Přejít na obsah

Mazání šroubů kol


Shimpan

Doporučené příspěvky

nemažem vôbec. je jedno či mažete alebo nie. šróby bez podložky sa dotahujú na 120Nm a šróby s podložkou na 160Nm.. je to len o zvyku. stačí nedotahovat šróby metrovymi trubkami, skákaním na klúč a vzduchovou utahovačkou na max moment.. :)  to platí hlavne pre bezpečnostný. vyvarujete sa tým strhnutými hlavami a skosenými bezpečákmi.. :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 týdny později...

Nechci nikomu radit a říkat, že jedině takto je to správně, přesto bych si dovolil tuto problematiku poněkud rozebrat....

 

Velmi zjednodušeně má mazání šroubových spojů 2 přínosy:

1. Snížení tření v závitu při utahování - tento spoj lze tedy dotáhnout vyšším momentem bez nebezpečí "ukroucení" a z toho vyplývá i vyšší osová síla ve šroubu (šroub se nepatrně prodlouží). Právě tato síla zaručuje pevnost spoje (v tomto případě k sobě "přitlačuje disk kola a náboj s kotoučem) a také brání jeho povolení ("čím více spoj utáhneme o to větší moment potřebujeme na povolení"). S vyjímkou  přesných šroubů a některých speciálních spojů nesmí být šroub namáhán na střih, z toho vyplývá že i při zatížení spoje provozem musí být tento spoj vždy předepjatý!

2. Konzervace - zejména u průchozích šroubů (což je i náš případ) může docházet k poškození závitu vlivem oxidace, které napomáhá i agresivní prostředí (brzdový prach atd.), samozřejmě tento děj ovlivňují i materiály použité na spoj, jejich povrchová úprava atd... Tento proces samozřejmě poškozuje samotný spoj a znesnadňuje jeho bezpečné rozpojení.

 

Proč tedy výrobci osobních automobilů nedoporučují mazat kolové šrouby?

Jak jsem zmínil výše, vnitřní závit (u Octavie náboj) bývá často průchozí. Při použití plastických maziv a např. motorových olejů k mazání tohoto šroubového spoje může dojít při utahování k vytlačování maziva ze závitu a tím k znečištění třecích ploch kolových brzd - to může mít za následek velmi vážnou nehodu! Na tento proces má vliv samozřejmě i změna viskozity vlivem teploty (náboj částečně odvádí teplo od kolových brzd a ložisek).

Mohlo by také při použití nevhodného maziva také docházet k "zapékání spoje". 

 

Praxe:

Na závit se stříkne malé množství vhodného maziva (dobrá přilnavost, přiměřená teplotní odolnost atd.), je dobré také namazat dosedací plochu šroubu (u Octavie tuším kulovou) kvůli snížení tření v této oblasti a konzervaci. 

 

Mazaní spoje v žádném případě nenahrazuje kontrolu utažení po určitém kilometrickém proběhu! Šroub je do jisté míry pružný (stejně tak matice), ale vlivem stárnutí materiálu se může pružnost zmenšovat!

 

P.S.:

U těžkých nákladních vozidel a autobusů je situace poněkud jiná. Používají se matice a "štefty" (podobně jako u Š 105-136). Matice bývají z méně odolného materiálu aby nejdříve docházelo k poškození u matic a tím byla zjednodušena oprava. U nákladních vozidel se velmi často mění zatížení a toto zatížení tvoří podstatnou část celkové hmotnosti, hnací zadní nápravy bývají tuhé a může docházet k jejich mírnému prohýbání což může mít vliv na působení různých sil, dále také namáhání zvyšuje použití dvojmontáží případně širokých pneumatik, zde je pak velká obezřetnost skutečně na místě...

Editováno: , autor: Mikeš Vojta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mikeši Vojto,vhodným mazivem je možné docílit navrženou a požadovanou svěrnou sílu šroubového spoje,pokud se s ním ale při návrhu spoje počítá.

Stanovený kroutící moment 120Nm pro dotažení i povolení kola lze dosáhnout čistým nemazaným šroubem velmi lehce a nebezpečí ukroucení určitě nehrozí :)

Tvoje teorie dotahování na krev namazaným šroubem,docílí dvě věci,protože mazivo sníží třecí sílu v samosvorném závitu,hrozí větší nebezpečí samovolného povolení a nadměrné dotahování šroubu třídy pevnosti 10.9 do alu ráfku má za následek poškození sedla tečením.

Ale jinak klidně maž :) při návrhu spoje a dimenzování spoje se počítá s proměnnými a jednou z nich budou určitě "mazači"  :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mikeši Vojto,vhodným mazivem je možné docílit navrženou a požadovanou svěrnou sílu šroubového spoje,pokud se s ním ale při návrhu spoje počítá.

