Přejít na obsah

Vytlmenie interieru - znizenie hlucnosti


wagoo

Doporučené příspěvky

Kedze vacsina z nas vozi na zadnych sedadlach deti, a urcite viaceri postrehli zvysenu hlucnost od zadnych kolies, napadla vas myslienka, ako to vytlmit. Povenoval som sa tejto teme detailnejsie, a prisiel som na sposob. Samozrejme, su lacnejsie/drahsie sposoby, ja som volil trosku drahsi a efektivnejsi. Vcera / predvcerom prebehlo rozobratie interieru kufra, objednavka materialu (cele to predchadzalo tyzdnovemu citaniu medzinarodnych for ohladom znizenia hlucnosti v kabine atd atd).

Moja volba padla na kombinaciu materialov Dynamat Extreme v kombinacii s Dynaliner-om. Kedze som v tomto smere "iny", tato volba spocivala len v "odhlucneni kufra a znizeni hluku od zadnych kolies". Ak sa to vyrazne znizi, budem tuto kombinaciu aplikovat aj na prednu cast auta, aby sa znizila hlucnost motora. Ja osobne pojazdnu diskoteku nemusim, preto som neriesil komplexne vytlmenie podbehov motoroveho vozidla, ako je to vo vela pripadoch ktore som si precital (ak niekedy este vyda cas, vytlmim dvere, aj to kvoli tomu, aby tak nahlas nemuselo hrat radio).

Takze, vid foto

1. rozobratie interieru kufra a nalepenie zvukotesniacich molitanov na tapacir z vnutornej strany na miesta, kde to tapacir umoznoval (dovod-lamanie zvuku, utlmenie) -> neviem akym zahadnym sposobom mi fotak tieto fotky neulozil

2. odmastenie kufru a nalepenie vrstvy dynamatu

3. skusobna jazda

4. poskladanie interieru

5. nalepenie vrstvy Dynalineru

6. skusobna jazda a prijemne zistenie ucinku

Hluk od kolies isiel vyrazne nizsie, co ma prijemne prekvapilo. Z auta si nechcem robit pojazdnu diskoteku, viem ze aplikacia Dynamatu by mala byt na celom rozsahu plechov, ale moj zamer bol trosku iny ako je povodny ciel tohto materialu.

Je jasne, ze ked sa bude na RS-se robit generalka o 10rokov, tak potom mozno dalsi majitel si oblepi cele auto (mozno bude s vysledkom spokojny aj on)

Dnes chcem este nalepit dynamat pod zadne sedadlo a zlom, ktory ide od palivovej nadrzi (nieje to nutnost, ale chcem to dotiahnut k "istej" dokonalosti")

Na fotkach vidiet,ako som vylepil vnutornu stranu prednej kapoty HOODlinerom, ktory znizuje hlucnost (tot sa lepi na prepazku medzi motorm a kabinou -> to ma caka posledny augustovy tyzden aj s vymenou tlmicov za KONI FSD u kamosa v dielni). Trosku to znizilo hlucnost, ale nie vyrazne, ine to bude ak ta vrstva bude cela na predelovaom plechu do kabiny

Tymto chcem podakovat aj mojej krajsej polovicke, ktora ked zistila moj zamer, tak ma najprv sprdla, a ked zbadala material tak sa velkym nadsenim pustila do pomoci strihat-lepit

POdotykam, ze ked sa niekto do niecoho podobneho pusti, a je aspon trosku sikovny, urcite to zvladne (ja som to robil prvy krat, a celkom sa mi to zapacilo, len ma dnes rano straasne boleli ruky a chrbat )

post-10527-1218695784_thumb.jpg

post-10527-1218695795_thumb.jpg

post-10527-1218695806_thumb.jpg

post-10527-1218695824_thumb.jpg

post-10527-1218695839_thumb.jpg

post-10527-1218695852_thumb.jpg

post-10527-1218695871_thumb.jpg

post-10527-1218695881_thumb.jpg

post-10527-1218695893_thumb.jpg

post-10527-1218695918_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

na zaciatku spomeniem, ze komponenty sa daju objednat a pozriet na www.dynamat.sk resp. www.dynamat.cz.

