Přejít na obsah

predne kotuce + dosticky


Miroslav Bocan

Doporučené příspěvky

zdravim,

aj mne sa uz prejavili predne brzdy, pri ochladeni, alebo dazdi mi piskaju casto brzdy, aj ked jazdim denne .... prvy rok to nerobilo ale teraz to zacalo .... navyse som vypozoroval, ze uz su na kotuci aj ryhy po dostickach ....

rad by som ich teda vymenil, no co som tu cital, ta nekompatibilita roznych kotucov a dosticiek ma kus desi a original nechcem davat, kedze nevydrzal dlho.... nema niekto nejake skusenosti na dobre kotuce s kombinaciou dosticiek, aby neboli problemy po kratkom case?

 

moje dosticky a kotuce su pre PR- cislo 1ZE,1ZS

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uz som teda vymenil najprv len dosticky za znacku ATE, zatial ziaden piskot nepocut, zda sa mi ze je to aj celkovo lepsie, tvrdsie pri brzdeni ako povodne .... chcel som sa akurat opytat, ked som menil len cisto dosticky, je potrebne odvdusnit aj brzdy? nema niekto nejake skusenosti, niekto mi tvrdi ze ano, niekto ze nie ... tak mam dilemu ... menili sa len dosticky nic ine, jedine co sa robilo s brzdovou sustavou bolo ze sa zatlacil brzdovy valec o kus aby sadli nove dosticky a kus som dolial brzdovu .... auto brzdi hore, len este to neje take ostre brzdenie, ako by som si predstavoval, ale moze to byt tym, ze tie brzdy si musia trosku sadnut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 9 měsíců později...
On 4/25/2021 at 3:27 PM, Miroslav Bocan said:

som vypozoroval, ze uz su na kotuci aj ryhy po dostickach ....

 

 ta nekompatibilita roznych kotucov a dosticiek ma kus desi a original nechcem davat, kedze nevydrzal dlho....

 

Suhlasim, ze kvalita kotucov je priserna.

V porovnani s O3, ktoru som jazdil predtym je to katastrofa. Obzvlast zadne su cisty odpad. Servis sa samozrejme tvari, ze treba jazdit agresivnejsie, co je samozrejme nezmysel. Jednoducho odpadovy material.

 

Nekompatibilita kotucov a dosticiek je popularna urban legend - ako kedysi nemiesatelnost motorovych olejov roznych znaciek.

Mna zial tiez asi postihne nutnost vymenit kotuce skor ako v pripade O3 a samozrejme original rozhodne nepouzijem.

 

zial, nie je mozne urcit, ktore kotuce/dosticky su najlepsie. 

aj napr Brembo dosticka moze byt vyrobena u tretej strany, ktorej meno ani nepoznas. 

Vyber si nieco od Textar, ATE, Brembo, TRW a neurobis chybu

A perlicky na zaver: je bezne, ze pre autobilku "a" vyraba platnicky dodavatel "b", pre ktoreho realne platnicky vyraba dodavatel "c". 

A zaroven, dodavatel "c" dodava platnicky z rovnakeho materialu pre dalsich x zakaznikov.

 

Tu su napr talianski vyrobcovia, ktorych malokto pozna ako vyrobcov brzd.:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 2 týdny později...

@o3-scala Kompatibilita kotúčov a platničiek urban legend nie je, ale záleží, čo konkrétne si pod tým predstavuješ ty. Existujú napr. takmer závodné zmesi ako je Ferodo S2000, ktoré ak dáš na mäkké kotúče tak ámen snimi. Doryhuje ich a čau. Takže urban legend to nie je. Dnešná ponuka aftermarketu s brzdami je naozaj tak trošku alchýmia.

 

Výrobcovia platničiek majú labáky, kde vyvíjajú zmesi pre platničky a tie zmesi sa potom používajú podľa konkrétnej požiadavky na dané vozidlo. Váha auta, výkon, účel auta. 

Pre aftermarket používajú zväčša výrobcovia ako Textar, ATE, Brembo atď... inú zmes ako je použitá pre OEM. Či je to kvôli fin. úspore to je na inú debatu...  Napr. Textar platnička do výroby nebude mať rovnakú zmes ako Textar aftermarket. Takže môže to byť hop aj trop. Kľudne sa môže stať, že to bude mať vplyv na brzdný účinok, alebo to vytvorí úplne nový problém napr. náchylnosť na lepenie zmesi o kotúč a následne trhanie a vibrácie pri brzdení. U mňa sa zatiaľ aftermarket nikdy neosvedčil. Inak pre VW vyrába platničky koncern Continental Teves. Pod neho spadá napr. ATE, Galfer, Jurid.

