Přejít na obsah

Zadní repro


Doporučené příspěvky

U subáku je důležité zajistit, aby basy z něj vycházející nebyly "v protifázi" proti basům vyzařovaným normálními repry ve dveřích nebo jinde - pokud se to blbě zapojí, basy se "fázově odečtou" a ve výsledku se jejich hlasitost SNÍŽÍ - a protože subwoofer přece jen vyzařuje s vyšším výkonem, zůstane ve zvuku jen část těch dunivých basů z wooferu... Dobrý woofer by proto měl obsahovat přepínač fáze, kterým by se mělo zkušebně přepnout při zkoušení zvuku, aby se ověřilo, ve které fázi je jeho signál přínosem a ne ztrátou. Podobný jev nastane, když se u stereofonních reproduktorů jeden (jedna strana) zapojí k výstupu rádia nebo zesilovače "plusem na plus" a druhý opačně - protože u basů jen velmi těžko docilujeme stereofonní efekt (do nahrávek se míchají téměř monofonně a lidský sluch je kvůli relativně velké vlnové délce není schopen stranově/prostorově lokalizovat), s jedním reprem v opačné fázi dojde v interiéru auta k odečtení vyzařovaných basových vln - a výsledkem je, že basy skoro nejsou slyšet, přitom membrány mají "výchylku jako prase"... jenže každá v tentýž okamžik na jinou stranu - a je po parádě...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som až teraz po 2 mesiacoch a aj úplnou náhodou prišiel na to, že mi zadné reprá hrajú proti-fáze s prednými. Rozmontoval som jedne zadné dvere, pretože mi vypadol výškový reproduktor z uloženia a vtedy som zbadal ako hreje stredobas smerom von. Keďže ja som použil na zadné reproduktory origo komponenty z FI, tak som kabeláž robil sám na "kolene". A problém nastál v ISO kocke rádia DANCE. Káble čistej farby som brál ako + a s hnedým prúžkom ako mínus(originál zapojenie predných dverí). A podľa toho som zapojil zadné reprá ale to bolo nesprávne zapojenie. Tak som to prehodil a svetu div sa, hraje to menej basovo ako predtým. Pri vyvážení len na predné dvere to hraje vynikajúco, tak isto po vyvážení na zadné dvere to hraje vynikajúco. Avšak ak vyrovnám vyváženie na predné a zadné dvere narovnako, tak basy uprostred auta zaniknú o niečo málo oproti pôvodnému zapojenie a taktiež na dosiahnutie podobnej hlasitosti treba pridať viac volume. :o

Verím že to zapojenie je teraz už v poriadku ale aj tak pre kontrolu by som chcel poprosiť o ujasnenie zapojenia v ISO kocke rádia DANCE. Inak týmto postom som chcel povedať aj to, že ak hrajú zadné rerprá v protifázi s prednými, tak hudba v aute lepšie znie. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Udělals blbost - předtím jsi to měl zapojené správně. Protifázové zapojení zadních repro je možná maličko přínosné pro osobu sedící na předním sedadle, pro ty vzadu je to ale utrpení - slyší jen středy a výšky nez basů. Pravidlem je - všechny membrány by se měly při buzení audiosoustavy monofonním signálem (test režim) vychylovat stejným směrem - tedy všechny buď najednou dovnitř do interiéru auta, nebo naopak všechny směrem ven (do dutin dveří/reproboxů). Výjimkou jsou některá zapojení frekvenčních výhybek, která vyžadují opačné pólování výškových reproduktorů proti středobasovým.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi ma porazi. Dnes som osadil zadne repraky do auta, vsetky hrali, tak sme zadeklovali dvere, prahy, radio sme dali na miesto. Zapli sme a nic, ani jeden reprak nehral. Skusil som kamosove radio, neslo. On vyskusal moje v jeho aute, islo. Teda chybu radia sme vylucili. Ak sme hnedy konektor len jemne pridrzali ku raiu , repraky isli, ale ked sme konektor normalne strcili do radia, nesli. Normalne akty X, asi je zly konektor, ale ved sa nemohol pokazit nie? Nechapem, co sa mohlo stat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dej podrobnosti, do jakého auta to cpeš, jaké je to rádio - ono tam není moc místa, obzvlášť když musíš použít přechodku mezi CAN-bus koncernovým konektorem a ISO a další mezi ISO a samotným rádiem a vedle nich ještě napájecí výhybku pro anténu. Třeba se Ti tam něco šprajcuje a ten konektor se viklá - doporučil bych překontrolovat, jestli není vylomený ten konektor v rádiu z desky plošných spojů, popis by tomu odpovídal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ahojte,

