Přejít na obsah

Fabia 1.4 TDI PD - motorový olej + filtr


Doporučené příspěvky

Zdravim,

nerad zakladam nove tema, ale odpoved jsem zde na foru nenasel.

nechaval jsem si menit olej u sve 1.9 TDi (rv 2001, cervene D), ve specializovane prodejne mi prodali olej Texaco 5W40 normy 505.00-udajne vhodny pro muj motor. Auto mi ale nejelo tak jako pred tim, az jsem narazil na internetu na stranky oleju Kroon, kde je tento odstavec:

"...The youngest generation of direct injected diesel engines with pump spray technology in particular require special oil with the VW 505.01 specification (These so-called PDi/TDi ( with a red D, red i )engines must never be lubricated with an oil that does not reach the quality of VW 505.01 )...."

Mam se tedka obavat poskozeni motoru?

PS: na Texaco olej jsem uz ujel cca 2300km.

diky za odpoved.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro motory VW TDi PD (systém čerpadlo tryska), který je i ve tvé Fabii jsou předepsané oleje normy VW 505.01, které jsou více mazivé z důvodu mazání vysokotlakých trysek. Olej normy VW 505.00 je určený taky pro diesely, ale pro starší typy TDi, SDi.

Já osobně bych ten olej vypustil a použil nějaký co splňuje normu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nie som sice ziadny moderator tohto fora, ale prosimta nabuduce ked budes zakladat nove vlakno, tak namiesto "je to pravda?" skus nejako popisat problem, aby podla nadpisu bolo mozne urcit, ci sa vobec oplati otvarat... aj v buducnosti sa bude lepsie hladat...

To je pravda... napadlo me to samy, po tom co jsem to tema zalozil... no holt priste budu chytrejsi starousku ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 8 měsíců později...

Zdravim dieselaky.

Mam velice zvlastni a rozpacitou zkusenost s prvni servisni prohlidkou po 15 000km v autorizovanem servisu Skoda.

Po vymene oleje a olej filtru mi bylo nauctovano mnozstvi motor. oleje 4.2l.

V navodu na obsluhu je napsano pouze 3.2l

Po mem upozorneni mi prijimaci technik predlozil tabulku od "olejařů" na 3.6l.

Kdyz jsem se ptal, jak je tedy mozne, ze mi uctovali 4.2l, omluvil se, ze to asi mechanik spletl s 1.9-tkou.

Kdyz si vemu, ze v servisu Skoda si za litr 505 01 uctuji cca 650Kc bez DPH, tak to neni sranda.

Dalsim faktorem je to, ze je v manualu vyslovne napsano, ze se olej nesmi prelit nad rysku.

Vyuctovani mi opravili a ja si doma odsal skoro litr oleje.

A to jsem si myslel, ze to jsou skoleni odbornici?!?!?!?!

Jakou mate zkusenost vy ostatni? :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz jenom kvuli tem 650kc bez DPH za litr jsem presel k jinym lidem, jelikoz dávat za servisní prohlidku skoro 5 litru neni pro lidi co jezdi fabii. Pristi se seber kup si 4 litry oleje bud pres E-shop nebo tady na foru, das za to prumerne 350 kc za litr s DPH, filtry si kup v mototechne, potrebujes k tomu jeden klic, dobry zvedak a misto venku kdyz nemas garaz. I prumerny negramot nezivicí se rukama to jednou dokazal za cca 1 hodinu , bez predchozich zkusenosti. Cena vymeny oleje a filtru na 1.9TDI me tedy vyjde na 2400kc a aspon nepreleju olej :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

najlepsie je si ho menit sam alebo to dat niekomu u koho mas doveru a mas po starostiach a nemusis taketo veci riesit.

Bohuzel nemam nikoho, kdo by mi bokem potvrdil servisku, tak kuliva zaruce mi nic jineho nezbyva. Jen letos si ten olej koupim pres e-shop a uvidim

jestli mi ho v servisu vemou. (myslim, ze pokud bude mit spravnou specifikaci, tak to snad nebude problem)

Po skonceni zaruky na ne dlabu a budu si to delat sam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohuzel nemam nikoho, kdo by mi bokem potvrdil servisku, tak kuliva zaruce mi nic jineho nezbyva. Jen letos si ten olej koupim pres e-shop a uvidim

jestli mi ho v servisu vemou. (myslim, ze pokud bude mit spravnou specifikaci, tak to snad nebude problem)

Po skonceni zaruky na ne dlabu a budu si to delat sam.

problém by neměl být, musí být jen v origo nerozdělaných nádobách (tedy ne žádný stáčený). Já to tak praktikoval celé dva roky po dobu záruky (6 servisních prohlídek).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
problém by neměl být, musí být jen v origo nerozdělaných nádobách (tedy ne žádný stáčený). Já to tak praktikoval celé dva roky po dobu záruky (6 servisních prohlídek).

Dobry napad. Po konzultaci v nejblizsim servisu mi rekli, ze to nejni problem, kdyz si privezu origo baleni.

Na netu jsem nasel Castrol TXT 505 01 za 257Kc 1l.

Uz je doma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 9 měsíců později...

