Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

  • o 2 týdny později...

Skúšal som to dnes, mal som na 60% nabitý telefón a keď som ho zapojil na kábel , mobil to nevie nabíjať ani rýchlým nabíjaním cez QuickCharge, hlásilo to 50 min do plna.

Ďalšia nepodarená vec je bezdrótové nabíjanie telefónu, nabíja ho to ukrutne pomaly a dosť sa hreje.

Tretie mínus je, že keď máte v aute hudbu na USB tak ako ja, tak je to celkom prúser, pretože na hudbu sa dajú použiť len dve USB C vpredu pod displayom, zadné 2 sú len nabíjacie a to horné USB C, ktoré je nad spätným zrkadlom je tiež len nabíjacie.

Takže keď chcete mať hudbu z USB, tak máte razom na nabíjanie vpredu len 1 USB C port, ktorý navyše nenabíja nejak rýchlo.

Súhlasím že je to mínus, 12V zásuvka vpredu fakt chýba.

Editováno: , autor: NemesiSK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 12. 2022 na 20:50, NemesiSK napsal:

mobil to nevie nabíjať ani rýchlým nabíjaním cez QuickCharge, hlásilo to 50 min do plna.

Quick Charge je proprietární standard, stejně jaké "superrychlé nabíjení" u Samsungu, USB Power Delivery a mnoho dalších. Kdo nezaplatí licenci, nemá. Zatím jsem nedržel v ruce kombinaci zařízení, která by se tvářila, že bude spolupracovat s různými značkami. Je to i o kabelu, paradoxně tenká (ale originání) tkanička Samsung mi nabíjí nejrychleji, pokud můžu věřit vloženému voltmetru. Nabíječka i mobil je samozřejmě taky Smasung.

Poslední, čemu jsem by ochoten věřit, byly USB 2 nabíječky, které dávaly ten proud, co byl psaný v OUTPUT (u mne tak rok 2017). Jak přišlo USB 3 (C), 12/20V, tak je všechno jinak a je to o autonegotiation. Takže pozor, USB-C -- USB-C vám může klidně vybíjet mobil a dobíjet powerbanku, nebo notebook, pokud se to tak rozhodne. Uživatel nemá šanci to ovlivnit.

Taky pozor na "čas doplna" - je to hodně zavádějící. Nabíjím z 25% a jsem na 100% rychleji, než ze 40% - jak kdy. Pravda, mám asi nastaveno nějaké to optimální nabíjení pro životnost akumulátoru, které ale nemá mít vliv na počáteční růst % kapacity v čase.

 

V 16. 12. 2022 na 20:50, NemesiSK napsal:

Tretie mínus je, že keď máte v aute hudbu na USB tak ako ja, tak je to celkom prúser, pretože na hudbu sa dajú použiť len dve USB C vpredu pod displayom, zadné 2 sú len nabíjacie a to horné USB C, ktoré je nad spätným zrkadlom je tiež len nabíjacie.

Hm, co bych za to dal u 15 let starého auta. Naštěstí vyřešilo rádio s USB a SD :o Si dotáhni kabel zezadu s rychlým nabíjením do schánky a je po problému. Esteticky se to dá zařídit.

 

Opuštění 12V zásuvky v interiéru je fail, a to jsem jezdil s auty jen s jednou zásuvkou vpředu.

Ani u "lepšího" infotainmentu už není slot na SD kartu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nerozumiem celkom tej nostalgii za SD kartou alebo dokonca tu niekto spomínal že mu chýba HDD.

Dnešné NTB tiež už nemajú čítačky na SD karty, takže nahrať hudbu na SD kartu je vlastne problém. Naopak nie je problém kúpiť si USB kľúč 1TB, komu je teda málo napríklad 128GB za pár šupov a v pohode si tam uložiť hudbu, zvukové knihy. Mám miniatúrny USB kľúč Samsung, ktorý som používal v predošlom aute a teraz som si kúpil asi za 3EUR "socket" USB-C do USB-A

Celkom by som chápal nostalgiu za CD mechanikou, pretože CD-čiek mám doma plné šuplíky a musel som ich ripovať a ukladať na USB, čo chce čas a trpezlivosť.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 @bouchy Kábel používam originál 5A USB-C - USB-C od Samsungu.

Ono je to dosť blbé, keď z auta vyhodili 12V zásuvku a nechali len USB-C, ktoré však máš používať ako na hudbu tak aj na nabíjanie.

Typicka situácia, idem na dlhšiu cestu, chcem mať mobil nabitý tak si ho chcem nabíjať počas cesty. Vedľa manželka, ktorá si tiež nabíja mobil lebo sa na ňom hrá počas cesty.

Mám na to len 2 USB-C porty a z toho v jednom už mám USB na hudbu, takže ostal len 1 port.

A to mám phonebox, ktorý má nabíjať telefón bezdrôtovo, avšak je to momentálne nepoužiteľné, lebo to rozpáli ten telefón a z toho dôvodu takmer nič nenabije.

