Přejít na obsah

Dovoz auta ze Slovenska po vlastní ose


pre.vit

Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

můžete mi prosím někdo se zkušenostmi poradit ohledně postupu po koupi ojetého auta v SR?

Chci si nechat udělat převozní značky ale:

- na infolince evidence vozidel v Bratislavě mi řekli, že musím mít potvrzení o povinném ručení (zel. kartu), ale uzavřenou se slovenskou pojišťovnou. Českou zelenou kartu prý neuznají.

- Slovenské pojišťovny vyžadují, aby ten, kdo si chce sjednat povinné, měl trvalý pobyt v SR, což samozřejmě nemám. 

Takže solidně začarovaný kruh, ale podle mě nejsem ani první a ani poslední, kdo to řeší a nějak to jít určitě musí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 6. 2021 na 0:32, pre.vit napsal:

Ahoj,

 

můžete mi prosím někdo se zkušenostmi poradit ohledně postupu po koupi ojetého auta v SR?

Chci si nechat udělat převozní značky ale:

- na infolince evidence vozidel v Bratislavě mi řekli, že musím mít potvrzení o povinném ručení (zel. kartu), ale uzavřenou se slovenskou pojišťovnou. Českou zelenou kartu prý neuznají.

- Slovenské pojišťovny vyžadují, aby ten, kdo si chce sjednat povinné, měl trvalý pobyt v SR, což samozřejmě nemám. 

Takže solidně začarovaný kruh, ale podle mě nejsem ani první a ani poslední, kdo to řeší a nějak to jít určitě musí...

pzp si dojednaj v cesku resp.sa popytaj v ceskej kancelarii poistovatelov.niekedy to robia tak ze auto privezu na spz povodneho majitela a az potom vozidlo odhlasuju.ale takto by som to neriesil.takze pzp ries v cesku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 minutami, Adarko napsal:

pzp si dojednaj v cesku resp.sa popytaj v ceskej kancelarii poistovatelov.niekedy to robia tak ze auto privezu na spz povodneho majitela a az potom vozidlo odhlasuju.ale takto by som to neriesil.takze pzp ries v cesku.

Jenže to je ten problém, že na úřadech na Slovensku nechtějí české PZP uznat. Musím mít prý slovenské PZP. Ale po dlouhém hledání a s pomocí Concierge mi pomohl chlapík z poistenie.sk, který mi zařídí PZP na Slovensku (a i s docela dobrou cenou 22,-EUR na měsíc :-))

 

Ale musím říct, že ta byrokracie tam je fakt strašná. Ani slovenská kancelář pojistitelů mi s tím nebyla schopná pomoci a Slovenské ministerstvo vnitra mi pro jistotu ani neodpovědělo...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, cobra112 napsal:

Tomu nerozumiem ako to na teba prihlásia v ČR keď nebudeš mat auto odhlásene na SK?

Např. viz odkaz zde:

"Pritelkyne si vezla svoje auto ze SR do CR, vsichni ji rikali, ze to musi v SR odhlasit, udelat kontrolu originality, fyzicky tam dojet (celkove naklady 250 Euro - KO, znacky a cesta s dalnicnimi znamkami) a nakonec nam pan na uradu rekl, ze to neni treba, ze staci v CR dovozova technicka a emise, povinne ruceni, vratit SK znacky a do tri dnu bylo auto na CR papirech. Ministerstva si znacky predaji a v SR odhlasi."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 6. 2021 na 0:32, pre.vit napsal:

- Slovenské pojišťovny vyžadují, aby ten, kdo si chce sjednat povinné, měl trvalý pobyt v SR, což samozřejmě nemám. 

