Přejít na obsah

Rozsvícení světel dálkou


Uďa

Doporučené příspěvky

  • o 4 týdny později...

Tak som sa s tým trochu pohral a vyšlo mi toto.

Podotýkam že možno sa to niekomu bude zdať komplikované či niekto to urobil jednoduchšie...bral som v úvahu aj ochranu obvodu a preto je tam to čo na schéme je.

K popisu najprv vývodov:

+12V (15) - vedenie od spínacej skrinky, týmto sa v prípade dlhšieho času či rýchleho nasadnutia po zapnutí klúčika funkcia vypne. Taktiež nakoľko je systém ovládaný impulzmi branými od vedenia motorov centrálu a niekto sa napr zamyká počas jazdy obmedzí spustenie pri zapnutom klúčiku.

vedenie zo spínača SW1 - spínačom SW1 sa funkcia vypne teda nebude zapínať svetlá po privedení impulzu na vstupy "motor centrálu"

+12V (30) - táto svorka musí byť dostatočne dimenzovaná aspon na 15A a istená poistkou 15A či 20A. Napojí sa napr na rozvodnú šínu pod palubovkou očkom na kábli.

58L, 58R - výstup na obrysovky - zabespečí osvetlenie i v zadu auta, ak kneni potrebné, neosadí sa

NL - v tomto prípade som použil výstup na pripojenie k predným hmlovkám, taktiež je možné pripojenie aj na svetlá či xenony a to na nasledovné piny:

hmlovky - pin 8 spínaču svetiel

svetlá, xenony - pin 7 spínaču svetiel

motor centrálu - oba vodiče sa napoja na vodiče motoru cenrálu dverí vodiča a to paralelne k nemu

GND - kostra vozidla alebo pripojiť na pin 10 spínaču svetiel

Dôležité info - počas bežania času kedy sú svetlá zopnuté, nesmie sa zapnúť vypínač svetiel do polohy stretávacích svetiel - nasimulovalo by sa tým čistočné zapnutie klúčiku!!!!!

K súčiastkam

D1, D2, D3 - 1N4148

D4, D5 - 1N4007

D6 - zenerova dioda 5V1

D7 - zenerova dioda 15V

T2, T3 - NPN

DT1 - TLP621

Všetky elektrolytické kondenzátory sú na napätie 16V

Hodnoty R1 a C1 ktoré určujú čas dodám neskôr :)

Časovač 555 je v prevedení CMOS teda označený 7555 a má nízky kludový odber a nehrozí vybitie baterky.

Relé je kúpené v GM a má označenie MILLIONSPOT H700 a je na 30A

......ak som na niečo zabudol, pýtajte sa

post-3171-1203583852_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takto napríklad?

Takže som optimalizoval trochu schému:

Blokovanie ako som písal je robené vedením 86s ktoré drží zopnuté až do vytiahnutia klúčika. Nakoľko niektorí majú nastavené auto zamknutie a odomknutie po vytiahnutí klúčika ako napr ja tak po zrušení blokovania teda odpojení 86s centrál odomkne, spustí sa časovač a svetlá sa rozsvietia.

To by ani tak nevadilo ako osvetlenie pri vystupovaní ale na pôvodnej schéme by sa znovu zamknutím neresetol timer a napr by ste zamkli v 15 sekunde z dvadsiatich ostalo by len 5 sekúnd na odchod od auta.

Aktualizovaná schéma má toto vyriešené tak že po každom impulze od centrálu sa kondenzátor C1 vybije cez tranzistor T1 a 56 ohmový odpor a čas sa predĺži o čas nastavený pomocou R1 a C1.

Takto by sa dalo teoreticky svietiť donemoty :)

Taktiež som nahradil v podstate zbytočný optočlen a nahradil som ho tranzistorom.

Dosku ešte upravím...

post-3171-1203691011_thumb.jpg

post-3171-1203695355_thumb.jpg

Editováno: , autor: profor
update
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak som sa s tým trochu pohral a vyšlo mi toto.

Podotýkam že možno sa to niekomu bude zdať komplikované či niekto to urobil jednoduchšie...bral som v úvahu aj ochranu obvodu a preto je tam to čo na schéme je.

K popisu najprv vývodov:

motor centrálu - oba vodiče sa napoja na vodiče motoru cenrálu dverí vodiča a to paralelne k nemu

proč mám nýtované dveře, nebo kam to napojit mimo dveře, nemám schema lin busu dveří??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...