Přejít na obsah

Velikost disků


mirda328

Doporučené příspěvky

Ak máš disky 6J s ET38 alebo ET43 (ak máš originál od ŠA tak to budú spĺňať), tak môžeš použiť túto veľkosť pneumatík. Samozrejme pri výbere zimného pneu musíš dodržať aj rýchlostný index (T - alebo lepší) a index zaťaženia (81 - tu neviem či môže byť viac, menej určite nie). Tieto údaje sú uvedené pri každej pneumatike. M+S je ja asi jasné, to je označenie zimnej pneumatiky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dodržet rychlostní index u zimních pneu není nutné (vyhl. 341/2002 Sb, §21, odst. 2):

 

-> V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, je nutno na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena. <-

 

Pokud tedy zimní pneu s nižším rychlostním indexem vycházejí cenově lépe, je možné takto ušetřit. Rychlostní indexy jsou pro běžnou jízdu stejně dostatečně vysoko (T značí 190km/h).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto som nevedel. Síce mňa sa to netýka (ja kupujem pneu minimálne do 210, ale skôr do 240 km/h), ale zaujíma ma či to takto platí v každej krajine. Hlavne Slovensko a potom také Nemecko, kde sa aj legálne jazdí rýchlejšie ako 130km/h.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ahoj ve spolek :)

nastal čas a tak řeším zimní kola. Z F2 HTP 51kW, kterou mi ukradli před 3 roky mě zbyly kola 185/65R14 na kterých jsem do teď jezdil na mé současné F2. TeĎ jsem mrknul do techničáku a zjistil, že tento rozměr nemám povolený. Otázka tedy je: Můžu na současné disky na kterých je pneu 185/65R14 dát pneu 185/60R14, které mám povolené v techničáku? Dík za rychlou odpověď. (chci je objednat ještě dnes) :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stačí, dík Ekkare. Něco jsem už dohledal na netu, kde jsem zjistil, že to R14 je velikost ráfku a tím pádem absolutně nezáleží jestli tam dáš - když to přeženu, 185/60, 185/65, 195/70, atd, ale důležité je aby sedělo to R14. :) Ještě jednou dikas.

BTW: To jsem asi jezdil 3 zimy na špatných pneu a v případě nějaké nehody by se to pojišťovně asi moc nelíbilo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli můžu doporučit, tak 185/60R14 nekupuj a zůstaň u 185/65R14.

 

Mluvím ze své zkušenosti. Mám na zimu ty předepsané 185/60R14 a mají moc malý průměr. Tacho proměřuje o 6km/h a kolegové mi říkají že auto vypadá jak skateboard. Až je ojedu určitě koupím 185/65R14 a zkusím je zlegalizovat v TP, jestli to půjde.

 

Letní mám 195/55R15, ty na tachu proměřují jen nepatrně, a vždycky při přechodu leto - zima se musím přeorientovat na přepočítávání rychlosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

-2,99% to je zaokrouhleno -3%. Jestli se nepletu tak je to přímá úměra pro výpočet ujeté dráhy. Takže když mě tacho ukáže že jsem ulel 100km, ve skutečnosti to je 97km. Ve 100 000km je to o 3 000km skutečně ujetých méně. To je potom nevěrohodné taky počítání průměrné spotřeby, intervaly pro servis atd.

Kde asi soudruzi ve ŠA udělali ve výpočtech chybu, když doporučují takhle rozdílné pneumatiky.

Jsem rozhodnutý až budu kupovat nové zimní, jdu určitě do 185/65R14. Ať už se zapsáním v TP, nebo bez.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Voice: 175/70R14 už jsou zase moc velké. Jsou o 7mm na průměru větší.  http://www.rimsntires.com/specs.jsp  Mě vychází nejlepší čtrnáctky 185/65R14. jsou jen o 1mm větší. Předepsané 185/60R14 jsou o 17mm menší. Katastrofa. :kol-44: skateboard. A to jsou v TP uvedené na prvním místě. Všechno ostatní jsou alternativy.

 

e1: Vypočítaný obvod pro patnáctky, (které se mě zdají pro PP nejideálnější) je 1869mm. To tak ale nelze přesně brát. Pneumatika se všelijak promačkává. Nejlepší by bylo označit křídou pneumatiku a silnici a popojet otáčku kola a změřit vzdálenost. Popř. pro přesnost 10 otáček a vydělit. Stejně se to mění s rychlostí, kdy se auto nadnáší. Ale to je všechno tolerance.

Editováno: , autor: jipol57
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Voice: 175/70R14 už jsou zase moc velké. Jsou o 7mm na průměru větší.  http://www.rimsntires.com/specs.jsp  Mě vychází nejlepší čtrnáctky 185/65R14. jsou jen o 1mm větší. Předepsané 185/60R14 jsou o 17mm menší. Katastrofa. :kol-44: skateboard. A to jsou v TP uvedené na prvním místě. Všechno ostatní jsou alternativy....

Největší prdel třeba je, že i já mám ve velkým techničáku na rooma uvedený jako první variantu ráfky 5J x 14" ET35 s gumama 175/70 R14, jenže "díky" otypování auta jako nákladního = kategorie N1 na něj na montážní lince osadili i vyšší stupeň obrždění (vpředu velký kotouče C54 = 288 x 25mm + vzadu bubny 256 x 32mm namísto obvyklých předních kotoučů 256 x 22mm) a přes brzdiče s 288mm kotoučema 14" ráfek jednoduše nenasadím...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...