tak ja sa podelim so svojimi skusenostami. Nahodil som zadne repro, pretoze som mal v aute iba 4 repro. Su to Sinus Live SL 165W + NEO 13s. V prvom rade musim povedat, ze ma prekvapilo, ze v zdruzenom konektore pre repro sa nachadzali len 4 dutinky (+ a - pre predne repro - ten hnedy konektor na 1. fotke). Dalsie 4 som musel dokupit. Inak ma po precitani prispevkov vo fore uz nic neprekvapilo. Pouzil som 30mm MDF medzikruzia, ale viac by uz asi opieralo o tapacir. Dal som dole plast dole pri prednych dverach a pri stredovom stlpiku. Kabel som sa snazil tahat popri origo kabelazi. Vyskac je uchyteny v tapacire dveri. Tapacire dveri som (s vydatnou pomocou priatelky a kocura biggrin.png ) vyplnil molitanom. Pouzita bola obojstranna lepiaca paska, ale moc to nedrzi. Co sa vysledku tyka tak zatial velke sklamanie. aggressive.gif Zadne repro maju uplne iny zvukovy charakter ako predne original skodovacke TVM. Ked som ich pripojil, tak vzadu su riadne prebasovane (basy mam rad, ale toto je uz neprijemne) tak som musel prestavit ekvalizer a teraz su basy v predu velmi slabe. Takze teraz idem vymenit aj predne repro za Sinusy, ale slim verzie a skusim dvere aj niecim vytlmit, lebo tie zadne maju taky dost neprijemny plechovy nadych. wink.gif Skodovacke originaly su skratka dobre zladene s origo radiom a interierom. Mam v plane tam aj nahodit neorigo radio (v krabicke caka Sony z predosleho auticka), ale uvidim, co sa bude dat robit s origo radiom. Keby ste mali otazky, kludne sa pytajte.

Paulie

post-38395-035098600 1283201702_thumb.jp post-38395-003819100 1283201711_thumb.jp post-38395-088694000 1283201718_thumb.jp

Editováno: , autor: pauliej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uvažujem nad montážou zadných repro do R. mám rádio Blues , pri provizórnom pripojení repra na piny pre zadné repro na rádiu to hralo , jedna vec ma trápi , v menu rádia nie je položka FADER ide to pridať v diagnostike ? a ešte by som chcel upraviť podsvietenie radia , tak aby svietilo stále keď je zapnuté radio , na rádiu nie je vodič pre ovládanie podsvietenia ale je to robené can-om , šlo by to upraviť v radiu jednoduchým prepojením , ale to by sa narušila funkcia regulacie jasu podsvietenia , skúšal to niekto upraviť cez can?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

miro .- fader ist musi pokial tam mas volne piny a funguju repro ked sa na piny pripojis, a ktomu podsvieteniu, radio aby sviietilo stale asi nenastavis cez vagcom. je tam uz canbus takze to ani manualne neprepojis, jedine ze by si bol nejaky tuti fruti elektrikar a vies to prepojit vnutri autoradia :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
  • o 6 měsíců později...
  • o 4 týdny později...

Zdravim chlapci, chci se zeptat,pokud bych si chtel koupit neorigo zadni repraky a chtel je mit v origo prolisech ve dverich, jak velke muzou byt vyskace a jakym zpusobem se pridelavaji( jestli se sroubujou nebo jenom nejak zacvakavaji ) a stredobasy jsou tech 165mm ? Jak velke (hluboke) muzou byt maximalne MDF mezikruzi ? Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
  • o 7 měsíců později...
  • o 3 měsíce později...
  • o 2 týdny později...
  • o 2 týdny později...

Dík za ujištění. Já před týdnem řešil dceřinou f1 -zadní dveře zatékání a tak bych nechtěl udělat nějakou chybu. Mám koupenou origo sadu, náhradní čudly na tapec, dokoupené vnitřní stříbrné kliky které budu při montáži měnit a nyní řeším pouze přivedení plusu k aktivnímu sub. kterým chci basy podpořit. Není to žádné dělo ale doufám že budu moct odlechčit dveřím od drnčení. Použil někdo zadní zásuvku jako zdroj? Zásuvka má 15A pojistku ,subvofer má 10A pojistku ale neznám sílu kabelu k zásuvce vzavazadlovém prostoru.Určitě lepší řešení je táhnout plusový kabel od aku, ale i po prostudování odkazu a auta jsem ideální cestu nenašel. Předem dík za další rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Dík za ujištění. Já před týdnem řešil dceřinou f1 -zadní dveře zatékání a tak bych nechtěl udělat nějakou chybu. Mám koupenou origo sadu, náhradní čudly na tapec, dokoupené vnitřní stříbrné kliky které budu při montáži měnit a nyní řeším pouze přivedení plusu k aktivnímu sub. kterým chci basy podpořit. Není to žádné dělo ale doufám že budu moct odlechčit dveřím od drnčení. Použil někdo zadní zásuvku jako zdroj? Zásuvka má 15A pojistku ,subvofer má 10A pojistku ale neznám sílu kabelu k zásuvce vzavazadlovém prostoru.Určitě lepší řešení je táhnout plusový kabel od aku, ale i po prostudování odkazu a auta jsem ideální cestu nenašel. Předem dík za další rady.

Tak mám hotovo. Cestu z motoru do interieru jsem nalezl a za 20minut byl plusový kabel v autě. Celá montáž zadních repro a subwoferu mi trvala poctivý den a kus ale dost času zabrala příprava omotávek veškeré kabeláže.Vše živé je v chráničce,nic se nevrtalo,nic neprasklo,hraje to výborně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 10 měsíců později...

Zdravím chlapci!

Akosi sa mi nedarí nájsť na nete kompletnú sadu zad. repro predávaných na SK.Pomôžete niekto s nejakým tipom?

Návody na montáž sú podané perfektne,a tak si chcem repro dozadu namontovať.Postačuje mi niečo priemerné, stále zozadu počúvam: ,,Pridaj volíme! "

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...