Přejít na obsah

Špatný příjem DAB, nastavení rádia Bolero 8"


Doporučené příspěvky

Ahoj všem, měl bych dva obšírnější dotazy úzce spojené a snad se hodí do samostatného tématu.

Mám necelé 2 měsíce starý Karoq (10/2020) u kterého mám Infotainment Bolero 8". Cirka po měsíci se zničeho nic radikálně zhoršil příjem v pásmu DAB. Na pozadí vysíláni je slyšet vysoko tónové praskání. Někdy hlasitější někdy slabší v závislosti od síly příjmu ale ve všech případech je radio vesměs neposlouchatelné. Tohle rušení je jak při bežícím motoru tak i při vypnutém zapalování. Dělá to u všech přijímaných stanic v pásmu DAB, ve městě (Praha) i mimo město. Zadní sklo nemam přelepené folií a ani žádnou kovovou nálepkou. Když se mi ale povede přepnout rádio do pásma FM, vše je pořádku.

Tak a teď ten druhý problém. To přepnutí, neboli vypnutí pásma DAB a přepnutí do FM není tak jednoduché. Vizualizace nastavení pro radio totiž vůbec neodpovídá manuálu (jak papírovému, tak ani poslední verzi na netu). V levém dolním rohu obrazovky rádia by mělo byt tlačítko pro výběr frekvenčního pásma. Mě to nabízí výběr zdroje - "FM/DAB (rádio) / BT audio / Moje média". Takže tímto tlačítkem pásmo nepřepnu. Když se překlikám do "Rozšířené nastavení FM/DAB" tam je možnost nastavení oproti manuálu hodně chabá. Dle manuálu by měla byt možnost nastavení v této záložce daleko větší. Nevím jestli to záleží ještě od nějaké verze výbavy... Nicméně, přepnutí pásma dělám v nabídce "Zobrazení stanic", kde volím jen pásmo FM.  Tahle volba ale nefunguje hned, nebo funguje nevyzpytatelně a to přepnutí musím většinou opakovat. Často musím přepnutí podmínit ještě přeladěním na stanici, která nevysílá v pásmu DAB nebo přepnutím na jiný zdroj hudby. Pokaždé se to povede jináč. A co mě štve nejvíc, po vypnutí rádia si nastavení nepamatuje! Takže toto vypínání pásma DAB musím dělat pokaždé jak se zapne Infotainment.

Potkal se s tímto problémem, nebo řešil tento problém už někdo? Nikde v jiných tématech jsem tento problém nenašel.

Už jsem poslal dotaz do AS ale zatím bez odpovědě.

20201125_152515.jpg

20201125_152557.jpg

Editováno: , autor: Cefan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mi automaticky prepne na fm z DAB+ ale mam kenwooda 1 din. Tatinek dodelaval dab+ k fabie 3 a taky mu prepne automaticky.

Muze zkus menit prut za delsi popr. 41 cm

 

Nekdy udelal jsem test. Stejnou stanici poslouchal jsem v dabu a potom rychle prepojil na fm. Rozdil je velky a taky v hlasovitosti

Editováno: , autor: TOMUS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

O víkendu jsem projížděl střední Čechy, DAB hrálo bez problémů (Amundsen 06/2019). Ale v horách se občas stane, že hlasitost zesílí či zeslabí - zřejmě ještě není vychytané přelaďování mezi jednotlivými vysílači, když je slabší signál. Na FM tento "problém" není - když se zeslabí signál, začne rádio chrastit, ale hladina zvuku se nemění.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...
V 16. 12. 2020 na 19:39, marhor napsal:

O víkendu jsem projížděl střední Čechy, DAB hrálo bez problémů (Amundsen 06/2019). Ale v horách se občas stane, že hlasitost zesílí či zeslabí - zřejmě ještě není vychytané přelaďování mezi jednotlivými vysílači, když je slabší signál. Na FM tento "problém" není - když se zeslabí signál, začne rádio chrastit, ale hladina zvuku se nemění.

Prave to sposobuje to automaticke prepinanie medzi DAB-FM/ak to mas v infoteinmente zakrtnute/,tam sa kvalita a hlasitost pocutelne znizi,ak sa DAB signal zlepsi,tak sa opat zosili a skvalitni zvuk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano i ne. Přišel jsem na to až týden poté, co jsem postoval příspěvek. Jsem z oblasti, kde je slabý příjem signálu DAB. Proto mi rádio neustále přepíná mezi FM a DAB. Potíž je v tom, že Radiokomunikace (nebo komu to patří) mají pro DAB nastavenou vyšší hlasitost než pro FM. Takže se mi rádio ztiší, pak zase nečekaně zesílí, pak ztiší, pak ... Už poslouchám zpátky jen FM.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...