Přejít na obsah

Jízdní asistenční systémy


slots

Doporučené příspěvky

Mě spíš přijde smutné, že si někdo může myslet že takový asistent bude fungovat na 100 %.  Nefunguje a nikdy nebude protože ani nemůže. Nikdo nedokáže (v uvozovkách jednoduchý) takový systém nastavit na všechny možný podmínky a situace. To není ABS. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Zaznamenané údaje mají napomáhat při analýze, jak
se chovaly systémy vozu krátce před, v průběhu
a krátce po nehodě a přispívat tak k lepšímu objasnění
okolností, při nichž došlo k nehodě se škodami na
majetku a případně i na zdraví....

 

Otázka je jak jsem psal, jestli nebude automobilka s daty nějak manipulovat a poskytne je tak, jak byla zaznamenána, protože je potřeba pro jejich získání nějaký jejich "dekodér" a výrobce by měl z principu trvat na tom, že auto za nic nemůže, protože jinak by to byl skandál. Ale prostě v návodu to je, takže to může uživatel nárokovat.

Editováno: , autor: vormen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tímhle úsekem jezdím každý den. Spíš to byla asi souhra náhod, ale stalo se to prostě v moment, kdyz mě míjelo auto v protisměru..Jak píše Joker, tohle prostě 100% nikdy nebude a co FA v tu chvíli bral jako "nebezpečí", to se asi nedozvíme..EDR ukáže kdy, ale asi ne proč (co ho aktivovalo)... Jinak FA funguje "normálně".. 

Editováno: , autor: Tomíno S.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Joker 85 napsal:

Mě spíš přijde smutné, že si někdo může myslet že takový asistent bude fungovat na 100 %.  Nefunguje a nikdy nebude protože ani nemůže. Nikdo nedokáže (v uvozovkách jednoduchý) takový systém nastavit na všechny možný podmínky a situace. To není ABS. 

 

Já to vidím takto: asistenční bezpečnostní systémy mají předcházet nebezpečným situacím a nebo zmírňovat jejich následky.

 

Takže jsem ochoten akceptovat, když někdy nebudu (třeba) FA fungovat 100% tak, že občas nějakou nebezpečnou situaci nevyhodnotí jako problém a nezasáhne, tedy nebude předcházet ani nezmírní následky nebezpečné situace.

 

Ale podle mne je nepřípustné, a nikdy by nemělo nastat, že asistenční systém sám aktivně vytvoří nebezpečnou situaci, tím že něco špatně vyhodnotí. Pokud to výrobce neumí udělat lépe, tak ať to tam nedává.

 

Tvůj názor - to je jako kdybys řekl, že je právě to ABS je zcela OK, když většinou zafunguje a zabrzdí. A že je taky OK, když třeba v 1% případů ale nezabrzdí vůbec a řidič se zabije.  

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tenhle úhel pohledu je jednoznačně správný.Bezpecnostni systémy mají předcházet a ne způsobovat..Ale nemyslím si, že to bude někdy absolutně dokonalé a nějaké mizivé procento, že FA něco špatně vyhodnotí tu je (viz koleje atp.). Myslím, že více nebezpečný je adaptivní tempomat, třeba když detekuje odbočující auto a okamžitě šlape na brzdy a výrazně sníží rychlost, to teprve ty za tebou koukají co se děje...prostě dneska to tak je a tyhle systémy jsou povinné, ale naštěstí ještě vypínatelné...(v mém případě Lane assist, který mi, díky ne úplně citlivým zásahům do řízení, přijde dost nebezpečný)