Na zakladny "polep" plechu som pouzil dynamat Xtreme (balenie Xtreme bulk pack v cene 6.900,- Sk). Vylepil som cely kufor (vid foto) + priestor pod zadnymi sedadlami a zvysili sa mi z 9 platov dva.

Na skusku som do kufra nalepil aj Dynaliner (0,64 cm), ten je v cene 2.500,- Sk (zvysila sami 1/3) . Myslim ze velky ucinok tato "kobercovina" nema, mozno ano, skor to plni esteticku dekoraciu

Kupil som este jednu rolku Hoodliner-u (2.500,- Sk), to strcim do prepazky medzi motor/kabina, zo strany motorovej casti (ma to znizit hlucnost motora pri vyssich otackach).

Este odporucam kupit molitan v hrubke cca 1cm vrubkovany, impregnovany proti pohlcovaniu vlhkosti (stoji cca 200,- Sk). To na nalepenie na tapacit kufra z vnutornej strany, do vybrati, kde je vnutorny lem kolies. V pohodke sa to tam zmesti (to je kvoli lamaniu zvuku, resp. aby tam nebola velka plocha -> kedze niekedy staci zvuk "zlomit" aby sme dosiahli ucinok jeho zmeny :) )

Co sa tyka prace s dynamatom xtreme, je SAMOLEPIACI. Velmi dobre drzi, a jeho horna vrstva je z celofanu. Cize na to moze ist komerec resp. cokolvek. V princime, je tak lahko tvarovatelny, ze sa daju platy medzi sebou jednoducho prekryvat, rozne strihat atd. Je to ako lego pre dospelych. Strihat sa to da noznicami (take tie klasicke), neodporucam zobrat manzelke noznice na papier resp. na strihanie latky, lebo sa dost otupia a pocuvat poznamky manzeliek .

Co este chcem urobit, tak vytlmit predne partie interietu (sofer/spolujazdec) dynamatom Extreme, Dynaliner tam uz davat nebudem, ten dam do palubnej dosky zvutra (apson ho rozumne miniem, kedze velky efekt nema..)

PS: Kosice dnes prehrali s Pardubicami 1:2. Dost som zvazoval, ci to dnes na "napisat" :kol-98: , ale kedze ste tu vsetci "fanuskovia hokeja", tak som svoj postoj prehodnotil ... inac, hokej bohvieaky nebol ,obe muzstva mali "slabe chvilky hry", zial, zaciatok sezony je zaciatok sezony -> ale aspon sme si so synom a manzelkou pekne zakricali :punk:

Editováno: , autor: wagoo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli ti dobre rozumim nevyplati se lepit ten Dynaliner protoze nema na utlumeni zvuku takovy ucinek. Je to tak asi do toho taky pujdu. Ten hluk od zadnich kol mne stve.Myslis si ze by s tim neslo oblepit i kolem podbehu kol zevnitr?? Na tvych obr. to nemas uplne polepeno. Myslim ze ten molitan na tapetu nebude mit dobrou funkci tlumeni. Dik za info :palec2:

Editováno: , autor: p2p
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli ti dobre rozumim nevyplati se lepit ten Dynaliner protoze nema na utlumeni zvuku takovy ucinek. Je to tak asi do toho taky pujdu. Ten hluk od zadnich kol mne stve.Myslis si ze by s tim neslo oblepit i kolem podbehu kol zevnitr?? Na tvych obr. to nemas uplne polepeno. Myslim ze ten molitan na tapetu nebude mit dobrou funkci tlumeni. Dik za info :palec2:

Dobra otazka!! (ohladom vylepenia vnutra podbehov).

Ked som skusal, odkial vsade leze hukot, tak isiel z podbehu, ale aj z tej velkej casti medzi rezervou a zadnym sedadlom. Ak by si vytlmil len vnutro podbehov (samozrejme, aj to je moznost, len to treba dobre odmastit) ucinok by bol len ciastocny. Totiz, predtym ako som to isiel robit, povozili ma v oddeklovanom kufri, a ja skusal som, odkial lezie najvacsi bordel. Ziadne meracie pristroje, ziaden mikrofon a pocitac, len moje netopiere usi, a osobny pocit.

