Přejít na obsah

Co ten benál a nafta?


keras

Doporučené příspěvky

před 6 hodinami, 15degren napsal:

 

 

Jinak nevím čemu se divíte, už minulý týden jsem vám tu psal, že se v plánech počítá do konce měsíce s cenou PHM mezi 80 a 120 Kč/l (rozsah je dle toho jak se EU domluví na restrikcích proti ruské ropě) a opakuji že to nejsou informace vycucané z prstu ale informace od kompetentních lidí.

 

 

Mezi námi, kdo je tady v ČR na tohle, aby uměl předvídat ceny energií a paliv kompetentní?  Politici, ti určitě ne, nebo finanční a bankovní poradci a analytici, nebo někdo od ČNB, tak ti taky určitě  ne. Nebo tzv. odborníci z oboru automotive, nebo z oboru paliv, maziv  apod.? Tady v ČR neexistuje podle mne žádný kompetentní "odborník", který tohle umí v současné době relevantně predikovat!  To slovo "odborník", nebo dalo by se říci i kompetentní člověk  jsem schválně napsal do uvozovek, protože dnes všichni vaří z vody a plácají věci, protože někteří jsou za ty odhady i placení a tak něco musí vůbec vyplodit. Neví pořádně nic a nikdo kompetentní tady v tomhle dnes neexistuje, na kompetentního si tady spousta poradců a odborníků jenom hraje a to už roky! Kde si sehnal takového kompetentního člověka, to je kompetentní podle tebe, nebo se za kompetentního jen sám vydává?

Schválně si počkám do toho konce března a pak ti to tady možná i hodím na hlavu, ten odhad 80-120Kčza litr.  Pokud to bude přeci jen pravda, tak veřejně slibuji, že se Ti tady veřejně omluvím. 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 53 minutami, DušanV napsal:

Mezi námi, kdo je tady v ČR na tohle, aby uměl předvídat ceny energií a paliv kompetentní?  Politici, ti určitě ne, nebo finanční a bankovní poradci a analytici, nebo někdo od ČNB, tak ti taky určitě  ne. Nebo tzv. odborníci z oboru automotive, nebo z oboru paliv, maziv  apod.? Tady v ČR neexistuje podle mne žádný kompetentní "odborník", který tohle umí v současné době relevantně predikovat!  To slovo "odborník", nebo dalo by se říci i kompetentní člověk  jsem schválně napsal do uvozovek, protože dnes všichni vaří z vody a plácají věci, protože někteří jsou za ty odhady i placení a tak něco musí vůbec vyplodit. Neví pořádně nic a nikdo kompetentní tady v tomhle dnes neexistuje, na kompetentního si tady spousta poradců a odborníků jenom hraje a to už roky! Kde si sehnal takového kompetentního člověka, to je kompetentní podle tebe, nebo se za kompetentního jen sám vydává?

Schválně si počkám do toho konce března a pak ti to tady hodím na hlavu, ten odhad 80-120Kčza litr.  Pokud to bude přeci jen pravda, tak veřejně slibuji, že se Ti tady veřejně omluvím. 

Jasně, to nikdo neví, těch proměnných je v tom mnoho a u nás na ně nikdo nemá vliv. Pracuji v energetické nadnárodní korporaci a jsme v tom taky jenom pasažéři, kteří se vezou bez reálné možnosti cokoli ovlivnit. Pouze se hasí ty nejhorší požáry. A to nemluvím o Green dealu. Tam je to prakticky to stejné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se byl dnes kouknout v Pelhřimově v krematoriu🤣

Cesta tam a zpátky za reálných 4,1 ve 2 lidech🤣

Do 80ti v hodině a kochavá jízda. 

A pak, že to nejde!!! 

Ještě si vyříznu do podlahy díru abych si mohl do kopce pomáhat nohama a fertig. 

 

Edit: Dušane tady existuje akorát kartel. 