Editováno: , autor: Tomíno S.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemyslim si, ze je to 1% ok. Ale teoreticky mas nekonecno moznosti. Vsetky tie systemy pracuju na zaklade nejakych vstupnych parametrov/premennych. A kazda z nich sa meni v nejakom rozsahu, pricom napriklad vodic pripadne chodec je asi najmenej resp. najtazsie odhadnutelna velicina. Cize ano, chybu dokazes eliminovat, aby si sa priblizil k 100% uspesnosti resp. 0% chybovosti, ale "nikdy" to nedokazes dokonale. Minimalne nie v podmienkach, akych sa pohybujeme. Tie systemy su stale vo vyvoji, ked prvy krat prisiel ABS, tak urcite nebol tak dokonaly tak, ako dnes, ale bol dostatocne dobry nato, aby zamedzil resp. znizil povedzme nehodovost. A tu je filozoficka otazka, ci ak system bude spolahlivo fungovat v 99% a v 1% nie, co je lepsie, ci je lepsie, ak prezije kvoli tomu systemu 99 ludi zo 100, alebo ten system tam nedame kvoli tomu jednemu cloveku vobec a umrtnost a povedzme zvysi o XX percent a uz neprezije 99 zo 100 ale povedzme 50...

 

Editováno: , autor: Martttin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přijde mi to nějaké divné. Já jsem s Rapidem, který měl FA, najezdil 80 tisíc kilometrů, švagr to teď "tahá" dál (od 13.srpna). Jezdil jsem za různých podmínek a situací a nikdy se mi nestalo, že by FA zasáhnul tedy, když by neměl a tudíž to řidič nečeká. A zatím se to nestalo ani švagrovi. Stejně tak teď se Scalou, kde mám najeto něco přes 10 tisíc km. Vše OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

42 minutes ago, Martttin said:

Nemyslim si, ze je to 1% ok. Ale teoreticky mas nekonecno moznosti. Vsetky tie systemy pracuju na zaklade nejakych vstupnych parametrov/premennych. A kazda z nich sa meni v nejakom rozsahu, pricom napriklad vodic pripadne chodec je asi najmenej resp. najtazsie odhadnutelna velicina. Cize ano, chybu dokazes eliminovat, aby si sa priblizil k 100% uspesnosti resp. 0% chybovosti, ale "nikdy" to nedokazes dokonale. Minimalne nie v podmienkach, akych sa pohybujeme. Tie systemy su stale vo vyvoji, ked prvy krat prisiel ABS, tak urcite nebol tak dokonaly tak, ako dnes, ale bol dostatocne dobry nato, aby zamedzil resp. znizil povedzme nehodovost. A tu je filozoficka otazka, ci ak system bude spolahlivo fungovat v 99% a v 1% nie, co je lepsie, ci je lepsie, ak prezije kvoli tomu systemu 99 ludi zo 100, alebo ten system tam nedame kvoli tomu jednemu cloveku vobec a umrtnost a povedzme zvysi o XX percent a uz neprezije 99 zo 100 ale povedzme 50...

 

 

Je absolutně naivní si myslet, že něco bude takto fungovat na 100%. Toho prostě nejde dosáhnout nijak a nikdy. Systém by neměl problémy vytvářet, ale zase toho prostě nelze dosáhnout nikdy tak, aby byl zároveň i použitelný k tomu, k čemu má sloužit. Ostatně už vidím jak byste řval, kdyby systém v případě problému nezasáhl a vy měl i díky tomu nehodu. A to se nezastávám škodovky. Takový systém není vytvořit nikdo. Ani tesla a ta je co se týče asistentů a autonomního řízení zdaleka nejdál (z toho co opravdu na silnicích jezdí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi je zásadní současný trend, směrem k vyššímu podílu elektroniky a elektronických systémů (nejen v autech, ale obecně), čímž ty systémy nahrazují stále více a více lidských činností, třeba při řízení, jsou velmi složité, a když udělají chybu, tak je to složitější vyhodnotit. A třeba určit viníka. Mě se tento trend sice nelíbí, ale to je asi tak vše, co s tím mohu dělat. 

 

Joscer:

mě se tato situace stala za poslední 3 roky asi 4x, vždy na stejném místě, jinak mám najeto 60 tis. km, jindy a jinde se to s tímto autem nestalo. Jezdím tím místem každý den. Myslel jsem si, že jsem blázen :-) , dokud jsem si zde na fóru (v sekci OIII) nepřečetl příspěvek jiného uživatele, řidiče též OCTIII, kterému jeho FA zabrzdil také bez příčiny na úplně stejném místě. ... od té doby si už nemyslím, že jsem blázen, ale že FA prostě občas udělá fatální chybu, tady asi špatně vyhodnocuje nerovnost u kolejnice.

