Přejít na obsah

XENONY


profor

Doporučené příspěvky

Legalizácia

Čiernym bodíkom pre xenóny (alebo pre úrady?) je fakt, že prestavba osvetlenia auta z halogénových svetiel na xenónové nie je povolená. Dôvodom je, že každý automobil je schválený pre používanie na pozemných komunikáciách tak, ako bol ku schvaľovaciemu procesu dodaný, teda aj s akými svetlami. Taktiež originálne dodávané xenóny majú jednu vymoženosť naviac a to automatické nastavovanie sklonu svetiel. Preto sa môže stať, že cez STK by bol problém s takto upraveným autom prejsť. Našťastie, návrat k pôvodnému halogénovému osvetleniu je rovnako jednoduchý ako jeho montáž. A potom zase nazad :o)

Možno ale časom kompetentní zmenia názor, alebo aspoň budú takúto zmenu tolerovať. Ide predsa o bezpečnosť všetkých.

Tak to psal TOTÁLNÍ BLB. Zase sobeckej jouda co raději uvidí sám a na ostatní na silnici kašle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže táto téma ma zaujala a teda hľadam niečo dalej na nete a tu je nieco co ma zaujalo tiež

LEGISLATÍVA

Prestavbové xenónové sety HID majú celosvetový certifikát E4 a ISO 9001:2000 avšak aj napriek tomu nie sú totožné s legislatívou Slovenskej republiky.

Xenony nie su bez starosti

AUTOXENON

Editováno: , autor: Mathias
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A čo by si sa chcel dočítať exBob? HID sady sú chujovina do bežnej prevádzky a nikdy to nebude inak, lebo oslepujú ako dve svine. Pochybujem že by ich legislatíva schválila ako super doplnok. Všetci budú svietiť ako Las Vegas, ale nikto nebude nič vidieť a priekopy budú plné vydrbaných áut.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako písala pani Plachá zo SME

"Prestavby halogénových svetlometov na xenónové nie sú podľa platnej legislatívy povolené, pretože použitie iných, ako výrobcami automobilov určených systémov, nie je schválené."

U nás je to zložité hlavne v oblasti legislatívy pretože samotné zákony nebudú postihovať predajcov ale iba kupujúcich teda užívateľov týchto HID sad ktorý to budú mať len tak v garáži prešroubované z Halogen na Xenon ...

Kdesi som tu čítal o tom ako sa vyjadril pán Packa riaditel PZ SR ohladom Xenonov a spominal ze je ich potrebné dať zapísať do TP ... vraj sa možno aj mýlil ... ale fakt je že v tom zákone sa píše aj o výnimkách ... §111 Z.z. Zakon č. 725/2004 v znení neskorších predpisov .....

"Každá povolená výnimka musí byť vyznačená

v osvedčení o evidencii alebo v technickom osvedčení

vozidla, ak nie je v povolení o udelení výnimky ustanovené inak."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Na to aby ustrazili vsetkych s HID asi nikdy nedojde ale u nas je aspon prvym krokom aj to ze na mieste Vam moze policajt dat za nepovolenu prestavbu svetlometu aj 20.000 Sk na Eura je to neviem kolko ale nejako takto stupol cennik pokut ... Bolo by potrebne aby sa to kontrolovalo nejako lepsie ... ale ako ked takí co budu chciet si tu HIDku daju dole len ked pojdu na STK a po nej ju namontuju spet ... Ja som mal H1 Xenon 6000K a radsej som to dal dole riskovat takuto pokutu tak to nema pre mna vyznam ... ale nech ssa to strazi ... aj na tej druhej strane ... nemoze to iba tak niekto predavat ... bez kompletnych informacii ... a zvlast ked Vam predajca nuka ... tym sposobom ze to jedno co si date do svetiel ... Jedno to teda nie je a su na to zakony...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ešte ma tak napadlo,xenonová výbojka z princípu musí vyžarovať strašne veľa UV žiarenia.Keďže svetlomet je z organického skla tak ten materiál musí pekne rýchlo starnúť a stáva sa menej priehľadným.Čo si o tom myslíte ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No myslim si ze nieco na tom bude ... preto su vacsina Xenon svetlometov v sosovke ... myslim ORIGINAL Svetlomety ... a tiez je to jedna z casti diskusie preco nepatria Xenon vybojky do halogenovych svetlometov ...

Aj ked HID prestavba splna funkciu ... vidiet viac ... musi splnat este niekolko dalsich zo zakona vyplyvajucich podmienok ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No originál od Philips, OSRAM či GE splňa požiadavky vyžarovania UV sa neboj. Aj preto je to banka v banke.

Mimo iné, na OSRAM stránke sú medzi novinkami výbojky rady D3 a D4.

D3 = D1 a D4 = D2

Rozdiel? Neobsahujú ORTUŤ v solnej podobe. Potrebujú iné ballasty pretože pracovné napätie majú len 42V a čo viac, max svetelný výkon je skoro hneď po zapálení na rozdiel od solných typov. Taktiež majú inú vnútornú banku trošku.

Už aby sa to rozšírilo :D

PS: prečo myslíš že z princípu musí mať vysoké UV žiarenie? To neni výbojka v horskom slnku

Ešte ma tak napadlo,xenonová výbojka z princípu musí vyžarovať strašne veľa UV žiarenia.Keďže svetlomet je z organického skla tak ten materiál musí pekne rýchlo starnúť a stáva sa menej priehľadným.Čo si o tom myslíte ?

post-3171-1231099794_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím,

xenony budou oslňovat vždycky, je to daný tím že 10W xenon má přibližně stejnej výkon jako 50W halogen. Tak po jednoduchým výpočtu 35W xenon=175W halogen.

Nějaký čas jsem jezdil s novou Oktávkou s origo xenonama téměř každý druhý auto mě probliklo že ho oslňuju. takže asi tak. netvrdím, že HID sady schvaluju, ale teď momentálně ju na své fábce zkouším - mám ju pučenou od svagra, a po tom co sem si nechal seřídit světla s tím, a mám je oproti předpisu mírně stažený dolů, tak sem je nenechal dávat nahoru, a když jedu, tak mám daný skol na 1, tak mě zatím nikdo neprobliknul.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

O problematike Xenonov spracovala aj TESTEK.SK ... XENON v PDF .... nuz ale zakony su len jedna strana mince ... Pokial mam spravne informacie tak PZ SR presiel nejakym skolenim kde im podrobne vysvetlili ako lahko rozoznat Xenon v halogenovych lampach ... a hlavne ak ide o nepovolenu prestavbu ... pozor budu za to mastne pokuty (napr. za rychlost od 1.2.2009 od 50 az do 650 EUR na mieste)...

Editováno: , autor: Mathias
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • Pawouk odbral (a) toto téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...