Jump to content
Sign in to follow this  
Pepernicka

Oprava vypadávajícího senzoru natočení volantu možná na věky

Recommended Posts

Ahoj všem,

Vlastním Fabii 1 osmnáct let, za ty roky existují snad dvě nejotravnější závady u tohoto vozu. První o hlášeních teplotního čidla a jeho vazbě na konektor přístrojové desky jsem zde již popsal. Dnes jsem si dal chvíli a budu se věnovat řešení závady druhé.

Starší verze posilovače (TRW, cca. do 01/2003) měla jednu nepříjemnou anomálii. Součástí posilovače je snímač natočení volantu, který bohužel nebyl nijak zapouzdřen a při každém výraznějším dešti zvlhl a začala svítit kontrolka nefunkčnosti posilovače. Posilovač pak spadne do nouzového režimu a není schopen reagovat tak jak má.

Já se v té době obrátil na kamaráda, co se celý život baví v oblasti vysokofrekvenčních přenosů a rádiových vysílačů na stožárech. Zajímalo mě utěsnění těchto zařízení, která jsou na stožárech často řadu let pod účinkem těch nejhorších povětrnostních podmínek. Rada byla usměvavá, ale ejhle po její aplikaci mi Fabie „volantuje“ bez chybových hlášek už sedm let.

Takže: Vymontovat a vysušit čidlo natočení volantu, jeho hlavní části plošných spojů omotat precizně a těsně teflonovou těsnicí páskou v několika vrstvách. Nesmí se logicky omotat rotační výřez. Ale ten není z hlediska vlhkosti až tak kritický, rychle osychá a voda na něm dlouhodobě neulpívá. Kritická je vlhkost na velkých plochách plošných spojů.

Ochranu lze doplnit i některým z ochranných nástřiků na polovodiče. Já se do toho řešení ale nepustil, přece jen je indukční snímač dost citlivý na přesnost a provedení funkčních ploch a dokumentace této chemie není až tak obsáhlá pro zaručený výsledek v tomto případě.

Pak ještě doporučuji Fabii 1 parkovat přední částí vozu z kopce dolů. Není tak náchylná na zatékání.