Jump to content

Akumulátor Kamiq-dobíjení akumulátoru


Recommended Posts

Dobrý den,

 

od 7.10.2020 vlastním Škodu Kamiq 1.0 TS 85kW. Za tři měsíce provozu jsem najezdil 2.500 km. Poslední jízda byla 1.1.2021 a od té doby auto nejelo (hlavně z klimatických důvodů-bydlím na horách a sněhu je letos opravu hodně). Auto stojí v garáži rodinného domu. Garáž je větraná a je temperovaná na cca 8 stupňů Celsia rozvodem ústředního topení. Auto má STOP-START systém a předpokládám, že má i inteligentní dobíjení akumulátoru. 

Nevím, jestli je nutné před další jízdou akumulátor nabíjet a ani nevím, jestli je toto možné provádět svépomocí vzhledem k elektronickým systémům auta.

Prosím o zkušenosti v této oblasti a o informace jakou nabíječkou případně doma akumulátor nabíjet.

 

Děkuji Aleš Sluka 

 

Link to post
Share on other sites

Je tady toho napsáno mraky. Stačí trochu pohledat. Pokud nastartuješ ... tak dobíjet nemusíš. Jinak u tak dlouhého stání se doporučuje buď baterii odpojit, nebo průběžně dobíjet.

Link to post
Share on other sites

Z příspěvků vyplývá, že se může baterie dobíjet bez její demontáže přímo v autě. Z toho jsem měl trochu obavy, auto je samá elektronika. Kostřicího bodu v motoru jsem si všiml.

Nevím, jestli v autě mám baterii AGM nebo EFB. Je to důležité při pořízení nabíječky nebo to nerozhoduje ?

 

Link to post
Share on other sites

Je to na te baterii napsane nahore jakou mas. 

Musis mit chytrou nabijecku s funkci pro tvuj typ baterie, nejspise to budou mit vsechny, ale pro jistotu si to over. Mezi kvalitnejsi patri treba Ctek za 19 stovek. Aku opravdu neodpojujes, pouze das na plus a kostrici bod a musis mit na nabijecce spravne nastaveno dle typu. 

Link to post
Share on other sites

Tipl bych to EFB a na aku to bude uvedeno a nabíječky jsou zpravidla na oboje. Teď jsem si ještě pořídil i voltmetr do zapalovače a zatím ho nemám vyhodnocený  (pro sebe). Baterku při nabíjení není nutno odpojovat či demontovat. 

Edited by ben06
Link to post
Share on other sites

Pokuď je u tebe tento stav častější (delší dobu stojíš) kup si CTEK nabíječku s adapterem

do cigaretové zásuvky. Nemusíš řešit kostru v motorovém prostoru. Nabíječku připojíš

v interiéru a necháš jim tam dokuď nevyjedeš. Nabíječka je v udržovacím režimu, baterka

dobitá. Když chceš vyjet, odpojíš a frčíš.

https://www.battery-import.cz/prislusenstvi-2/konektor-cig-plug--do-8a--12-21mm/

Edited by Sudetak
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Ahojte, mal som obavy , keď som sa dozadu hádam dva roky rozhodoval, čo spraviť s batériou v aute, ktoré stálo v garáži ako u  Aleša. Vtedy to bol Renault Fluence. Či ju vytiahnuť z auta dať dobiť a ,,riskovať,, že budem musieť niečo riešiť s napríklad rádiom /kód/. Pýtal som sa mechanika a ten bez mihnutia okom konštatoval - dobíjať priamo v aute /bez odpájania káblov z batérie/. Ešte bol problém s čím dobíjať. Po štúdiu na webe som sa rozhodol pre CTEK mxs 5.0 . Nabíjačku som zapojil a na druhý deň som prišiel do garáže s otáznikom čo bude. Nuž svietili všetky letky vrátane zelenej a batéria bola dobitá. Auto nezhorelo a všetko funguje ako má. Takto som dobíjal akumulátor i v Passate a bez problémov. Asi toľko. Možno ešte z praxe - ak stojí auto viac ako 2 mesiace, radšej ho idem prebehnúť, aby nezlenivelo i ja .

Pekný večer.

ivča

Link to post
Share on other sites

Mám Ctek CT5 S/S už rok, když má aku méně jak 12,6 V nabíjím. Tato nabíječka není oproti jiným Ctek tak výkonná, což nevadí, baterie je nabíjena pozvolna a následně udržována.

@Aleš SlukaAno ukončení nabíjení je jak svítí Care - to je udržovací mód, je to popsané v návodu. Doba dobíjení záleží na okolní teplotě a na stavu baterie-obnova kapacity, desulfatace. Vše si nabíječka vyhodnocuje a řídí sama.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...