Přejít na obsah

Copak to mám v autě za elektroniku?


Lion_K

Doporučené příspěvky

Ahoj,

auto jsem kupoval teprve nedávno a při koupi auta jsem si všiml nějaké elektroniky v krabičce umístěné v prostoru motoru.

Na dotaz o co se jedná mi majitel sdělil že to tak již koupil v bazaru a tam o tom taky nic nevěděli. Dál po tom nepátral.

Já jsem se snažil najít kontakt na prvního majitele (já jsem třetí majitel) abych se ho zeptal k čemu to má, či mělo sloužit, ale bohužel jsem nepochodil.

Říkal jsem si tedy že do toho nebudu "šťárat" když auto jezdí že mi to vadit nebude.

Jiného názoru byl mechanik který mi montoval alarm do auta. Říkal mi že pod palubkou je z té krabičky vyvedeno dost drátků a je tam dost nepřehledno. Některé jsou prý již odstřižené a že by to klidně "pročistil", ale že si raději mám zjistit k čemu že to je, ať ví jak postupovat a na co se má připravit. A taky aby mi potom auto jelo jak má.

Když se mi nepodařilo sehnat prvního majitele zajel jsem k mechanikům do Škodovky zeptat se jestli to nepoznají, ale tam si s tím taky nevěděli rady. Ale nějak moc se tím nezabývali, podívali se do prostoru motoru a že neví co to je.

A tak jsem se rozhodl to nafotit a požádat o pomoc některého z Vás, jestli by to poznal.

První fotka je z prostoru motoru - jedná se o modře označenou krabičku.

post-11435-1192103596_thumb.jpg

Detail krabičky s elektronikou (s nápisem ROSTRA made in U.S.A)

post-11435-1192103784_thumb.jpg

Z krabičky vede na jedné straně bowden s lankem a z druhé strany spousta drátků - oboje někam do kabiny pod palubku na straně řidiče

post-11435-1192104091_thumb.jpg

Odšroubované víčko - pod ním elektronika a nad ní nějaký motorek se šnekem - připevněný k bowdenu s lankem

post-11435-1192104220_thumb.jpg

Detail šneku s motorkem

post-11435-1192104303_thumb.jpg

Zjistil jsem že lanko končí zřejmě na plynovém pedálu, ale to není až tak jisté. Je tam málo vidět a palubku nyní rozdělávat nechci. Teoreticky pokud by se to lanko z té krabičky přitáhlo, tak to přidá plyn.

Napadla mě myšlenka jestli to třeba nemá souvislost s tempomatem, ale je to jen moje úvaha protože se v autech vůbec nevyznám.

Zdá se mi ale, že plyn se ovládá originál lankem (je to vidět na první fotce vlevo) a tak pokud je tam tempomat dodělávaný tak to mohli tímto způsobem realizovat.

Na internetu jsem našel odkaz na firmu rosta.com a tam v odkaze OEM products našel fotku té elektroniky a u ní je odkaz electronic control modules

Neumím anglicky a pomocí překaldače mi to nedává vysvětlení o co se jedná.

V prostoru u řidiče vlevo od volantu mám pak ještě nějaký vypínač, který sice po zapnutí svítí ale vliv na auto to podle mě nemá.

Aspoň co se mého pocitu při jízdě týče.

post-11435-1192105543_thumb.jpg

A aby toho nebylo málo co nevím k čemu je, tak napravo u spínací skřínky je taky něco přidáno. To by mohlo být nějaké ovládání zabezpeční před startem. Nebo by to mohlo sloužit k identifikaci řidiče před jízdou (máme v práci na autech namontováno GPS ke sledování pohybu vozidel a tam něco podobného taky je). Možná že si to první majitel vzal a proto ty některé odstřižené drátky.

post-11435-1192105648_thumb.jpg

Tož kdyby někdo věděl co že to mám za "vymoženosti" napište mi prosím sem ať jsem trocha moudřejší. Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možno to auto malo výbavu pre telesne postihnutých na volante a hento ovládalo plyn na základe stlačenia venca na volante.