Tomu moc nevěřím, v opačném případě dát vydělat nějakému vágusovi, co má občanku. Dotáhnout ho do první pojišťovny, uzavřít ručení na dobu určitou a je vyřešeno. To stejné, jak tahání aut zvenku EU přes Německo, nebo bývalé ojeby na ekovýpalné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, bouchy napsal:

Tomu moc nevěřím, v opačném případě dát vydělat nějakému vágusovi, co má občanku. Dotáhnout ho do první pojišťovny, uzavřít ručení na dobu určitou a je vyřešeno. To stejné, jak tahání aut zvenku EU přes Německo, nebo bývalé ojeby na ekovýpalné.

Zkus si dát jakoukoliv pojišťovnu,  zkusil jsem např. ČSOB SK a když si zkusíš sjednat PZP online, tak tam najdeš toto: Držiteľ vozidla musí mať trvalý pobyt na území SR.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 55 minutami, pre.vit napsal:

Např. viz odkaz zde:

"Pritelkyne si vezla svoje auto ze SR do CR, vsichni ji rikali, ze to musi v SR odhlasit, udelat kontrolu originality, fyzicky tam dojet (celkove naklady 250 Euro - KO, znacky a cesta s dalnicnimi znamkami) a nakonec nam pan na uradu rekl, ze to neni treba, ze staci v CR dovozova technicka a emise, povinne ruceni, vratit SK znacky a do tri dnu bylo auto na CR papirech. Ministerstva si znacky predaji a v SR odhlasi."

A kde ma ten úradník v ČR istotu ,že ja to auto po týždni nenahlásim ako ukradnuté keď nemá oficiálnu odhlášku od PZ. Absolútna blbosť. To môže platiť keď majiteľka auta je ta istá ale ide bývať do ČR tak áno možno nepotrebuje odhlášku a KO lebo majiteľ je ten istý len zmenil bydlisko. A v tom odkaze je že majiteľka si viezla svoje auto nie novo kúpene od cudzej osoby

Editováno: , autor: cobra112
Doplnenie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

PZP ještě není sjednané, protože auto ještě není koupené. Vše si zatím ověřuji dopředu a proto jsem se ptal na Evidenci vozidel v Blave, jestli uznají PZP uzavřené v ČR. Odpověď byla že ne.

Každopádně nelenil jsem a prošel si slovenské zákony. Slovenský zákon č. 381/2001 Z. z. nikde nepíše, že by člověk měl mít uzavřené pouze slovenské PZP.

 

 

§ 2

 

Vymedzenie pojmov

 

d) poisťovateľom poisťovňa, poisťovňa z iného členského štátu alebo zahraničná poisťovňa, ktorá je oprávnená vykonávať poistenie zodpovednosti na území Slovenskej republiky na základe osobitného predpisu

 

 

 

§ 17

 

Preukazovanie poistenia zodpovednosti

 

Poistník je povinný na žiadosť orgánu evidencie vozidiel preukázať poistenie zodpovednosti zelenou kartou alebo preukázať uzavretie poistenia podľa § 14.

 

 

Psal jsem i tento dotaz na minv.sk, ale zatím stále bez odpovědi. Pokud se ti povede k tomu zjistit stanovisko od policie, tak super. Jen si pak říkám, jestli si to potom chlápek vyhádá i s úřednicí na přepážce evidence, pokud mu bude ona tvrdit, že chce bílou kartu..

 

Dobrý deň,

 

Mal by som otázku ohľadom odhlásení vozidla do cudziny (v tomto prípade konkrétne do ČR). Pri odhlásení vozidla do cudziny je držiteľ vozidla povinný preukázať svoju totožnosť a predložiť okrem iného i potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

 

Keď som volal na klientske centrum evidencie vozidiel v Bratislave, tak pri otázke, či je možné ako potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia predložiť zelenú kartu vydanú poisťovňou v SR, mi bolo povedané, že povinné poistenie musím uzavrieť s poisťovňou v SR.

Podľa ktorého zákona je povinnosť uzavrieť povinné poistenie aj v SR?

 

Vopred ďakujem za odpoveď.

