Přejít na obsah

Nabíjanie


Pdago

Doporučené příspěvky

V 16. 11. 2021 na 13:51, Pdago napsal:

Niečo ako Power bank. Kdesi som o tom počul, ako o alternatívne štartovacích káblov... Ma s tým niekto skúsenosti?

Toto: https://www.alza.cz/auto/startovaci-powerbanky/18867146.htm Jeden uživatel tu má toho Hummera, prý super. Jsem celkem pacient na dobíjení, takže je potřeba to asi udržovat ve stavu... vozí se to ve vymrzlém a pak zas přehřátém autě, takže to bude určitě vyžadovat víc péče, než rozbalit, jednou nabít a čekat super start za 2 roky při -10°C.. Já osobně jsem (pro všechny případy, ale taky při jiném stáří auta) uvažoval o menší 12V kyselinovce. Na to vytáhnout z kapsy 1500 (za něco, co bude v autě jen ležet, šplouchat a zabírat místo) je asi nejlepší nějaká klasika 44Ah, klidně noname. Všechno menší, s jinou technologií (gelovky,..) je významně dražší. Na start běžného benzínu stačí i 22Ah v rozumném stavu.

 

V 16. 11. 2021 na 8:58, OpelInsi napsal:

apropo káble cez zadné dvere auta - to asi máš na mysli Š100 s baterkou za zadnými sedadlami?

Přesně :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 15. 11. 2021 na 0:56, OpelInsi napsal:

Navyše záleží ako jazdíš - každé pustenie plynu znamená, že inteligent čo riadi nabíjanie napáli do baterky maximálny prúd ktorý systém dovolí - to je druhý killer tohoto systému nabíjania. Čiže jazdenie s častým dojazdom napríklad do križovatiek alebo na diaľnici dojazdy k autám pred tebou dávajú doskám v baterke zabrať. Až sa zlomí niektorá doska a skratuje článok, ktorý má potom nižšie napätie a máš problém naštartovať. A vždy sa to stane tak, že jazdíš v pohode, potom prídeš niekam a už nenaštartuješ.

Tomuto sa dá zabrániť len odstránením inteligentného nabíjania. Pomôcť môžeš jazdou "vždy s plynom" a pri brzdení/dojazdoch, jazde z kopca jazdiť na neutrál.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/kdo-nebrzdi-motorem-tomu-driv-odejde-baterie-muze-za-to-stop/r~77793b4cc02711e9a305ac1f6b220ee8/

Prostě emisní kokotina...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, toto je ďalší z článkov v novinách a časopisoch, ktorý popisuje ako perfektne funguje inteligentný systém.

Ale mám k nemu niekoľko pripomienok:

- článok hovorí, že pokiaľ nebudeme jazdiť bez plynu so zaradenou rýchlosťou tak sa baterka nedobije a ráno nenaštartujeme.

Toto nie je pravda. Baterka bude po akejkoľvek jazde (okrem výnimky, keď na 500m jazde 10x naštartujem a vypnem motor) vždy nabitá na 80%. Pokiaľ by som schádzal z MountEverestu dolu kopcom a hneď dolu vypol motor tak možno budem mať nabité na vyššiu kapacitu ako 80%. V prípade že nasleduje cesta po rovinke s plynom, okamžite prestáva nabíjanie a baterka sa vybije na 80% behom nasledujúcich 20÷30km. Úplne rovnako ako keď ju doma cez noc dobijeme nabíjačkou. Prvé čo systém urobí po naštartovaní je, že ju zase vybije.

 

- v prípade, že by sme sa šplhali autom na MountEverest a išli stále do kopca (alebo išli po prázdnej diaľnici 200km stálou rýchlosťou) tak systém zistí, že napätie baterky kleslo na minimálnu hranicu. V tom momente CO2 prestane byť zaujímavé a proste nabíjanie sa spustí tak, aby baterka držala 80%.

 

- rada, že treba teda jazdiť bez plynu je síce fajn ale v prípade, že viem že to bude trvať dlhšie aby to malo aký taký efekt. V meste pred každým semaforom - a to je u mňa ráno do práce povedzme 20x rana do baterky (o ktorej ten článok tiež píše), prúdom povedzme 40A na 10 sekúnd nenabije vôbec nič ale poškodí dosky.

"Dôkazom" toho je:

1/ test SM s lacnou baterkou "z pumpy" na Fabii. Baterka prežila 10 mesiacov. Po jej rozrezaní zistili, že nezdochla na sulfatáciu ale na poohýbané dosky ktoré skratovali články.

