Přejít na obsah

LAICKÁ První pomoc při autonehodě - díl I. Proč vlastně pomáhat a co je to tzv. laická První pomoc?


Petr

Doporučené příspěvky

Aneb seriál na pokračování – ocitl jsem se u dopravní nehody, mám v ruce lékárničku a 2 či 4 schopné ruce okolo, které mohou a chtějí pomáhat. Co udělat jako první??

Proč právě tento seriál? Mnoho z nás najezdí v těch našich mazlíčcích tisíce kilometrů ročně, proto i zde platí z matematiky ona přímá úměrnost.. Tedy jednoduché pravidlo ve smyslu "čím více se pohybuji na silnicích a najedu více km, tím větší existuje bohužel pravděpodobnost, že se stanu buď přímým účastníkem nehody nebo jejím přímým pozorovatelem"..

Stanete-li se Vy sami přímým účastníkem nehody, a nemůžete si v tu chvíli pomoci sami, nezbude Vám nic jiného, než se spolehnout na okolo projíždějící řidiče, nebo až na příjezd Rychlé Záchranné Pomoci (RZP). Avšak čekat na RZP znamená pro postižené často velkou časovou prodlevu a často se stane, že postižený zemře ještě před příjezdem RZP. Proč? Vykrvácel nebo měl zapadlý jazyk a smrt nastala zadušením, atp.. A přitom stačilo tak málo. Trochu odvahy, žádný stud, panika, a racionální uvažování.

Otázka první a nejdůležitější tohoto dílu je: Proč vlastně při autonehodě pomáhat?

Odpověď je jednoduchá: existuje něco jako morálka a vlastní svědomí a pak také trestně právní zodpovědnost. Zatímco onu morálku a svědomí má každý z nás někde jinde a nelze jejich přesné hranice nikdy stanovit - znáte to asi skoro všichni sami: i když jste u nehody byli a viděli ji, odjeli jste, protože jste si mysleli, že se vlastně nic nestalo. Až doma Vás pak začalo hryzat svědomí ve smyslu: "vážně se nic nestalo"???? "Vážně nepotřeboval někdo mou pomoc"? - a za čas to pustíte z hlavy, ale přesto je nutné vědět, že i ono neposkytnutí První pomoci znamená již vážný přečin proti zákonu:

Citujme § 207 tr. zákona - Neposkytnutí pomoci

(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na 1 rok.

(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na 2 léta nebo zákazem činnosti.

Zatímco výše popsanou morálku a svědomí vážně nelze nijak rozpitvávat, ona trestně právní zodpovědnost vyžaduje doplňující komentář. Proč???? Zjednodušeně řečeno: podle zákona musíte pomoci vždy, avšak NEMUSÍTE POMÁHAT V PŘÍPADĚ, OHROZÍTE LI ŽIVOT SVŮJ ČI KOHOKOLIV JINÉHO.

Doplňující komentář tedy zní: U 1. odstavce zákonodárce uvádí vyviňující podmínku, spočívající v tom, že povinnost poskytnout pomoc není dána, jestliže by pro toho, kdo pomoc poskytuje, znamenala vystavit nebezpečí sebe nebo jiného. Tak nelze spravedlivě žádat po neplavci, aby skočil do vody pro tonoucího, nebo žádat, aby někdo vlezl do hořícího domu, vytahoval zraněného zpoza trosek, hrozících zřícením apod.

Tato vyviňující podmínka však neplatí pro jednání, uvedené v odstavci 2., kdy je pachatel povinen vzhledem ke svému povolání nebo postavení povinen takové nebezpečí snášet a pomoc poskytnout. To platí zejména pro hasiče, důlní záchranáře, policisty a další profese. Pro lékaře a další zdravotnické pracovníky je taková povinnost uložena ustanovením § 55 dost. 1 písm. c) zák. č. 20/1966 Sb. zákona o zdraví lidu, které stanoví, že lékaři a zdravotničtí pracovníci jsou povinni poskytovat neprodleně první pomoc každému, jestliže by bez této pomoci byl ohrožen jeho život nebo vážně ohroženo zdraví a není-li pomoc včas dosažitelná obvyklým způsobem, a zajistit mu podle potřeby další odbornou péči. Toť zákon.

V dalších statích se však budeme bavit pouze o té laické PRVNÍ POMOCI. Co se pod tímto pojmem skrývá?

