Přejít na obsah

Motorový olej


Amos

Doporučené příspěvky

Felicii jsem měl 8,5 roku, od nového auta. 1,3 MPI 50kW. První olej jsem vyměnil po 2500km, po záběhu. Poté na 15 tis. a pak každých 15. Zpočátku jsem najezdil víc, později méně za rok, ale celkem jsem na ní najel 93 tis. km. Stále na olej Mogul GX nebo Felicia, tedy 15W-40. Na cca 90tis. jsem dával jinou vačku a preventivně při tom vyměnil rozvody a měl jsem tedy motor rozebraný. Byl uvnitř krásně čistý, jen se zlatavým povlakem na povrchu dílů.

Nevidím jediný důvod používat v těchto motorech jiné oleje, nebo nějaké drahé "značkové". Oleje z Parama (Mogul a Trysk) jsou kvalitní oleje. Je to jen chiméra malého českého človíčka, že nějaké zahraniční jsou lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Aj ja som za. Olej by trebalo meniť každý rok až dva, alebo po 15-tis. Značky by som veľmi neriešil. Oleje musia splňať určité celosvetové normy napr. SAE.. a podobne. Ak obsahuje náplň túto značku, môžeš ho tam naliať. Nie je vhodné ale oleje miešať! Pre škodovky by som zahraničné oleje veľmi nepoužíval. Tuzemské oleje sú totiž stavané na tuzemské automobily ako je škodovka. Pre feldu je ideálny mogul alebo paramo-trysk 10W-40, alebo 15W-40. Sú to ľahkobežné oleje na celý rok. :)

Editováno: , autor: claude
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

souhlas měnit se musí. Záleží jak je ten olej zatíženej. Nejvíce záleží na aditivech, ty se mohou spotřebovat za rok nebo taky za půl roku. Vliv na to má pH, voda atd.. Takže pokud proniká fridex do oleje, tak je K.o. brzo. Test kvality olejů provádejí laboratoře a VŠCHT praha .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
To by aj mna zaujimalo, ze ak pri kupe nezistim aky tam je olej, tak sa to da neako zistit? Alebo tam neaky naliat a dufat ze to bude dobre? Dakujem :)

To aký je tam olej už nezistíš nijako.Pre Felíciu je ideálny 10W-40 tj.polosyntetika od známych výrobcov ,kludne stačí Mogul. Ja som dal otcovi do 1,3 MPI Valvoline 10W-40 Maxlife ,ktorý je určený pre motory,ktoré majú nad 100 000km najazdené.Má aditíva ,ktoré chránia motor . Dá za kupit na nete za 700 sk a to 5 L !! Tak isto sa dáva minerál 15W-40. Určite nie do Felície 0W-30,0W-40, 5W-30,5W-40 , sú to plnosyntetické oleje ,ktoré rozpustia karbón a zničia časom motor.Navyše motor feldy MPI je konštrukčne starý a čerpadlo tažko tak riedke oleje vytláča k ventilom...Takže u tohto motora je lacnejší olej lepší ako drahý-špičkový.... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
No já mám za to,že od výrobce je předepsán olej 15W-40. Tento olej jsem používal celou dobu,než jsem Feldu(r.v.1997 1.3 MPi 50 kW) vloni v prosinci prodal. Měla najeto 120000 km a nežrala ani kapku oleje. :palec2: (Jo a úplně přesně to byl Castrol GTX3 15W/40)

Čaute... som tu nový tak sorry za veľa písmen

A pridám moje skúsenosti s olejmi. Mám Feldu 1,3MPi 50kW r.v. 2001 podľa techničáku (podľa mňa 2000, lebo v r.2001 sa už nevyrábali, alebo áno ?) :

Kúpil som ju cca pred 5timi rokmi, mala 55000 km. Výmena oleja mi vychádza každú jar (interval cca 10 000km). Dával som Castrol GTX3 ako spomína "kolega" Pawouk. Nebol žiadny problém až do minulého roku. Ja somár som sa dal nahovoriť na "kvalitnejší" olej od Castrolu. On síce je o triedu kvalitnejší, jeho označenie po novom si už nepamätám. Ale bol redší - tušim 5W/40. A zjavne nepatrí do Feldy - motor bol hlučnejší a hlavne v zime za studena.

Takže som rád, že som ho na jar vymenil za starý dobrý GTX3 :palec2:

A chcem sa spýtať, aj keď niečo aj mimo tému :

- mám v techničáku r.výroby 2001 - je to možné ? podľa mňa je tam uvedený dátum, kedy to auto dostalo evidenčné číslo.

- pri tej poslednej výmene oleja z redšieho na GTX3 som nepreplachoval motor - stane sa niečo ?