Editováno: , autor: keras
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@kerasTen kartel to ano, to beru, s vysokou pravděpodobností to tak bude, ale určitě to nebude kartel samotných čerpaček. Nepřímo mi to potvrdil dnes soused, který je spolumajitelem střední distribuční firmy s PHM tady u nás v Olomouckém kraji. Bavili jsme se nějakou  dobu o cenách PHM a nakonec z něj vypadlo, abych byl tedy v obraze, že např. dnes v noci mu došla nová nákupka na BA95 natural za 52.30 Kč/litr z nejmenované rafinérie, od které dlouhodobě bere PHM.  A to je prosím cena,  ke které si, aby nezkrachoval připočítá nějakou tu korunu, rozveze to ke smluvní čerpačce, ta tam dá svoji nějakou marži, no a cena za 1 litr naturalu je hned 56-57 Kč/litr.  Ta nabídka nákupních cen se mu poslední 3-4 dny mění (zvyšuje) tak 3 x za den. Jelikož mám ještě i známého, který  má pronajatou malou čerpačku, tak i ten mi potvrdil, že má osobně strach si nějak vůbec zvedat marži nad obvyklý rámec.  Z toho mně osobně zatím vyplývá, že pokud nějaký kartel, tak určitě ne u čerpaček, ztěžka u distributorů (aspoň ne u těch menších a středních, konkurence a přetlak v oboru veliký), no a výš již nemám žádné kontakty, takže nemohu sloužit.

Každopádně pořád tvrdím, že nějací kompetentní lidé a tzv. odborníci co mají vůbec nějakou páru kam ta cena zajde, tady u nás neexistují. Nakonec když ta cena zajde nad úvahu 15degrena, tak mně nezbyde nic jiného, než se mu omluvit, ale to je život, i já uvažuji pouze v intencích těch informací, co se ke mně dostanou. 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je vývoj turbulentní a jak se ceny PHM mohou vyvíjet, tak to opravdu neví nikdo. Což třeba dokumentuje i včerejší zpráva o klesajících cenách surové ropy.

 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ropa-vyrazne-zlevnila-40389828#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=eYlrnKiKSfZ-202203100722&dop_id=40389828&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest183_vzhled_vyh_pole_na_tel_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

Ale proč by trend klesající ceny ropy nemohl být třeba zítra zase úplně naopak?

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spíše bych řekl, že u té nafty tam mělo být 50.90 a 52 Kč. Cena nafty skoro 2 x tak větší než benzín?  Kde to jako vzali, nespletli se, ono stačí jeden dílek číslice přidat  navíc a hned máš z 5-tky tu  9-vítku.  Kdejaký program na úpravu fotek tohle umí taky v pohodě změnit.

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty ceny žene nahoru spekulace nikoli cena ropy, která i klesá. Si uvědomte že cena ropy před růstem byla kolem 85 dolarů za barel, aktuálně je cena 113 dolarů za barel ale cena je i tak mnohem vyšší než odpovídá nárust, nehledě na to že dál roste.

Lidi se to skutečně dělají sami.

Jinak nyní ty ceny za naftu u některých stanic jsou tak vysoké protože jí mají v zásobě málo a nemají už dnes nebo zítra objednaný závoz. Nicméně to nic nemění na to že tam ty ceny nakonec za naftu budou tak jako tak.

To že čerpačka má málo zásob nafty jen dokazuje jaký jsou Češi idioti.

 

Všechny důvody proč by měla cena PHM růst se přes noc obrátili k důvodu proč mají být levnější, ale jaksi stejně dnes u naší benzínky ráno a odpoledne zdražili (ano dvakrát za den)

Editováno: , autor: 15degren
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes jsem při nákupech ve městě si objížděl některé větší čerpačky v Olomouci a cena oproti včerejšku cca zatím stejná. Zdražily jen ty, co měly dosavadní ceny nějakou tu korunu pod nějakým tím předraženým průměrem.

To, že někde nafta i může docházet, tak u některých menších čerpaček je údajně dáno i vyčkávací taktikou, prostě mají obavy, pokud se jím nyní nabízí současná nákupní cena za naftu nějakých cca 55Kč/litr a nevidí jakým směrem půjde další vývoj, tak prostě dělají zatím stop stav ze strachu o prodělek, pokud by  jim to lidé nebrali, nebo rapidně omezili nákup.

 

Tenhle výše sepsaný stav není z mé hlavy, pobral jsem to od lidí co mají na starosti distribuci PHM.

