Přejít na obsah

Bateria - nestandartne rozmery


MirekJ

Doporučené příspěvky

Ahojte, budem menit po necelych 2 rokoch AGM baterku (prekvapivo ma tak 50-60perc. kapacity). Ma zmysel uvazovat nejaky nestandartny rozmer dlzky (cca 31,5cm vs klasickych 27,8cm, ostatne rozmery sedia) kvoli vacsej kapacite alebo odpoved je jednoznacna - nepodari sa mi to tam namontovat? Su to cca 4cm naviac a nejake miesto tam este je. Je to Sup3FL MY2020. Diky vopred za akekolvek postrehy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky vsetkym za odpoved.

 

Zmeral som a vacsie rozmery ako dlzka 27.5cm tam nakoniec nepojdu, pretoze na spodnej lavej strane vycnieva akysi sroub, ktorym tam je nieco prichytene. Keby tam nebol, myslim ze by to slo.

 

Rekuperaciu by som najradsej poslal niekam - lenze, vytahovat konektor z minus polu uplne nechcem, takze to jedine riesenie je "potlacenie" rekuperacie. Start/Stop mam od zaciatku pouzivania auta cez jeden sikovny CAN dongle permanentne vypnuty.

 

Suhlas, ze necele dva roky je podla mna tiez dost malo, ale mohol som tej baterke "pomoct" dostat sa do tohto stavu aj sam - mam od zaciatku v aute 2x 4K kamery s nonstop nahravanim v parkovacom rezime, viac nez casto som pouzival v zime Webasto a imho mohli dopomoct aj lockdowny, ked som nejazdil vobec cele tyzdne a samozrejme, na nabijanie odstaveneho auta som vobec nemyslel.

 

@Michaltvr Aky velky prud mas na mysli? Teraz nabijam cca 6A a silnejsiu nabijacku nemam...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3 hours ago, MirekJ said:

Diky vsetkym za odpoved.

 

Zmeral som a vacsie rozmery ako dlzka 27.5cm tam nakoniec nepojdu, pretoze na spodnej lavej strane vycnieva akysi sroub, ktorym tam je nieco prichytene. Keby tam nebol, myslim ze by to slo.

 

Rekuperaciu by som najradsej poslal niekam - lenze, vytahovat konektor z minus polu uplne nechcem, takze to jedine riesenie je "potlacenie" rekuperacie. Start/Stop mam od zaciatku pouzivania auta cez jeden sikovny CAN dongle permanentne vypnuty.

 

Suhlas, ze necele dva roky je podla mna tiez dost malo, ale mohol som tej baterke "pomoct" dostat sa do tohto stavu aj sam - mam od zaciatku v aute 2x 4K kamery s nonstop nahravanim v parkovacom rezime, viac nez casto som pouzival v zime Webasto a imho mohli dopomoct aj lockdowny, ked som nejazdil vobec cele tyzdne a samozrejme, na nabijanie odstaveneho auta som vobec nemyslel.

 

@Michaltvr Aky velky prud mas na mysli? Teraz nabijam cca 6A a silnejsiu nabijacku nemam...

Na to násilné oživenie sa väčšinou používajú nabíjačky ktoré dávajú prúd 10 A a viac, ale v tvojom prípade baterka nebola úplne mŕtva, tak by mohla zafungovať aj nejaká lepšia 5-7 A smart nabíjčka s režimom oživania batérie. Niečo také majú napr. nabíjačky CTEK alebo NOCO. Ďalšia možnosť je, že nájdeš niekoho, alebo firmu, ktorá sa venuje desulfutácií batérií.
Nakoniec ešte je možnosť, že by si kúpil nejaký čínsky desulfátor. Ten úplne mŕtvu batériu nezachráni, ale podľa rôznych videorecenzií majú pri ešte funkčných batériách dosť veľkú úspešnosť. 