V podstatě nic složitého, jen pravděpodobně pár „nedůležitých“ podmínek:

a ) nejsme profesionální lékaři ani zdravotníci, nicméně jsme přímo u nehody

b ) máme po ruce jen autolékárničku, proto musíme často IMPROVIZOVAT

c ) někdo potřebuje pomoc a my víme, že dříve než za několik minut (v tom lepším případě) RZP nepřijede. V odlehlých místech naší země se může stát, že budeme čekat bohužel i déle než zákonem stanovených 15 minut).

d ) musíme stůj co stůj zajistit a udržet základní životní funkce postižených (zástava krvácení, dýchání, krevní oběh)

e ) zajistit místo dopravní nehody (bezpečně nehodu označit výstražnými blikači, výstražnými trojúhelníky)

Padla zde zmínka o čase: 15 minutách. Je třeba ji vysvětlit: podle platného zákona je povinen místo-příslušný kraj zajistit záchrannou zdravotnickou obslužnost do tohoto limitu. Jak je výše uvedeno, ve velkých městech může být dojezdová doba menší (několik minut), avšak na odlehlých místech naší země se může stát, že budeme čekat bohužel i déle. Toto je třeba vědět.

Co dělat po příjezdu RZP? Po příjezdu rychlé záchranné služby (RZP) provedeme tzv. předání "pacientů" a další záchranné postupy již necháme na profesionálních pracovnících RZP.

Důležité upozornění:

Jistě chápu,že každý z nás se nechce "babrat" v nepříjemných situacích, které nás občas každého potkají. Proto podle diskuze pod příspěvkem rozhodnete Vy sami, jestli v seriálu pokračovat a něco se přiučit, naučit, uložit do hlavy, zapamatovat si, nebo jej ukončit. V tom případě bych pak požádal Admina o smáznutí příspěvku.. Je tu i anketa, tak hlasujte ať se ví, jak si VÁŽNĚ prima lidé z tohoto fóra s tou opravdovou pomocí stojí :palec2:

Slovo na závěr: s mou kvalifikací instruktora znamená skládat pravidelně praktické zkoušky z První pomoci. Modelové příklady jsou často brány takové, jež pocházejí právě z dopravních nehod. Tím také chcu od počátku říci, že nejsu lékař, ale člověk s praxí a zkušeností k mému věku přiměřenou. Pokuď je tu mezi Vámi někdo, kdo lékař nebo záchranář je a rád by na tomto seriálu spolupracoval, ozvěte se (soukromá zpráva).

Na co se můžete těšit příště: "bum-bác-skříp-rup-bum" už se to stalo - co udělat jako PRVNÍ????

Otázka pro ostatní přímo k tématu: už jste někdy opravdu u nehody pomohli a "zachráněný" Vás našel

a nějakou formou Vám poté poděkoval?

Poznámka: v přiložených PDF dokumentech ke stažení je vše znázorněné mnohem lépe, přehledněji a někde dokonce i s nutnými obrázky..

dil_1_Proc_pomahat.pdf

Editováno: , autor: Petr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze toto tema tady chybi a melo by se lidem trochu poukazat jak se chovat v danych situacich a jak nejlepe pomoci lidem, kteri jsou v ohrozeni zivota nebo zdravi proto dekuju za tenhle napad!

Jako prvni vec, kterou bych chtel vznest je vlastne prvni vec, co byste meli jako ucastnici dopravni nehody udelat:

Podivejte se poradne kolem sebe jak to na miste DN vypada a ihned zavolejte pomoc. Dejte si pozor na ostatni ucastniky provozu - pokud jeste funguje.. Jako nejlepsi vec (pokud je to mozne) jestli-ze nekomu podavate prvni pomoc je postavit si vuz na sikmo kousek od mista kde se nachazite, aby vas kryl v pripade, ze by vas nekdo prehledl. Stava se to a ne malo, ze hasici nekomu pomahaji z vozu a nebyt zaparkovane Tatry, Dennise apod tak by do nich jine auto "nalitlo." Vemte si toto k srdci, vim oc jde..

Editováno: , autor: Pacey
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze toto tema tady chybi a melo by se lidem trochu poukazat jak se chovat v danych situacich a jak nejlepe pomoci lidem, kteri jsou v ohrozeni zivota nebo zdravi proto dekuju za tenhle napad!