 

Tady mezi námi to asi nevyřešíme, ale je dobré o tom mluvit a uvědomovat si to. Do autorizované servisu jsem to na prohlídce nahlásil i s videonahrávkou, ale jestli to někdo nějak řešil či předal info dál, to nevím.

 

Editováno: , autor: Wdog
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

6 hours ago, boonno said:

 

Je absolutně naivní si myslet, že něco bude takto fungovat na 100%. Toho prostě nejde dosáhnout nijak a nikdy. Systém by neměl problémy vytvářet, ale zase toho prostě nelze dosáhnout nikdy tak, aby byl zároveň i použitelný k tomu, k čemu má sloužit. Ostatně už vidím jak byste řval, kdyby systém v případě problému nezasáhl a vy měl i díky tomu nehodu. A to se nezastávám škodovky. Takový systém není vytvořit nikdo. Ani tesla a ta je co se týče asistentů a autonomního řízení zdaleka nejdál (z toho co opravdu na silnicích jezdí).

 

Tuto reakciu, hlavne "Ostatně už vidím jak byste řval, kdyby systém v případě problému nezasáhl a vy měl i díky tomu nehodu" som nepochopil, ospravedlnujem sa, ale neviem ako si to myslel :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

ahojte,

 

minule ma neprijemne prekvapil Lane asist. aj ked ho zvyknem vzdy vypnut, minule som zabudol.

 

Na ceste (krasna nova cesta, siroka, s jasnymi ciarami) bola namraza, a vyjazdene kolaje dostali svetlejsiu farbu vdaka tejto namraze. Lane asist si asi myslel ze toto je jazdny pruh a snazil sa ma narvat do tychto uzkych kolaji - vibrovalo to teda fakt dost :)

 

len tak pre info...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jasne ze som volant drzal pevne a nic hrozne sa nestalo, ale proste tie vibracie boli silne - ako keby vam niekolko krat za sekundu sa posuval volant cca o 0.5cm z lava dorpava a naopak.

 

stalo sa to na rovinke, auto stale islo rovno, ale tie kolaje boli proste na sirku kolies a tak sa stale snazil narvat medzi ne. a smyk som necitil @csabac

Editováno: , autor: frfr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 7 měsíců později...

Dnes při jízdě v dešti v obci, se rozsvítil oranžový trojúhelník a hláška, že front assist nemá výhled. Po chvilce jsem zastavil a na radaru kromě vody nic nebylo, tak jsem po něm akorát přejel rukou. Šel jsem nakoupit a následně po zapnutí zapalování ta hláška zase  krátce problikla a z reproduktorů se ozvalo krátké nepříjemné lupnutí  a dál už zase všechno fungovalo. Setkal se někdo s hláškou, že FA nemá výhled?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě to udělalo na Karoqu, byla rosa, celé auto "mokré" (malá kapičky vody), po nastartování a popojetí hláška že nemá výhled. Po vypnutí a znovu nastartování motoru to už bylo OK. Nejspíš jak je radar za maskou, na které se může držet voda a nemá výhřev tak to někdy dělá problém... U aut které mají radar v mřížce dole a mají jej vyhřívaný jsem se s tím nesetkal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky za rychlou reakci, já už jsem právě zažil mnohem větší lijáky a nikdy nic.ještě dodám, že se teď stalo asi po 3km, teda se studeným motorem, u teplého se možná část tepla z chladiče dostává k radaru a je to míň náchylnější.

Editováno: , autor: vormen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@boonno @csabac takže vám oběma už se objevila stejná hláška, že FA nevidí a oranžová kontrolka? v případě sněhu/deště? Ono je totiž blbý, že jakmile to jednou naskočí, tak už FA znovu nenaběhne ani v případě, že už zase "vidí" a je potřeba auto restartovat. Takže když se to stane hned na začátku cesty, třeba na dílničním přivaděči, je to docela blbý. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...