Baterka v mobile musí ten phone box zbožňovať.

Dúfam že aktualizácia 1896 to porieši, ako písal vyššie @ladik1983
Ak to je tak, tak môj problém je vyriešený.

Potiahnuť kábel zozadu sa samozrejme dá, ale už len z princípu je to blbosť a musím riešiť to, čo dizajnéri nedomysleli.

Pritom by dosť pomohlo, keby to auto vedelo čítať z kľúča aj v USB-C, ktorá je hore pri spätnom zrkadle alebo z USB-C vzadu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pocitově se mi zdá, že je to lepší. Tolik to se mi Samsung Galaxy S22 Ultra nehřeje (taky to může být chladnějším počasím). A taky se mi předtím nestalo abych po jízdě měl nabito 100%, vždy jsem byl rád když sem byl na svým před jízdou. Možná s tím opravdu něco udělali, je tam taky jiná hláška na bezdrátové nabíjení telefonu

Editováno: , autor: ladik1983
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, OpelInsi napsal:

Nerozumiem celkom tej nostalgii za SD kartou alebo dokonca tu niekto spomínal že mu chýba HDD.

Neblokuje to USB port. 

U nabíjení... pravda, z vlatní zkušenosti to beru jako nouzové řešení, pokud nezapomenu, tak se nabíjí vždy zařízení, které to potřebuje nejvíc. Ony ani takové ty nabíječky 2x USB 2,1A nemusely dávat na oba porty stejně, nebo celkově míň, Poslední nabíječka do el. zásuvky uměla s orig. kabelem dát 1,55 A, nad rámec standardu USB 2. Asi bych pořídil powerbanku, tam se s QC vybrat dá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám USB-C - USB-C káblik (pretože Blackberry má USB-C v telefone niekoľko rokov) cca 10cm dlhý a telefon položený v mieste pred radiacou pákou. Na 100% sa nabije behom krátkeho času a to blackberry má pomerne veľkú baterku.

V druhom USB-C je zapichnutý USB s hudbou.

 

@NemesiSK manželku predsa môžeš zapojiť do zadného USB-C dlhším káblikom !

Ďalšia možnosť na nabíjanie je kúpiť si USB HUB za ca 5 EUR so štyrmi výstupmi a môžeš nabíjať telefóny aj okolidúcim.

 

Čo sa týka nabíjacích portov je O4 vybavená nadštandardne. Problém chýbajúcej 12V zásuvky je v prípade, že zariadenie nemá inú možnosť pripojenia - napríklad pri navigácia Garmin -  taktiež je možné ju napojiť z USB-C ale bez originálneho kábla potom nefunguje TMC. dá sa u Androidu nahradiť on-line informáciami z aplikácie telefonu.

Všetko ide len treba trochu zmeniť "zaužívané štandardy".

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 12. 2022 na 9:54, OpelInsi napsal:

Ďalšia možnosť na nabíjanie je kúpiť si USB HUB za ca 5 EUR so štyrmi výstupmi a môžeš nabíjať telefóny aj okolidúcim.

Už o tu asi někde bylo, jaké jsou proudy USB-C (snad i napětí jiné než 5V?), ale podle mě na jednom USB-C bude max 2,1A (nutno dohledat), čili tohle hub moc neřeší. No co, když jsem psal na infolinku, kolik zvládá USB v OIII, tak odpověď byla 500mA :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Preto som na to ani nereagoval, maximálny prúd sa predsa rozdelí medzi všetky pripojené zariadenia.

Octavia sa hrá na moderné auto, ale všeho všudy vpredu sú len 2 nabíjacie USB-C porty, ktoré mimo iného nevedia ani Quick Charge, ani Power Delivery a z toho všetkého, keď chceš mať hudbu na USB tak ti ostane len 1 voľný USB-C port.

Mám použiť PhoneBox a nabíjať bezdrôtovo 1 telefón? Rád by som, ale bohužial je to nanič, lebo technická realizácia od Škody prehrieva telefón. Zbytočne vyhodených 300 EUR.

Mám si ťahať kábel zozadu? Super nápad, mám vpredu 2 USB-C, aby som ťahal kábel zozadu.

To že zo zadných USB-C sa nedá prehrávať hudba, aby som vpredu ušetril port, je už len zlatý klinec tej nepremyslenej USB modernizácie.

Chceli nahradiť 12V zásuvku univerzálnym USB-C, ale nezaplatili za patenty, inak by som 12V nepotreboval, lebo by to stíhalo nabíjať napr. Nintendo Switch či laptop, ktorý na cestách používam a používa tiež USB-C. Bez tých fičúr je to vlastne len Micro-USB s USB-C portom, lebo to nevie dávať toľko šťavy koľko by to malo dávať.

  • Pozitivní 2
  • Negativní 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

14 hours ago, NemesiSK said:

Mám si ťahať kábel zozadu? Super nápad, mám vpredu 2 USB-C, aby som ťahal kábel zozadu.