Jako prvni vec, kterou bych chtel vznest je vlastne prvni vec, co byste meli jako ucastnici dopravni nehody udelat:

Podivejte se poradne kolem sebe jak to na miste DN vypada a ihned zavolejte pomoc. Dejte si pozor na ostatni ucastniky provozu - pokud jeste funguje.. Jako nejlepsi vec (pokud je to mozne) jestli-ze nekomu podavate prvni pomoc je postavit si vuz na sikmo kousek od mista kde se nachazite, aby vas kryl v pripade, ze by vas nekdo prehledl. Stava se to a ne malo, ze hasici nekomu pomahaji z vozu a nebyt zaparkovane Tatry, Dennise apod tak by do nich jine auto "nalitlo." Vemte si toto k srdci, vim oc jde..

hm,nevim,est-li je spravne dat svuj vuz ze sikma. jednak se neco stane a esce bude pruser, ze tam to auto stalo a nebylo, oznaceno jako prekazka a za druhy, kdyz hasici tak stavi tatry ci dennise, tak pri narazu se ta tatra posune o par cm ci metru, protoze je tezka, ale aby ten tvuj postaveny osobak pri nabourani treba kamionem ti neskoncil na zadech a toho ozivovaneho. ;) Jako co si budem rikat, ale pokud na dalnici nejsme za svodidly , tak to je ozivot. :feve:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozrejme byste nemeli zapomenout pripravit prijezdovou cestu pro sanitku a hasice...

to je taky dobry vedet, jen kdyby vseci ridici vedeli, jak se stavet. deset se jich postavi spatne a jeden dobre. myslim si, ze by bylo dobre udelat nejaky reklami ci kratke ukazky, jak se chovat pri jizde zachrannych slozek :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No snad to vsichni vi, ale radsi si to rekneme... Ridici se stavi k leve a prave strane vozovky, aby uprostred vytvorili pruh zachranarum.. Samozrejme, ze nejlepsi je postavit ze za svodidla smerem pred auto, NE ZA! S tim vahou auta mas pravdu tam je velk y rozdil, proto kdyz se neco takoveho delat tak at auto stoji ve vetsi vzdalenosti..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No snad to vsichni vi, ale radsi si to rekneme... Ridici se stavi k leve a prave strane vozovky, aby uprostred vytvorili pruh zachranarum.. Samozrejme, ze nejlepsi je postavit ze za svodidla smerem pred auto, NE ZA! S tim vahou auta mas pravdu tam je velk y rozdil, proto kdyz se neco takoveho delat tak at auto stoji ve vetsi vzdalenosti..

Přesně, jak píšeš, akorát na dálnici nechat volný odstavný pruh, to je pak jediná cesta pro záchranáře.

Jsou mezi námi bohužel tací, kteří ten odstavý zablokujou (asi si myslí, že to předjednou) :aggressive:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně, jak píšeš, akorát na dálnici nechat volný odstavný pruh, to je pak jediná cesta pro záchranáře.

Jsou mezi námi bohužel tací, kteří ten odstavý zablokujou (asi si myslí, že to předjednou) :aggressive:

Znám jednoho,který nechal auto stát v pravém pruhu ,aby zůstal volný odstavný zapnul blikry dal trojůheník a pak mu auto rozházel polský kamion po poli. lol

To je správně??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr: Přesunuto do Lampárny, promazány příspěvky týkající se toho přesunu a ankety a upravena anketa, je to tak ok? :)

To Moderátor P2M: Děkuji moc, takhle je to OK. :palec2::rolleyes:

Otázka pro ostatní přímo k tématu: už jste někdy opravdu u nehody pomohli a "zachráněný" Vás našel

a nějakou formou Vám poté poděkoval?

Editováno: , autor: Petr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Moderátor P2M: Děkuji moc, takhle je to OK. :palec2::rolleyes:

Otázka pro ostatní přímo k tématu: už jste někdy opravdu u nehody pomohli a "zachráněný" Vás našel

a nějakou formou Vám poté poděkoval?