Díky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čaute... som tu nový tak sorry za veľa písmen

A pridám moje skúsenosti s olejmi. Mám Feldu 1,3MPi 50kW r.v. 2001 podľa techničáku (podľa mňa 2000, lebo v r.2001 sa už nevyrábali, alebo áno ?) :

Kúpil som ju cca pred 5timi rokmi, mala 55000 km. Výmena oleja mi vychádza každú jar (interval cca 10 000km). Dával som Castrol GTX3 ako spomína "kolega" Pawouk. Nebol žiadny problém až do minulého roku. Ja somár som sa dal nahovoriť na "kvalitnejší" olej od Castrolu. On síce je o triedu kvalitnejší, jeho označenie po novom si už nepamätám. Ale bol redší - tušim 5W/40. A zjavne nepatrí do Feldy - motor bol hlučnejší a hlavne v zime za studena.

Takže som rád, že som ho na jar vymenil za starý dobrý GTX3 :palec2:

A chcem sa spýtať, aj keď niečo aj mimo tému :

- mám v techničáku r.výroby 2001 - je to možné ? podľa mňa je tam uvedený dátum, kedy to auto dostalo evidenčné číslo.

- pri tej poslednej výmene oleja z redšieho na GTX3 som nepreplachoval motor - stane sa niečo ?

Díky...

Myslím ,že Felície sa robili do roku 2000,takže ten dátum bude asi o prihlásení auta do premávky....Motoru by len prospel ten výplach po tej syntetike ,ale zdá sa ,že motor ti funguje aj po tom 5w-40 takže pokial tá plná syntetika aj rozpustila nejaký karbon ,už je vonku aj s tým 5w-40 olejom ,ktorý si vypustil.... ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rado1 napsal:
Čaute... som tu nový tak sorry za veľa písmen

A pridám moje skúsenosti s olejmi. Mám Feldu 1,3MPi 50kW r.v. 2001 podľa techničáku (podľa mňa 2000, lebo v r.2001 sa už nevyrábali, alebo áno ?) :

Kúpil som ju cca pred 5timi rokmi, mala 55000 km. Výmena oleja mi vychádza každú jar (interval cca 10 000km). Dával som Castrol GTX3 ako spomína "kolega" Pawouk. Nebol žiadny problém až do minulého roku. Ja somár som sa dal nahovoriť na "kvalitnejší" olej od Castrolu. On síce je o triedu kvalitnejší, jeho označenie po novom si už nepamätám. Ale bol redší - tušim 5W/40. A zjavne nepatrí do Feldy - motor bol hlučnejší a hlavne v zime za studena.

Takže som rád, že som ho na jar vymenil za starý dobrý GTX3 :palec2:

A chcem sa spýtať, aj keď niečo aj mimo tému :

- mám v techničáku r.výroby 2001 - je to možné ? podľa mňa je tam uvedený dátum, kedy to auto dostalo evidenčné číslo.

- pri tej poslednej výmene oleja z redšieho na GTX3 som nepreplachoval motor - stane sa niečo ?

Díky...

On výrobce asi jen tak ze srandy nedoporučuje určitý typ oleje. Myslím, že je celkem jedno kdo ten olej vyrábí, ale je důležitá specifikace výrobce motoru. U Felicie 1.3 bylo, myslím, přímo v servisní knížce uvedeno, že tam patří olej 15W40. To, že já tam konkrétně měl ten Castrol, bylo způsobeno tím, že ho dával servis, do kterého jsem jezdil. Jinak tady je pár zajímavých stránek o motorových olejích: http://www.oleje.cz./index.php?left=main&a...vosti_komentare http://www.autopress.cz/mazivarske-myty/ http://skoda.panda.cz/clanek.php3?id=406

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zdravím,

když jsme u těch olejů, chtěl bych se jen ujistit. Koupil jsem Feldu (předpokládám že tam byl 15w-40) a chtěl bych tam dát 10w-40. V zimě stávám venku, takže hlavně kvůli teplotě. Musím něco udělat při přechodu z minerálu na polosyntetiku nebo prostě naleju a jedu?

Chtěl bych tam dát Mogul Extreme 10W-40? Může být? Chci něco s rozumnou cenou.

Díky za info.

stav tachometru cca 115000 km

Felicie 1.3 MPI

r.v. 96, 50 kW, LPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U olejů není třeba o čemkoli diskutovat.Jednoznačně se musí měnit po ujetí stanovených kilometrů,nebo po jednom roce.Po ujetí kilometrů z důvodu ucpání filtru a jeho špatné funkci a po roce z důvodu přítomnosti vody v oleji,která se vysráží z důvodu změny teplot a tedy kondenzaci.

