Přejít na obsah

Rozdílná výška palivového filtru


vojtechoun

Doporučené příspěvky

Zdravím vespolek,

 

mám OIII Scout 2.0 TDI CR 4x4 110 kW CRMB a o víkendu jsem měnil olej a všechny filtry. Auto jsem kupoval teprve nedávno a palivový filtr jsem koupil podle OEM čísla uvedeného na faktuře servisu předchozího majitele. Když jsem palivový filtr vyndal, zjistil jsem, že je asi o 5 cm delší než MANN PU8021, který jsem pořídil. MANN filtr má na výšku 102 mm a starý filtr má cca 150 mm. Pravděpodoně se jen jedná o jiného výrobce filtru, ale rozdíl ve velikosti mě překvapil a filtr jsem nakonec nevyměnil. VAGem jsem pak jen pustil palivové čerpadlo a jezdím se starým filtrem. Poradíte mi prosím někdo, jestli tam tento "menší" filtr můžu použít? Všechny ostatní rozměry jsou správné.

 

Díky za rady!

Vojta

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

40 minutes ago, 15degren said:

Ahoj,

samozřejmě nemůžeš. Filtr se ze spoda musí opírat o nádobu, aby se při jízdě neuvolnil z víka filtru. Pokud je novější kratší než originál, tak samozřejmě bude příliš krátký.

Ahoj. To není pravda, těsnící kroužek je uplně stejný na obou filtrech a ani jeden filtr se o spodek nádoby neopírá. Filtr tam sedí jako obrácený cylindr.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

24 minutes ago, McMatej said:

Tady https://www.autotorque.news/latest-news/product-bulletins/pu-8006-pu-8021-pu-8014-new-recommendations-for-vw-applications/ píšou, že můžeš. uvidíš, jak to bude vypadat, až ho otevřeš. Myslím, že těsnící plochy budou stejné, tak by nemel být problém.

Ahoj, díky :) já už to otevřené měl. Těsnící plochy jsou stejné a těsnit a filtrovat to bude. Spíš mě překvapilo, že má menší plochu a bál jsem se, že bude palivová pumpa více namáhaná, když musí "přeprat" menší plochu filtru. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@vojtechoun tak přesně na tento "zádrhel" s jinou výškou Mann filtru jsem natrefil před měsícem, kdy jsem dělal každoroční výměnu náplní a filtrů a tentokrát právě i s palivovým filtrem. Nejprve ve mě hrklo, že jsem blbec objednal jiný filtr, nakonec jsem i na krabičce od filtru viděl, že je to náhrada za filtr který tam byl daný (UFI).

Tedy dal jsem ho tam, jezdím a vše je v pořádku. Každopádně se mi to nelíbí a příště už si musím více pohlídat, aby výška palivového filtru byla co nejvyšší co se do "nádobky" vejde, protože pocitově to prostě nemůže filtrovat na mnohem menší ploše stejně.

Co jsem tak koukal, našel jsem tento snížený rozměr jen u Mannu, u všech ostatních byl klasický vysoký.

 

A jak píšeš, samozřejmě se nemá jak oddělit od vršku, protože je to jedna kompletně spojená část.

 

Editováno: , autor: ZbyšekSU
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je kód 5Q0 127 177 bez indexu a s indexy A, B, C, D. Je tam varianta s odlučovačem i bez. Je možné že je tam vazba právě i na výšku nádoby.

Každopádně přímo na Mann Filtru PU8021 (výška 102mm) je uvedeno, že je to náhrada za UFI 26.038.00 (ten přesně jsem já z auta vytáhnul a má výšku 151,5mm. Kromě MannFiltru mají všichni ostatní výrobci délku 149-152mm.

 

Tedy jak Mann všude doporučuji z dlouhodobých zkušeností, tak jako palivový filtr na O3 fakt ne. I když snad vědí co dělají a přefiltruje to stejně jako ty větší. Tak jako tak ho tam ale 60 tkm nechávat nehodlám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z podstaty věci nafta vs. voda a konstrukce starších naftových filtrů bych řekl, že si konstruktéři u Mann uvědomili, že asi není dobře mít filtrovací patronu v celé výšce nádoby filtru a že tedy nechají prostor na dně nádoby pro "těžší" vodu i pro verze bez odlučovače vody, kterou by pak měl někdo při výměn patrony odsát.

Variant nádob a přiřazených patron filtrů je opravdu spousta, ne nadarmo ETKA vyžaduje fyzickou kontrolu starého dílu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem ho tam nakonec taky dal. Všechny filtry jsem koupil od MANN, protože je to OEM od škodovky a u palivového filtru jsem uvěřil tomuhle viz článek výše: “Although PU 8021 differs dimensionally from PU 8006 and the alternative supplier’s OE and Aftermarket filter elements, all OE filtration performance requirements are met”. Stejně jak psal @ZbyšekSU přístě si dám větší pozor a koupím pravděpodobně Bosch 150 mm. Díky všem za postřehy a rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Veľmi to prežívate , zo začiatku chodilo všetko na UFI 5Q0127177 - modrá gumička , dlhý filter ... potom sa začali od cca 2016 objavovať autá kde bol Mann 5Q0127177B s červenou gumičkou a bol kratší , ten sa vyrábal cca dva roky a dnes už je nahradený Mannom 5Q0127177D s červenou gumičkou a je dlhý ako pôvodný UFI filter ...  Takže dnes sa môžem vykašlať niečo okolo toho riešiť a dám tam rovno UFI ktorý má najväčšiu plochu a je s tým pokoj ... 

 

a to ešte je varianta 5Q0127177C s vyhrevom a ten som ešte nikdy nepoužil /mám ich skladom 4ks od 2013 ako prišli prvé OIII/ 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...
  • o 1 měsíc později...
  • o 3 měsíce později...

Ta nižší patrona ale ve verzi bez odlučovače už asi není aktuální, pokud není někde ve skladu a nečeká na svého kupce ...

Ten bordel byl zřejmě způsoben alternativou s odlučovačem vody a jeho senzorem na spodku kovového obalu, ten má dnes ale patronu uplně jinou ...

 

Mann tu nižší PU 8021 nejprve obhajoval už tím zmíněným informačním listem 128 z 30/1/2017

MFPI128_cze_Modifikace_designu pal filtru.pdf

https://catalog.mann-filter.com/EU/cze/catalog/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Palivo/PU%208021

 

aby pak listem 155 z 21.11.2019 mohl zase vysvětlit, že ta PU 8021 odpadá a je nahrazena delší PU 8028 ... :-)

MFPI155_de_PU_8028_ersetzt_PU_8021.pdf

https://catalog.mann-filter.com/EU/cze/catalog/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Palivo,%20Fuel%20Filter%20Housing/PU%208028

Editováno: , autor: rayx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...
  • o 1 měsíc později...

Ako často meniť palivový filter? 

Menil som pred 4 mesiacmi všetky 4 s olejom. 

Teraz som menil olej po 4000km aj s olejovym filtrom aby sa trochu motor vyčistil. 

Mám vymeniť aj zvyšné 3 filtre? 

Chcem to meniť pravidelne každú jar každý rok všetko len neviem ci je prospešné meniť teraz po takej krátkej dobe, alebo radšej počkať do budúcej jari? 

Naposledy sme vyčistili komplet nadobku je tam mann pu8028 odvzdusnenie bolo cez vcds. 

Editováno: , autor: cayc
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...