Přejít na obsah

LED Matrix světlomety


boban1108

Doporučené příspěvky

  • o 2 týdny později...
před 18 hodinami, Rapid1.0 napsal:

V RS to bude moje první zkušenost s Matrix technologií. Koukal jsem už na x videí na YouTube, jak tahle technologie pracuje, ale z toho to kolikrát není vůbec poznat. Teď jsem našel video, kde je to poznat díky mlze opravdu krásně. Za mě fakt paráda. 
 

Octavia IV Matrix

to video nelže ani trošku ;-)

je to opravdu tak, ale mlha nesmí být o moc silnější, protože v takovém případě to rozumně Matrixy vypíná, ať nejedeš proti bílé stěně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jenycku tak svietia aj bežné LED svetlomety ako ich má napríklad JanR.

Matrix poznáš pri autách v protismere alebo keď dobehneš iné auto - viď video od Rapidu1.0 - ešte je to zvýraznené tou hmlou. Auto pred tebou vystrihnuté a diaľkové pália okolo neho. Presne to je matrix.

Editováno: , autor: OpelInsi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tím jak roste počet O4 s matrixem, tak čím dál častěji pozoruju, jak mě ty dálky(vykrývání) umí občas hezky oslnit. Není to nic hrozného a je to jenom chvilku do sekundy, ale to ořezávání není z pohledu protijedoucího řidiče (nebo když jedu před váma) úplně dokonalý. Rozhodně vás kvůli tomu nebudu problikávat, vím, že to nemůžete úplně ovlivnit, ale čím víc jich potkávám, tím víc mě to v noci štve.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nevím, jsi si jist, že za tmy rozpoznáš, že tě z protisměru oslňuje právě O4? Mám asistenta dálkových světel (natáčecí xenony) už na O3 a vím, že musím mít ruku pořád připravenou, že to nefunguje na 100%. Jel jsem za tmy s Toyota Corola i BMW (něco menšího SUV), oba měly asistenty a oba fungovaly podstatně hůř než má OIII. 

Chci tím říci, že tě může oslňovat kdeco a těžko to bude jen OIV. Takový množství jich ještě nejezdí a navíc ještě s výbavou s matrixema bych se dost divil, kdybys za 100 km potkal víc jak 5 aut. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím s Lukášem. Psal jsem to tu před měsícem. O4 tady v Praze hlavně i středočeský kraj jsou v hojném počtu a když vás auto osvítí většinou se člověk koukne, co jede proti němu. O4 pozná člověk bezpečně i v noci. Tvar světel a nízký široký předek nikdo nemá.

Ono to nemá cenu, uživatelé to budou hájit, zapnou automatiku hlavně, že vidí. Jsou ale i tací na jiném fóru, co prostě přiznají, že to i nefunguje jak má.

  • Pozitivní 1
  • Negativní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jane, prečo si myslíš, že všetci musia hájiť podobne ako ty to čo máme v autách. Máš tu x-príspevkov napísaných práve takýmto štýlom a môj štýl toto nie je. A myslím, že ani kolegov tu v tomto vlákne. Jediné na čo sme ťa upozornili bolo, že si zjavne nepochopil v čom je prednosť Matrixov oproti bežným svetlám požiadavkou aby niekto dal fotku "s tlumenými u matrixu".

Mohol by si si prečítať moje príspevky na inom fore (ale nemá to zmysel) kde za moju kritiku niečoho čo v mojom súčasnom aute nefunguje správne mi dokonca nadáva človek nevyberaným spôsobom ktorý v živote v mojom type auta nesedel ale "počul do kamaráta" a naštudoval si na internete že je to inak. Ja píšem len čo som odskúšal.

 

Rozdiel medzi ručným tlmením a automatom je v týchto veciach

- keď sme všetci tlmili ručne, tak každý dával pozor pred zákrutou alebo stúpaním na svetlo "spoza rohu" (teda až na pár prasat) a stlmil ešte pred tým, než sa obe autá dostali do vzájomného dohľadu. Toto samozrejme u žiadneho auta s automatickým prepínaním svetiel - či sú to matrixy alebo obyčajné svetlomety s automatickým prepínaním diaľkových/stretávacích svetiel nemôže z princípu funkcie fungovať. Auto stlmí až keď mu protiidúce auto alebo vzadu idúce auto vojde do kamery tak, aby ho kamera bola schopná rozoznať. Takže protiidúci vodič má pocit, že mu blesklo do očí nestlmené svetlo. A má samozrejme pravdu, fuzzy logika tu nefunguje.

