Přejít na obsah

Oprava zadní roletky kufru SIII (malá síla vlastního otevření)


AdoksS

Doporučené příspěvky

Už jsem tady párkrát registroval, že se zadní roletka kufru sama strašně pomalu (slabě) otvírá.

Ta moje v SIII kombi na tom nebyla o nic líp. Po klepnutí na ni aby se otevřela, se do první poloviny tak nějak lemrácky posunula, ale druhá polovina bez pomoci ruky, se k sedačkám sama nedostala.

A v zimě to bylo ještě horší.

Tak jsem se konečně dokopal se té roletce podívat na zoubek.

Roletku jsem vyndal a dal na stůl.

Na straně řidiče (u mého kusu a předpokládám, že to škoda dělá všude stejně, je potřeba to rozebrat ze strany řidiče, kde je napínací část roletky, na druhé straně je pevný plastový čep tvaru torxu) jsem ze spodní strany dvěma šrubováky z vnitřní strany proti sobě směrem nahoru odjistil pojisky, které uvolní ten pohyblivý kryt, sloužící na zajištění roletky v autě.

Ty pojistky jsou na těch podélných páscích. Sundal jsem kryt, vykoukla pružina která je pouze nasazena v protikusu, který zajišťuje samotnou roletku v pouzdže.

Po sem to bylo snadný.

Sundal jsem i druhou stranu (pohyblivý kryt) pro lepší zpětné nasazování roletky do pouzdra.

Následně jsem na straně řidiče sundal kryt/ zátku, která drží tu samotnou roletku v tom pouzdře tvaru U.

Drží tam přes tři dobře vyditelné západky. Jen je potřeba to vytahovat opatrně směrem (rovnoběžně) ven z toho pouzdra. Protože je tam takový kolík cca 3cm dlouhý, který zajišťuje proti pohybu tu obrácenou pevnou část roletky směrem k zádům sedaček. Takže žádný kroucení a viklání. Jinak to ulomíte jako já :-). ( pokud se to ulomí, stačí to tam jen dát zpátky a ten kryt to pak podrží).

Jak to vyndáte, tak se ozve zvuk napružené (natočené) pružiny, která se jak jinak uvolní.

Celá roletka je na trubce o průměru cca 20mm ve které je vinutá pružina. Ta pružina je napevno ze strany spolujezdce pod takovým plastovým torxem, který následně zapadá do zátky. Takže tam není potřeba nic rozdělávat.

Druhá strana od řidiče je ukončena pohyblivou kulatou zátkou s drážkou, která pak zapadne do protikusu krytu, který drží předpětí té pružiny po seskládání a vlastně i zajišťuje celou tu roletku v celém tom pouzdře.

Takže celá roletka ležící vrchní stranou na stole, z ní jsem trochu cca 5cm povytáhl tu trubku z pouzdra ve kterém ja celá ta roletka a tím krytem, který jsem nasadil do drážky té pohyblivé zátky, jsem začal otáčet proti směru hodinových ručiček. Je potřeba trochu i tlačit proti té drážce, jinak se to při tom otáčení může vyšprtnout a vše znova.

Bohužel jsem to opomněl spočítat, kolik otáček to bylo. Hádám tak 30, prostě až to vytvářelo dostatečnou sílu navíjení, tak jsem celou tu trubku s už navinutou roletkou zasadil zpátky do toho pouzdra a zacvakl.

Následně se nasadí ty pružiny a zacvaknou se zpátky ty pohyblivé kryty.

Zní to složitě, ale jednodušeji se mi to vyjádřit nepodařilo.

No a roletka se otvírá jako blesk a sama :-).

 

IMG_20200514_185126+.jpg

IMG_20200514_174429+.jpg

IMG_20200514_165631+.jpg

IMG_20200514_165946+.jpg

IMG_20200514_170641+.jpg

IMG_20200514_165616 +.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 roky později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...