Přejít na obsah

Servomotorek topení.


mesr

Doporučené příspěvky

Takže se pokusím alespoň trochu přiblížit.

První servomotorek pro ovládání vnitřního oběhu vzduchu se nachází vedle odkládací schránky před spolujezdcem po pravé straně. Stačí demontovat schránku a povolit 2 šrouby. Poté stačí zasunout ruku nad vrchní část plastu co drží servomotorek a vycvaknout. V horní části se nenachátí žádný šroub. U tohoto srvomotorku je to velice jednoduché a dá se to zvládnout během chvilky. To na tom druhém je to horší.

Druhý servomotorek pro ovládání teploty: je zapotřebí sudat plasty pod volantem a spodní část plastu středového sloupku. Tím se nám obnaží kovová konstrukce pod kterou je v pravé části - vedle středového sloupku, servomotorek. V kovové konstrukci je díra která, je jen tak tak pro vytažení servomotorku. Co se týče uchycení tak je vše znázorněno na fotkách výše uvedených. Tento servomotorek není uchycen na žádném šroubu pouze je to v plastové konstrukci s nacvaknutím.

Po vyjmutí servomotorků postupujte podle výše popsaného návodu, který popsal MARTIKK.

DÚLEŽITÉ: před jakýmkoliv odpojením součástek s připojením na řídící jednotku si projistotu odpojte pouze mínusový kabel na baterii. Po Opravě servomotorků a připojení (namontování) zpět je zapotřebí připojit VAG a provést základní nastavení těchto servomotorků.

Držel jsem se návodu co zde popsal MARTIKK a zatím mi vše funguje bez problémů. Skutečně stačí jen prostříkonout kontaktolem potenciometry.

Když jsem zajel do servisu na VAG pro základní nastavení, tak mi nevěřili že se dá závada odtranit a požádali mě jestli bych tam nepřijel ještě na kontrolu po ujetí cca 100km. Po ujetí cca 100km jsem zajel do servisu kde na VAGU už nenaběhla žádná chyba. Doteďka mi nevěří že jsem to opravil ale myslí si že jsem tam dal nový servomotorky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


Tak to je super!! Mohl by jsi trochu přiblížit, jak se sundávají ty plasty pod volantem, případně ukázat nějaky fotky, jestli jsi to dokumentoval... ten motorek se vytáhne tou dírou v kovové kostrukci, která je ve středovém sloupku? co je nejnáročnější?? díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


Přesně tak. Servomotorek se vytáhne zkrz středovou díru v kovovém sloupku. Je mi líto ale nedokumentoval jsem to.

Dneska jsem zjistil na VAGu že jeden servomotorek na vnitřní cyrkulaci mi funguje ale servomotorek pro topení asi bude v háji. Neustále ukazuje 3 chyby nějakej skret na kostru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar mám stejný problém . Topení mi z ničeho nic začne samo topit jako blázen a nejde vypnout. Nechal jsem si auto napojit

a prý jspu spatné motorky. Řekli mi ale že těch motorků je tam asi pět nebo šest ( teď už to nevím přesně ) a že je potřeba

vyměnit je všechny. Jeden prý stojí kolem 4000 takže by oprava stála přes 20 000. Je to možné ? Nebo stačí vyměnit jen ty dva výše popisované motorky ke klapkám ? Mám v autě klimatizaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar mám stejný problém . Topení mi z ničeho nic začne samo topit jako blázen a nejde vypnout. Nechal jsem si auto napojit

a prý jspu spatné motorky. Řekli mi ale že těch motorků je tam asi pět nebo šest ( teď už to nevím přesně ) a že je potřeba

vyměnit je všechny. Jeden prý stojí kolem 4000 takže by oprava stála přes 20 000. Je to možné ? Nebo stačí vyměnit jen ty dva výše popisované motorky ke klapkám ? Mám v autě klimatizaci.

ano, v servisu Škoda je to možné. Jinak stačí vyměnit (opravit) jen ten jeden motorek, který má na starosti míchání teplého a studeného vzduchu. Asi potřebují potřebují nějaké motorky na kšeft :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

opraviť sa daju tak nemiňaj korunky

Ešte mám otázku. Celý motorček ide vybrať aj s tým nacvakávacím uchytením? Hore je klipsňa aj dole je klipsňa, káble som dal dolu a aj je povytiahnutý ale neviem s ním z hora pohnúť a taktiež sa mi zdá že je s tým uchytením nejaký obrovský. či len samotný motorček?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 6 měsíců později...
Tak že jsem to složil spátky, akorát na tom odporu s topení jsem nadzvihl ten černý kroužek a nastříkal tam konaktol v domění, že to snad pomůže. Dneska jsem byl v Ostravě a celou dobu to zatím fungovalo. Pak jsem se stavil u elekt.... na vag a diagnostika ukazuvala že je to funkčí. Tak jesm zvědav jak dlouho to vydrží.