Kolega to ma na fabii akurat to ma hydraulicky a normalne mu vtiahne pedal jak prida.

Tebe zrejme odmontovali volant s tým snímačom.

Je otázka ako rýchlo ten motorček dokáže ťahať tým bowdenom.

Ale skorej by to mohol byť tempomat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...

Je otázka ako rýchlo ten motorček dokáže ťahať tým bowdenom.

Ale skorej by to mohol byť tempomat

Nikdy předtím jsem tempomat něměl a tak nevím jak má správně fungovat.

Já když zmáčknu tlačítko tempomatu a pustím plynový pedál, tak reakce je mírně zpožděná. Nejdříve auto lehce ztratí na rychlosti a asi tak za cca 2 vteřiny se začne auto vracet na rychlost při které jsem tempomat aktivoval.

Ještě můžu doplnit že tempomat mi funguje až při rychlosti vyšší jak 70km/hod. Při nižší rychlosti se mi ho zapnout nepovedlo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mrkni se pokud umíš na rozdíl ode mě trošku anglicky na stránky www.rostra.com. Podle toho jak jsem koukal tak tahle firma dělá parkovací piloty, couvací kamery, tempomaty atd. Podle mě je to tempomat, ale těžko říct. V každém případě se na těch stránkách dočteš co to v autě máš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mrkni se pokud umíš na rozdíl ode mě trošku anglicky na stránky www.rostra.com. Podle toho jak jsem koukal tak tahle firma dělá parkovací piloty, couvací kamery, tempomaty atd. Podle mě je to tempomat, ale těžko říct. V každém případě se na těch stránkách dočteš co to v autě máš.

No to jsem právě psal že jsem nějaké stránky našel, ale že neumím anglicky a pomocí překladače mi to nedávalo smysl.

Zatím to tedy vypadá na ten tempomat (pokud ten názor ještě někdo z fóra nevyvrátí) , aspoň co se týče té krabičky s elektronikou.

Ještě tak zjistit co by to mohlo být za vypínač a ten "čudl" vpravo.

Editováno: , autor: Lion_K
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mi to nějak nedalo a procházel jsem ty stránky a 90% je to tempomat. Našel jsem tam instalační návod a je tam všechno co máš v autě. Docela zajímavý řešení. Mám lankový plyn a tak mi nejde namontovat origo tempomat. Pokud by tohle bylo za rozumnou cenu hned bych do toho šel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mi to nějak nedalo a procházel jsem ty stránky a 90% je to tempomat. Našel jsem tam instalační návod a je tam všechno co máš v autě. Docela zajímavý řešení. Mám lankový plyn a tak mi nejde namontovat origo tempomat. Pokud by tohle bylo za rozumnou cenu hned bych do toho šel.

Můžeš mi sem dát přímý odkaz ať se na to můžu podívat? Nějak to tam nemůžu najít. Byl jsem na těch stránkách už odpoledne a nic o tom mojem zapojení jsem tam neviděl.

Edit: Už jsem to našel, díky moc za "nakopnutí".

Je to docela vychytávka, jenom nevím kdo to dá dohromady až se to pokazí.

Editováno: , autor: Lion_K
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mi to nějak nedalo a procházel jsem ty stránky a 90% je to tempomat. Našel jsem tam instalační návod a je tam všechno co máš v autě. Docela zajímavý řešení. Mám lankový plyn a tak mi nejde namontovat origo tempomat. Pokud by tohle bylo za rozumnou cenu hned bych do toho šel.

Můžeš mi sem dát přímý odkaz ať se na to můžu podívat? Nějak to tam nemůžu najít. Byl jsem na těch stránkách už odpoledne a nic o tom mojem zapojení jsem tam neviděl.

Edit: Už jsem to našel, díky moc za "nakopnutí".

Je to docela vychytávka, jenom nevím kdo to dá dohromady až se to pokazí.

