Přejít na obsah

Výměna halogenu za basic LED


oneb1t

Doporučené příspěvky

Ahoj mám superba 3 2017 s halogenama a chtěl bych je vyměnit za 3V1941016C / 3V1941015C (základní LED bez matrix funkce z faceliftu). Existuje ještě nějaká podobně jednoduchá legální přestavba?

 

koukal jsem že automatická nivelace ani ostřik není pro tyhle světla potřeba mají jen nastavení výšky v rádiu, což mají už i původní halogeny.

Je ještě nějaký další problém (liší se výrazně elektrika mezi halogenama a těmahle základníma LED světlama? nebo jen přepinovat konektor a upravit kanály v BCM?)

 

Je potřeba měnit i nárazník / nebo lze použít stávající?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to mě právě zajímá jestli je potřeba jen nárazník nebo i ostatní díly. Matrix nechci to by bylo moc složitý (chybějící kamera, automatická nivelace, ostřikovače). 

BCM je 5Q0 937 084 CF a přeházet adaptace bych asi nějak zvládl bylo by fajn kdyby někdo měl adaptace z jinýho auta. Předpokládam, že konektor se změnil, ale dráty by to pořád mohlo mít stejný :-)

 

Tyhle základní ledky se dají právě provozovat jen s ručním klopením (z rádia) a bez ostřikovačů (škodovka to ve facelift holobytech takhle prodává takže to bude legální).

 

Škoda že to v ČR zatím nejde řešit jen homologovanejma žárovkama...

Editováno: , autor: oneb1t
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to legální v Německu a nevidím důvod proč by to měl bejt problém pokud je to správně seřízené. Viz https://www.osram.de/am/night-breaker-led/index.jsp#_m603__accordion_1

 

Je to schvalované per vozidlo a jelikož tyhle LED žárovky mají skoro stejnou geometrii jako klasická H7 tak věřím že oslňovat nebudou naopak píšou tam že glare je o 50% menší (na mastodontni SUV typu BMW X7 to stejně nemá i kdyby se jezdilo pořád na dálkový...)

Editováno: , autor: oneb1t
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 hodinami, Deliberator napsal:

Zadne zarovky LED nejsou homologovane do svetlonetu bez cocky. Nemuzou byt, rozptyl svetla je uplne jiny, a osvicujes protijedouci.

Pokud je takovato uprava legalni kdekoliv v EU, tak zarovka je homologovana i v CR. Ale svitit tim na protijedouci je pekna prasarna.

Pokud tedy nedošlo ke změně, tak tomu není - Osram má národní schválení od úřadů některých států. Je to nějaká klička mimo standardní homologaci EHK. U nás je tedy nelze legálně použít u vozidel s českou registrací.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To není úplně pravda ta LEDka má naopak lepší vlastnosti co se týká oslňování než normální žárovka. To světlo je víc lokalizovaný do jednoho bodu takže se dá daleko líp odrazit i běžným reflektorem bez nechtěných odrazů oni to píšou i na stránkách osramu že "glare" je o 50% menší.

image.thumb.png.529d46afb93451e5e033f099d6203435.png

image.thumb.png.eb74747a47531e303dea25667d1b1370.png

 

u LEDky může světlo "vznikat" na menším bodu (odhladem 5x2mm oproti 10x2mm dlouhému vláknu u H7). Čím víc je světlo lokalizované do jednoho bodu tím líp se bude chovat i reflektor.

 

V golfu tyhle H7 led s reflektorem svítí tenhle vzor což mi přijde prakticky ideální

image.thumb.png.d9926f2c0b7be759517a1cfb174b03b3.png

 

pro porovnání LED světlomet (Osram LEDdriving čočkovej clonící světlomet) 

 

image.thumb.png.25c6049020fd838de2f94fa25c1b432f.png

 

samozřejmě ze když si tam někdo namontuje tuhle žárovku tak bude oslňovat úplně všechny směry :-D 

image.thumb.png.f18e9ec45340dd53981ca23d480e8b47.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ale ten reflektor počítá s tím, že bude světlo svítí z zatočený do všech směrů. To že je lokalizované více je sice hezký ale tím se odráží jen třeba ze dvou ploch. Místo z 5 nebo 6. Ten svazek na stěně se těžko hodnotí když jsem neviděl původní z žárovky, ale podle mě tam úplně chybí za šikmá část co má jít nahoru od středu... Je tam vidět ale hrozně málo.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Tak už jsou v ČR legální H7 OSRAMY (https://www.osram.cz/am/night-breaker-led.jsp#_m301_m302__h1_h2_headline_1)

takže jsem je z amazonu nakoupil (jsou tam výrazně levnejší). Pro Superba je potřeba ještě adaptér.

image.thumb.jpeg.85e476cbdf6963618be8422a660bafb6.jpeg

 

 

 

Udělal jsem taky rychle měření na stole a maximální odběr je 19.9W

LEDKA má integrovanou regulaci, takže od cca 11.5V poskytuje maximální výkon a ani nad 13V už ho nezvyšuje.

Začíná svítit někde okolo 9V s odběrem 1W

                                         10V - 8W

                                         11V - 19.9W

                                         12V - 18.5W

 

Na autě budou asi někdy příští týden tak pak dám report jak to funguje :-)

 

Editováno: , autor: oneb1t
  • Líbí se mi 2
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A je to tam instalace teda silenej porod... Je asi lepší vyndat světlomety a ještě je potřeba nechat seřídit :-)

 

IMG_20221117_202423.jpg

 

Ještě zajímavej článek o LED v reflektorech vs čočce https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/proc-jasne-led-svetlomety-oslnuji-vyrobci-daji-vic-na-vzhled/r~73c2d1980f6911ea8d520cc47ab5f122/

 

 

Editováno: , autor: oneb1t
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...