Stanovený kroutící moment 120Nm pro dotažení i povolení kola lze dosáhnout čistým nemazaným šroubem velmi lehce a nebezpečí ukroucení určitě nehrozí :)

Tvoje teorie dotahování na krev namazaným šroubem,docílí dvě věci,protože mazivo sníží třecí sílu v samosvorném závitu,hrozí větší nebezpečí samovolného povolení a nadměrné dotahování šroubu třídy pevnosti 10.9 do alu ráfku má za následek poškození sedla tečením.

Ale jinak klidně maž :) při návrhu spoje a dimenzování spoje se počítá s proměnnými a jednou z nich budou určitě "mazači"

 NIKDE JSEM SE ANI SLOVEM NEZMÍNIL ŽE SE MÁ U KOL ZVĚTŠIT UTAHOVACÍ MOMENT nebo jak říkáš dorvat na krev!!!! To se skutečně nedělá a v tom se shodneme!

 

Tvrdil jsem a zatím si při vší úctě k Tobě stojím, že obecně lze při mazání bezpečně dosáhnout vyšších utahovacích momentu! OBECNĚ, udělal jsem chybu, že jsem to nezdůraznil za to se omlouvám!  OBECNĚ jsou tedy bezpečnější namazané šroubové spoje. Samozřejmě, že zvětšením součinitele tření se zvětší i odpor proti povolení to jsem nikdy nepopíral a nepopírám, samozřejmě se tím zvětší i opotřebení závitu atd... ALE třecí síla (myslím, že zaměňuješ třecí sílu a součinitel tření!) nezáleží jen na jakosti povrchu (součinitel tření), ale i osové síle, která se na plochách závitu rozkládá a tvoří zde třecí plochy! Snížením tření lze dosáhnout při stejném momentu, vyšší osové síly - odpadá tření v závitu a takže vetší část momentu se použije na "natažení" šroubu, tedy vytvoření osové síly (jiná část se spotřebuje na překonání tření v závitu). Neznamená to tedy, že mazané spoje se samy povolují.

Prvně jsem to napsal naopak. Při stejném momentu lze dosáhnout větší osové síly a tím i třecí síly, shodneme se?

 

Konkrétně ke kolovým šroubům:

Určitě je lepší nemazat než mazat špatně, proto jsem nezmínil žádná konkrétní maziva, ano udělal jsem další chybu že jsem zmínil postup s jakým jsem se setkal v dílně a jaký mi přišel nejvhodnější...

 

Teď vidím, že jsem spoustu věcí napsal asi nesrozumitelně a nešťastně za to se omlouvám, nechci se hádat. Asi bych to musel začít vysvětlovat celé znovu a kreslit obrázky a tak, aby to bylo srozumitelné. Je zcela v pořádku, že nemažeš. Obecně ale v žádném případě neplatí, že nenamazaný závit představuje bezpečnější řešení, to je spíše naopak. 

Editováno: , autor: Mikeš Vojta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reagoval jsem na příspěvek,který jsi odstranil,byl odlišný od stávajícího,nepřesný a zavádějící a se kterým jsem nesouhlasil.

To ,že jsi nepřesnosti odstranil a nahradil já neovlivním.

Tak asi závěrem,příště odpovídej jasně a ke konkrétnímu problému hned napoprvé.Jakýsi pohled,co je lepší obecně leckdy neplatí.

A při Vší úctě,nekřič na mně,já to také nedělám :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem zde již napsal tak mažu již několik let a ok. Řekl bych, že při mazání (větší osová síla a menší tření) = nemazání (menší osová síla a větří součinitel tření) při stejném MK. Ale hlavní rozdíl vidím při vlastní montáži a demontáži kol, když mažu jde vše snáze a díly jsou nakonzervované.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reagoval jsem na příspěvek,který jsi odstranil,byl odlišný od stávajícího,nepřesný a zavádějící a se kterým jsem nesouhlasil.

To ,že jsi nepřesnosti odstranil a nahradil já neovlivním.

Tak asi závěrem,příště odpovídej jasně a ke konkrétnímu problému hned napoprvé.Jakýsi pohled,co je lepší obecně leckdy neplatí.