Zajedeš do států a tam ti to opraví..... :) . Ale osobně bych to bral. Je to dobrá vychytávka. Docela by mě zajímalo, kde to původní majitel sehnal. Projel jsem net, ale nikde jsem na to zatím nenarazil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci na našich služebních vozidlech je namontována GPS. Ten vypínač na palubce vlevo je na přepínání soukromé- služební. Stříbrný kroužek vpravo slouží k identifikaci řidiče Dalas čipem. Určitě to , ale nebudeš mít fukční. GPS je zřejmě vymontovaná a zůstaly tam jen tyto věci.

Nebyl náhodou původní majitel třeba Leaseplan?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci na našich služebních vozidlech je namontována GPS. Ten vypínač na palubce vlevo je na přepínání soukromé- služební. Stříbrný kroužek vpravo slouží k identifikaci řidiče Dalas čipem. Určitě to , ale nebudeš mít fukční. GPS je zřejmě vymontovaná a zůstaly tam jen tyto věci.

Nebyl náhodou původní majitel třeba Leaseplan?

Díky to bude asi ono.

První majitel byla velká firma (Leaseplan ne). Našel jsem na Inetu tel. číslo a zavolal tam. Paní na sekretariátu byla velmi vstřícná a dala mi číslo na někoho kdo by o tom mohl něco vědět. Ale od něj jsem se dozvěděl jen to, že to auto používal generální (původní SPZ měla moc pěkné číslo a podle toho to poznal), a že se tam něco montovalo. Upřesnit to ale nevěděl nebo nechtěl. Prý mají 800 aut už si nepamatuje co se tam kdy dávalo. Ptal jsem se i na GPS a tempomat, odpověděl že je to možné.

Ptal jsem se i na servisku (tu jsem k autu nedostal) ale to mi taky nedokázal říct jestli ji předávali při prodeji do bazaru.

Jediné co mi sdělil se 100% jistotou, že auto bylo servisováno u jednoho prodejce v Olomouci.

Uvažuji o tom že se do toho servisu rozjedu, jestli budou mít nějaké záznamy co se s autem dělo a co se tam domontovávalo.

No ale abych se pak nedivil kolik to má skutečně najeto km. Mám docela obavy jestli se ta serviska "neztratila" v tom bazaru. Ale to už se dostávám mimo téma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci na našich služebních vozidlech je namontována GPS. Ten vypínač na palubce vlevo je na přepínání soukromé- služební. Stříbrný kroužek vpravo slouží k identifikaci řidiče Dalas čipem. Určitě to , ale nebudeš mít fukční. GPS je zřejmě vymontovaná a zůstaly tam jen tyto věci.

Nebyl náhodou původní majitel třeba Leaseplan?

Díky to bude asi ono.

První majitel byla velká firma (Leaseplan ne). Našel jsem na Inetu tel. číslo a zavolal tam. Paní na sekretariátu byla velmi vstřícná a dala mi číslo na někoho kdo by o tom mohl něco vědět. Ale od něj jsem se dozvěděl jen to, že to auto používal generální (původní SPZ měla moc pěkné číslo a podle toho to poznal), a že se tam něco montovalo. Upřesnit to ale nevěděl nebo nechtěl. Prý mají 800 aut už si nepamatuje co se tam kdy dávalo. Ptal jsem se i na GPS a tempomat, odpověděl že je to možné.

Ptal jsem se i na servisku (tu jsem k autu nedostal) ale to mi taky nedokázal říct jestli ji předávali při prodeji do bazaru.

Jediné co mi sdělil se 100% jistotou, že auto bylo servisováno u jednoho prodejce v Olomouci.

Uvažuji o tom že se do toho servisu rozjedu, jestli budou mít nějaké záznamy co se s autem dělo a co se tam domontovávalo.

No ale abych se pak nedivil kolik to má skutečně najeto km. Mám docela obavy jestli se ta serviska "neztratila" v tom bazaru. Ale to už se dostávám mimo téma.

