Přejít na obsah

Výměna zadního výdechu topení Superb 3


albicz073

Doporučené příspěvky

U zadního výdechu topení se mi odlomily/urazily oba ovládací prvky tak, že již nešly opětovně použít.

Tím pádem se nedaly roletky ovládat (směrovat proud vzduchu). Navíc jedna strana roletek se rozpojila

tak nešťastně, že každá lamela směřovala jiným směrem. K opravě už to opravdu nebylo a tak jsem

objednal nový díl.

 

Výměna výdechu není vůbec složitá, ale některé věci je lépe vědět, aby nedošlo při výměně k ještě dalšímu poškození.

Snad tedy bude stručný návod někomu k užitku.

 

Krok 1. Vyjmutí původního dílu:

 634511586_Vyjmut_vdechu_1.thumb.jpg.50b11700a3dca0a0cbbe8f301b5a1159.jpg

 

Předem připravené 4 proužky plastové karty (ideální nastříhaná slabá věrnostní karta) je potřeba trochu silou zastrčit 

mezi černý lesklý rám a chromovaný rámeček do hloubky cca 4 cm v místech jak je uvedeno na obrázku. Při zatlačování

proužků je cítit nejdříve odpor (po cca 2 cm) a pak dojde k cvaknutí (odjištění) západky a proužek jde zasunout o něco

hlouběji (stačí o 1 cm). Doporučuji odjistit nejdříve 2 horní západky a pak 2 spodní. Po odjištění západek, výdech sám

vyskočí cca 0,5 cm nad rámeček. V tu chvíli je dobré si výdech na místě podržet rukou a vytáhnout 4 proužky ven,

aby nezapadly dovnitř. Tímto postupem lze výdech vyjmout zcela bez poškození okolního plastu i západek.

 

Krok 2. Rozpojení el. konektoru:

2095992494_Rozpojen_konektoru.thumb.jpg.61e664d68db45bfdd038b7981ab40c3e.jpg

 

Po odjištění výdechu je potřeba si ho lehce (opravdu lehce - kabeláž není dlouhá) vysunout tak, aby se na pravém

boku dal odjistit z držáku el. konektor. Konektor je lepší z držáku vyjmout, získáte tím trochu kabelu navíc a bude

se vám s konektorem lépe manipulovat. Konektor je zajištěn pojistkou (bod 1. na obrázku), kterou je potřeba lehce

zmáčknout a pak konektor rozpojit (směrem dle šipky 2.). Vypadá to jednoduše, ale mě to dalo chvilku zkoušení,

než se mi podařilo konektor rozpojit. Poté již lze celý původní výdech vyjmout.

 

Krok 3. Osazení nového dílu:

1789639906_Nov_dl_osazen.thumb.jpg.a8622d1b70553fe21ea5210175aad48a.jpg

 

Dál už je to velmi jednoduché. Propojte znovu konektor, konektor pak umístěte do držáku na pravé straně výdechu.

Srovnejte si trochu kabeláž tak, aby nepřekážela vkládání výdechu a výdech lehce a souměrně zasuňte do otvoru.

Lehce na něj zatlačte tak, aby lícoval s okolním plastem. Je slyšet zaklapnutí pojistek a tím je osazení zpět hotovo.

 

 

 

K závěru jen přikládám pár fotek originálního nového dílu tak, jak přišel z Číny z Aliexpressu (za cca 750 Kč).

Sedí kupodivu přesně a samozřejmě i funguje :-).

Mimochodem v Čechách jsem nebyl schopen sehnat nový díl pod 2400 Kč anebo použitý na vrakovištích pod 500 Kč (většinou odřený nebo poškozený).

 

2120158661_Nov_dl_1.thumb.jpg.05e3365ae232bd3b3fe225961c224aee.jpg

 

444216232_Nov_dl_2.thumb.jpg.553b8dbabc315766c716f6051cb18111.jpg

 

221777856_Nov_dl_3.thumb.jpg.93e91c10eacd8df4e4cd61fb4fbe51c4.jpg

 

Obal_VW_China.thumb.jpg.df1c29053afe9f9147a8b07781c6e23d.jpg

Editováno: , autor: albicz073
  • Líbí se mi 2
  • Díky 1
  • Pozitivní 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...
  • o 1 měsíc později...