Prosím ťa, aký je rozdiel ak tvoja manželka používa mobil na hranie počas cesty keď kábel zapichneš vpredu pod palubovkou alebo vzadu za jej sedačkou? Žiadny! To nie je "ťahanie" kábla, je to v každom prípade káblik položený vedľa spolujazdcovej sedačky - či z prednej alebo zadnej zásuvky je to jedno aj na dĺžku káblika.

Nehľadajme problémy za každú cenu tam, kde nie sú. NTB používam na cestách tiež, okrem mojej "normálnej" pracovnej doby najazdím ročne 60÷70tkm takže auto je nie môj druhý domov, ale dalo by sa povedať prvý domov. Potrebujem aby v aute fungovali hlavne veci na bezpečné jazdenie - hry na telefone naozaj nie sú určujúcim prvkom "dobrého" auta.

Ak používaš auto na "rodinnú prepravu" máš konečne príležitosť komunikovať s rodinou a deťmi než aby hrali Nintendo alebo hry na mobile a nosili v 10-tich rokoch okuliare ako horčičáky.

  • Líbí se mi 1
  • Pozitivní 3
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Každý má svoje specifika jak auto používá. Nicméně taky jsem ještě nezkousl chybějící 12V. Když to dali pryč, abych si nemohl zapojit nabíječku podle mého gusta (a ze míst na 12V tam je hodně, kde by se dala dát), tak tam měly být aspoň pořádně usbc, které budou nabíjet nějakou rychlosti která odpovídá dnešní době. Minimum bych bral 25W na každý port. 

Zadní porty jsem taky semtam používal na nabíjení telefonu vepředu, nejvíce na tom mi vadí, že je tam nebezpečí zlomení konektoru, když se za to zatáhne, takže se musí opatrně... Vopruz. Prostě ten, co rozhodl, že tam nebude 12V zásuvka u řidiče, by zasloužil vyhazov. A nebo bych mu taky zalepil tu co má v autě... At si užije.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@OpelInsiMyslím že Jirik to veľmi pekne zhrnul.

To čo som popísal je môj spôsob používania auta a takto mi to vyhovuje.

Bavíme sa v tejto téme predsa o USB nie o "veciach na bezpečné jazdenie".

Konektivita a nabíjanie sú súčasť auta, síce nie tak dôležitý ako napr. asistenčné systémy ale stále to v tom aute je a je to tam na to, aby to cestujúcim uľahčilo život počas jazdy.

Škoda si to nepochybne premietla do finálnej ceny auta, tak prečo zatvárať oči pred tým, čo ostalo nedomyslené? Koniec koncov si za to zaplatil tak či tak.

Presne tak isto, ako ma Phone Box stál 300 EUR len preto, aby som ho nepoužíval, lebo prehrieva telefón.

Tu nejde o žiadne hry na telefóne, bol to len príklad, ako Škoda osekala USB-C na úroveň Micro USB.

Ako iste vieš, kvalitné USB-C káble, ktoré nebudú brzdiť maximálny prúd a púšťajú 5A sú obvykle kratšie.

Preto, keď budem ťahať kábel zozadu, jednak hrozí vylomenie konektora a za druhé je to s krátkym káblom dosť obmedzujúce a o to viac hrozí to vylomenie konektora.

Tvoj argument štýlu, radšej komunikuj s rodinou ako rieš nedomyslenú konektivitu v aute je úplne mimo.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@NemesiSKno potom musíš od Škody k BMW. Tam sú veci domyslené. Napriek tomu vždy bude niekto, komu niečo chýba.

Pred objednávkou auta som si ho poctivo obišiel u niekoľkých predajcov a preštudoval manuál takže som presne vedel do čoho idem. HW tohto auta nezmeníme. Preto mňa hnevá ak nefungujú správne napríklad tie asistenčné systémy ktoré som si naozaj priplatil. USB-čko je tam či ho chceš alebo nie.

Ak si si priplatil za phone box a nefunguje ako má to je o inom - takže reklamovať prípadne žiadať peniaze za nefunkčnú opciu späť.

Editováno: , autor: OpelInsi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Tak SW 1896 nepomohol, čo sa týka prehrievania telefónu na bezdrôtovej nabíjačke.

Ešte to skúsim bez krytu na dlhšej ceste, o koľko sa to zlepší.

BT streamovanie nevyrieši problém prehrievania telefónu, ešte ho zhorší, lebo telefón bude brať viac energie, čo spôsobí že bude viac hriať a menej sa nabije.

Viac mi vyhovuje flashka, kde mám hudbu vo FLAC jak ja tak aj manželka a je to na jednom mieste, hneď pripravené a nepotrebujem riešiť, čí telefón sa spáruje s autom ako prvý, keď chcem napr. počúvať hudbu ja a manželkin telefón sa spáruje skôr a opačne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...