Přejít na obsah

XENONY


profor

Doporučené příspěvky

  • o 2 měsíce později...
  • o 3 měsíce později...

Rozhodl jsem se pořídit origo xenony do mojí Fabky. Pročetl jsem tu všechny odkazy a měl bych ještě jeden dotaz. Po namontování xenonů se světla logicky musí seřídit. U světěl co mám teď (klasické halogen) si světla seřizuju kolečkem pod ovládáním zap/vyp světěl. To se mi světlo hýbe nahoru a dolu. Lampy jako takové se dají taky seřídit umělýma páčkama což bude jistě i u xenon. lamp. Jestli že tedy namontuju do své 1.4 16V Fabie origo RS xenony je možné zachovat toto ovládání (pohyb nahoru či dolu- kolečkem v intriérovém prostoru) a nebo je pro toto ovládání nutné nákloné čidlo? Díky moc za odpověď nebo link na kterým se to dozvím, možná jsem přehlédnul.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dušan čawes. potrebujem poradiť a ohľadom xenónov si tu No1. v MB mám bixenóny a chcem vymeniť pred zimou výbojky(odsvietené 260t km) len neviem koľko kelv. sú naj... tlmené ešte ako tak ujdu ale akonáhle prepnem na dialkové je to katastrofa. mesačne robím háfo km takže sa mi jedná hlavne o kvalitu svetla,nie image,díkes ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pani chcem sa opytat .prednedavnom som menl svetla v ktorych mam Hid sadu .Bol som s tym v servise a povedal mi technik

ze svetla maju slabu svietivost hlavne lave ,ide o svetla z tchajvanu nie su to original svetla skodovacke / maju cierny ramik/

ma s tym niekto skusenost ? ako sa zmeni rozptyl svelta v parabole po pouziti xenonov ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
  • o 3 týdny později...

Xenony, HID sady a ich montáže a legislatíva

Zdravim vsetkych mal som trochu cas tak som sa skontaktoval s jednym odbornikom je znalec v odbore CESTNÁ DOPRAVA pre odvetvia odhad hodnoty cestných vozidiel, nehody v cestnej doprave a technický stav cestných vozidiel ....

no viete co je najlepsie ze asi ma moc tou odpovedou nepotesil ... :-( Zaujimala ma legislativa tykajuca sa Xenonovych svetlometov prestavbovych sad a pod. tak teda citajte co som sa dozvedel ....

"Ku xenónovým svetlám, na ktoré ste sa pýtali. Všetky časti vozidla musia byť

schválené. Obzvlášť to platí o svetelných zariadeniach, pre ktoré sú

schvaľovacie predpisy veľmi detailné. U nás sa pre svetelné zariadenia

vozidiel akceptuje schválenie podľa predpisov EHK OSN alebo podľa smerníc

ES/EHS (EÚ). Oba systémy sa donedávna trochu rozchádzali, v súčasnosti sú

však už takmer úplne zjednotené. Značka E11 v krúžku, ktorú spomínate, je

dôkazom, že samotný svetlomet má schválenie podľa EHK, pravdepodobne podľa

predpisu EHK č. 98. To je v poriadku, avšak je tu ešte druhá podmienka, na

ktorú sa často zabúda, a to, že i montáž svetelného zariadenia na vozidle

musí byť schválená. Podmienky montáže upravuje predpis EHK č. 48. Z neho

vyplýva, že pre svetlomety so zdrojom svetla so svetelným tokom nad 2000 lm

(tam bezpečne spadajú všetky súčasné xenónové svetlá, v starých revíziách

predpisu boli uvedené aj menovite) môže byť schválená len taká montáž, kedy

je na vozidle súčasne zariadenie na čistenie svetlometov a automatické

zariadenie na prispôsobenie sklonu (dynamické alebo statické).

To znamená, že síce kúpite svetlomety schválené podľa EHK, namontujete si

ich na vozidlo, ktoré dovtedy malo halogénové svetlomety, ale porušíte tým

predpis. Svojho času boli na trhu legálne schválené sady pre výmenu

svetlometov za xenónové pre niektoré typy vozidiel, tie zahŕňali všetko

potrebné (prispôsobenie sklonu, zariadenie na čistenie), nešli však príliš

na odbyt, keďže cenovo nedokázali konkurovať "jednoduchším" úpravám len

výmenou samotných svetiel.

