Přejít na obsah

Motorový olej


kenanab

Doporučené příspěvky

Předpokládal jsem, že je tam proměnlivý interval s max. 30 000 km, 2 roky. 

 

 Já mám teď najeto 1 330 km, a ukazuje mi, že do výměny zbývá  13 700 km, 60 dní. Za těch 60 dní, až si auto řekne o výměnu, předpokládám, že budu mít najeto jen kolem 4 000 km.

Editováno: , autor: kenanab
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Servisní návštěvě u značky v termínu / km dle jejich volby se nedá vyhnout, jinak bude po záruce.

Pokud má auto hodně studených startů po městě, tak bych volil výměnu klidně po 7 500 km (u nového motoru po 5 000 km tak jak tak), může to vyměnit jakýkoliv slušný automechanik, značka to těžko pozná. Pro jistotu je vhodné mít doklad o tom jaký olej byl mimo značku použitý. Výměna motorového oleje jsou drobné proti problému např. s turbem mazaným opotřebeným motorovým olejem atd. V případě ježdění krátkých i dlouhých tras by si motorový olej mohl udržet vlastnosti třeba 10 000 km. Pokud někdo jezdí většinu dlouhé cesty bez vytáčení motoru, olej bude plnit své funkce cca 15 000 km. Druhý podstatný faktor je čas a to je 1 rok a olej vyměnit bez ohledu na najeté km.

  • Líbí se mi 1
  • Díky 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Cena oleje s filtrem ze solidního eshopu je (s nadsázkou řečeno) skoro směšná položka na to, přemýšlet o tom, kdy měnit. U svého auta (které naštěstí nevlastním) bych měnil long-life co rok, či 15tkm. Stejně tak to dělám u manželčiného hrkadla a je mi úplně jedno, jestli mi někdo někdy tvrdil, že je to zbytečnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Ahoj.

Potreboval by som poradiť. Máme Octaviu 4 diesel 2.0 85kw. Rok 2020 Po 8000km oznámilo, že potrebuje doplniť olej. Našiel som informáciu že špecifikacia VW 507.00 a VW 509.00  Takže zrejme olej  504.00/507.00 alebo 508.00/509.00, 

Vie mi niekto s týmto poradiť, aký olej by tam bolo dobre naliať, ak má ešte len tých 8000.km????? 

Vďaka

Editováno: , autor: Pdago
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk změnil název na Motorový olej
před 5 hodinami, Pawouk napsal:

Ve kterých papírech je uvedena viskozitní specifikace 5W-30? Škodovka nic takového doposud neuváděla, platné jsou pouze VW normy.

Zdravím.  Bohuziaľ, bola to len ústna informácia, ktorú som si z časových dôvodov neoveril. Ospravedlňujem sa, za nepravdivú a neoverenú informáciu. Znenie textu som zmenil.  Ďakujem za vašu správu. Nabudúce si radšej osobne overím fakty. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, jakas napsal:

Tady:

https://www.auto.cz/v-navodech-vozu-koncernu-vw-uz-nenajdete-specifikace-oleju-proc-ty-tajnosti-137865

je článek, na jehož konci je tabulka, ve které bys mohl podle kódu motoru najít alespoň správnou specifikaci VW

Super článokTakže zrejme nie som jediný, ktorý má tento problém.. Ano, štítok s označením toho pravého oleja.

Vďaka za tento članok. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Pdago - a aký máš "problém"? Že potrebuješ do Škodovky/VW doliať olej po 8000km nie je predsa žiaden nový problém. Pozri do knižky a tam je pre istotu výrobcu dovolený snáď liter na 1000km. Myslím, že za interval 30000km vymeníš olej ešte raz dolievaním. Nechápem to, ja som naposledy dolieval oleje do 1.9TDI Passat B5/1999 a teraz keď som mal na 10000km požičaný Superb 2.0TDI zožral 3/4 litra. Teda za 20 rokov žiadna zmena.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím.  Aby som vysvetlil. Kde som sa informival, aj s VIN čislom, vždy som dostal špecifikaciu 507 a 509. Ak by bola jedna, nie je problem. Takto sú to dva rozdielne druhy oleja. A asi preto aj ta otázka kvôli 8000km. Či je to  na to množstvo lepšie dať 507, alebo 509.  Ja sa v autách až tak nevyznám, preto som potreboval poradiť. Neviem, ktorá špecifikácia je pri danom množstve km pre motor lepšia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 3 měsíce později...

Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať.

  Mám Octaviu 4,  2.0 tdi 85kw rok výroby 2020.  Bol som v servise na prvú výmenu oleja po 30 000km. Doteraz som do nej dolieval olej 5w30.

Tak mi to aj bolo doporučené.

Teraz mi ale vymenili 0w20. 

Keď som sa pýtal,či je to v poriadku, dostal som odpoveď, že sa zmenili normy. Tak neviem.. Je to v poriadku,alebo by sa mal dať pôvodný olej 5w30, ak bol predtým takto stanovený. 

Ďakujem za odpoveď

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemusíš, ale příště bych si dal pouze pozor, když potřebuješ dolévat olej, aby si dolíval stejný a zbytečně je nemíchal. Doporučen ti byl 5w-30 proto, protože je to známá zaběhlá viskozita oleje, kdežto někteří tu "vodu" 0w-20 vyloženě odmítají, jak to ničí motory - ačkoliv realita nic takového neukazuje. 

 

Pokud si tedy chtěl poslechnout doporučení, měl sis ho vyžádat při výměně a dát si ho tam jako celou novou náplň. Pokud budeš dolévat, tak vždycky to stejný co už tam máš. 

Editováno: , autor: Rapid1.0
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nuž, nejak som predpokladal, že to bude rovnaký, keďže mi bol od nich predtým odporúčaný. Ale ak to nie je problem, tak v poriadku. Ja ho určite miešať s iným nebudem. 

Ok, Veľmi pekne ďakujem za informácie...  

Prajem pekný deň..🙋🏻‍♂️

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doba a vývoj idú dopredu, takže možno na budúci rok ti nalejú "mínus 10 W 0" - to žartujem. Ale je jasné, že ak má niekto staršie auto, tak oleje vtedy doporučovanej kategorie sa už trebárs ani nevyrábajú, ale oleje s nižšími číslami spĺňajú už rovnaké parametre.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...
On 1/6/2021 at 1:14 AM, Pavel_RB said:

Servisní návštěvě u značky v termínu / km dle jejich volby se nedá vyhnout, jinak bude po záruce.

 

Pokud má auto hodně studených startů po městě, tak bych volil výměnu klidně po 7 500 km (u nového motoru po 5 000 km tak jak tak), může to vyměnit jakýkoliv slušný automechanik, značka to těžko pozná. Pro jistotu je vhodné mít doklad o tom jaký olej byl mimo značku použitý. Výměna motorového oleje jsou drobné proti problému např. s turbem mazaným opotřebeným motorovým olejem atd. V případě ježdění krátkých i dlouhých tras by si motorový olej mohl udržet vlastnosti třeba 10 000 km. Pokud někdo jezdí většinu dlouhé cesty bez vytáčení motoru, olej bude plnit své funkce cca 15 000 km. Druhý podstatný faktor je čas a to je 1 rok a olej vyměnit bez ohledu na najeté km.

 

Hm, ty si robil nejaké testy oleja v labáku, že presne vieš že "dlouhé cesty bez vytáčení motoru bude olej plnit své funkce cca 15000km" ?

Hoši... o výmene olejov už bolo všade popísaných vecí. Možno práve vytáčanie motoru je podstatne lepšie ako dusenie v nízkych otáčkach.

Jediný rozumný argument ktorý som čítal bolo rozobratie motora jedným z motoristických časopisov - benzín priamy vstrek - a konštatovanie, že u tohto typu motora a penzistického spôsobu jazdy je 30t km moc.

Ja mám teda väčšinou dlhšie jazdy, posledných 9 aut výmena po 30tkm. Jedno z nich má dnes 300tkm, ďalšie 200tkm, tretie som predal s 250tkm, štvrté 350tkm a na žiadnom nebol nikdy problém s turbom alebo s čímkoľvek na motore, spotreba oleja na 30tkm nula. V živote som nemal kúpený náhradný olej. Pravda, neboli to motory VAG.

Ale odporúčam meniť po 5000km a prvých 2500km prilievať do paliva ricínový olej. Tak to robil môj strýc u Spartaku.

berte tento komentár trochu s nadhľadom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 2 týdny později...
  • Pawouk umístěno následující téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...