Leaseplan není firma ve které by to jezdilo, ale jen přes kterou by to bylo koupené a provozované ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to Lion K: ahoj ta elektronika v tvém voze je skutečně tempomat viz jejich www. stránky sekce Automotive/Consumer products-pro kliknutí se před tebou objeví ve dvou řadách 6 obrázků a ten spodní prostřední " Cruise Control=Tempomat" to je ono- po rozkliknutí je tam celý popis tempomatu, který je zajímavý tím, že jde namontovat do vozů s mechnickým ovládáním plynu.Škodovky mají tempomat jen u vozů s elektronickým plynem.Koukni se na ty stránky. Máš pod volantem originální páčku ovládání toho tempomatu? Respektivě jseš schopen ten tempomat nějak ovládat?Na těch webových stránkách je vyfocená origo ovládací páčka.Pokud najdeš ovládání můžeme se pokusit zařízení rozchodit.To co jsi v kabině vyfotil není ovládání toho tempomatu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to Lion K: ahoj ta elektronika v tvém voze je skutečně tempomat viz jejich www. stránky sekce Automotive/Consumer products-pro kliknutí se před tebou objeví ve dvou řadách 6 obrázků a ten spodní prostřední " Cruise Control=Tempomat" to je ono- po rozkliknutí je tam celý popis tempomatu, který je zajímavý tím, že jde namontovat do vozů s mechnickým ovládáním plynu.Škodovky mají tempomat jen u vozů s elektronickým plynem.Koukni se na ty stránky. Máš pod volantem originální páčku ovládání toho tempomatu? Respektivě jseš schopen ten tempomat nějak ovládat?Na těch webových stránkách je vyfocená origo ovládací páčka.Pokud najdeš ovládání můžeme se pokusit zařízení rozchodit.To co jsi v kabině vyfotil není ovládání toho tempomatu.

Jak jsem vydedukoval, tak tempomat mu plně jde, takže je to fční, moc hezká krabička to je :)

PS: tempomat v Oktách byl i na lankový plyn viz 1,8T rv 99/00

Nevíte někdo, kolik tato krabička stojí?? :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Klapka s lankem umela i tempomat - pro 1.6 74Kw. Mela delsi drahu vnitrniho potenciometru a merilo to tim padem celou aretaci klapky, a servo melo delsi chod

06A.133.066

Škoda Octavia

originální CZ díl KLAPKA SKRTICI OCTAVIA

1,6/74kw /tempomat/ 2-5 dní

(1 ks) 5.162 Kč 6.143 Kč

Je to ta 4 z hora : maji uz jen jeden posledni kousek - nevite nahodou zda jdou vsechny RJ motoru 1.6 74Kw nakodovat na tempomat?

Na spojce spinac uz je. Ted jeste ta packa

http://www.skoda-dily.cz/index.php?action=...=klapka+octavia

Editováno: , autor: Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Klapka s lankem umela i tempomat - pro 1.6 74Kw. Mela delsi drahu vnitrniho potenciometru a merilo to tim padem celou aretaci klapky, a servo melo delsi chod

06A.133.066

Škoda Octavia

originální CZ díl KLAPKA SKRTICI OCTAVIA

1,6/74kw /tempomat/ 2-5 dní

(1 ks) 5.162 Kč 6.143 Kč

Je to ta 4 z hora : maji uz jen jeden posledni kousek - nevite nahodou zda jdou vsechny RJ motoru 1.6 74Kw nakodovat na tempomat?

Na spojce spinac uz je. Ted jeste ta packa

http://www.skoda-dily.cz/index.php?action=...=klapka+octavia

Jaký MR máš??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci na našich služebních vozidlech je namontována GPS. Ten vypínač na palubce vlevo je na přepínání soukromé- služební. Stříbrný kroužek vpravo slouží k identifikaci řidiče Dalas čipem. Určitě to , ale nebudeš mít fukční. GPS je zřejmě vymontovaná a zůstaly tam jen tyto věci.

