Přejít na obsah

Technické problémy a závady


losllanos1

Doporučené příspěvky

@slovacikVelmi rychlá diagnostika, která se mi za roky osvědčila je spotřeba na volnoběh a maximální spotřeba na určitý převodový stupeň v určité rychlosti. Pokud víš že to na trojku ukazovalo třeba +- 27 l/100 při zrychlování na plný plyn z 60 na 120 a ukazuje i teď, tak to na 99 % jede jak jelo. Nejlépe zkoušet i za podobné teploty. Kolik tam nateče, tolik máš výkonu.

 

Co se týče spotřeby v částečném zatížení, tak do toho hodně mluví naladění SW, dělali ti aktualizaci?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 3 týdny později...

Zdravím, chcem sa opýtať na prevodovku. Mám SCALU 1.0 TSI 5 Manuál.(11/2019) Najazdené 33xxx KM.

 

Prevodovka je od nova taká , no ako by som to nazval. Ak chcem radiť jemne (aby rýchlosti šli ľahko) tak musím radiť iba pri určitých otáčkach. Ak chcem podradiť tak to proste ide ťažko a niekedy sa mi to nepodarí. Spiatočka je tiež problematická , keď chce človek rýchlejšie hodiť spiatočku tak si to škrtne o zuby ale na to som si už zvykol.

 

Problém je v zime. Keď je stuhnutá prevodovka , tak chytám "zuby" medzi 2 - 3 a niekedy medzi 3 - 4 ale keď sa motor zohreje tak to ide klasicky (niekedy super ľahko a niekedy to človek nehodí ani na druhý pokus).

 

Poslednú zimu sa objavili nové problémy s prevodovkou. Hlavne s prvým stupňom a spiatočkou. Doma auto garážujem a pri rannom štarte chytám zuby pri zaraďovaní spiatočky. Nepomáha ani opätovné zošliapnutie spojky. Niekedy to skúšam aj 4x a aj tak to ide cez zuby a keď chcem spiatočku zaradiť tak to musím tak trocha nasilu aj cez zuby.

 

Ďalej keď idem z práce (auto je vonku) neviem niekedy zaradiť prvý prevodový stupeň. Proste jednička nejde akokeby tam tomu niečo bránilo a musím skúšať zošľapovať spojku a radiť jedničku a potom to ide ako má. 

 

V zime sa stane aj pri zohriatom motore že nemôžem na križovatke zaradiť jednotku a keď už ju tam dám tak to ide ťažko akokeby som mal nákladné auto.

 

V servise škoda mi povedali že jednička a spiatočka nemajú synchrón a ževraj s tým nič neurobím. Som sa objednal na reklamáciu ale už to vidím že ráno do auta sadnú a všetko pôjde ako má a povedia mi že je všetko v poriadku.

 

Neviete poradiť či je to "normálne"? Mám trvať na výmene oleja v prevodovke ? 

 

Ďakujem. 

Editováno: , autor: Jan D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normálne to isto nie je. Mám TDi no žiadna normálna prevodovka, čo je ok nemá ísť ťažko a cez zuby.

V zime ak parkuješ vonku je samozrejmé, že olej je tuhší a to radenie môže ísť ťažšie na začiatku, ale i tak, to čo píšeš je nad normál.

Ja mám max. v zime trocha väčší odpor po prvom zaradení jednotky a cítim, že rýchlosti idú tuhšie, ale to je tak prvých 500m. To aby nešlo zaradiť na križovatke pri zohriatom aute mi príde už extrém.

Jednoznačne by som to reklamoval a trval na odstránení vady. Nemyslím si, že výmena oleja ti pomôže to odstrániť, no môže aspoň trocha zlepšiť radenie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Veď zajtra idem do servisu na reklamačku. Ako nechem zbytočne reklamovať prevodovku keď je to v poriadku ale sa mi to nezdá že zrovna po troch rokoch sú problémy pri jedničke a spiatočke. Na problematické radenie som si zvykol a viem sa tomu prispôsobiť ale keď na 4. pokus nedám spiatočku ale vždy chytám jemne zuby tak sa niečo deje, pritom v garáži je niečo okolo 10 stupňov. Také niečo som nezažil ani na Felícii. Tam proste šli rýchlosti kedy som chcel bez problému. Scala keď chcem podradiť zo 4 do 3 tak nad 50 km/h tam tá trojka proste nechce ísť. Bežne keď podradzujem tak dávam rýchlosti na dve pokusy alebo idú ťažšie ale sadnú keď trocha tlačím na páku. Podobne je to s 5. stupňom , dole kopcom vyraďujem a keď chcem to hodiť zase do 5 tak to ide ťažšie a niekedy s tým bojujem aby to sadlo ale to sa prejavuje väčšinou na dialnici kde povedzme pri 110 km/h dole kopcom potrebujem predbehnúť.