 

A taký malý postreh pre tých, čo máte FS3 vpredu. Vodítka na FS3 sa nemajú mazať žiadnym mazivom. Funkčne to má fungovať tak, že pri stlačení brzdy sa vodítko posunie v bushingu tak, že sa bushing mierne prepruží. Účel je ten, že pri pustení brzdy má tá sila gumy po prepružení vodítko potiahnuť naspäť a tým dosiahnuť jemnú medzeru medzi kotúčom a platničkou. Ak sa toto nedeje a neustále sa opiera platnička o kotúč dôjde ku glazingu platničky a následnému hnusnému piskotu. Odporúčam teda vymeniť bushingy na FS3, kľudne každých 50 tisíc KM, lebo podliehajú opotrebeniu. Číslo dielu ATE je 11.0101-5409.2. Vždy používajte len originál ATE diel a nie náhražky, ktoré nespĺňajú materiálové požiadavky a nefungujú. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 týdny později...

Při přezouvání jsem si všiml, že přední destičky jsou vizuálně opotřebováné na 20tis.km, asi jako u předchozího Rapidu na 50tis.km. Je možný takový rozdíl díky zvýšenému použití ACC? Pravda, přijde mi, ze brzdí častěji nez bych brzdil já. Jen poznatek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Zajímavý poznatek přinesl Martin Vaculík ve SM k brzdám ve Scale. Na rozdíl od rapidu silnější verze motorů 1.0 ani 1.5 nemá lepší brzdy od AT, ale starou klasiku FS III.

https://www.auto.cz/galerie/premium/135894/martin-vaculik-a-ojeta-skoda-scala-vlastne-je-docela-fajn-ale-zalezi-na-motoru?foto=61

Editováno: , autor: radlat
doplněn odkaz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

podarilo sa mi zbavit toho otrasneho piskania, vymenil som komplet kotuce aj dosticky na prednej a zadnej naprave (piskot pretrvaval) .... vpredu mam brembo a vzadu ATE .... piskali mi aj po vymene, cize vymena nepomohla .... tak som ich potom rozobral sam, nedaval som to robit uz do servisu, premazal som dosticky zo strany, kde sa dotykaju strmena keramickym mazivom, medenym mazivom kotuce na plochu kde sa dotykaju naboja kolesa a aj sruby som kus prestriekol ..... cele som to dokladne zmontoval a napocudovanie, piskot zmyzol ..... bud boli zle poskladane, co si aj myslim, alebo pomohlo aj to mazivo, a mozno aj jedno aj druhe .... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A zase to mazání brzd, ráfků a šroubů přesně tam, kde se to nemá 🤦🏻. Možná pomůže krátkodobě ale dlouhodobě to spíš zatuhne. Průšvih současných aut je kromě použitých materiálů i to, že mají brzdy nadimenzované na městský provoz a v dálničním provozu nebo v plném zatížení auta jsou na limitu. Není tam žádná rezerva.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Puzdra drziaka strmena som mazal, lebo som menil sruby za brembo spolu s komplet brzdami a mazivo bolo k tomu. Cize som ho pouzil, ked ho priamo k tomu dava aj vyrobca. Brzdy sa urcite nezapecu, ved je to keramicke mazivo urcene prave na to, prave naopak, mali by ist dosticky lahsie dolu (zapecene boli predtym).  A co sa tyka medeneho maziva za brzdovy kotuc na naboj kolesa, je to zaroven aj antikorozna ochrana, uz tam bolo po 2 zimach pomerne dost hrdze. Ocistil som to a jemne osetril sprejom. Podstatne je, ze na aute mi uz viac brzdy nepiskaju, idu paradne, este aj kamarat, co ma sportovu hondu typR mi ich pochvalil, ze velmi dobre idu. Nepiskaju za ziadnych okolnosti, dokonca aj ked mi auto dlhsie stoji, robil som to mozno nejake 2-3 mesiace dozadu, nepamatam presne a nemam ziadne tazkosti. Predtym som to neraz riesil po servisoch a vkuse bol problem s piskanim. Je mozne ze ich aj nejako blbo poskladali, to sa nedozviem, ale urcite som tym nic nepokazil.

 

viac na videu od autodoc https://www.youtube.com/watch?v=IZQddTBw1JU&list=PLVW2D4hxGj0M14WVrM1C87xPJyv_xFUEv&index=1

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já též mažu na každém autě dosedové plochy náboj-kotouč a kotouč-kolo keramickou pastou a nikdy se mi nestalo, že by se něco připeklo k sobě. Naopak, vše jde krásně od sebe a jak píše M. Bocan, nerezne to, takže se nic nemusí čistit ocelovým kartáčem. Stačí jen očistit starou pastu a nanést novou (při přezouvání kol).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 hodinami, Miroslav Bocan napsal:

Puzdra drziaka strmena som mazal, lebo som menil sruby za brembo spolu s komplet brzdami a mazivo bolo k tomu.