2/ iný článok starý ca 3 roky, kde je monitorovaný štýl nabíjania a upozornené hlavne na napäťové špičky alternátora

3/ OK, poviete, že AGM baterka má zosilnené dosky aby sa nepoškodili. Ja som zostal 2x s baterkou v stave, že nešlo naštartovať. Keby baterka zdochla na sulfatáciu, tak sa bude zhoršovať jej kondícia pri štartovaní (tak ako to robili baterky v starých autách po 5÷8 rokoch) a vidím, že baterka točí akosi pomalšie a potrebujem dlhšie točiť štartér kým auto naskočí. Ale v mojom prípade baterka až do stavu, keď som sa po dvoch hodinách vrátil k autu a štartér "zasténal" a s baterkou bol v pár sekundách koniec chovala úplne normálne. Auto štartovalo bez rozdielu ako s novou batériou. Tak si myslím, že niektorá(é) z dosiek toho mali už proste plné zuby a skončili po vypnutí motora.

 

V terajšom aute mám na palubke neustále zapnutý voltmeter a vidím ako alternátor pracuje. Pred križovatkami, pri zjazde do podzemnej garáže zásadne bez zaradenej rýchlosti. Na diaľnici sa snažím obmedziť dojazdy za kamion bez plynu ubratím ale podržaním plynu na minimálnej hodnote. Ono stačí, že keď vidím napätie rásť na 14V len "drcnúť" do plynového pedála a zase to spadne dolu. Dlhšie zjazdy z kopca povedzme brzdením motorom.

Vidím, že pri dlhšej jazde na tempomat, alternátor zdvihne napätie a nenechá batériu vybiť pod 80%.

 

sulfatovanú baterku (ak to nie je už v totálne nevratnom stave) môžeme stále nejakým spôsobom - napríklad inteligentnou nabíjačkou raz za čas refrešovať a zlepšiť jej kondíciu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

No nevím, jestli se  Vaculík ze Světa motorů v článku tak trochu nemýlí a to v tom, jak tvrdí, že některé baterie, u některých automobilů lze dnes vyměnit jen s diagnostikou, nebo v servisu a že bez tohoto postupu se časem zničí i ta nová baterie, neboť systém dobíjení si zapamatoval tu vadnou a tzv. dosluhující baterii a tak se po výměně bez diagnostiky, má chovat i k té nové a nedokáže se jí přizpůsobit.
Známý výrobce autobaterií Banner, na svých webových stránkách tvrdí ( i když tak nějak pod čarou) , že systémy aut jsou schopny i bez diagnostiky a bez jakéhokoliv dalšího nakonfigurování té nové, nebo bez zadávání toho BEM kódu, po cca 2 hodinách až 6-ti dnech po napojení nové baterie si nakonfigurovat automaticky novou baterii a taktéž si vyresetovat případná chybová hlášení.
Jedině k čemu výrobce Banner nabádá, tak je to, že klasické zaplavené baterie, baterie EFB a baterie AGM mají být nahrazeny zase jen příslušnými typy baterií s obdobnými výkonovými parametry. Pokud tedy platí to, co říká Banner (a světový výrobce asi lhát nebude), tak veškeré výměny baterií  (i na Octavii IV), si můžeme pořád dělat sami doma bez jakékoliv pomoci drahého servisu a bez jakéhokoliv diagnostického přístroje. V odkazu je sice hodně textu a odkazů o tom, že je opravdu potřeba ta diagnostika aj., ale  nepřímo a tak nějak pod čarou  se zde  dostaneme k tomu, že to opravdu jde i v domácích podmínkách bez ničeho, akorát systém auta si to sám nastaví až za výše zmíněnou dobu. Dokonce zde můžeme vyčíst i to jak to mají v tomto směru jednotlivé automobilky (Škoda nevyjímaje), není problém si to rozklikat, pokud někdo bude mít zájem. 

https://www.bannerbatterien.com/cz/Znalosti/7-HOW-TO-správné-zaregistrování-baterií-ve-vozidle-se-systémem-start-stop

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

tak som si dnes vyskúšal po týždni od prevzatia auta a najazdení necelých 1000km, pritom dnes 300km  - zapojil som doma nabíjačku (CTEK 5A) a (ne)div sa svete - svietia na nej 3 žlté LED diody = podľa tohoto je baterka skoro zrelá na zberný dvor. :)

Teraz po asi 5 hodinách svieti štvrtá. do nabitia chýbajú ešte 3.

pre tú srandu skúsim týždeň - dva vždy večer zapojiť nabíjačku a potom odpojím inteligenciu tomuto autu.

tak som si dnes vyskúšal po týždni od prevzatia auta a najazdení necelých 1000km, pritom dnes 300km  - zapojil som doma nabíjačku (CTEK 5A) a (ne)div sa svete - svietia na nej 3 žlté LED diody = podľa tohoto je baterka skoro zrelá na zberný dvor. :)

pre tú srandu skúsim týždeň - dva vždy večer zapojiť nabíjačku a potom odpojím inteligenciu tomuto autu.