Jak se to píše v manuálu - většinou se v manuálu k motoru uvádí u starých keplů 10 tkm nebo rok, a u nových to bývá 15-20 tkm nebo 2 roky, záleží na tom, co přijde dříve.

Takže mrkni do manuálu ke svému motoru a porovnej to s tím, jestli musíš nebo jak jsi ochotný ten olej měnit ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...

mam fabiu 1,4tdi 55kw 10/2005 najazdenych 215 000km. doteraz sa pouzival olej Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40. ale momentalne mozem za dobru cenu nakupit Castrol Edge 5W-30.

jazdim denne. auto slape zatial super a s velmi dobrou spotrebou ( tankujem BP diesel ultimate 6litrov mesto- vieden, 4,2 dialnica). len sa bojim , ci nieco nepokazim, ked tam vymenim ten olej za tu 5w30.

za dalsie, tento tyzden mi precipuju z 55kw na 74kw priamo vo WV po znamosti. neovplivni to tiez nieco?

dakujem za odpoved.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mam ten stejny motor, i rok a mesic výroby, akorat kombi. Olej dávám 5W30. Když splnuje normu 505.01, není co řešit. Je jen řidky. Tady ten Castrol je Longlife, tak by mohl vydržet déle, udává se až 30 tisíc km. Co se týče výměny oleje, vždy vypustit celou nápln, a nalít nový. Do oleje bych už žádné další aditiva nelil, olej sám je aditivován. Do paliva liju VIF. V zimě to pomáhá dost, hlavně nezamrzne nafta, líp to startuje.

diky. no ten castrol edge 5w30 je longlife ale nie asi vo fabii :) nema normu 505 01 ale 507 00.

do paliva som v zime nic nedaval a vzdy som nastartoval na prvy sup , ale moze to byt pouzitym bp diesel ultimate. minule som natakoval bezny diesel a mozem povedat, ze je to o dost horsie citit. diesel ultimate je o 7 centov draksi co nieje taka hroza. na nasej BP ho mavaju po 1.05 az 1,09 centa co sa da zniest.

ale mavaju vyrobky co zvysuje udajne oktany/vykon do nafty. ale za 10euro na 60 litrov sa mi to zda dost.

dnes som v jednej predajni drzal nieco do oljea, nejake keramicke ciastocky ci co za 70euro. ze sa to nabali na motor a tichsie slape.

inak dost ludii sa na fabiu stazuje ze 1,4 je dost hlucna, mne sa to take hrozne nezda, hlavne sa treba naucit chodit na 2000 otackach pri zabere a nizsie len pri dojazde - udrzovani.

dufam len, ze sa mi pri precipovani nedo***** spotreba.

inak ten castrol edge 5w30 vyjde na 1ero liter, a edge turbo diesel 5w40 vyjde na 10.30eu liter. ale potrebujem uz surne vymenit olej, a maju skladom len tento a 40 az za 10 dni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no auto je uz precipovane. z 55kw na 74kw cca 100koni. cas trvania asi hodinu, najskor ztiahol z auta staru mapu, podla tej vyse polhodiny v pc upravoval mapu novu. nastalo nahranie a test . vsetko prebehlo velmi dobre, auto zostalo neskutocne zive a silne. tych 20kw naviac je velmi velmi citit. spotreba klesla. z novych zamkov do prievidze po cestach a dedinklach (kopec dediniek) spotreba 3,8litra. prievidza -trencin cesty prvej triedy cca90km/h prevazne : 4.0litre, trencin- vieden dialnica 130km/h 5,2l spotreba ( 2 osoby + dieta + skoro 60kilo towaru =cca 260kilo :) ) po meste 5.9 litra.

este nedostatky, za dva tyzdne sa davaju nove tlmice a su obute zimne gumy 185/60/r14 3 + jazdim na zimnej rezerve inej + treba po havarke spravit geometriu. takze i s tymito nedostatkami celkom slusna spotreba, na to ze vykon stupol. doma som si dal v servise skontrolovat auto, a mechanik nechcel verit ze je to 1.4 trojvalcovy dieslak, ze to ma prilis silny vykon :) po obuti r16 205/45 , novych tlmicov a geometri som zvedavy na vykon a spotrebu.

dal som tam ten olej castrol edge 5w-30, ale to este do juna vymenim za 5w-40, kazde 3 mesiace mam 15 000km. prilial som do oleja ceramix , a mozem povedat, ze motor neskutocne stichol a to som tam dal iba nieco vyse pol davky. zatial som priesiel na tom 500km za 3 dni a maximalna spokojnost.

inak chiptuning mi spravili v SH tuning v novych zamkoch a odviedol fakt dobru pracu. na ziadnych otackach a prevode nieje ani najmensi problem.

Editováno: , autor: martin janka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jsem si dneska udělal výměnu oleje, klasicky 505.01, používám helix plus 5w-30 , max spokojenost. Olej měním zásadně sám. Hezky to nechám pořádně vytéct a žádné ojeb...jak v některých značkových servisech....(vždy interval 15000) by mě zajímalo, kolik by to sneslo ještě km :o)) ale to bych neriskl . klasicky vyměním paliváč, kabin.filtr uhlíkový a vzducháč.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...