U jedné nehody už nebylo komu pomáhat neb měl hlavu a vrch těla na kaši, u další kluk tak do 30, nikdo krom mně nezastavil. Bylo to nějak před štědrým dnem, jel evidentně z nákupu, nějak nezvládnul své fáčko a napíchul se bokem na svodidlo z V profilu. Bylo to v Heřmanicích pod basou. Ten profil projel pravými dveřmi, které zalisoval do sedačky, ustřelil volant a vyjel okýnkem řidičových dveří ven. Naštěstí ho ten profil neprošpikoval. Nicméně byl v první chvíli v bezvědomí, z nosu a uší krev. Do auta nebylo možné se dostat, tak jsem mu s kámošem pouze zafixoval hlavu dekou co měl v zadu, mluvili jsme na něj a zavolal jsem záchranku a rovnou i hasiče. Hasiči přijeli první za 7 minut a v těsném závěsu i záchranka. Těsně před příjezdem začal kluk reagovat na mluvené slovo, snažil se něco říct, ale nic mu nebylo rozumět. Podle mně měl něco s páteří, protože měl nějak divně smotaný nohy a jediný pohyby byly hlavou, jinak se ani nehnul, ačkoliv mu v tom nic nebránilo. Hasiči jako první hupsli na baterku a ostatní mezitím vytáhli nůžky a odstřihali celou levou polovinu fáčka. odštípali celou sedačku a do sanitky ho naložili tak jak byl i se sedačkou. Nikdy jsem se nedozvěděl jak dopadl. Docela bych to rád věděl. To už se ale nikdy nedozvím. Stalo se to někdy tak 96-97 rok. Co mně tehdy překvapilo, tak opravdu kolem jezdily auta a nikdo nezastavoval. Až jak tam byli ti hasiči a záchranka, tak teprve začali zastavovat a očumovat. A taky překážet. V momentě kdy dojeli hasiči a záchranka, tak jsme se zdekovali bokem a už jen koukali.

Pak jsem ještě tu samou zimu tahal poláky z roští. Předjel mně bramborák, já jel asi 100 a on mnohem rychleji, tak jsem si říkal co to je za debila, no a o nějakej km později byl v roští, šmejklo se mu to v táhlé zatáčce u Příbora. Nikomu nic nebylo, jen Bramborák plnej nákupů z Vídně byl omlácenej úplně ze všech stran. Na benga jsme tam čekali 3 hodiny! A to se to stalo asi ve 4 ráno. Typuju to, že se noční směně už nechtělo, tak to nechali na tu ranní.

A pak ještě jedna škůdka ve švestce, celá posádka na plech ožralá. Jeden boreček měl utržený ucho asi do poloviny, chcala mu z toho krev proudem, ale za boha živého nechtěli dovolit kohokoliv volat. Tak jsem se na ně vyprdnul a jen jsem sledoval co budou dělat. Vytáhli škůdku z příkopy, kupodivu nastartovali a krokem odjeli. Ze škůdky se sice ozývaly všelijaké zvuky, kouřilo se z ní, ale opravdu odjeli. No a pak ještě jedna, mládenci nezvládli pravotočivou zatáčku, škůdka ustříhla betonový sloup, sejmula švestku a udělala pár salt na poli. Světe div se, krom dvou vymlácených zubů a zničeného oblečení jim nic nebylo. Škůdka měla od sloupu vytlačenou stopu téměř až k čelnímu sklu. Normálně to udělalo výlisek. Byli to kluk od souseda s kamarádem. Škůdka se mu v zatáčce rozvlnila, neuměl to srovnat a rozhodil to ještě víc a bylo to. Jsem byl zrovna u kámoše asi 100m od toho, slyšel jsem tu šlupku, tak jsem nakopnul fichtla a jel se podívat. Mimo to jen takový nevinný bouchance či už takové, kde byly záchranné složky.

Editováno: , autor: TomasB
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U jedné nehody už nebylo komu pomáhat neb měl hlavu a vrch těla na kaši, u další kluk tak do 30, nikdo krom mně nezastavil. Bylo to nějak před štědrým dnem, jel evidentně z nákupu.....