Výměna oleje 15W-40 za 10W-40 se také nedoporučuje,protože každý olej má určitou hustotu o při řidčím oleji by mohlo dojít k přidření olejového čerpadla a snížení tlaku oleje v motoru a jeho přidření,nebo alespoň většího opotřebení.Mogul Felicia je naprosto ideální volba a rozhodně ji nikdo neměňte.

Četl jsem tu o oleji v motoru 50 000 km.Ten člověk je u mě prase,které by mělo chodit pěšky,protože nemá rád své auto a ohrožuje tím i své okolí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Ahojte, potreboval by som od Vas radu,

mam Feliciu rv 2000 1.3 Mpi 40kw, od nova som tam mal olej Castrol Gtx3 15W 40 mineralny a pri poslednej vymene mi poradili Castrol magnetec polosyn. 15W 40, koli tomu, ze Gtx3 sa uz nevyraba a moj mechanik mi povedal, ze nieje dobre davat do feldy polosyn., ze su stavane na mineralne oleje... tak ma zaujima, ci sa mozem vratit k nejakemu mineralnemu od castrolu, ci treba nejak preplachnut, alebo radsej ostat uz pri tom magnetecu.

dakujem za rady

Editováno: , autor: Hamec
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahojte, potreboval by som od Vas radu,

mam Feliciu rv 2000 1.3 Mpi 40kw, od nova som tam mal olej Castrol Gtx3 15W 40 mineralny a pri poslednej vymene mi poradili Castrol magnetec polosyn. 15W 40, koli tomu, ze Gtx3 sa uz nevyraba a moj mechanik mi povedal, ze nieje dobre davat do feldy polosyn., ze su stavane na mineralne oleje... tak ma zaujima, ci sa mozem vratit k nejakemu mineralnemu od castrolu, ci treba nejak preplachnut, alebo radsej ostat uz pri tom magnetecu.

dakujem za rady

Síce sú stavané na minerál ,ale rovnaký aj lepší je polosyntetický ,hlavne pri studených zimných štartoch.Kludne zostan pri polosyntetike ,ja ju otcovi do Feldy dávam 7 rokov (vid vyššie) a motorek je čistý ako nový ( vidno pri výmene retaze) a šlape ako hodiny...Dá sa vrátit aj k minerálu a netreba nič preplachovat.Povrdil mi to aj moj známy mechanik,ktorý ma v ničom ešte nesklamal! :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 9 měsíců později...

Nedá mě to abych nenapsal vlastní názor (ze zkušenosti).Měním olej po 15000- asi za dva roky.Podle specifikace SAE,

10W40. Mám najeto 189000 Km bez problémů, bez výměn čehokoliv v motoru (termostat a spinače nepočítám). Obecně se

doporučuje výměna každý rok - já to považuji za plýtvání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedá mě to abych nenapsal vlastní názor (ze zkušenosti).Měním olej po 15000- asi za dva roky.Podle specifikace SAE,

10W40. Mám najeto 189000 Km bez problémů, bez výměn čehokoliv v motoru (termostat a spinače nepočítám). Obecně se

doporučuje výměna každý rok - já to považuji za plýtvání.

V servisnej knižke sa uvádza, že výmenný interval oleja (15.000 km) sa má skrátiť pri častých jazdách na krátke vzdialenosti, pri nízkych teplotách...

V Tvojom prípade (15.0000 km za 2 roky) je nevyhovujúca aj výmena po 15.000 km. A dlhšie ako rok by som olej v aute nenechal - olej oxiduje, vytvára sa v ňom voda, kyseliny....

http://www.oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_vlastnosti_oleju7

http://www.oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_vlastnosti_oleju4

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

V servisnej knižke sa uvádza, že výmenný interval oleja (15.000 km) sa má skrátiť pri častých jazdách na krátke vzdialenosti, pri nízkych teplotách...

V Tvojom prípade (15.0000 km za 2 roky) je nevyhovujúca aj výmena po 15.000 km. A dlhšie ako rok by som olej v aute nenechal - olej oxiduje, vytvára sa v ňom voda, kyseliny....