 

 

K té registraci v ČR - nevycházel jsem jen z jednoho zdroje, ale našel jsem si toho víc. Např. tento, kde se píše:

Mal som rovnaky problem ako vy. V Trnave som mal prihlasene auto a predal som ho do Prahy bez toho aby som ho v Trnave odhlasil. Volal som na dopravny inspektorat v Trnave s asi 10 uradnikmi a aj s riaditelom- pan Domény a vsetci mi vraveli ze musim priniest auto urobit kontrolu originality a az potom odhlasene auto vyviezt, inak mi hroty spachanie priestupku.
Nakoniec sa mi ale podarilo skontaktovat pana Krizanka z policajneho prezidia SR- odbor dokladov a evidencie- tel.c. 00421 9610 50357 ( http://www.minv.sk/?kontakty-5" onclick="window.open(this.href);return false; )a ten my vysvetlil, ze pokial sa da auto prihlasit v cudzine bez toho aby bolo na slovensku odhlasene tak to prebieha inym uradnym postupom.
A to pri predaji auta zo Slovenska do Ceska takto- novy cesky vlastnik prihlasi auto na magistrate v Prahe. Tam mu vystavia cesky technicky preukaz. Magistrat Praha posle jeho kopiu na ceske mimisterstvo dopravy a to ho preposle na policajne prezidium SR- odbor dokladov a evidencie. Tam rozhodnu o odhlaseni vozidla zo slovenskej databaze. Na tento postup maju 2 mesiace. Vravel ze pokial chcem postup odhlasenia auta v slovenskej databaze urychlit, tak mozem kopiu noveho ceskeho technicaku zaslat na policajne prezidium SR sam a tak proces urychlim. Oni auto zo slovenskeho registru odhlasia a vydaju o tom rozhodnutie na zaklade ktoreho mozem zrusit svoju slovensku zakonnu poistku na auto.
Auto teda bude odhlasene zo slovenskej evidencie bez toho aby som sa s nim musel dostavit na dopravny inspektorat v Trnave a bez toho aby som musel spravit kontrolu originality.

Editováno: , autor: pre.vit
smazána citace
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý deň, skúsim toto rozdeliť na dva problémy:

1. Vozidlo kúpim na Slovensku a odídem s e.č. akom malo, teda pôvodný majiteľ ešte vozidlo na DI v SR neodhlási. Robili to v praxi viacerí, nebudem písať kto, ale. Čiže auto má stále platné pzp /slovenské/. Pre predávajúceho však hrozia iné problémy a to napríklad, že kupujúci. teda ten kto auto kúpil neprepíše v Česku. atd.

2. Potvrdili mi, je  to tak, že orgán DI na Slovensku vyžaduje iba slovenské pzp /povinné ručení/ uzatvorené na Slovensku. Podľa mňa však dochádza ku kolízii s právnou normou, nakoľko povinnosť mať uzatvorené pzp /okrem iného/ má podľa § 

§ 3

 

Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu

 

(1) Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa držba motorového vozidla previedla,6a) v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak na motorové vozidlo je uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má nájomca.

 

(2) V prípade cudzozemského motorového vozidla má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu vodič tohto motorového vozidla, ak tento zákon neustanovuje inak.

 

 

Vozidlo však DI vyradilo z evidencie v SR /odpredaj do ČR/.

Preverím celú skutočnosť v SKP s tým, prečo teda orgán polície /DI/ neakceptuje pzp uzatvorené na konkrétneho majiteľa - nového, občana ČR - na konkrétne auto /zakúpené na Slovensku a to poisťovateľom v Česku. Opačne, ak sa ma spýtajú kupujúci auto v EU, je im vystavené okrem e.č. aj pzp, dokonca i havarijné poistenie na dobu 1, až 3 mesiace - ak chcú! V tejto dobe , kto si to takto uzatvorí napr.v Česku pohodlne stihne tie úkony, čo sú predpísané a má auto aj poistené na pzp. Budem informovať.  

