínam.

No poslednu dobu som nato kaslal a turbo už začína dávať papa. 

Je to môj prvý CR s debilnym DPF. No len bez toho sa už diesel zohnať nedá. Resp. Novší sa už zohnať nedá. 

Tie systémy sú odlišné ( čerpadlo vs CR ) tak práve preto sa snažím zozbierať nejaké info a skúsenosti dlhodobejsich majiteľov a podľa toho sa potom zariadim. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na firemní fábii II 1.6 TDI CR, kterou mám od novoty nic neřeším. Ani DPF, ani teplotu oleje atd. Nechávám zahřát a pak dostává co proto.

Teď má najeto skoro 250 tis km a nic se ne..rví. Jo ve 195 tis km odešly všechny vstřiky (vždy elektronika) během týdne. Turbo, spojka, DPF vše v cajku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kedze sledujes otacky, asi nemas automat

kedze sledujes otacky, asi necitis....

ja by som isiel na pocit , nie na otacky (zacinam svoje DSG prepinat na manual coraz viac a viac), motor by si mal co najviac uzivat, aj ked v trochu vyssich otackach, hlavne nech sa mu ide "lahko"

co sa tyka DPF, obcas ked vidim na VAG DPF ze uz mozem (myslim ze 20% niecoho ?), vyleziem na dialnicu a spustim regeneraciu (trojka, vytocis do otacok, ked je zohriaty tak chyti ? ) a snazim sa ju dorazit do konca. Mesto a mimomesto - bez sance to riadne vypalit, potom palis priliz casto a mas nariedeny olej naftou

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neviem ako sa vam dari nariedit olej naftou, resp. mimo mesta nespustit regeneraciu...Jazdim ako pride, ci mesto, ci okres, ci dialnica a regeneracia sa mi podla vcds spusta kazdych cca 600km. Mam dsg, nekecam jej do toho. Uz mnohokrat sa tu riesili podobne veci, vsetci len pindaju na dsg, ale v prvom rade je to opraci s plynovym pedalom. Ano, v meste na rovine nech si ide 1200 otacok, sak nepotrebujem ani pridavat, ked sa len gulam po rovnej ceste...akonahle stlacim plynovy pedal o istu mieru, podradi si prislusne a idem...Nekupujte si automaty, ked vam ich priebeh nevyhovuje. DPF, neDPF, stale je to auto, ktore ma sluzit, nie zotrocovat si jeho majitela. Treba si rozumne vybrat agregat, nie potom sa stazovat, ake zle je DPF a podobne...;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

misocko tak ja cítim že tomu autu te dobre medzi 2000 a 2500 ot lenže keď som sa rozprával s viacerými majiteľmi či už passatov alebo octavii s týmto agregátov tak každý mi naložil že na okrskach pri rýchlosti 100kmh na 4ke a otáčkach cca 2400 sa motor trápi. Aj keď je to podľa mňa kravina tak sa radšej pre istotu pýtam ľudí ktorý majú s CR dlhšie skúsenosti. 

A keď mám niečo ,,nove" tak si radšej pozistujem  čo a ako aby mi to vydržalo čo najdlhšie. Bohužiaľ nemám možnosti si každých 5 rokov kúpiť nové auto a nestarat sa.

 

misor1994 tak ja sa nesťažujem ale aj keď subjektívne tak Konštatujem.

A ide mi práve o to aby ma auto nezotrocovalo ale slúžilo. A to bude vtedy ak dostane to čo potrebuje počnúc otázkami pri jazde a ďalšími vecami. 

Starucka o1 r.v.2000 mi donedávna slúžila veľmi dobre. No keďže som sa nejako vykašľal ma taku drobnosť ako dochladzovanie nejaké 3-4 minútky po jazde Tak mi turbo ukázalo fuckera a teraz si  žije svoj vlastný život. To znamená že si vypne kedy chce raz pri 2500 inokedy pri 3700otackach.

A práve takýmto zbytočným investíciám napr.DPF, turbo.... chcem predísť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

gabrieloman:

Je naprosto zbytečný jezdit s 2.0 TDI rychlostí 100 km/h na čtyřku, pokud to není do prudkýho kopce nebo pokud nezrychluješ. Při ustálený rychlosti na rovině ten motor může klidně běžet na 1400 - 1600 otáček a je mu tak dobře.

 

2000-2500 otáček je fajn pro přiměřenou akceleraci při klidné jízdě. V tomhle rozmezí už má motor maximální zátah aniž by byl zbytečně hlučný. I DSG je naladěný tak, že při normálním zrychlování (žádný kick down nebo požadavek na max dynamiku) řadí kolem 2500, po ustálení rychlosti pak zařadí tak, že otáčky jsou cca od 1500 výše (podle rachlosti). 2000 ot. je na 7. rychlost cca 140 km/h.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

deto tak doteraz som jazdil s o1 81kw ako z benzínom (samozrejme po zahriati) a fungovalo to dokedy som neprešiel na jazdu do 2000 ot. a nedochladzovanie turba. Teraz si turbo žije svojim životom ako som písal vyššie.