Takto fungujú všetky súčasné autá, či to je O4, najnovšie BMW, Mercedes alebo Dacia.

A to bude až do toho času keď autá budú na ceste komunikovať medzi sebou a dávať si informácie o svojej pozícii a teda budú schopné stlmiť svetlá dopredu.

 

- pokiaľ ide v protismere auto so slabšími svetlami - a nemusia to byť staré žiarovkové svetlomety žigulíka ale aj zašpinené LED-ky tak kamera - a zase je jedno či to bude Matrix alebo akékoľvek iné svetlomety s automatickým prepínaním - zareaguje neskoro.

S O4 som prešiel ako píšem inde zatiaľ len asi 50km "skúšobnú jazdu" po okreskách v noci, takže skúsenosti práve s O4 mám asi v 30 protiidúcich autách . Nestlmenie s O4 sa mi stalo na dlhej rovinke ca 2-3km, keď auto v protismere vyšlo na túto dlhú rovinku zo zákruty. Síce svetlomety nedosvietia tak ďaleko ale silné svetlo v diaľke určite nie je príjemné.

By the way - s mojim súčasným autom mám 175000km z toho povedzme štvrtinu v noci a funguje to povedzme na 98% - zo 100 protiidúcich áut v jednom až dvoch prípadoch treba stlmiť svetlá ručne. Ale tak to fungovalo aj na bi-xenonoch ktoré mám s automatickým tlmením od roku 2009. Pritom na prvom modeli tohto auta v roku 2009 automatické tlmenie fungovalo možno na 70% a modelový rok od modelového roku sa to zlepšovalo až do súčasného stavu.

 

Rozdiel medzi matrixom a inými svetlami:

Matrix bude určite oslňovať viacej ako bežné svetlá s automatikou ak je zle skalibrovaný systém, zle nastavená "osovosť" svetlometov a kamera.

U bežného svetlometu systém stlmí na stretávacie svetlá - t.j. zhasne VŠADE pred autom od vzialenosti ca 50m ďalej dopredu vždy keď "vidí" svetlá v protismere alebo červené svetlá pred tebou. Ak sú teda nastavené svetlomety viac doprava alebo doľava, ničomu to nevadí, pretože aj tak nesvietia v tomto momente nikam do diaľky.

U Matrixu musí kamera identifikovať miesto kde sa svetlá v protismere nachádzajú a zhasína potom daný segment LED. Ak je táto kalibrácia kamery alebo uhol vpravo/vľavo nastavenia svetlometov nesprávne, potom kamera síce identifikuje a vypne naprogramovaný segment, ale keďže svetlomet svieti inam než si "systém myslí", páli do protiidúceho auta. A "tma" je niekde vedľa protiidúceho auta. Kolega tu v inom vlákne písal, že na neho blikajú protiidúce autá - v servise mu svetlá na reklamáciu vraj nastavili a odvtedy nikto na neho neblikol.

Tak si myslím, či teda chyba nie je medzi skrutkovačom a meracím prístrojom na výstupnej kontrole vo fabrike. Neviem či na matrix je lepší prístroj na nastavovanie ako na obyčajné svetlá, ale treba si uvedomiť že 5° rozdiel od osi auta na 100m kam svetlá dosvietia robí dosť veľký posun na to, aby matrix oslňoval. Majiteľ matrixov nemá šancu takúto nepresnosť nastavenia vidieť na ceste. Na stene v podzemnej garáži bude pri 5m od steny pri parkovaní do boxu posunutie 40-50cm od osi svetlometu. Keďže väčšinou do boxu zatáčame, tak nestojíme nikdy presne v pravom uhle k stene. Po zaparkovaní sme pár centimetrov od steny a zlé smerovanie svetlometov nemáme šancu vidieť.

Ak by sme teda chceli zistiť ako sú svetlá nastavené musíme sa na to špeciálne zamerať, mať prázdnu garáž, zaparkovať auto prednými kolesami na nejakej čiare ktorá je presne rovnobežná so stenou oproti svetlometom a mať navyše ďalšiu čiaru rovnobežnú s autom, od ktorej môžem merať vzdialenosť svetlometu a vzdialenosť bodu zlomu asymterických svetlometov na stene.

Na stenu možno nastaviť výšku (vzdialenosť kam dosvietia stlmené svetlá) ale nie natočenie do strany.