Nebyl náhodou původní majitel třeba Leaseplan?

Díky to bude asi ono.

První majitel byla velká firma (Leaseplan ne). Našel jsem na Inetu tel. číslo a zavolal tam. Paní na sekretariátu byla velmi vstřícná a dala mi číslo na někoho kdo by o tom mohl něco vědět. Ale od něj jsem se dozvěděl jen to, že to auto používal generální (původní SPZ měla moc pěkné číslo a podle toho to poznal), a že se tam něco montovalo. Upřesnit to ale nevěděl nebo nechtěl. Prý mají 800 aut už si nepamatuje co se tam kdy dávalo. Ptal jsem se i na GPS a tempomat, odpověděl že je to možné.

Ptal jsem se i na servisku (tu jsem k autu nedostal) ale to mi taky nedokázal říct jestli ji předávali při prodeji do bazaru.

Jediné co mi sdělil se 100% jistotou, že auto bylo servisováno u jednoho prodejce v Olomouci.

Uvažuji o tom že se do toho servisu rozjedu, jestli budou mít nějaké záznamy co se s autem dělo a co se tam domontovávalo.

No ale abych se pak nedivil kolik to má skutečně najeto km. Mám docela obavy jestli se ta serviska "neztratila" v tom bazaru. Ale to už se dostávám mimo téma.

Leaseplan není firma ve které by to jezdilo, ale jen přes kterou by to bylo koupené a provozované ;)

Ano přesně tak, ale je v techničáku zapsaná jako majitel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj všem.

Byl jsem v servise Škoda který se po celou dobu co je auto dáno do provozu o něj staral. Jel jsem si tam vyřídit duplikát servisní knížky a přitom jsem se zeptal na ten tempomat.

Pracovníkem servisu mi bylo potvrzeno že auto je u nich v péči od prvopočátku, ale záznam o dodatečné montáži tempomatu v počítači nenašel.

Zavolal jsem tedy ještě jednou do firmy která byla prvním vlastníkem auta a tam si jeden hodný človíček vzpomněl že tu montáž v tom servise nezvládli - bylo jim sděleno že to nelze domontovat - a tak nakonec tempovat montovala nějaká firma ze Zlína. Bohužel si nevzpomněl na název té firmy.

Jinak jak se ptal Rosta1.8, tak mám jinou páčku než je vyobrazena na stránkách Rostra.

Zřejmě tam mám originál páčku Škoda.

přesně tento typ

post-11435-1192256744.jpg

Tempomat funguje bez problémů, ale jak jsem už psal než začne působit trvá to cca 2 vteřiny a zapnout hu můžu až při min. rychlosti 70km/hod

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tempomat funguje bez problémů, ale jak jsem už psal než začne působit trvá to cca 2 vteřiny a zapnout hu můžu až při min. rychlosti 70km/hod

Fajn,že to funguje-ta dlouhá reakce je dána mechanickým principem funkce.Než servo táhlo přizpůsobí požadované rychlosti chvilku mu to trvá.Bude to taky vývojově starší typ s mikročipy o nižším výkonu takže než to ŘJ spočítá chvíli ji to trvá.

Byl také vyvinut k trochu jinému účelu než je používán v Evropě-v US je to myšleno na ty jejich pomalé ale dlouhé jízdy (pov. rychlost jen do 60 mil/h=98km/h, kromě pouště kde se jezdí 75 mil).Nicnéně ti to na dálnici pomůže, po městě je to nepoužitelné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Vzhledem k tomu, že nemám v autě tempomat a fakt bych ho moc chtěl, ale mám ještě lankový plyn, takže instalace není tak snadná. Našel jsem tedy tyto univerzální tempomaty, něco jako má v autě Lion_K, proto jsem to hodil do tohoto tématu.

http://www.levnealarmy.cz/eshop/search/page1.html

Takže se vás ptám, nemáte někdo nějaké zkušenosti? Jaký by byl lepší? Co ten ovladač? :help:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...