 

Bubaq mne práve jazda na 1400 - 1600 ot prisla ako podtačanie motora. Ked som mu skusil dat kick down tak reakcia z tychto otáčok bola dost plochá a akoby sa mu nechcelo4/5/6 ( mal som pocit ze staručká o1 81kw je v tých otáčkach živšia ). Už ku 2000 sa to zlepsilo. Ale asi je to len subjektívny pocit a mozno som od 110 Kw resp. 150k cakal trocha viac. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

gabrielroman, dochladzovat turbo 3-4minuty? skratka len tomu nevytinam ked viem ze po 500metroch budem parkovat, pripadne odstavenie na benzinke na dialnici - aj tam sa da vecsinou v pohode vcas podradit , brzdit motorom a prehnat nim trochu studeneho vzduchu bez nafty. Tri minuty som stal iba u rodicov pred domom ked som tomu poslednych 40km vytinal tak ze by ani skuseny pretekar nastihal po serpentinach ?

co sa tyka pocitu motora, na sluzobky dostavam cokolvek co pride pod ruku a nemam problem po par metroch pochopit co motoru chuti a co nie, bez ohladu na to ci je to bezin alebo nafta. Sledovat k tomu otackomer, je fakt blbost. Pravda ak to nieje automat, tam na to kaslem, nech si to radi ako chce, nieje to moje.

Bubag, mam O3 1,6 DSG, na 2000 otacok sa nedostanem pri beznej jazde kym neprekracujem 100kmh - to uz som samozrejme davno na D7, ta sialenost radi jak diva len aby motor nesiel do otacok....

pri 2500 otacok to radi iba v S rezime (alebo manual, tam ide skoro do 5kilo)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

misocko tak donedavna som aj ja soferoval viac druhov sluzobnych áut počnuc BVP cez T 815 az po Land Rover a tiez som im daval co potrebovali?.

 

no co sa tyka jazdy na nízkych otačkach pri motore s turbom s variabilným natáčaním lopatiek poznam iba jednu teóriu a neviem ci na 100% platí aj pri týchto 2.0L. Či to nemaju poriesené inak ako starsie verzie.

 

Tak kedže jazda v nízkych otáčkach pod 2000 v podstate využíva variabilitu lopatok zhruba iba do 1/3 a 2/3 sa priebezne využíva pri akcelerácii. Tak ta 3/3  a z casti aj 2/3 sa zanáša splodinami z výfukového portubia vracaními cez EGR ventil spat do sacieho potrubia. Pokial je nános vačší tak sa no neho pri následnej väčšej akcelerácii zachytávaju lopatky, kedy odpája turbo a motor padá do núdzového rezimu nasledkom či už axiálneho alebo radiálneho vychýlenia v lepšom prípade. V horšom prípade može dost k ulomeniu časti lopatky ktorá je sacím portubím ,,vrhnutá" do valca motora kde dochádza k poškodeniu či už piestu, valca, ventilu .... ciže motor na kašu. 

 

Tak práve preto som bol zvyknutý jazdit starím autom na vyšších otáčkach a kde tu mu vyhnat pavúka z výfuku akceleráciou takmer az k červenému. 

 

Mne ide o to ci tato teoria platí aj pri CR motoroch alebo to už majú poriešené trocha inak. 

 

A ano pokial je niečo moje a je to ,,nove" tak zo začiatku sledujem čo sa ako a za akých okolnosti správa a práve preto sledujem nielen rýchlost ale sem tam hodím očko aj na otáčkomer. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

potom v pohode, neni problem ked obcas nechas motor mimo jeho oblubenu oblast ale ked citis ze potrebujes tah , tak proste podradis. Taktiez mu urcite nezaskodi obcas pekne rozkyvat lopatky na turbe. Takze studeny motor jemne zohriat, teply obcas vykurit. Osobne si myslim ze motor by mal prebehnut obcas cele spektrum otacok , ak mu to obcas das, mozes jazdit aj "na spotrebu". Osobne tiez nemam nonstop "S" alebo manual, takze si motor brnka v nizkych az mi je to neprijemne, ale zas viem sa aj vysantit.

ci ide o benzin, naftu, turbo , bez , vzdy zastavam nazor ze motor si to musi uzivat (myslim ze CR nieje ziadna vynimka, teply aspon obcas prevetrat ?)

a kedze nemas vysavac 1,0 kde aj pri posune na parkovisku musis dat plyn aspon na polovicu aby to nezdochlo, tak myslim ze sa trapis zbytocne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...