Jak to s prodejci PHM 100% funguje  tak v tom kovaný nejsem, jen si tak uvažuji jestli  ten malý nájemce čerpačky nemá finanční vatu na tyhle turbulence, obzvláště pokud není jisté jak to bude zítra, tak proč by se nechoval tak, že raději na určitou dobu to PHM nenakoupí a raději posečká 

To, že cena PHM je v současnosti  vyšroubovaná hodně a to  pouhými spekulativními jednáními, tak to věřím, že to tak funguje a je. On i zemní plyn vloni na podzim a jeho cena byla určitě  šroubovaná i spekulacemi překupníků. 

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 3. 2022 na 21:57, Adam Rýpar napsal:

Včera ja OMW Zálezí N95=41,90, Nafta 41,90, prémiová nafta 45,90. Docela zalevno:-) Cestování už omezujeme teďkom.

A pro 15degren - 50 čistého? Pokud nejsi v top managementu, kde najdeš jako zaměstnanec 50k čistého? To by mě fakt zajímalo. Ani v Praze (mimo ten management/IT) tohle nemáš. A ano, ono uživit s nižším příjmem rodinu + splátku nejde. Proto nemám ani splátku, ani rodinu (to není stěžování si, jen konstatování dnešní doby).

U nás. Tedy nevím jak ostatní, ale jde to. Nedestruktivní zkoušení, ultrazvukem, rentgenem, magnetem, kapilárka ... Applus, Pardubice. Pracujeme po celé republice i v zahraničí, elektrárny, plynovod .....

  • Díky 1
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, 15degren napsal:

Všechny důvody proč by měla cena PHM růst se přes noc obrátili k důvodu proč mají být levnější

To prece vubec neni pravda. Ten soucasny zdaleka nejdulezitejsi duvod s nejvetsim vlivem - negativni ocekavani trhu - se pres noc nijak nezmenil.

 

(A prosim, duvody se obratilY)

Editováno: , autor: Bubaq
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je to tak, potom na to platí  jedno trefné přísloví "nač stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko", no a mnozí  ty kalhoty stahují i s trenýrkama, stačí když na to jen někdo pomyslí. Že by taky další, vysoce negativní důsledek globálního provázání celého světa, no a taky všemocné, davové  a hysterické  psychózy? Na jedné straně planety si někdo cvrnkne do gatí a do pár hodin je připosraná i ta odvrácená strana zeměkoule. Promiňte za ty lehce vulgární výrazy, ale nedalo mi to. 

 

Jinak, jak jsem pochopil, tak oficiálně se tedy tomu říká "negativní očekávání trhu"?

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Bubaq napsal:

To prece vubec neni pravda. Ten soucasny zdaleka nejdulezitejsi duvod s nejvetsim vlivem - negativni ocekavani trhu - se pres noc nijak nezmenil.

 

(A prosim, duvody se obratilY)

 

Ano však já poukazuji na to že se trh snaží vydělat na panice. 

Je třeba si uvědomit že tady nejde jen o to že si někdo během války mastí kapsu na zoufalství druhých. Jde hlavně o to že plebs si řekne že je to kvůli Ukrajině, nebudou chtít obětovat tolik komfortu najednou a začne se tu hejt proti ukrajincům a další řetězec nenávisti. Je to nebezpečná hra, kde mamon riskuje zhroucení západního systému tak jak ho známe. Jestli se začne hádat jen kvůli nesmyslně vysokým cenám PHM jen proto že se někdo chce nechutně napakovat, tak je to přesně ta slabost a vnitřní rozklad na který SSSR čeká.

 

Už jen proto by se tyto klíčové komodity neměli stát předmětem spekulace a zneužívání.

Editováno: , autor: 15degren
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě moc bujně fantazíruješ s přemírou pokud a kdyby. Za sebe nevidím žádný racionální smysl v produkování podobných cobykdyby planých teorií. Až moc z toho na mě kouká známý princip dezinformací, který taky pracuje s neověřitelnými východisky, na kterých staví v podstatě libovolnou teorii. A ta se nedá kriticky vyvrátit, právě díky absenci jakýchkoliv doložitelných východisek. Tím vzbuzuje falešný dojem pravdivosti.