Díky za návod! Mně se to taktéž rozsypalo, ale našel jsem všechny součásti.

2021-07-28 20.08.46.jpg

Čili jsem to musel demontovat celé, i ten ofuk. Abych tam ty pacičky mohl vrátit. Jinak to nejde. Věrnostní kartička mi přišla moc silná a pevná, měl jsem strach o ten klavírní lak. Tak jsem použil laminovaný papír, nějakou starou průkazku. Šlo to v pohodě. Šlo by to i tužším papírem (čtvrtkou).

2021-07-29 07.08.08.jpg2021-07-29 07.07.55.jpg

Zámků je tam pekelně. Ale ty na dlouhých stranách stačí nečím podložit v "otevřené pozici" a pak vycvaknout ty 2 hlavní držáky po kratších stranách a jde to krásně od sebe.

Inspiroval jsem se návodem na https://www.briskoda.net/forums/topic/460883-rear-air-vent-collapsed/?do=findComment&comment=5467829

Rovněž jsem to pak raději zkápnul vteřinovým lepidlem, aby se to znovu nepotento.

 

Přemýšlím, že možná podobně preventivně ošetřím i přední ofuky.

 

Editováno: , autor: DavesMan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
V 16. 9. 2021 na 13:19, Mrowka napsal:

Ahoj, ten link na Aliexpress bys našel ? Děcka mi to ulomili a nechce se mi to lepit po jedné lamele)) Hledal jsem to, ale bez šance teda..


 

našel jsem toto

 

https://a.aliexpress.com/_mMGLJEL

 

https://a.aliexpress.com/_mrTU1SL

 

ještě sem ale neobjednával

Editováno: , autor: kemo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Dobrý den přeji.
Chlapi, mám problém... Pes mi drbnul do ofuků vzadu a rozbil to posouvátko.. No nějak jsem posbíral co šlo, ale mám pocit, že ta zakroužkovaná součástka asi propadla do toho "tunelu" co žene vzduch.. A z tama to asi nedostanu... Má otázka zní: Je možné někde sehnat jenom ten díl, který je zakroužkovaný? Ten mi totiž chybí... Klidně celou tu "packu" na posunování... Ale nechce se mi to kvůli takové blbosti kupovat celé. 

EDIT: Tak něco jsem na alíku našel, ale nejsou to ty pěkné origoše... :/  A stejně za to chcou 300...
EDIT2: Tak našel jsem na BMW, Hyundai, Mercedes, Octaviu, ale na superba to proste nemuzu najit...
Kdy by to někdo někdy sháněl, tak tady:
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-skoda-air-vents-clip.html?SearchText=skoda+air+vents+clip

 


Předem děkuji za pomoc.
image.thumb.png.ab896b4cd0851b21886a224bd538ec13.png

 

Editováno: , autor: ztr00
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No včera jsem jsem tam poslal sondu do toho tunelu, ale nic jsem nenašel. Vysavač mě totiž taky u napadl, ale když tam nic není, nebude asi ani co vysávat.

PS: Nejsem si vědom toho, že by se zde vztahovala autorská práva na uživatelské fotky nahrané na tento server. Takže pokud tvá duše utrpěla nějakou emoční škodu, tak je mi to líto, ale jinak mě to vůbec netrápí. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak pánové.
Trošku jsem rozhodil sítě a mám tu pro vás originální výkres daného dílku. Lze otevřít například ve VariCAD. Je to na trojkového superba - zadní výdechy (modely předních jsem nesháněl).
EDIT: Originální dílek je sice originální, ale nesedí na ten kousek, který potřebuji (má zobáčky blízko u sebe). Posílám i druhou verzi, která má vnější packy o milimetr posunute ven a ten už sedí parádně.


 

potrebny_dilek.stp

UPRAVENY.stp

Editováno: , autor: ztr00
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...