Legislatíva je v tomto dosť jednoznačná. Zmeny schválených systémov vozidiel

alebo montáž neschválených súčastí na vozidlá je podľa zákona č. 725/2004 Z.

z. dôvodom na to, aby vozidlo obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné

komunikácie vyradil z evidencie natrvalo a navyše mu zrušil platnosť

všetkých schválení, ak také niečo zistí. Ešte predtým by mal vlastníka

vozidla vyzvať, aby vozidlo v stanovenej lehote uviedol do pôvodného stavu,

konať v zmysle vyššie uvedeného by úrad mal začať až vtedy, keď po výzve

nepríde k náprave.

Čo sa týka zápisu vybavenia vozidla xenónovými svetlami do osvedčenia o

evidencii, dnes sa to nezapisuje. Nezachytil som to tvrdenie pána Packu, ale

asi nemal celkom dobré informácie. Osobne si myslím, že by sa to zapisovať

mohlo, vyriešilo by to množstvo problémov.

Chystáme k tejto téme na požiadanie ministerstva dopravy informačný

materiál, primárne určený pre políciu, aby vedeli na ceste skontrolovať a

odhaliť prípady neschválenej montáže xenónových svetiel. Mal by sa onedlho

objaviť aj na našej webovej stránke www.testek.sk v sekcii "pre verejnosť".

Na našej stránke nájdete aj všetky vyššie uvedené predpisy (sekcia

"predpisy").

S pozdravom Ing. M.R. "

Tak či onak je fakt že ak sa statne nehoda a oprotiidúci vodič bude tvrdiť že ste ho oslepili svojimi svetlami a on preto nemohol adekvatne reagovat co myslite na akej strane bude vina priznavana???

Je to to dost zaujiamva tema aspon poslednu dobu, ale myslim si ze nejako by to malo byt osetrene nejakou skuskou montaze, svetelnosti nastavenia a podobne....Nestaci mat iba E11 ... No neviem ci nebudem musiet nahodit stare svetla ... Na auti mam totiz H1 HID sadu 6000K a to som chcel este pridat H7 sadu ... no teraz fakt neviem ....

Tak ja len tak co vy nato ??? Zdar vsem ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já bych to zatím neřešil...

to je samý automatický náklon a pod. jenže se běžně dají potkat auta jedoucí s neseřízenými světlomety kdy jeden svítí do škarpy a druhý na přistávající letadla a případně ještě tací, kteří mají dálkové i ve dne a nebo pro jistotu nesvítí ani v noci...

proti tomu jsou seřízený HIDky úplně v cajku :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Fila .... JJ mas recht ale aj tak ked vydim ze si pomalicky skolia personal aby sme prispeli do statnej kasy ... toz cakam ze bud to budu potom ziadat este nejake potvrdenie o montazi alebo neco podobne ... nejaky papier o tom ze mas co zakon vyzaduje .... To by znamenalo este doriesit ostriky svetlometov... a dat potom cely svetlomet na nejaku kontrolu aby mal nejake osvedcenie ze namonotovany bezpecne a svieti tak ako ma ... noo uvidime co prinesie buducnost ...

S pozdravom Maato..... :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no a co dát AE s E11, které mají čočku + HID sadu a jejich trafa schovat někam kde to nebude vidět... a udělat jinak otevírání kapoty a když to silniční hlídka bude chtít zkontrolovat tak kapota prostě nepůjde otevřít a oni ti nemůžou nic jelikož to není závada ohrožující provoz na pozemních komunikacích ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to je slusny napad ... vidis ... ja len ked som si cital aj to co pisal Maca a aky bol z tej kontroly znechuteny ... aj kedz to bolo pre zadne svetla ... myslim ze u vycitali odrazku ak si spominam spravne ... toz nechce sa mi hadat zakazdym ked ich stretnem na ulici ... Ale jasne ze zatial AE tam zostanu len neviem co s HID sadou ... ci ju predat alebo dokupit H7 a bude akoby bixenon ... Profor tu niekde pisal ze AE na prestavbu nie su vhodne ... moc plytka parabola slaby rozptyl svetla ... uz si na to nepametam presne ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk odbral (a) toto téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...