Teda TomasiB, to je hotová Záchranářská nůše příhod :palec2:

Jen tak dál. Nicméně se Vám potom nikdo z těch "zachráněných" neozval? Já sám tu nebudu unavovat těmi zraněnými (

také nepoděkovali), ale jednou se mi stalo, v Praze na Hradčanské, těsně před půlnocí. Bylo sice léto, ale ten den nic moc, zima. Nevinný šťouchanec dvou aut přede mnou, naštěstí jen plasty a plechy na silnici, ale v tom jednom nabouraném voze stále sedělo dítě. Takže zastavení a vysvětlování, že to dítě z auta musí ven, protože až to někdo nedobrzdí... Odpověď byla, že venku je zima... No a já vozím v autě takovou pěknou deku nejen pro tyto příhody :palec2:

Takže jsme s onou maminkou přešli na chodník, čekalo se na Policii a klučina spal v jejím náručí pořádně zabalený v mé dece.

Volala i manžela, bylo to naštěstí přímo proti nástupišti MHD, takže i dost lidí pro případnou pomoc. Takže jsu odjel a nechal vizitku, že si pro tu deku přijedu nebo ji mohou poslat. No a za týden následoval telefon z druhé strany, schůzka ve městě, deka zpátky, dobré vínko k tomu. Ta paní se mi pak přiznala, že jí to vůbec nenapadlo, že by ještě do nich někdo mohl vrazit. Dobře to však nakonec dopadlo :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já byl asi před měsícem o nehody, kde tramvaj sejmula bočně Peugeota Boxera (pod vychovatelnou Praha 8), nešli semafory a dotyčný se nevšiml tramvaje, ale měl dvojité štěstí v neštěstí, do dráhy tramvaje se dostal jen předkem, být to o něco dál, chlap by to koupil na dveře a být to ještě kousek, tak sice první rána nic, ale tramvaj v protisměru by to napravila. Jako jedinej jsem vyběhnul, vysypanym oknem u řidiče jsem zjistil, že je dotyčnej v šoku, vypnul jsme zapalování a pak jsme mu dveřmi spolujezdce pomohl ven. Až v tomto okamžiku sem přiběhl ještě jeden člověk, který se ho ujal a snažil se pomoct. Bylo to dopoledne, celkem rušno a všichni lhostejný. Dokonce ani tramvaják se nestaral o nic (ani o lidi v tramvaji) a jen volal nehodovku, ani z tý kukaně nevylezl :help:

tehdá jsem o tom psal i v Hospodě

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak est-li ja muzu pridat prihodu, kamarad jel s rodinou domu s nakupu a doprotivky inzenyrka predjizdela dva kamiony. Nastesti kamarad zabranil celnimu stredu a ukociroval vozidlo na hranici krajnice a meze, takze byl tukac jen na blatniku. Samozrejme ihned zastavil kolem jedouci ridic a kdyz bylo vse v poradku, tak se nabidl, ze manzelku s deckama hodi domu, takze kamarad si v klidu mohl vyrizovat papiry s dopravakama. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No míří tím ke skutečnosti, že občas to může vypadat jako malý ťuknutí, ale přitom se v autě bude někdo dusit zaskočeným jídlem, zapadlým jazykem apod.

Octavka: ber to prostě jako jednu z možností odpovědi ;)

To je pravda :palec2: Správná připomínka. Logicky tedy vyplývá, že i u banálních "ťukanců" by měl člověk zastavit a zjistit, zda je prstě všechno v pořádku.. V II. díle - ve variantě A je tato věc zmíněna. Děkuji za postřeh!

PS: v těch PDF dokumentech ke stažení (vždy v prvním příspěvku v tématu) je vše znázorněné lépe, přehledněji a někde i s obrázky :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Přikládám základy resustitace podle nových pravidel.

Pozn.když už nic tak je nutná masáž srdce.Nemusite dýchát z ust do ust pokud nemáte dostatečnou ochranu tzn.roušku.

Správně prováděné stlačení srdce tomu zraněnymu muže skutečně zachránit život.Řiká se že při správně prováděné resustitaci mužete zlomit žebra a furt lepší mít zlomeny žebra a být živej než bez fraktury mrtvej.

Neni to jenom teorie protože jsem byl svědkem jedné nehody když jsme s rodinou odjižděli na prodloužený vikend na Karlštejn a po ujeti cca 2km jsme byli první u nehody dvou aut s čelnim nárazem...v tom momentě máte tmu před očima ale musite něco dělat i když předtím si myslite jak je to jednoduché...

Nikomu nepřeju vytahovat zraněné z auta...

_ok_a_kardio.ppt

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk odbral (a) toto téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...