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

SKP jsem zkoušel taky a žádnou pořádnou odpověď jsem nedostal. Přepis e-mailové komunikace, čtěte odspodu:

 

SKP

Dobrý deň,

Áno bol to preklep „ samozrejme som myslel poisťovňu“.
Hraničné poistenie nie je určené na tieto prípady.

S pozdravom
---------------------------------------

Dobrý den,

děkuji za odpověď.

Nezakládá se tedy na pravdě informace z Bratislavské evidence vozidel, že pro vydání vývozních značek pro vývoz do České republiky potřebuji povinné smluvní pojištění od slovenské komerční pojišťovny, ale mohu použít i povinné pojištění sjednané u české komerční pojišťovny? (předpokládám, že slovenská komerční banka byl překlep a myslel jste slovenskou komerční pojišťovnu)

Ve slovenské komerční pojišťovně si povinné smluvní pojištění bohužel sjednat nemohu - ve všech slovenských pojišťovnách vyžadují, abych měl pro trvalý pobyt ve Slovenské republice a bez něj mi povinné pojištění nesjednají. Jediné co mi poradili, bylo sjednat si právě hraničné pojištění, které si může sjednat cizinec.

S pozdravem,
---------------------------------------

SKP

Dobrý deň,
 
Hraničné poistenie sa dojednáva na motorové vozidlá, ktoré sú evidované v krajinách mimo Európskej únie. V prípade zakúpenia motorového vozidla na Slovensku, ktoré je určené na vývoz do Českej republiky máte možnosť si dojednať povinné zmluvné poistenie v slovenskej komerčnej banke (pričom by bolo dojednané na VIN kód), alebo môžete dojednať toto poistenie v krajine dovozu (v ČR).
 
S pozdravom
---------------------------------------

Dobrý večer,
 
chtěl jsem se Vás zeptat ohledně možnosti pořízení „Hraničné poistenie“.
 
Hodlám si totiž koupit auto v SR a pro vyřízení vývozních značek prý SR neuznává jako doklad o povinném pojištění zelenou kartu vydanou v ČR, ale musím mít pojistku uzavřenou v SR (dle Klientske centrum Bratislava - Evidencia vozidiel). Vzhledem k tomu, že nemám trvalé bydliště v SR, tak asi jediná možnost, jak získat zelenou kartu vydanou v SR je výše uvedené pojištění.
 
Jakým způsobem si mohu výše uvedené pojištění zajistit?
 
Předem děkuji za informaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Posielam informáciu od vedúceho odd. PZ prezídium

Dobrý deň,

 

Podľa zákona 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov takáto možnosť poistenia vozidla nie je obmedzená len na  poisťovateľa na území Slovenskej republiky.  Podľa § 6 ods. 4 vyššie uvedeného zákona  Ak je uzavretá poistná zmluva, poistenie zodpovednosti platí počas trvania tohto poistenia na území všetkých členských štátov; poistenie zodpovednosti platí počas trvania tohto poistenia aj na území tých štátov, ktoré poisťovateľ označil v zelenej karte.

 

S pozdravom

 

plk. Ing. Boris Križánek

vedúci odd. evidencie vozidiel | odbor dokladov a evidencií | Prezídium Policajného zboru

 

Račianska 45 | 812 72 Bratislava | Slovenská republika

tel.: 09610 50230 | fax.: 09610 59145

boris.krizanek@minv.sk | www.minv.sk

 

moja otázka bola 

 

Prajem dobrý deň,

poprosím o informáciu v duchu Infozákona na moje otázky.

 

 

Akceptuje pri prepise majiteľa vozidla na DI polícia uzatvorené povinne zmluvné poistenie v Česku na vozidlo, ktoré kupuje občan Česka – teda auto ide preč zo Slovenska  /vozidlo je evidované a má pridelené e.č. na Slovensku/ ?

Ak nie prečo?

 

Ďakujem.

 

Poznám info aj z poisťovne, nebudem ho radšej zverejňovať.

Tak veľa úspechov.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...