Co sa tyka uplneho polepenia: vyrobca pise, ze najvacsi ucinok je vtedy, ked sa polepi vsetko. Lepit sa to ma tak, ze sa to prilepi, a poriadnym zatlacenim sa vytlaci vzduch spod dynamatu (aby to pekne kopirovalo original plech).

Su dve moznosti pouzitia materialu:

- odhlucnie - vytvorenie "idealnych podmienok" pre dokonale ozvucenie auta: (tj, potlacime cudzie ruchy, a vytvorime ozvucnicu reproduktorom). V tomto pripade to je ma UPLNE oblepene, hlavne miesto, kam pojde reproduktor aby to "cele vytvorilo" vlnovy odraz smerom do interieru, a zaroven aby pri tom nic "nehrkotalo"

- IBA odhlucnenie : (nas pripad) -> najst miesta, kadial prenika najvyssia intenzita hluku, to miesto vytlmit, a zaroven na velke plochy, kde moze vznikat odraz hluku utlmit (preto napriklad na bocniciach, kde je zlom plechu + odvetranie kufu som nic neriesil, ale na tom rovnom plechu nad tym som prilepil cast dynamatu. Preto som nerieil ani spodok "rezervy", je tam cisty plech.

Na ten kufor a pod zadne sedacky som minul 7ks platov, vid moj prispevok vyssie (balenie Xtreme bulk pack v cene 6.900,- Sk a je v tom 9ks platov)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... :worthy paráda, už len na to nabrať chuť :feve: ...

... ale inak keď tak porovnávam množstvo odhlučňovacieho materiálu a flicov popchaných kade tade, na O2 toho použili podstatne menej ako na O1. Mohli to dať aspoň ako prípalatkovú výbavu, celé auto odhlučnené ako nám tu kolega ukazuje ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... :worthy paráda, už len na to nabrať chuť :feve: ...

... ale inak keď tak porovnávam množstvo odhlučňovacieho materiálu a flicov popchaných kade tade, na O2 toho použili podstatne menej ako na O1. Mohli to dať aspoň ako prípalatkovú výbavu, celé auto odhlučnené ako nám tu kolega ukazuje ...

Tak veru, neviem aka je momentalne cennikova cena soundsystemu, ale ak by bola navysena o 10tisic s vytlmenim celeho interieru, mozno by to stalo za zvazenie (ked to auto uz skladaju, je jednoduchsie tam nalepit dynamat, ako auto po kupe rozobrat a zase skladat...).

O1 fakticky vzadu menej hucala ako OII, ja som si to velmi neuvedomoval, az ked synator zo zadu stale vykrikoval, ze nepocuje hudbu resp. prehravane DVD, ktore si dal nasledne hlasnejsie, a na to zacala manzelka frflat, ze jej to huci pri usiach atd atd atd .... proste, to iste stale dokoola....

... a teraz je klud, akurat pocut zadnu roletku, ako sa "krci" na nerovnostiach :feve:

Buduci tyzden idem priesit prednu cast a asi vytlmim aj vnutro dveri (teda priamo plech dveri -> to zalezi, ako dlho sa zamotam s prednou castou)

Samozrejme, po uprave pridam foto + pocity zo znizenia hluku v interieri

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

wagoo: orientacne vies napisat prirastok vahy? kolko cca. kg navyse ma po takejto uprave to auto? :)

kedze tie platy su tenke, cele balenie vazilo cca 3kg ..ked to rozlozis na celu plochu (v tomto pripade kufra) je to vaha viacmenej zanedbatelna. Idem tento tyzden robit vnutra dveri (balenie na sadu dveri vazi cca 2kg) .