A při Vší úctě,nekřič na mně,já to také nedělám :)

 

Omlouvám se, příspěvek jsem skutečně několikrát předělal (většinou po sobě věci čtu, škoda že jsem ho ale předtím už odeslal) a jak jsem do toho byl zabraný nevšiml jsem si že jsi reagoval a pak jsem se nedíval na čas Tvého příspěvku, když jsem odpovídal. Byla to moje chyba. Tak nic ve zlém. :(  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V podstatě asi myslíme to samé, při zachování momentu a namazání závitu dojde ke zvýšení osové síly ve šroubu a z toho vyplývá vyšší tlak pod hlavou matice, ale jak jsi říkal, nemělo by to být tak výrazné aby došlo k poškození ráfku. Jediné v čem se neshodneme je bezpečnost, Ty tvrdíš, že namazaný spoj má tendenci se povolovat a já tvrdím opak, je to tak? Omlouvá se, že to pořád řeším, jezdím sice s autobusem, ale jsem strojní inženýr tak bych to rád rozlouskl.... :kol-48:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, tak to jo! S tím nejde nesouhlasit  :kol-47: !

Já si to dával do souvislosti s tímto příspěvkem:

Už jsem na to krátce odpovídal,tak tedy podrobněji.
Při návrhu šroubového spoje se počítá se všemi faktory,mezi ostatními i se svěrnou silou mezi závitem šroubu a matice.Jsou spoje,kde třeba i jen použité oceli šroubů vyžadují mazání,jinak hrozí zadření závitu prostým utahováním šroubu.
Při konstrukci a výpočtu šroubového spoje kolového šroubu,použitého materiálu,tolerancí závitu,počtu závitů konstruktér stanovil nesnižovat svěrnou sílu spoje vlivem maziv.
Proto asi doporučení výrobce nemazat.Protože konstruktér musí zohlednit i případné nedodržení doporučení,pracuji s jistým předimenzováním spoje.Znamená to,že namazaný kolový šroub se asi často nepovolí,pravděpodobnost k povolení je ale větší než u mazivem neošetřeného závitu.
Mně by naopak zajímalo,co je špatného na používání čistých,nezkorodovaných šroubů s neporušeným závitem a sedlem. :rolleyes:

 

Obecně platí, že snížením tření v závitu dosáhneme vyššího předpětí resp. se sníží požadovaný utahovací moment. (viz. např. FISCHER, Ulrich, Roland GOMERINGER, Max HEINZLER, Roland KILGUS, Friedrich NÄHER, Stefan OESTERLE, Heinz

PAETZOLD a Andreas STEPHAN. Tabellenbuch Metall. 44., neu bearbeitete Auflage. Haan-Gruiten: Europa Lehrmittel,
2008. ISBN 978-3-8085-1724-6).
Ale s těmi disky z hliníkové slitiny dotaženými "na krev" navíc tepelně zatíženými máš pravdu! To jsem si neuvědomil! 
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vidím,že na pivo jsi nešel.Místo toho jsi se vrhl na zkoumání mých příspěvků téměř na počátek mé registraci zde na fóru :-)

Jak vidíš,stále jsem názoru,že kolový,podotýkám kolový šroub nemazat :) a také píšu proč.

Nakonec napsal jsi to i ty v odstraněném příspěvku a píšeš to opět.cituji:

"Obecně platí, že snížením tření v závitu dosáhneme vyššího předpětí resp. se sníží požadovaný utahovací moment"

No,ale přesně tohle přeci nepotřebujeme,v takovém případě se utahovací moment stává neznámou a vede k přetažení spoje.

Tak to shrnu :)

Kolový šroub u vozů Škoda se má dotahovat 120Nm.Protože v doporučení je nemazat ,uvedeným kroutícím momentem dosáhneme určité osové síly spoje,takové,která vyhovuje bezpečnosti šroubového spoje a zároveň nehrozí riziko poškození sedla pro hlavu šroubu a eventuální povolení spoje.Pokud šroub namažeme,dosáhneme při stejném utahovacím momentu větší osové síly.Čím je stlačující síla větší,tím větší je trvalá deformace sedla.Následkem deformace dochází k povolení spoje.Vlivem tečení,za přispění zvýšených teplot a vibrací je namazaný šroub náchylnější k povolení než nemazaný.Ne proto,že je namazaný,proto,že namazání je přímou příčinou přetažení spoje.

To jsou důvody,proč kolový šroub nemazat.Tím netvrdím,že každý namazaný šroub se povolí,co si tvrdit dovolím je,že jich bude mít dost poničená sedla.

K autu,stejně jako k jiným spotřebním komoditám,dostáváme manuál,kterým je dobré se řídit při obsluze a údržbě.Doporučení v nich uvedená se opírají o technická,bezpečnostní a jiná kriteria.Snad vždycky se najde někdo,kdo v dobré víře,že jaksi něčemu přilepší v konečném důsledku docílí opak.

:-)

PS tohle všechno platí pro ty,kteří dodržují stanovené zásady pro montáž kola.Pro ty,kteří dotáhnou co to jde a pro sichr si na klíči ještě poskočí je to jedno,mažte nebo nemažte,výsledný efekt je stejný :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...