Přejít na obsah

Mazání šroubů kol


Shimpan

Doporučené příspěvky

Já tedy šrouby nemažu. Koukám, že jsem tady zatím jedinej. :feve: Mažu jen tu středovou díru, aby to kolo šlo dobře sundat. Šrouby utahuji momentem 120 a nikdy jsem neměl problém je povolit. :)

Tak už jsme dva. :palec2: Dělám to naprosto stejně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já to při každém sundání kola překontroluji a případně napatlám závit do červený vazelýny

je sice hezký, že se kola otáčí proti směru povolování šroubů, ale vždy jen na jedné straně auta a kdo jezdil s náklaďákem, tak moc dobře ví, že když nedotahuje min 2x do měsíce, tak občas má o kolečko méně lol

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja nemazem, a este sa mi nestalo ze by mi to zahrdzavelo, a to parkujem pred panelakom. Ani neutahujem prepisanym momentom, lebo nemam momentovy kluc. Kolesa si dotahujem jednoducho - nohou a este sa mi nestalo ze by som salbo dotiahol alebo ze by som to utrhol. Aky naj. moment znesu tie matice???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já se taky přidám.

Mažeme a mazat budeme i dál šrouby jak na Š 105, tak na Felicii a moje okta už mezi vánoci tuto proceduru taky podstoupila :palec2: Mažeme grafitovou vazelínou ;) Samo že toho tam člověk nesmí dávat kila a kila, stačí jen lehce potřít závit a při dalším povolování se ani nemusí vazelína doplňovat.Stačí opravdu jen lehký "film". Za celou dobu se nám nestalo že by některý šroub byl volný nebo chyběl (ťuk-ťuk na dřevo :) ). Rozdíl člověk pozná, až mění na jaře notně prosolené zimáky za letní gumy :palec2:lol lol

Editováno: , autor: TomášT
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Nejlepe namazat ten bezpecnostni sroub - dost se vztekaji a dela to velky problem pro obycejny pneu servis a nemaji nejak tyto srouby radi jak jsem si zjistil :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jsem rád, že taky nemažeš šrouby, už jsem si tady připadal jak blbec jedinej, ale už jsme tady tří!!! :)

Nevidím pro mazání šroubů žádný důvod,tím spíš když to výrobce nedoporučuje.

Obecně platí zákaz mazání proto,že při použití nevhodného maziva se může nadměrně zmenšit svěrná síla spoje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky nemazu a nikdy zadny problem,kamos si koupil auto po starym paprdovi a velice se divil kdyz menil kola ze ma srobu zalepene lepidlem na zavity lol ten by vas hnal kdyby slysel ze mazete :)

Taky nemažu, tedy vazelínou. Jen sem tam tak očistím závity šroubů ocelovým kartáčem. Kdysi jsem je po očištění stříkl konkorem a utřel hadrem.

To lepidlo na závity nemá chybu, tak to by mě nenapadlo :) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevidím pro mazání šroubů žádný důvod,tím spíš když to výrobce nedoporučuje.

Obecně platí zákaz mazání proto,že při použití nevhodného maziva se může nadměrně zmenšit svěrná síla spoje.

Těch co mažeme je nás dost.Už se vám někomu někdy povolil sám od sebe šroub na kole?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za celou dobu, co jezdím (23 let) ani jeden. Právě proto jsem se ptal, abych zjistil příčiny zákazu mazání.

Už jsem na to krátce odpovídal,tak tedy podrobněji.

Při návrhu šroubového spoje se počítá se všemi faktory,mezi ostatními i se svěrnou silou mezi závitem šroubu a matice.Jsou spoje,kde třeba i jen použité oceli šroubů vyžadují mazání,jinak hrozí zadření závitu prostým utahováním šroubu.

Při konstrukci a výpočtu šroubového spoje kolového šroubu,použitého materiálu,tolerancí závitu,počtu závitů konstruktér stanovil nesnižovat svěrnou sílu spoje vlivem maziv.

Proto asi doporučení výrobce nemazat.Protože konstruktér musí zohlednit i případné nedodržení doporučení,pracuji s jistým předimenzováním spoje.Znamená to,že namazaný kolový šroub se asi často nepovolí,pravděpodobnost k povolení je ale větší než u mazivem neošetřeného závitu.

Mně by naopak zajímalo,co je špatného na používání čistých,nezkorodovaných šroubů s neporušeným závitem a sedlem. :rolleyes:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mažu, nebo spíš natírám jemně závit a dosedací plochu Resistinem ML. Středovou díru jemně potřu bronzem ze spreje.

WD 40 nepoužívám na nic, je to šmejd co během pár dní vysychá (to raději GT85, TF2,..), červenou vazelínu taky nedoporučuji, přijímá vodu.

Jen pozor, když mažete šrouby, tak je větší šance na přetažení závitu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ja kdyz poprve letos menil kola taky namazal srouby lehce olejem a pak to temer do sucha utrel hadrem, protoze sly srouby dost blbe povolit (musel jsem nasadit ocelovou tyc). Tejden na to jsem si procital prirucku a docela se vydesil, kdyz jsem si precet velky tucny varovani, ze mazani je zakazano. Takze jste me tady dost uklidnili - kola zatim drzi :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 6 let později...

Autor Honza 42: Šroub se povolit nemůže, protože závit zůstává samosvorný i po namazání. Hrozí akorát přetažení šroubu, protože stejným utahovacím momentem se dosáhne podstatně vyššího axiálního předpětí. Utahovací momenty jsou vztaženy k suchému šroubu.

 

http://garaz.autorevue.cz/

 

Asi nejpřesnější odpověď

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...