Jump to content
csabac

Spotreba oleja

Recommended Posts

Aku mate spotrebu oleja?

Po cca 8t km som dolieval uz 0,5l, co ma dost zarazilo.

U predoslych aut som take mnozstvo nedolieval za cely cca 25t km cyklus. Ani za nova, ani po vyssom najazde.

Citujem z navodu na F3:

"Motor spotrebováva trocha oleja. V závislosti od spôsobu jazdy a prevádzkových podmienok môže spotreba oleja dosiahnuť až 0,5 l/1 000 km. Počas prvých 5 000 km môže byť spotreba vyššia." 

Tdsa je to bezne, pozri si navod k autu

Hej to som videl. Dokonca iný výrobcovia majú aj 1l/1000km v návode. Je to bežná vec aby sa kryli. 

Ale mňa nezaujímajú technicko-právne veci ale realita.

Reklamovať sa to nedá a a ni nechcem, no chcem vedieť, aká je realita u týchto motorov a čo mám čakať od toho motora do budúcna. Či sa mám rovno na to nachystať, že pri výmene oleja mám zobrať o 2l naviac, či to časom bude lepšie. 

Tak pri googleni o spotrebe oleja som nadabil na clanok o spotrebe oleja modernych aut.

Citujem:

"Bavíme se o tolerancích nepostřehnutelných lidským okem, proto je také řeč o relativně malé spotřebě oleje, za 5 nebo 10 tisíc ujetých kilometrů si ji ale všimnete snadno. Onen technik říká, že je to pochopitelně nepříjemné, zvláště kvůli nutnosti vůbec něco dolévat, celé řešení ale má být koncipováno tak, aby náklady na spotřebovaný resp. doplňovaný olej byly nižší než na palivo, které je za stejnou dobu ušetřeno. Má se to tedy vyplatit i nám, zákazníkům, třebaže více vnímáme peníze navíc vydané jednorázově za olej než haléře ušetřené za benzin.

Automobilka zkrátka mimo záznam říká: „Záměrně jsme zvýšili spotřebu oleje kvůli snížení tření a přes dodatečné náklady na mazivo se vám to vyplatí.” Věřit tomu můžete a nemusíte, ale zní to přinejmenším upřímněji než „píárové” věty o tomu, jak bylo mezigeneračně sníženo vnitřní tření motoru o 30 %, i díky tomu klesla spotřeba a dál... nic. Ovšem, když si pak stěžujete na dříve nepoznanou spotřebu oleje v servisu, je vám nalistován návod k obsluze na straně 277 (v případě Škody Octavia právě tam), kde se praví: „Motor má v závislosti na způsobu jízdy a provozních podmínkách určitou spotřebu oleje (až 0,5 l/1 000 km). Během prvních 5 000 km může být spotřeba vyšší.”

Co je na tom pravdy ci nie si uz musi posudit kazdy sam.

Kazdopadne som zvedavy, ake budu rocne naklady na olej. To ze aka by bola spotreba, keby to olej nesrka ale uz nezistim.

Olej jsem trochu doléval do svého prvního auta, Felicie 1.9D. Pak už jsem měl auta, kdy jsem se o dolévání starat nemusel. Až u Rapida Spacebacka jsem doléval někdy při 80 tisících km, ale to jsem přisuzoval možnosti, že při výměně při 60 tisících km v servisu nalili do motoru trochu méně, než měli.

Teď jsem olej ještě nekontroloval (najeto 8600 km), ale vozím sebou půl litru toho, co mi zbyl po dolití u toho Rapida.

Samozřejmně, že hlásí, ale může se stát, že ti odejde baroskop ( je to málo pravděpodobná možnost, ale může se stát ) a pak můžeš motor klidně zadřít a to k vúli takové blbosti jako je kontrola hladine oleje.

Tak jsem se teda šel na tu měrku oleje podívat. Při studeném motoru (nemám vytápěnou garáž, takže je tam +2st.C), kdy auto jelo naposledy včera kolem 16.hodiny, je hladina oleje cca 4 milimetry pod horní mezí ukazatele zobrazeného na obrázku v návodu na straně 131, první zprava.

Uvidím v pondělí, až přijedu z práce, jak to bude vypadat, protože hladina se má měřit při zahřátém motoru.