Přejít na obsah

Křižovatka, přednost v jízdě vs vodorovné dopravní značení


Doporučené příspěvky

Na této křižovatce došlo k obnově vodorovného dopravního značení (viz foto), které už před tím mátlo některé řidiče. Sám jsem tam měl incident s jedním psychopatickým řidičem BMW. A teď k meritu věci - vozidlo přijíždějící na mapě zprava po vedlejší silnici "K Austisu" dává přednost těm, co jedou po hlavní "K Zadní Kopanině". Kde má tu přednost (kdy vlastně musí ve skutečnosti zastavit), podle předpisů dát? Zastavením na vodorovné dopravní značce V6a Příčná čára souvislá se symbolem "Dej přednost v jízdě!"? Pokud na ní totiž zastaví, může tam stát navěky, protože z pohledu řidiče vůbec nevidí, jestli z pravé strany něco jede (foto "výhled 1"). Jestli něco zprava jede je totiž vidět, až když zastaví na skutečné hranici křižovatky (foto "výhled 2"), vyznačené podélně přerušovanou čarou. A pokud jede rovně, tak zase brání za sebou jedoucím vozům v odbočení doprava...

 

 

1.thumb.jpg.ec92158f584f61078c15ffe82a9ce5e1.jpg2.thumb.jpg.d9fe07a0f1ec6af6cbe6501f465be5aa.jpg

 

výhled 1:

712876771_vhled1.thumb.jpg.ab82297d7480201e6e2c88a2ab6a87f1.jpg

 

výhled 2:

1055201349_vhled2.thumb.jpg.213a124f219a831a70518ccb4c9f10cb.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To že to je blbá křižovatka je jasné, bohužel je to asi takhle:

-Do křižovatky nesmíš najet pokud nemůžeš pokračovat v jízdě ( s výjimkou předpisů o odbočování vlevo a přechodech).

-Hranice křižovatky neurčuje přerušovaný čara, ale právě V6a.

 

V praxi: pokud vidíš že něco jede, zastavíš na V6a. Když nic nevidíš, jedeš dál. Je jasný, že to nenapalíš do auta, který se ti vyloupne zprava= zastavíš v křižovatce.

 

Většinou takto "zasunutý" V6a mají za úkol tě zastavit dál aby mohli z hlavní odbočit dlouhý auta.... nebo abys nestál uprostřed velký asfaltový plochy kde tě chachar na hlavní napálí z boku.

 

 

 

Edit: treba zrovna na tom odkazu na mapu je vidět, jak ten v tom autě jede "zkratku" jako by do protisměru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, nebral bych to tak doslova. 

 

Zákon praví: Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. Smysl tohoto je jasný, aby při koloně neblokovala vozidla křižovatku. Ale když tě to nedovoluje situace před křižovatkou, tj. vozidlo přijíždějící po hlavní, tak bych si tam v klidu najel. Nevěřím tomu, že je zákon tak dementní, že by tě nutil stát někde, odkud pořádně nevidíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6a Příčná čára souvislá se symbolem „Dej přednost v jízdě!“ Lze ji použít pro vyznačení místa pro zastavení vozidla v prostoru křižovatky.

Co to je v tomto případě "lze"? Tady ta značka je.

 

 

V 1. 7. 2019 na 22:44, Milda.J napsal:

To že to je blbá křižovatka je jasné, bohužel je to asi takhle:

-Do křižovatky nesmíš najet pokud nemůžeš pokračovat v jízdě ( s výjimkou předpisů o odbočování vlevo a přechodech).

-Hranice křižovatky neurčuje přerušovaný čara, ale právě V6a.

 

V praxi: pokud vidíš že něco jede, zastavíš na V6a. Když nic nevidíš, jedeš dál. Je jasný, že to nenapalíš do auta, který se ti vyloupne zprava= zastavíš v křižovatce.

 

Většinou takto "zasunutý" V6a mají za úkol tě zastavit dál aby mohli z hlavní odbočit dlouhý auta.... nebo abys nestál uprostřed velký asfaltový plochy kde tě chachar na hlavní napálí z boku.