Ak sa matrix vo fabrike nastavuje "bežným spôsobom" a  ak to robí niekto kto len potrebuje aby cez neho za smenu prešlo 500 áut príčina je zrejmá.

 

Prajem vám všetkým s matrixami aj bez matrixov, očkovaným aj neočkovaným, O4-károm aj ostatným bezstarostné a krásne vianoce a zdravý 2022.

Editováno: , autor: OpelInsi
  • Líbí se mi 2
  • Pozitivní 3
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nezaručené informácie o nastavení LED Matrix svetlometov:

VW Aerton a Audi vo videu

https://www.youtube.com/watch?v=F4-iwuzAey4

robí nastavenie na stenu s definovanými bodmi, ktoré vidí kamera a reflektor sa do neho "musí strafiť".

 

BMW

snáď podľa všetkého nepotrebuje citlivé nastavenie svetlometu, ale kamera identifikuje že zapnutá LED svieti inam než "chce kamera" a tak ju zhasne a rozsvieti vedľajšiu a tým sa naučí nové nastavenie behom pár minút.

 

toto ale zrejme môže fungovať u prémiových svetlometov, ktoré majú stovky segmentov, podľa všetkého - viď youtube - napríklad Audi snáď dokáže svetlometmi premietať film na stenu.

U Škody, ale tiež Opla je segmentov podstatne menej takže dokážu stmaviť pri dobrom nastavení miesto kde sa nachádza auto v protismere. Čím menej segmentov, tým je čierne miesto väčšie, ale oslňovať nemôže viac než iné obyčajné LED svetlomety s automatickým prepínaním diaľkové/tlmené.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zdravím Vás znovu. Prešli 2 mesiace od prehliadky kde mi nastavovali svetla, išiel som za kamarátom asi 200km a na konci jazdy mi povedal, že jedno svetlo( prave) stretávacie (nie denne svietenie ani diaľkové) sa mu zdalo ako keby mi svietilo menej. Tak som vystúpil a išiel pred auto asi 5-10metrov. To svetlo naozaj keď sa postavím priamo do stredu auta tak svieti akoby menej; ale keď spravím krok do lava tak svieti normálne. Neviem či to je tak naschval robené kvôli osvetľovaniu alebo čo. Ale dnes som bol nie v autorizaku s tým nech mi nastavia svetla. Povedali že to je v poriadku a sú v jednej líníi. V jednej línii síce sú, len jedno svetlo keď idem za autom tak vidí moje prave svetlo slabšie, ak sa posuniem s autom do lava tak svieti normálne. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl  bych že to není chyba a je to tak jak to má být. Ty vnitřní moduly jsou určitě pro matrixové segmenty a budou mít zevnitř, případně i z venku čočky směrovou optiku. Proto se to jeví z různých úhlů jinak. Něco podobného se dá sledovat i na denním svícení. Při přímém pohledu to maximálně oslní, při pohledu z úhlu už to světlo není tak silné a přitom svítí stále naplno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím Vás. Prešli 2 mesiace od prehliadky kde mi nastavovali svetla, išiel som za kamarátom asi 200km a na konci jazdy mi povedal, že jedno svetlo( prave) stretávacie (nie denne svietenie ani diaľkové) sa mu zdalo ako keby mi svietilo menej. Tak som vystúpil a išiel pred auto asi 5-10metrov. To svetlo naozaj keď sa postavím priamo do stredu auta tak svieti akoby menej; ale keď spravím krok do lava tak svieti normálne. Neviem či to je tak naschval robené kvôli osvetľovaniu alebo čo. Ale dnes som bol nie v autorizaku s tým nech mi nastavia svetla. Povedali že to je v poriadku a sú v jednej líníi. V jednej línii síce sú, len jedno svetlo keď idem za autom tak vidí moje prave svetlo slabšie, ak sa posuniem s autom do lava tak svieti normálne. Prikladám fotky ako by to asi malo byt (internet ) a ako to mám ja. Ďakujem za pomoc 

F6704737-648D-4A5E-B77C-4A5431582AB0.jpeg

4E940FF3-4E41-45B2-97BC-CB5F388BF3A8.jpeg

F9CCA216-D63B-4C86-B8D1-85CB1544A5F3.jpeg

D2FF2275-70CD-4663-A205-3DAFC9CAAFE5.jpeg

FD9CABC7-2574-4D9C-BB28-076E43A5927F.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...