 

Napr. 2. stupeň pri podradzovaní ide zaradiť ťažšie pri 25-30 km/h pri väčšej rýchlosti to proste nedám , ibaže by som to narval doslova nasilu ale to určite nie.

Pritom keď vytočím dvojku tak to nemá problém vytočiť 50 km/h tak malo by to ísť zaradiť pri rýchlosti 25 km bez problému. Či nové prevodovky sú takto blbo stavané a potrebujú super jemné zaobchádzanie kde človek musí neustále sledovať rýchlosť a tomu prispôsobiť radenie.

 

Ale niekedy idú rýchlosti doslova samé. Len začnem zaraďovať a už ľahučko zaradí doslova samo. Som z toho zmätený ako to niekedy ide super a inokedy problem.

 

To už aby mal človek špeciálne školenie na používanie základne 5. stupňovej prevodovky.

 

 

Editováno: , autor: Jan D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Jan DUrčite tá prevodovka nie je ok.

Za ďalšie, dole kopcom vyraďujem...prosím ťa, to si kde videl ísť dole kopcom s vyradeným rýchlostným stupňom?

Prečo to robíš? Spotreba a hlavne bezpečnosť lepšia nebude! Prispôsob si stupeň podľa toho, či chceš gúľať dole, alebo brzdiť motorom. Normálne ak ideš z kopca 100kou dole, tam daj 5ku či kľudne 4 ku a pusti auto bez plynu. A podľa strmosti uvidíš, čo zaradiť.

Takže ak chápem, máš problém pri podradzovaní? Či aj radení  a zaradení stupňa smerom hore, či keď stojíš.

Lebo z toho čo píšeš o radení , neuraz sa prosím, ale zaraďujem ťa niekde k staršej generácii, čo vyrastala na 100 či 105ke (aj ja som na tom vyrastal) a niekde ten štýl radenia zostal zafixovaný podľa tých aut.

poprípade daj auto vyskúšať niekomu z tvojich známych, čo jazdia iným štýlom radenia ako ty.

Nie technikovi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes som odniesol auto do servisu a zajtra budem vedieť.

 

Dostal som servisné/náhradné vozidlo Škoda Kamiq 1.0 TSI Evo 6 st. manual (1500 KM).

 

Prevodovka nemá až take problémy pri preraďovaní , určite to ide lepšie ako moja ale ak chcem zaradiť 1. stupeň tak musím stáť a to aspoň zopár sekúnd , inak jednička nejde. A už sa mi podarilo trafiť "zuby" pri zaraďovaní 2. stupňa ale je to nové auto a je ešte nezabehnuté.

 

Oproti tomu je moja prevodovka v Scale horšia , čo sa týka ľahkosti preraďovania medzi rýchlosťami.

 

Ináč čo sa týka vyraďovanie rýchlostí dole kopcom. Samozrejme keď chcem brzdiť motorom tak to nevyradzujem ale keď chcem "plachtiť" tak vždy rýchlosť vyradzujem. A vždy budem , určite nevidím zmysel v plachtení so zaradenou rýchlosťou.

 

Automatické prevodovky tiež vyraďujú rýchlosť dole kopcom a pri plachtení čiže nevidím absolútne žiaden problém pri vyradzovaní.

 

Z bezpečnostného hľadiska je to v pohode lebo auto má elektrický posilňovač bŕzd a riadenia čiže aj keď "zdochne" motor tak to nemá vpliv na riadenie vozidla.

Editováno: , autor: Jan D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Jan D plachtit tak maximálně na rovince. Smysl jet se zařazenou rychlosti z kopce je i v tom, že se ti dobíjí autobaterie, kdežto na neutrál ne. Další je úspora obložení. I když tady u těch shitovejch brzd je to jedno...

 

Reklamaci převodovky jsem zkoušel, bez úspěchu. Ta zpátečka přes zuby a tuhá jednička prý nejsou vada, ale vlastnost...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hoši, máte někdo problém jako já, když mrzne?

 

Myslím tím to, že přijdu k zamrzlýmu autu, zapnu topení naplno, ofuk na sklo, vyhřívání předního i zadního skla, vyhřívání zrcátek, a vyhřívání sedadla řidiče, jdu pak ven čekat než se to rozmrazí (případně vezmu rozprašovačem boční skla), tak se mi ozývá z motorovýho prostoru strašný kvičení nějaké řemenice (asi alternátoru?).

 

Když se rozjedu, a.po chvíli někde zastavím, tak už to nedělá. A je jedno jestli je motor studenej nebo zahřátej. Dělá mi to prostě jen po tom nastartování, a zapnutí toho všeho viz.  výše.

 

Říkal jsem to v AS, ale prej je to normální. Mě to teda normální nepřijde. Kvičí to jak prase.