 

 

 

Edit: treba zrovna na tom odkazu na mapu je vidět, jak ten v tom autě jede "zkratku" jako by do protisměru

 

No jo, jenomže tohle můžou udělat na křižovatce, kde je vidět, tady z obou stran vedlejší silnice není výhled doprava... Běžně se přece na takovýchto křižovatkách zastavuje na skutečné hranici křižovatky. A pokud tam z hlavní odbočuje něco většího (tady typicky autobus MHD) může si nadjet, nebo se prostě ti řidiči vyhnou domluvou. Oni to značení obnovili přes víkend a dnes jsem tam jel dvakrát a to byly věci...

 

Na té mapě to střihnul, protože tam nic nejelo - když už jsi v té křižovatce a jedeš v tomto směru pomaleji, tak tam už krásně vidíš. Nicméně mně v autoškole učili, že se má vlevo odbočovat okolo pomyslného bodu, kde by byl prostředek té vedlejší silnice, takže kdyby tam stálo auto, tak to vyjde krásně okolo něj.

 

Já tam právě před obnovou toho značení měl incident, kdy na té V6a stálo kupé BMW (bez blinkru, takže jsem usoudil, že jede rovně) a když se po mnoha desítkách vteřin nehýbalo, tak jsem si dovolil na něj krátce zatroubit. Frajer tam zamával rukama, popojel rovně na hranici křižovatky, tím uvolnil místo, já jsem v klidu odbočil doprava na most. To jsem ovšem netušil, co to bylo za magora. Nestačil jsem dojet ani na ten most, když jsem uslyšel řev motoru, kolem mě se v opravdu těsné blízkosti mihlo černé kupé, hodilo brutální myšku a ten blb to zadupnul. Kdybych ho vedle sebe včas nepostřehnul a tvrdě nebrzdil, tak jsem ho ještě před vybržděním nabral přímo na komoru. Nicméně psychopat vyběhnul z auta a cosi tam nepublikovatelného vykřikoval a fotil si mé služební auto. Já jsem ho objel a odjel pryč. Až jsem dojel do cíle, tak jsem si všimnul, že mám černé šrámy vlevo vpředu na nárazníku a blatníku. Takže toho debila to vyšilováno stálo nejspíš odřený pravý bok? Mně stačila pasta Tempo a problém byl vyřešen.

 

 

V 1. 7. 2019 na 22:39, Petroni napsal:

Znám to tam a zastavuju tak, abych měl do křižovatky náležitý rozhled tj. u té přerušované čáry....

 

Pokud jedu rovně, tak to samozřejmě dělám také tak - ono to ani jinak nejde. Většinou tedy jedu doprava dolů, takže zase stejný případ. Možná si pamatuješ, že tam svého času byla stopka a vpravo za mostem stáli policajti a chytali ty, co odbočovali doprava směrem do Řeporyj a nezastavili.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale on tě tam zákon nenutí tam stát. Je tam dej přednost v jízdě. Když nic nejede OK- pokračuješ a případně pro zabránění střetu (Když se tam něco objeví) zastavíš vozidlo. Pokud vidíš že něco jede NESMIS do křižovatky vjet= zastavíš na V6a s čekáš.
Tak je předpis. Nehledej v tom žádnou vědu.

Naopak přečti si vyhlášku o stopce: Tam je jasně napsáno, že řidič zastaví v místě odkud má výhled.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pavouku, a co ta věta u tý značky řed tou co cituješ: Značka vyznačuje hranici křižovatky. .......

 

Hranice krizovatky je treba pěkně popsaná tady https://mp-olomouc.cz/pro-verejnost/nejcastejsi-dotazy/20196

(našel google, nemám s nima nic společnýho,)

 

Ono pitomých křižovatek je dost.

 

Pozice na mapě

49°2'51.693"N 16°33'53.732"E

https://mapy.cz/s/3uGUJ

Tady je kousek od nás.

Auto jedoucí ze severu při prejetí do přímého pruhu zabliká (protože prejizdi z pruhu do pruhu) všichni v křižovatce si myslí, že odbočuje vpravo...a je vymalováno).

Když jedeš z východu, tak se díky tvaru křižovatky, pořádně nezaradíš (stojíš u dělící čáry jako bys chtěl odbočovat vlevo)

Celá křižovatka je jakoby na kopečku, takže krásný horizonty.... všude okolo moc místa, žádný orientační pro oči zaměřovací bod. Nehod jako maku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JJ, magorů za volantem a pitomých křižovatek je fakt hafo.

