Přejít na obsah

1.6 TDI Zařazená rychlost nezablokuje auto stojící do kopce


b.jozka

Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

snad jsem příspěvek umístil správně...

 

Mám nové parkovací místo, na kterém stojím čumákem směrem do kopce (odhaduju tak sklon cca 10°).

Když zařadím rychlost (zkoušel jsem 1, 2, 3) a pustím ruční brzdu, auto se cukavě rozjede nazpátek směrem z kopce.

 

To asi nebude v pořádku, že?

 

Teď mi nevadí používat ruční brzdu, ale v zimě by mi mohla zamrznout a abych nemusel za zadní kolo dávat pokaždé cihlu, plánuju objednat se do servisu (scala je stále v záruce, najeto 30 tisíc km).

 

Máte někdo podobnou zkušenost, prosím Vás?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud nejsi ochoten používat ruční, tedy parkovací brzdu k tomu, k čemu se používat má, tak doporučuji chodit pěšky. Co nejvíc nesnáším, je nastupovat do vyhoupaného auta. Mně se to děje pravidelně jen před servisem. Nic nemůže zamrznout, pokud se brzda používá tak, aby se sušila. Výměna špatného lanovodu je levnější, než ničit motor houpáním. Pokud správně počítám, parkuješ je svahu se sklonem asi 20%. Proč? Nějaký socka styl stát někde na nájezdu do garáže, nebo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

At tak nebo onak, otázka autora je až alarmující. Už jen tím, ze zmiňuje nejen 1.r.s., ale i druhý a třetí :wacko: 

Každopádně ruční brzda je v tomto případě nutnost, dokonce by to mělo byt ještě v pořadí: zastavit, stát na brzdě, dostatečně zatáhnout ruční brzdu, uvolnit brzdový pedál a až pak spojka a zařazení 1.r.s.

Pořád se mi nechce věřit, že se na tohle může někdo vůbec ptát.

  • Líbí se mi 2
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk změnil název na 1.6 TDI Zařazená rychlost nezablokuje auto stojící do kopce

Také nechápu, proč stále existuje tolik lidí, kteří odmítají používat ruční brzdu. Když např. za někoho řídím půjčené auto, dojedu do cíle, tak je často majitel auta překvapen, že zabrzdím ruční brzdou... Já ji používám ve Scale vždy. V moderním autě jsem nikdy neměl problém se zamrznutím ruční brzdy (proč by byla v lanovodu voda?), přmrznutí destiček také není problém, zato jsem se již setkal s tím, že byla zatuhnutá od nepoužívání. Scala 1,6 TDI nemá dvouhmotu, proto také tak duní v nízkých otáčkách, ale zkoušet rozjíždět auto ve svahu na 3. rychlostní stupeň fakt nebudu, navic se autorovi motor točí po zpátku, proto také bylo doporučováno řadit zpátečku, pokud by se auto rozjíždělo dozadu. 

 

 

Jinak návod pro Scalu to uvádí zcela jasně:

 

Činnosti při parkování vozu provádějte v uvedeném
pořadí.
› Zastavte vůz a držte sešlápnutý brzdový pedál.
› Zajistěte vůz parkovací brzdou.
› U vozu s automatickou převodovkou nastavte voli-
cí páku do polohy  P.
› Vypněte motor.
› U vozu s manuální převodovkou zařaďte 1. rychlost-
ní stupeň nebo zpětný chod.

› Uvolněte brzdový pedál.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Maverick napsal:

Už jen tím, ze zmiňuje nejen 1.r.s., ale i druhý a třetí 

To bych i chápal, na vyšší r.s. je síla potřebná k rozhýbání stojícího auta menší. Ono to asi moc nedává logiku (pohyb o 5 cm při I a V), ale to na kole taky moc ne. Když chci jet rychle, zabírá (naopak) velké kolo proti malému vzadu. Ono je to jak se sudokopytníkama :)image.thumb.jpeg.ea35ab9a3f8c8b21b5caa0873b19efdf.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji, pánové.

Nejsem zkušený řidič a scala je mé první moderní auto. Takže přiznávám na rovinu, že se některé věci učím za pochodu. I proto jsem vděčný za tohle fórum ;-)

 

Z příspěvků výše jsem pochopil, že mám parkovat ve svahu (mám tam oficiální parkovací místo, s tím nic neudělám) s ruční brzdou a případně zařazenou zpátečkou. Zamrznutí ruční brzdy se bát nemusím. To, co jsem popisoval, není závada. Ještě jednou díky, pomohli jste mi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...