 

(komodity by nemělY)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 50 minutami, DušanV napsal:

Pokud je to tak, potom na to platí  jedno trefné přísloví "nač stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko", no a mnozí  ty kalhoty stahují i s trenýrkama, stačí když na to jen někdo pomyslí. Že by taky další, vysoce negativní důsledek globálního provázání celého světa, no a taky všemocné, davové  a hysterické  psychózy? Na jedné straně planety si někdo cvrnkne do gatí a do pár hodin je připosraná i ta odvrácená strana zeměkoule. Promiňte za ty lehce vulgární výrazy, ale nedalo mi to. 

 

Jinak, jak jsem pochopil, tak oficiálně se tedy tomu říká "negativní očekávání trhu"?

Ano, tak globální trh reaguje. Bohužel. Stačí si vzpomenout na poslední větší ekonomickou krizi 2008. Zdaleka největší škody primárně napáchala panika z krize, ne ekonomická data jako taková.

 

Negativní očekávání trhu je obecný makroekonomický terminus technicus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, das_auto napsal:

@das_autočlánek může být dobrý, ale dávat sem na veřejné fórum uzamčené a k  placení připravené články je tak trošku nesmysl.

 

@kerasStátu v období  vysokého státního dluhu v podstatě  vysoká inflace a s tím i vysoké ceny za PHM mohou tak trochu, aspoň zpočátku vyhovovat. Ztrácí se reálná hodnota peněz, čímž se státní dluh  svým způsobem  reálně (nikoliv nominálně) umořuje, no a třeba za vyšší cenu paliv stát vybere větší částku za DPH viz. tabulky, kde jsou uvedeny přibližné hodnoty daně pro stát ( u spotřební daně se v tabulkách vychází z nařízení EU, reálně to může být vyšší), při cca cenách před   válkou a nyní. Ten rozdíl ve prospěch státu je vidět a to za pouhý litr, když si to přepočteme třeba na denní prodej paliv u nás v ČR, tak státu plyne denodenně podstatně vyšší daň, no a že by nějaké i předchozí vlády ODS byli někdy sociální a chtěli obyčejným lidem pomáhat?  Potom tedy  nějaká ta tzv. pomocná prebenda v odpuštění silniční daně pro podnikatele, nebo výmaz biosložek v palivu  je jen k ohlupování veřejnosti a zároveň se to svezlo jako dokonalá vládní pomsta Babišovi. 

Je vidět, že vláda tápe a očividně neví, jak si s tím poradit, nějaké zásadní páky, aby se nám to v delším horizontu negativně nevrátilo asi vůbec nemá. Styl Babiš, však tam nalijeme ihned nějaké peníze, může zafungovat jen krátkodobě, no a co potom? 

 

* Výpočet DPH cena za litr/121 × 21

Cena benzinu

37,00 Kč

Cena nafty

36,00 Kč

Spotřební daň za litr

12,80 Kč

Spotřební daň za litr

10,90 Kč

DPH za litr*

6,40 Kč

DPH za litr

6,20 Kč

Celková daň

19,20 Kč

Celková daň

17,10 Kč

Sazby spotřební daně jsou u minerálních olejů omezeny minimální sazbou, kterou určuje Evropská unie, aby zabránila řidičům tankovat levnější benzin či naftu v jiném státě, který by měl spotřební daň výrazně nižší. Od roku 2010 činí minimální daň v celé Evropské unii 0,359 eura za litr benzinu a 0,33 eura za litr nafty.

 

 

* Výpočet DPH cena za litr/121 × 21

Sazby spotřební daně jsou u minerálních olejů omezeny minimální sazbou, kterou určuje Evropská unie, aby zabránila řidičům tankovat levnější benzin či naftu v jiném státě, který by měl spotřební daň výrazně nižší. Od roku 2010 činí minimální daň v celé Evropské unii 0,359 eura za litr benzinu a 0,33 eura za litr nafty.

 

Cena benzinu

48,00 Kč

Cena nafty

50,00 Kč

Spotřební daň za litr

12,80 Kč

Spotřební daň za litr

10,90 Kč

DPH za litr*

8,30 Kč

DPH za litr

8,70 Kč

Celková daň

21,10 Kč

Celková daň

19,60 Kč

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...