Tak můžu po půl roce konstatovat, že to zatím pořád funguje bez problémů. -_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

teda kluci,,, to čumim,,, ani v servise se toho tolik nedozvim!!!!!,, mám takovej problém,,, větrák mi funguje a vnitřní orkuch podle zvuku taky,,,,, jen když se točí na 1 tak mi trochu piská,,, ale k věci: MÁM VŠE VYPLÉ VĚTRÁK RADIO VŠE, trčím klíč do zapalování a otočím na kontrolky a nškde za přihrádkou mi to udělá ěX zasebou vrvrvrvrvvrvrvrvrr vrvrrvvrvrvrvvrvrvrrv,, a docela jao nahlas,,,,nic pěknyho,,,co by to mohlo být,,, u nás v servise mi řekli že za přihrádkou nic neni co by to mohlo dělat,,,,

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

teda kluci,,, to čumim,,, ani v servise se toho tolik nedozvim!!!!!,, mám takovej problém,,, větrák mi funguje a vnitřní orkuch podle zvuku taky,,,,, jen když se točí na 1 tak mi trochu piská,,, ale k věci: MÁM VŠE VYPLÉ VĚTRÁK RADIO VŠE, trčím klíč do zapalování a otočím na kontrolky a nškde za přihrádkou mi to udělá ěX zasebou vrvrvrvrvvrvrvrvrr vrvrrvvrvrvrvvrvrvrrv,, a docela jao nahlas,,,,nic pěknyho,,,co by to mohlo být,,, u nás v servise mi řekli že za přihrádkou nic neni co by to mohlo dělat,,,,

Tak tam strč hlavu, a uvidíš klapku které se asi bude snažit hýbat...možná se zasekává, nebo to bude známá závada s trimry...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 10 měsíců později...
Topení samo od sebe začalo topit na maximum a pak nešlo vypnout. Nešla regulovat teplota.

Dobrý den, chytám se tohoto vlákna a chci se zeptat, jestli je možné, že problém u mě je taky způsobený tímto motorkem.

Mám Fabii 1.9 TDi ´01 s Elegance. Tak před měsícem mě přestalo fungovat topení, motor se ohřeje normálně, ale do interiéru jde jen studený vzduch, i když je ovladač na max. Klima funguje normálně, vody je tam dost, pojistky OK. Měl jsem to u známého na počítači a žádnou chybu to nehlásilo (prej záhada - nemám rád záhady na svém autě :aggressive: ). Teď na léto to není tak urgentní, nicméně bych to rád opravil.

Předem dík za radu. :help:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No pokud to nehlásí závadu, tak to může být jedině rozsypané soukolí servomotorku nebo ucpaný přívod do topení, což považuji za velice málo pravděpodobné, spíš bych to ještě jednou projel diagnostikou, případně bych udělal základní nastavení - schválně co to bude dělat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahojte,

takže poslechem zjištěno toto: v 1.1/2 chodu (od min do poloviny) jde slyšet motorek, cca, před. polovinou začne vynechávat až ztichne. V 2.1/2 (od 1/2 po max) už je ticho. To samé při otáčení zpět.

Co radíte? Rozborku dle návodu tady, vyčistění a zkusit to? Klapka se zřejmě otevře jen částečně (je fakt, že ten vzduch není úplně ledový, ale takový odražený).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I na té polovině otáčky může dojít k úplnému otevření klapky - záleží na teplotě. Co znamená, že motorek vynechává? - ozývají se nějaké pazvuky - pokud ano, tak to bude problém se soukolím - buď v samotném servu nebo na klapce. Také je možné, že to někdo, někdy rozebíral a poloha ozubených kol na servu neodpovídá poloze klapky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I na té polovině otáčky může dojít k úplnému otevření klapky - záleží na teplotě. Co znamená, že motorek vynechává? - ozývají se nějaké pazvuky - pokud ano, tak to bude problém se soukolím - buď v samotném servu nebo na klapce. Také je možné, že to někdo, někdy rozebíral a poloha ozubených kol na servu neodpovídá poloze klapky.

Auto mám už 2 roky a doteď ohledně topení žádný problém, takže že poloha klapky by měla být mimo podezření. To vynechání - žádný podivný zvuk není slyšet, prostě to bzučí, pak párkrát vynechá a dost, jako by "došla baterka".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ak servo nevie dosiahnuť včas správnu polohu, alebo sa poloha klapky po zapnutí napätia na servo nezmení tak po nejakom čase ho elektronika odpojí. Presne nato je v ňom zabudovaný ten trimer , funguje ako spätná väzba. Krajné polohy ti fungujú ? Úplne vlavo by malo fúkať vonkajšiu teplotu a úplne vpravo zase po zohriatí moora teplý vzduch. Ak nefungujú ani tieto krajné polohy tak je predpoklad , že je to servo úpne v háji. Videl so prípad, keď sa ozubené koleso na hriadeli motorčeka pretáčalo, a motor síce bzučal, ale servo netočilo klapkami.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...