Přejít na obsah

Oprava spínače zámku pátých dveří - návod


Václav Nechuta

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny, jelikož tady často čerpám nejrůznější rady, rád na oplátku přidám i svou. Náhradní spínač stojí 65 Kč, celý nový zámek 700 Kč

V mojí fabii II kombi 2009 začalo blbnout osvětlení kufru, žárovka se rozsvěcela jen někdy, až přestala svítit docela. Zajímavé je, že pokusná výměna za LED žárovku fungovala (pro úplnost, elektronika s LED nepočítá a ta trochu svítí i po zavření kufru, takže po opravě  šla žárovka zase zpět), také signalizace otevřených dvěří fungovala na výbornou. Dle schématu a rad je v zámkovém mechanizmu jeden spínač, který ovládá obě funkce. Měření ohmetrem dalo za pravdu teorii, že spínač je vadný, místo odporu blízkému 0-1 ohm byla naměřená hodnota po každém otevření jiná, každopádně větší, mezi 10 - 1500 ohmů - spínač nefungoval jak má.

 

Výměna

  1. Sundat výplně pátých dveří - 1 šroub, jinak plechové zobáčky
  2. Demontáž zámku, 3 šrouby, jdou ztuha,
  3. Odpojit kabel od zámku, konzervovat kontakty
  4. Kovový čep v plastovém osazení, opatrně vyťuknout. Mě plast praskl, takže čep jsem zalepil
  5. Oddělit elektroniku od mechaniky zámku
  6. Rozpůlit kryt elektroniky, je zalepen + 3 plastové zobáky
  7. Poznačit si polohu ozubeného kola, dá se i odvodit
  8. Odpájet starý spínač
  9. Odmaštění místa pro spínač
  10. Vložení nového spínače. Mnou sehnaný úplně nepasoval, takže jsem ubrousil horní nožičku a vylomil plastové lůžko, které drží jeho polohu. Nový spínač jsem vlepil na správné místo
  11. Připájení spínače
  12. Fixace polohy spínače tavnou pistolí, nesmí se pohnout. Také zamezí urvání pájeného spoje vibracemi
  13. Konzervace vnitřku, kontaktol na el. spoje, vazelína či nestékavé mazivo ve spreji na mechaniku 
  14. Nastavení mechanických dílů do správné polohy
  15. Odmaštění lepených ploch
  16. Nanesení lepidla po obvodu, do čepů pohyblivých dílů
  17. Složení, lepidlo nechat zatuhnout aspoň 12 hod ve svěráku
  18. Smontování se zámkovou částí - čep
  19. Montáž do auta, test funkce, chvíli je potřeba hledat správnou polohu zámku, aby se snadno zacvakl při zavření kufru
  20. Dotažení šroubů - 20 nm

 

Věci

  • Malá ráčna s torx nástavci
  • Lepidlo na obtížné plasty. Já použil čínské B7000, obtížné plasty částečně lepí
  • Náhradní spínač Omron D2HW-A211H. Například zde: http://www.pselectronic.cz/k5108-2876-mikrospinac-on-on-d2hw-a211d.html. Originál byl Cherry, pravděpodobně řada DK, IP 65 - 67, 14.7mm x 5.4mm x 6.8mm, 2A,
  • Líh, maziva, páječka, atd ...

 

 Délka opravy cca 1,5 hodiny + schnutí lepidla. Od opravy uplynuly 3 měsíce a stále funkční.

 

IMG_20191010_214523.jpg

IMG_20191010_214819.jpg

IMG_20191010_214929.jpg

IMG_20191016_211946.jpg

IMG_20191016_212246.jpg

IMG_20191016_213719.jpg

IMG_20191016_214617.jpg

Editováno: , autor: Václav Nechuta
  • Líbí se mi 1
  • Pozitivní 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 roky později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...