 

Měl jste někdy někdo (nebo máte) s tímto u 1.6 TDi problémy? Najeto mám 36000 km...

Editováno: , autor: hardhouse.trip
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak Auto mám z servisu doma. Servis natočil videá a poslal to výrobcovy , ktorý zamietol reklamáciu s vyjadrením : "Kvalita radenia odpovedá sériovému stavu".

 

Výrobca sa taktiež vyjadril k výmene oleja : olej vymeniť nepotrebuje a môj plán výmeny oleja za riedší olej je zlý nápad pretože táto prevodovka je stavaná na husteší olej kôli vysokým teplotám v letnom období. 

 

Som rád , že sa neprejavila porucha prevodovky a už viem že všetky problémy sú zapríčinené hustejším olejom v prevodovke.

 

Ja osobne podozrievam aj "kvalitu" spojky , kde to nemusí dostatočne odpojiť motor od prevodovky a pri hustejšom oleji nastáva problém. 

 

Ak sa môžem vyjadriť k vyžšiemu príspevku , kde je problém s "kvičaním" alternátoru. Určite je slabá batéria a príliš veľká záťaž na studený alternátor spôsobuje dosť veľký odpor a ten remeň to nedokáže plnohodnotne pretočiť.

 

Ja osobne dobíjam batériu každé 3 mesiace a vždy je batéria podbitá. Dnes v servise odmerali 12,2 V. Čo som niekde čítak tak tieto batérie klesnú aj k 11 V.

 

V zimnom období keď klesne voltáž batérie tak nefunguje Start-Stop system ale to mi akurát vyhovuje. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to možný. Dnes v 6:00 jak půjdu z práce, tak zkusím přidat plyn, jak radí Dodi 15, a uvidíme...

 

Jinak baterii dobíjím externí nabíječkou každé dva měsíce, a brzdím imrvére motorem i na rovinách při dojezdech na křižovatku.

 

Jinak co se týče spojky, tak při první servisní prohlídce jsem našel v papírech položku, že udělali "odvzdušnění spojky" (auto mělo v té době rok a půl). Při druhé už odvzdušnění spojky nedělali...

Teď se mi zdá, že ta spojka po roce zase funguje o něco málo hůř...

Editováno: , autor: hardhouse.trip
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mam tiež TDI, výhrev okna vpredu, vzadu, zrkadla, PTC zapnuté ráno a nič, žiadne kvýlenie. V minulosti v zime bolo pri tuhých mrazoch počuť pár sekund cvrlikanie z motora. Ako keby niečo nebolo dobre mazané. Ostatné zimy ani to nepočuť.

Kvýliť to ale isto nemá. Ja nechávam auto naštartované ak mám zamrznuté okná a idem psovi dať jedlo. To tak zaberie 3-4min a potom vyrážam. No ako píšem, žiadne zvuky pri max. záťaži elektro spotrebičov.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

@LukášCBRvýměna rozvodů po 2.5 letech a 37000 kilometrů? Tomu se mi nějak nechce věřit. A tobě to dělalo i při zahřátým motoru?

 

Zvláštní je, že jak se motor zahřeje, tak ten zvuk prostě zmizí.

 

Takže předpokládám oprava na záruku, a než se dostanu do servisu za 3 týdny (dřív se nedostanu - mají spousty reklamací:-)), tak ten zvuk ustane, protože bude o hodně tepleji venku než teď.

 

No nic, záruka je ještě 2,5 roku, tak když se to přinejhorším vysype, tak se nechám od nich odtáhnout přes záruku mobility a snad dostanu i náhradní vůz.

 

A k tomu řemenici altíku s řemenem, a nebo v případě rozvodů aspoň novej motor:-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, hardhouse.trip napsal:

@LukášCBRvýměna rozvodů po 2.5 letech a 37000 kilometrů? Tomu se mi nějak nechce věřit. A tobě to dělalo i při zahřátým motoru?

 

Zvláštní je, že jak se motor zahřeje, tak ten zvuk prostě zmizí.

 

Takže předpokládám oprava na záruku, a než se dostanu do servisu za 3 týdny (dřív se nedostanu - mají spousty reklamací:-)), tak ten zvuk ustane, protože bude o hodně tepleji venku než teď.

 

No nic, záruka je ještě 2,5 roku, tak když se to přinejhorším vysype, tak se nechám od nich odtáhnout přes záruku mobility a snad dostanu i náhradní vůz.

 

A k tomu řemenici altíku s řemenem, a nebo v případě rozvodů aspoň novej motor:-D

Nene, při zahřátem motoru to bylo v pohodě a beze zvuků. 
Mně to dělali po 5 letech a cca 90tis.km, což je taky brzo, ale prý se to stává…

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...