Inak bojím sa, že so Superbom dopadnem presne ako ty. Nebude sa s ním jazdiť denne, budú aj kamerky, sem-tam sa použije aj bufík a pravdepodobne dopadnem presne ako ty. Z časti by mohlo byť riešením, že kamerky dostanú zvlášť externú batériu, otázka ale je, či dokáže fungovať v spolupráci s palubnou batériou, alebo od toho momentu sa kamera spolieha čisto na tú externú.
Inak aké limitné napätie máš nastavené pre vypnutie kamier? Ja som na Fabii používal dlho 11,8 V, ale potom ako mi po piatich rokoch odišla klasická 64 Ah baterka Exide, trochu som si naštudoval veci a zmenil som to na 12,3 V. K tomu ak jazdím veľa krátkych jázd a chystám sa do práce, pred tým nechám baterku na nabíjačke v moto režime (nabíjací prúd 0,8 A) aby som štartoval podľa možností 12,8-12,9 V baterku. Ak mám totiž v baterke iba okolo 12,5 V, a naštartujem na cestu do práce, kam to mám iba 10 minút jazdy, tak baterka sa poriadne nedobije, a tá potom neutiahne kamerky celých 12+ hodín tak aby ostalo v baterke aj tých aspoň 12,3 V pre "zdravé" štartovanie. A nakoľko parkujem v centre mesta na dosť rušnej ulici, tak cez deň kamerky nahrávajú takmer v kuse, čo zase naozaj potrebujem, lebo auto mi tam už poškodili minimálne 3x.

Škoda, že nie je možné si priplatiť z výroby za batériu s väčšou kapacitou ako tých +/- 70 Ah. Minimálne pri bufíku by nebolo na škodu mať 100 Ah baterku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam smart nabijacku Optimate, kupoval som podla recenzii. Ta mi hlasila po 24h nabijania/udrzovania 50-60% percent kapacity a potvrdilo sa mi to aj cez voltmeter. @e1. Nevedel by si mi prosim poslat odkaz na ten cinsky desulfator? Viem o jednej firme tu v Prahe, ktora to riesi (repas + desulfatacia), ale nie je to zadarmo a je otazne, ci sa to vobec financne vyplati nez nova bateria. Kupovat dalsiu smart nabijacku ktora vie nabijat 10+ Amperov - co som sa dival, tak tie lepsie su celkom drahe.

 

Limitne napatie mam teraz tusim nastavene na 12.2v. Ale mam v plane hodit do kufru nejaku lepsiu gelovu AGM trakcnu bateriu s DC/DC step-down menicom (kvoli ucinnosti) z 12V priamo na 2x5V/3A USB porty a potom na to napojit kamery. Plan je taky, ze tie kamery by nahravali non-stop, bez nejakeho parkovacieho rezimu a ta trakcna baterka by sa raz za cas (podla kapacity 2-3 tyzdne) nabila. Zalozim ked tak separatne vlakno, ak bude v tomto projekte nejaky seriozny progres ;-) Je to kvoli tomu, aby som co najviac usetril primarnu baterku.

 

Suhlasim s tym, ze by to tam chcelo omnoho vyssiu kapacitu - no mali sme si tusim potom miesto Supu objednat najdrahsie SUV od Skodovky, ktore ma tusim uz priamo v kufru nejaku druhu bateriu ;-)

Editováno: , autor: MirekJ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 27. 3. 2022 na 18:24, Michaltvr napsal:

Zkus ji dat na nakou silnou nabijecku a pust do ni poradny nabijeci proud. Jeste se  treba rozchodi.

Nevím jestli je to ta pravá cesta. Pořádným proudem se dobíjí v autě, klidně desítky ampér. Na odstraněmí sulfatace potřebuješ naopak dobíjet dlouho a malým proudem. Je to chemická reakce, chce to čas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Velkým proudem muzes nabijet nabijeckou s regulaci proudu. 20A par hodin bych se nebal. V posledni fazi nabijeni bude baterka trosku sumet, bublat. Je to slyset z blizka a bude tepla. 
Rekl bych, ze baterii nemas znicenou, jen hluboce vybitou. Presne jsem to mel ja - zapojeny GPS lokator. 
Navod od MCMatej muzes taky zkusit. 
Nebo najdi specialku-prodejce autobaterii jestli ti baterii za uplatu nabiji. I ji mohou otestovat pak. 

Editováno: , autor: Michaltvr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Dopadlo to tak, ze staru baterku som nerozchodil, podaroval som ju tchanovi ako zalozny zdroj na kotol, vyuzitie nasla :-) Zacalo mi to totiz ten proces obnovenia starej baterie celkom dost pozierat cas, a cas su peniaze, tak som zohnal za dost dobre peniaze novu 70Ah a vymenil + nakodoval vsetko sam za cca 3h. Hotovo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...