Přejít na obsah

Olej do Fabie 1,4 16V 74 kW


Brizka

Doporučené příspěvky

ad1) pokud jezdíš spíše krátké trasy a obzvláště teď v zimě a z podzimu, tak emulze na víčku je běžný jev. Pokud není emulze i na měrce, tak se nemusíš bát že by ti utíkala voda z hlavy do oleje

ad2) nemyslím si že by mělo dojít k nějakému poškození, nicméně, olej si hlídat, obzvláště u 1,4 16Ventilového motoru, který je známý že si něco oleje "veme"

pokud ti nesvítí kontrolka motoru, tak bych na té diagnostice také netrval

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky, zní to logicky a jsem klidnější, kontrolovat budu častěji. Motoru to určitě neprospělo, olej už to měl taky asi dost za sebou, když v tom menším množství celkově natočil plných 15 tisíc km a navíc tam byl 1,5 roku. Možná i díky tomu natáhnul víc vody a je to vidět na víčku. Tu prokousanou hadičku někdy nafotím a dám dotaz do jiného vlákna. Omotané vlasy asi nezabírají :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Ahoj,

koupil jsem fabii s motorem 1.4 16V 55Kw a chystám se na výměnu oleje. Předchozí majitel respektive servis v německu používal Castrol TXT 505.01 5W40. Říkal jsem si tedy, že koupím stejný olej, abych motoru neuškodil změnou na jiný. Zjistil jsem ale, že tento olej v podstatě nelze sehnat. Nevím proč, zda-li je nahrazen jiným nebo se do ČR nedováží... :(.

Doporuřili by jste prosím tedy nějaký jiny olej na který bych mohl přejit, abych motoru neuškodil?

Uvažuji o CASTROL MAGNATEC 5W40 nebo SHELL HELIX ULTRA 5W40.

Předem děkuji za odpověď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zdravíčko všem přítomným odborníkům. Potřeboval bych dolít mot. olej, ale nevím jaký je v motoru naletý. Auto jsem kupoval v bazaru a nevím jaký olej tam dal předešlý majitel. Najel jsem přibližně 3tisíce km a olej klesl z rysky max přibližně na střed mezi max. a min. Jaký úbytek oleje to asi znamená ? Pokazím něco, když doleju třeba 10w40 pokud je v motoru 5w40 ? Nebo je lepší výměna celé náplně oleje ? Abych nezapomněl, jsem majitelem 1.4 16v 74kw. Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice nejsem odborník,ale předpokládám,že asi ani nevíš kdy byla poslední výměna u předchozího majitele. Tak vyměň ten olej včetně filtru hned. Ten úbytek odhaduji tak na 2-3 deci. A rovnou si kup litřík do zásoby,jak jsi už zjitil,tyhle motory si rády cucnou oleje. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, tuhle zkutečnost o těchto motorech jsem zjistil jednak zde na foru a také mi to říkal známý, který se mi o auto stará co se týče servisních prací. Hned mě upozornil, že si mám hlídat hladinu oleje a tak jednou za 14.dní kontroluji měrku. Když jsem auto koupil hladina byla pořád stejná, snad až poslední měsíc tenhle úbytek. A pod autem žádný olej, tak únik bych mohl téměř vyloučit. Měl jsem i problém s kontrolkou výfukových plynů, po vyčištění snad všeho a výměně zadní lambda sondy se kontrolka pořád rosvěcovala, po několika startech zhasla a pak zase svítila. Před deseti dny jsem vyměnil vzduchový filtr a kontrolka zatím mlčí, tak uvidím. Ale to sem už nepatří, tak ať mě někdo nezdrbe. Provedu výměnu oleje budu dále hlídat hladinu. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 2 týdny později...

V nouzi nejvyšší (max. na dojetí) ano, jinak raději ne, ale rovnou vyměnit celou náplň. Pokud bude ten 10W40 olej splňovat specifikaci VW50x.xx požadované pro Tvůj motor (viz serviska a uživatelská příručka k autu - pokud je nemáš v papíru, dají se stáhnout v pdf. podle modelového ročníku z webu ŠA), nevidím důvod proč ho tam při výměně nedat a dál nepoužívat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Já mám 1,4 16V 59kW BUD a doteď jsem jezdil na plnou syntetiku Mobil/Castrol 5W-40, ale po poslední výměně ve 120 tis.km mi tam ve škoda servisu nalili 5W-30 - CASTROL SLX PROFESSIONAL 5W/30 VW 502 00 http://www.e-oleje.cz/index.php?akce=detail&id=143&baleni=208l (teď asi s označením EDGE http://www.oleje-cz.cz/castrol/castrol-5w-30/castrol-edge-5w-30-1l.html)VW 504 00. Je to pro tenhle motor dobrý i když to splňuje normu? Jezdím dost naložený a hodně dálnice, tzn. stovky km na plný plyn s ot. okolo 4 tisíc, takže si myslím, že ten rozsah do 40ti byl lepší. Specifikaci to splňuje, ale nezdá se mi to. Navíc mi teď ve 140tis. km začaly pocvakávat hydroštely po studeným startu, ale nevím jestli to má s tím olejem nějakou souvislost.

Editováno: , autor: AlesK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Zdravim, urobil som dobre, ak som do Fabie 1.4 16V 74Kw r. v. 2000 nalial CASTROL MAGNATEC 10w40 s normou VW 501 01, ACEA A3/B4 polosynteticky ? Kedze väcsina tu vravi o normach VW 502 00... trochu som spochybnil ale ked som si cital "mudru knizku" od skoda, boli tam normy VW 500 00 , 502 00 a tretia moznost 501 01 ale ta len vraj na jedno doliatie ak nie je k dizpozicii "schaleny olej"... Dufam, ze to je olej do toho motora co som pouzil v pohode a nehrozi nic nekaleho... Vopred dakujem za Vase odpovede.

P.S. Magnatec som tam mal aj pred tymto doliatim, pokial teda nalepka neklame :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

každý bude chválit to, co má v motoru, ale který je lepší se asi stejně nikdy nedozvíš. Pochybuju o tom, že by někdo tento motor se správným olejem zadřel (pokud tento neměl sucho v olejové vaně), takže každý olej s příslušnou normou bude ok :palec2: je to asi jedno co si vybereš, hlavně od renomovaného výrobce. Jsou třeba skupiny lidí na www.oleje.cz, kteří jsou alergičtí na castrol magnatec

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zdravim...

Chcel by som sa opytat aky olej by bol najlepsi pre moju fabku 1.4 74kw....kedze fabiu mala predtym sestra a v servise jej davali olej Castrol SLX prof. powerflow 5W-30 (vw 504/507) a medzi vymenami zrala asi cca 1L oleja tak rozmyslam ci by nebol lepsi olej so specifikaciou pre tento motor a to je 502/505...a tak sa rozhodujem medzi Castrol EDGE SPORT 0W-40 alebo Castrol EDGE 5W-40 ... co by ste mi poradili??

diki :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám v užívání Fabii se stejnou motorizací, už roky se tam lije Mobil Formula 10W40, (nevím jestli se to teď nejmenuje malinko jinak) a nevím o žádným problému. Navíc je to kvalitní a celkem levný olej. Motor nehoním nijak v otáčkách, po dálnici do 140 km/h, max 150. Pokud bys motor honil hodně v otáčkách tak ti třeba poradí raději použít jiný olej. Pokud budeš měnit vždy max po roce a nebudeš přetahovat intervaly pro výměnu tak je skoro jedno co tam liješ.

Editováno: , autor: ropman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...