 

No jestli myslíš ty gumová pouzdra na vodící čepy, tak mazivo je přiložené na vnější promazání abys nové gumové pouzdro protáhl  uložením. Vnitřek se nemaže. Když to namažeš, tak se brzdy nebudou vracet a bude ti to pořád brzdit o kotouče. Ta guma je suchá právě proto aby vracela čep do výchozí polohy. 

Editováno: , autor: 15degren
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tuto vec o nemazani voditok som cital poslednu dobu casto , mazem ich jemne litiovou vazelinou ako tam patri uz roky a par aut som teda urobil a bez problemu 

 

aj o tej dimenzacii brzd by som pochyboval .. Superby 2 mali bezne 312mm predok , 282mm zadok a nebol problem najst auto kde boli 300tis km povodne , a tych 150tis bola minimalna zivotnost...   SIII ma 312 / 300mm a zrazu su malo dimenzovane , v com ?   je to len a len o tom ze namiesto kombinacii prednych strmenov ATE , zadnych system TRW tam montujeme kadejake shity a tak to aj vyzera .... nic ine ako nekvalitne kotuce a nekvalitne platnicky , pripadne konstrukcia zadnych brzd nie je problem ... ked sme brali po 20r 120tku z garaze tak mala kotuce menej hrdzave ako teraz auto po tyzdni statia tak cim to potom je ? tie kotuce su doslova vyzrate hlbkovo a cierne , kazde jedny ... dnes v tych autach jazdi kadeco , indicke platnicky Mando a podobne chujoviny , potom su na to TPI ze to treba menit za nieco normalne 

vaculik no comment , samozrejme ATE system z Audi80 z 90roku bol lepsi , ale ani FSIII napriklad na Fabia , OII nic nechybalo , praveze prireznu menej ako tie tesne platnicky v ATE drziakoch ... chce to trosku rozmyslat a nie len citat blbosti 

Editováno: , autor: suri.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vidím, že sa tu rozbieha diskusia na tému mazania vodítok. Treba rozlišovat konštrukciu vodítok:

 

FOR CITROEN PEUGEOT VAUXHALL GUIDE SLEEVE BOLT PIN FITS FRONT ATE BRAKE  CALIPER | eBay

 

Hore uvedený typ sa nemá mazať, len vonkajšia časť pri montáži silikónovou vazelínou. Mazivo vnútri úplne naruší funkciu akú konštruktér zamýšľal.

 

 

image.thumb.jpeg.15cd1f041af6ad505afec57da3bdbfce.jpeg

 

Tento typ vodítok sa maže mazivom.

 

Takže ešte raz to tu napíšem na FS3 (prvý obrázok) nemazať tie gumy odvnútra a kto tvrdí opak nech sa zamyslí nad tým ako to funguje. Lebo to nedáva logiku. 

A ešte by som rád poznamenal, že z výroby tam žiadne mazivo nie je a ATE vyslovene uvádza, že tam žiadne ani nemá ísť. 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem návod na montáž těch pouzder na drive.ru. O mazání vodících čepů tam fakt nic není. Je ta pouzdra při montáži do třmenu. 

https://www.drive2.com/l/488988006317818478/#comments

Logika ohledně vracení díky pružnosti pryže pouzder z pohledu konstruktéra - to souhlasím, i když je otázka, jak dlouho je ta pryž pružná a jak dlouho tam to tření je, když se pryž vymačkává. Pravda je, že jakékoliv jiné mazivo na pryž, než jaké je na ní určené, udělá víc škody než užitku. A taky druh pryže bude rozhodovat. Zvlášť u aftermarketu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj miklisek,

 

Prikladam odkaz na clanok na drive.ru, kde autor zasiel tak daleko, ze nakupil rozne znacky rozrezal ich a porovnaval.

 

Okrem toho tam krasne opisal funkciu a preco to nemazat aj s dokazmi.

 

https://www.drive2.ru/b/493106776875467039/

Editováno: , autor: Romiiken
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maže se vnější průměr pouzdra, co se mačká do otvoru v třmenu. Nasucho to nejde nebo by se to mohlo střihnout. 

Super to video v příspěvku, to docela pěkně vysvětluje funkci. 

Sám jsem doteď patřil k "mazačům". A je mi jasné, proč jsem měl tak nerovnoměrně ojeté kotouče zevnitř. 

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

chlapi vy to prežívate , jazdia autá kde sú tie gumy namazané grafitkou ako žuvačka a krytky dávno vypadli , jazdia kadejaké náhrady čo dnu ani tie drážky nemajú a ešte som teda nevidel KO brzdy pre namazané vodítka ... je to auto , jazdí to v soli , vode a iných poveternostných vplyvoch ... detto sa mi páčia diskusie o mazivách na plochy platničiek , pritom po prvom daždi je to všetko stade preč ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...