http://www.oleje.cz/...astnosti_oleju7

http://www.oleje.cz/...astnosti_oleju4

Nedá mi to a také si rýpnu - mám Feldu 1.3 MPi 50 kW (chip tunning Ing.Janda - CIMBU motorsport), je jí už jedenáct let a má za sebou úspěšných 230 000 km bezmála ... jezdí pořád dobře a ke spokojenosti všech tahá poctivě a hbitě kopce ... od začátkujsem byl proti polosyntetice a syntetice - ani ne tak kvůli zimním startům, ale kvůli tomu, že naopak v letních parnech a poskakování ucpanou Prahou se motor přehřívá, co si budeme nalhávat .. no a syn a polosynt díky skvělým vlastnostem zabíhavosti a maximální viskozity potom tečou jako voda a nastávají problémy s tlakem při mazání na volnoběhu ... U OHV motoru, jakým tahle škodovka disponuje, je lepší hustší olej (původně tam byl pravidelně Castrol GTX 3 Protect 15 W40, teď už používám bez obav jak Mogul, tak i Paramo) , tedy ideálním je minerální olej 15 W40, který je právě u těchto motorů vpodstatě zahrnut i do parametrů a podmínek provozu. Někdo zde zmínil i přidření zubového čerpadla díky řidšímu oleji - také bych se přiklonil částečně k tomuto názoru. Také nerad koukám na palubku, kde na volnoběhu svítí kontrolka tlaku oleje jako barevná hudba ... a výměnný cyklus .. je dobré u 15 W 40 dodržet 15 000 - 18 000 km maximálně, ale chce to hlídat a nedoporučuje se přetáčet hranici 18 000 km. Olejový filtr jsem ale měnil, na rozdíl od praxe ve značkových servisech (např. Tukas, Auto Trio), pokaždé. Na dvou stovkách za filtr rozhodně nikdo neschudne a zabrání se technickým potížím při jakékoliv jiné poruše. Auto mne ještě nikdy nikde nenechalo stát, vždy dojelo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Re: MirekV

V dnešnej dobe to delenie na minerálne, polosyntetické a syntetické oleje podľa viskozitných tried neplatí. Nedá sa veriť ani údajom výrobcov, tí aj minerálne oleje vyrábané lepšou technológiou (hydrocrack) označujú ako syntetické. V tomto článku sa píše, že aj značkový olej 5W-40, ktorý výrobca označuje ako syntetický, je v skutočnosti čisto minerálny:

http://www.oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_mytus3

Mylné sú tiež názory, že olej 15W-40 je hustejší, ako olej 10W-40. Rozdiely v hustote, presnejšie vo viskozite sú len pri nízkych teplotách. Pri olejoch xW-40 je viskozita pri 100 st. C cca 14 až 14,5 mm2/s. Údaje sa dajú nájsť v technických listoch výrobcov motorových olejov - niektorí údaje uvádzajú priamo pri popisoch jednotlivých olejov:

http://www.ravenol.de/products?part=118

http://www.ravenol.de/products?part=62

U niektorých treba trochu hľadať:

http://www.valvolineeurope.com/english/technology__38__innovations/pi_sheets

http://www.castrol.com/castrol/displaysdstdsscreen.do?categoryId=3205

Určité rozdiely vo viskozite sú pri jednotlivých typoch (značkách) olejov. Vo všeobecnosti sú však pri prevádzkovej teplote redšie oleje xW-30 a hustejšie xW-50. Pri nízkych teplotách a studených štartoch však majú oleje 10w-40 jednoznačnú výhodu oproti olejom 15W-40, dokážu rýchlejšie premazať motor. A v súčasti v ich prospech hovorí aj cena, porovnateľne kvalitné oleje 10w-40 sú často lacnejšie, ako 15w-40. A hlavne pri Feliciách s motorom 1.6 má význam uvažovať o olejoch 5w-40.

Ja používam vo Felicii 1.3 MPI (tiež Cimbu) takmer od začiatku olej 10w-40 ACEA A3 (prvú náplň nepoznám a pri prvej výmene mi dali v servise 15W-40) a s problémom s tlakom oleja pri voľnobehu som sa ešte nestretol. Ak sa to stáva, chybu treba hľadať inde. A ak po naštartovaní dlhšie svieti kontrolka mazania, spôsobuje to väčšinou nekvalitný olejový filter, ktorý má zlý spätný ventil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 10 měsíců později...

Ahoj Škodavaci mam problem,už dva roky sem měnil olej u stejneho mechanika který mi dal do felicie 1,3 mpi r.v. 1997 olej Starline 10W40 a v servise v Brně mi řekli že je to nejhorší olej!! Jaky je vaš nazor a jaky mam dat olej ted aby se nic nestalo řekli mi že když dam lepší olej že se tam muže něco rozpustit! děkuji za radu je na čase měnit olej tak se ptam jaky koupit! a ještě jedna věc mam svíčky brisk super D15YC mužu je tam dat? strašně děkuju za odpovědi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bol som majitelom Felicie 1,3 MPI. Olej som daval vzdy 10W40, na znacke az tak nezalezi, podla toho co bolo prave lacnejsie, raz Madit, Mogul, Castrol, ale vzdy som dodrzal 10W40. Co sa tyka sviecok felicia 1,3 MPI pouzila sviecky CHAMPION RC 89 PYC, tie asi nezhanaj, su to v podstate BRISK DR 15 TC, 3-kontaktné, takze daj tie.

Editováno: , autor: Malta
citace předchozího příspěvku. Citace smazána.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...