Chapem tvoju otazku, ale ak opackas cele auto, narast vahy viac ako 10kg urcite nebude. Co sa tyka dveri, som zvedavy, ako sa zmeni zvuk pri zatvaraniach dveri a ako tu zataz (cca 1kg) zvladnu panty (myslim ale, ze stym by problem nemal byt)

Editováno: , autor: wagoo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
  • o 2 týdny později...
  • o 4 týdny později...

wagoo sa ospravedlnuje, ze sa neozyva ale na vytlmenie predku sa docasne vyflakol, nakolko riesil rekonstrukciu bytu a stahovanie. Kedze stavbari domotali vsetko co sa dalo, musel som vacsiu cast svojho volneho casu venovat nehnutelnosti :(

... ale snad niekedy februar/marec uz bude vsetko ok, a bude prazdna aj garaz (kedze gro nabytku sa nachadza v nej) a budem moct bantovat dalej a samozrejme Vas podrobne poinformujem vysledku + dodam fotodokumentaciu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 1 měsíc později...
Jestli ti dobre rozumim nevyplati se lepit ten Dynaliner protoze nema na utlumeni zvuku takovy ucinek. Je to tak asi do toho taky pujdu. Ten hluk od zadnich kol mne stve.Myslis si ze by s tim neslo oblepit i kolem podbehu kol zevnitr?? Na tvych obr. to nemas uplne polepeno. Myslim ze ten molitan na tapetu nebude mit dobrou funkci tlumeni. Dik za info :palec2:

Ahoj,

Ja som pouzil na dvere predne/zadne+kufof ,material od firmy www.vestin.cz a doporucujem silne pouzit aj ten dynalinear(alebo cosi podobne ,chlpate).Zial mi teraz cele auto neuveritelne vrze ,ako ked

vrze sneh pri nizkych teplotach...predlokladama ,ze to je tym ako ta folia trie o tapec a pod...som nas..ty ,budem to musiet cele otvorit a prerobit ,ale este neviem ako :(

Hluk od napravy super, radio hra lepise...ale to vrzganie je spatne! Nerobi to pri nizkych teplotach...lepil som to v novembri v teplej garazi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Richardus,

nevrzu ti nahodou tesnenia okolo dveri?? isto je to ten tlmiaci material?? Odkedy som vytlmil kufor, tak nepocujem nic, akurtat ako hrkoce mriezka, ktoru mam rolovaciu. Ta ma sere svojim skrkanim neuveritelne. Ale to nezmenim, kedze som N1 :( .

Podobne nieco ako ty popisujes som nestretol, obcas zacujem vrzganie spominanych gum, ale to je tak trosku ine vrzanie, gumove, a ked je motor v nizsich otackach, tak dokonca pocut zblnkotat naftu v nadrzi (toto ked som povedal svojej drahej, tak ma skoro prizabila) . Pravda je ale, ze ja som pouzil Dynamat a Dynaliner, coz ty si pouzil lacnejsiu verziu a mozno bude problem prave v tom....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Panove, klobouk dolu, to bych take moc a moc potreboval, nicmene nejradeji, pokud by me to nekdo udelal na kseft, takove veci neumim a nepletu se do nich, rozumim jinym vecem :-.)

Nicmene se pridam, co se tyce toho vrzani, i me to nyni neuveritelne vrze uvnitr kabiny, nevim, zda-li to nedela kůže na sedačkách, nebo to zminene tesneni dveri (to me nenapadlo), ale je to otresne a na nervy, pri kazdem prejezdu nejake nerovnosti...

Nicmene, pokub by to "vytlumeni interieru" nekdo umel a chtel udelat na zakazku, a bydli nekde v Cesku, mam velky, velky zajem!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

chalosi, ja mam ruky vymlatene od pocitacovej klavesnice a zvladol som to bez problemu. Neverim ze nieste negramotny, a v ramci jedneho slnecneho popoludnia by ste to zvladnut mohli :palec2:

jediny problem co je, rozobrat tie uska na vesanie (ale iba v kombiku). Zvysok ide ako po masle!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
Nicmene, pokub by to "vytlumeni interieru" nekdo umel a chtel udelat na zakazku, a bydli nekde v Cesku, mam velky, velky zajem!

Omicrone, ak by si mal zaujem si urobit predlzeny vikend v BA, tak Ti to mozem urobit. Predbezne sme dohodnuty so Zitnym, on ale chce riesit cele auto (tj aj predok). Ten som este nerobil, najprv to chcem vyskusat na svojom (kedze treba rozobrat celu palubovku), a ked to bude O.K. dam tu foto a postrehy ci to pomohlo.

Porozmyslaj, co by si chcel vytlmit (ci iba kufor alebo aj dvere/predok), podla toho bude zavisiet casova narocnost...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...