Přejít na obsah

Povolený rozměr zimních pneu, M+S v TP


OmF

Doporučené příspěvky

Zdravím, 

 

mám Fabii s R16 koly a 215/45 letními pneumatikami (koupeno u autorizovaného prodejce).

V TP je tento typ kol/pneu uveden. Je tam ještě několik dalších typů (např. 185/60 R15). U některých těchto typů píše "M+S", ale ne u těch 215/45.

 

Chtěl bych si koupit celoroční (nebo zimní pneu) a použít type R16 ráfky co už mám. Nevíte jestli je to (vzhledem k TP) možné? Nebo mohu použít ty rozměry u kterých píše M+S?

(rychlostní indexy atd. by byly dodrženy)

 

Díky

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemusíš ani dodržet rychlostní index který je k danému rozměru v TP.

Legislativa to upravuje takto :

.....vyhláška č. 341/2002 Sb.: „V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, je nutno na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena. Upozornění formou nálepky může být nahrazeno zařízením trvale nainstalovaným ve vozidle (například palubním počítačem).“

Nutnou podmínkou pro použití takových pneumatik je tedy vyznačení rychlosti alespoň nálepkou v zorném poli řidiče. Povinnost umístit tuto nálepku je v tomto případě na provozovateli vozidla, který se rozhodne pneumatiky s nižší kategorií rychlosti na vozidlo namontovat.

Další podmínkou je, že nesmí být použito zimních pneumatik s kategorií rychlosti nižší než 160 km/h, pokud nejvyšší rychlost vozidla tuto hodnotu překračuje, ani s vyznačením této rychlosti nálepkou (směrnice EHS 92/23 o pneumatikách a jejich montáži).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky moc.

Jde mi jen o ten rozmer. Chci celorocni pneumatiky a nechci kvuli nim kupovat nove rafky (+ pripadne ty ventilky s merenim tlaku) a v tomto rozmeru maji skoro vsechny celorocni pneumatiky indexy vyssi nez je v TP, takze to je bez problemu.

 

Quote

Pach a někdy HAV zimní obutí vyžaduje

Co je to Pach a HAV? :-) 

 

Quote

Jestli je to stejne jako u meho supa, tak jen na ty M+S nasadis retezy bez nebzpeci poskozeni tlunicu

(hodne subjektivne)  jak moc hrozi poskozeni tlumicu? Predpokladam na retezech bych stejne jel velmi pomalu (a kratce)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo jeste k te subektivite. Nevim, jak v tvem pripade, ale u mne na 18" s nasazenymi retezy jsem mel mezi retezem a tlumicem max 1 cm. A to tam nebyl zalezlej snich apod.  Na zimu jsem proste koupil  uzsisi pneu a je to. Btw, kdybych nemel na aute pri koupi ty 18-tky, tak s radosti jezdim 16". Jeto mnohem komfortnejsi 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Quote

F3 ventilky s měřením tlaků nikdy neměla.

Aha, usuzuji jen z palubniho pocitaci, kde nejake informace o tlaku v pneumatikach jsou. Pri nafouknuti, se to ma nejak zkalibrovat (primo tlak jsem nikde nenasel). Je mozne, ze je to mereno jinak?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 43 minutami, OmF napsal:

Aha, usuzuji jen z palubniho pocitaci, kde nejake informace o tlaku v pneumatikach jsou. Pri nafouknuti, se to ma nejak zkalibrovat (primo tlak jsem nikde nenasel). Je mozne, ze je to mereno jinak?

A v manuálu nic není? Aha to už dnes nikdo nečte. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Quote

A v manuálu nic není? Aha to už dnes nikdo nečte. 

Manuál jsem četl celý, a nic o tom jakým způsobem je tlak v pneumatikám měřen v něm nepíše. Ale mám auto týden a je možné, že jsem to přehlédl. ;-) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...