Editováno: , autor: OpelInsi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud ráno před startem se nezobrazí taková hláška BA27BADA-2FAD-4891-B4FA-031A1A656B19.jpg není důvod se znepokojovat, zkoušet nějaké nabíječky a kde co. Ty auta fungují jinak, než kdysi, nastartuje to. Kdo by chtěl obejít inteligentní dobíjení může si pomoc např. při jízdě jen řidič zapnout na chvíli výhřev sedadla spolujezdce a hned začne dobíjet 15,2V. I při napětí baterie 11,8V auto bez zaváhání nastartuje. Nevymýšlet kraviny a jen si užívat tu tichou jízdu v O4.

  • Líbí se mi 2
  • Pozitivní 4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 hodinami, OpelInsi napsal:

tak som si dnes vyskúšal po týždni od prevzatia auta a najazdení necelých 1000km, pritom dnes 300km  - zapojil som doma nabíjačku (CTEK 5A) a (ne)div sa svete - svietia na nej 3 žlté LED diody = podľa tohoto je baterka skoro zrelá na zberný dvor. :)

Teraz po asi 5 hodinách svieti štvrtá. do nabitia chýbajú ešte 3.

pre tú srandu skúsim týždeň - dva vždy večer zapojiť nabíjačku a potom odpojím inteligenciu tomuto autu.

tak som si dnes vyskúšal po týždni od prevzatia auta a najazdení necelých 1000km, pritom dnes 300km  - zapojil som doma nabíjačku (CTEK 5A) a (ne)div sa svete - svietia na nej 3 žlté LED diody = podľa tohoto je baterka skoro zrelá na zberný dvor. :)

pre tú srandu skúsim týždeň - dva vždy večer zapojiť nabíjačku a potom odpojím inteligenciu tomuto autu.

To je přece naprosto normální. Nic to nevypovídá o nabití a stavu baterie. Ty diody pouze signalizují průběh nabíjecího programu. Ten vždy začíná od začátku. Nutno použít multimetr a napětí změřit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dnes teda najprv voltmeter.

Niekoľko odborných stránok včítane nemeckej stránky pre Vartu (ktorú mám v aute) v podstate píše  toto

image.thumb.png.827f72fc5cabba20bc4c2bdfaf5edbaa.png

 

tzn. Napätie pod 12,5V je na okamžité nabitie.

Moja baterka dnes po jazde 500km z toho 400km po diaľnici má 12.5V.

Po naštartovaní auta je napätie sústavy 12.8V - to nenabíja nič, len udržuje vybitie baterky na rovnakej úrovni.

Tak ako tu píšu kolegovia vyššie, po zapnutí pravej sedačky sa napätie sústavy zvýši na 14.7V

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jane, mám 1.5TSI s baterkou o 30% menšou - na môj vkus hoooodne malou na to, ako je auto nabité elektrikou, koľko cvakátiek počuť pri každom otvorení dverí a pri každom otvrení dverí zapnutie hlavných svetiel.

 

Neviem ešte ako je to u O4 - ohrev sedačiek som len vyskúšal že funguje aby som v zime nezostal prekvapený a s vymrznutým zadkom a vypol ho - ale u všetkých ostatných áut sa sedačky vypínajú automaticky po ca 10 minútach.

Tzn. zapnúť ho 3÷4x za sebou.

dnes tu máme 39°C tak to skúsim s manželkou z práce domov - je to 45km :)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to klobouk dolů, že se ti s takovým měřením chce sr** 😄 Já mám auto zatím rok a měsíc, najeto 30t km, převážně město a občas dálnice a okresky a nikdy jsem s nastartováním nebo celkově s baterkou neměl problém (ještě aby jo za rok 😆). 

Zajímavé by ale bylo srovnání za pár let (nebo měsíců, třeba mi ta baterka zdechne 😄) komu jak dlouho ta baterka vydržela, pokud teda to inteligentní nabíjení budeš opravdu vypínat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj vím. Já to zkoušel jen tak na oko. Ten případ jako fabik263. Přes 30 tkm najeto, někdy i jen 2 km denně, SS aktivní a nestalo se mi, že by auto nenastartovalo.

Jen když vznikne málo napětí jízdou ( konstantně po dálnici) asi 3x se rozsvítila závada SOS. Za 15min zmizí. Vždy to bylo po znovunastartování na dálniční pumpě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Tak po roce a najetých 4 500 km mi odešla baterie.Bez jakehokoliv varování ,bez napisu na palubce ,co jsem tu viděl fotku .Dokonce jsem ani neotevřel dveře klíčkem.nabít už nešla.Jezdím sice kratší trasy,start stop vždy vypinam ,ale minimalně třikrát jsem ji dobijel preventivně  nabíječkou . Tohle se mi nestalo s žádným autem .Jsem dost naštvaný ,koupil jsem si nové auto ,abych měl klid a teď tohle.Zaruku mi na to asi nedaj,volal jsem do servisu a tam mi rekli,že by to musel být špatný alternator.V předcházející Octavii RS II mi vydržela deset let a to jsem s ní poslední roky jezdil ještě míň než s touhle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...