Co se týká té čáry, tak já se řídim tímhle (+ občas se snažím zapojit rozum :-):

 

  Před příčnou čarou souvislou nemusíme bezpodmínečně zastavit vozidlo, pokud křižovatka není řízena světelnými signály ani policistou, a my reagujeme na značku „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“. V reakci na tyto značky můžeme příčnou čáru přejet a opatrně a nízkou rychlostí popojedeme dál, až do místa, ze kterého máme rozhled na hlavní pozemní komunikaci. Reagujeme-li na značku „Dej přednost v jízdě!“, pak není bezpodmínečně nutné úplně zastavit vozidlo. Reagujeme-li na značku „Stůj, dej přednost v jízdě!“, pak jsme povinni zastavit vozidlo na takovém místě, odkud máme do křižovatky náležitý rozhled, přitom příčnou čáru souvislou smíme přejet.

Zdroj třeba tu: http://www.schroter.cz/zn11vod/znvodor-v5.htm a http://www.schroter.cz/zn11vod/znvodor-v6a.htm

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Milda.J napsal:

Pokud vidíš že něco jede NESMIS do křižovatky vjet= zastavíš na V6a s čekáš.

 

Tohle není tak úplně pravda, protože když jedeš doleva, tak můžeš.

 

Jak už jsem psal výše, smyslem tohoto pravidla není nutit řidiče zastavit tam, kde nemá rozhled, ale to, aby nestála vozidla v křižovatce, když je za křižovatkou kolona.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Petroni napsal:

Reagujeme-li na značku „Stůj, dej přednost v jízdě!“, pak jsme povinni zastavit vozidlo na takovém místě, odkud máme do křižovatky náležitý rozhled, přitom příčnou čáru souvislou smíme přejet.

 

Tady je to (taky) trochu zamotané. Na příkaz svislé značky máme zastavit tam, kde máme rozhled. Nějaký výklad o návaznosti svislé STOPky na vodorovnou čáru s nápisem STOP jsem nikde nenašel.

Na vodorovné značce V6b (čára s nápisem STOP) máme zastavit před čárou. ALE !!! svislé dopravní značky jsou nadřazené vodorovným, tak bych v klidu vodorovnou přejel a zastavil tam, kde uvidím lépe. Nebo můžu alibisticky zastavit před čárou a pak i za čárou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vše již bylo řečené. Jen doplním, že zákon počítá vždy s jedním autem. Konkrétně zde jedno auto najíždí tam, odkud má přehled a druhé má čekat na čáře než to první odjede.
Ohledně té hranice v křižovatce, tak to je např na Pankráci. Sice to nemají namalované úplně správně, ale funguje to.Screenshot_20190702-074600_Maps.jpgScreenshot_20190702-074622_Maps.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, Milda.J napsal:

Ale on tě tam zákon nenutí tam stát. Je tam dej přednost v jízdě. Když nic nejede OK- pokračuješ a případně pro zabránění střetu (Když se tam něco objeví) zastavíš vozidlo.

Pokud vidíš že něco jede NESMIS do křižovatky vjet= zastavíš na V6a s čekáš.
Tak je předpis. Nehledej v tom žádnou vědu.

Naopak přečti si vyhlášku o stopce: Tam je jasně napsáno, že řidič zastaví v místě odkud má výhled.

Jenže to tam zrovna nejde, protože minimálně ten, co jede přes křižovatku rovně, z pozice této značky nevidí, jestli mu něco nejede zprava. Takže se pak stane to, co jsem popisoval výš. A s novu barvou značení je to teď ještě horší. Předtím si toho skoro nikdo nevšímal. Vytváří to tam zbytečné nebezpečné situace, dnes tam jeden, co jel přede mnou, prudce na této značce zastavil, asi si jí všimnul až na poslední chvilku a lekl se, pak mu došlo, že do křižovatky nevidí a popojel na její hranici. Abych to ještě doplnil, křižovatka je mimo obec, takže rychlostní limit 90 km/h. Nehledám v tom celém nic zvláštního, jen co na legislativa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...