Přejít na obsah

Výměna motorového oleje po 2 letech


MirekM

Doporučené příspěvky

Tak jsem si měnil motorový olej Shell Helix Ultra 5W-40 po 2 letech a 1 měsíci, najel jsem na něm cca 7500 Km. Dal jsem si jej změřit měřákem na Shell benzince (vypuštěný olej v kanistru řádně protřepaný, byl jsem u měření) a Shell měřák se od nového oleje vyšplhal pouze necelé 2/3 v zelené stupnici. Měřák má dále deleko širší pole žluté a červené.

Jezdím jen "start cíl" od 25 Km a více, nejezdím v zimě (na místní letní i zimní postrk mám zatím starou Š105).

Kde jsou ty teorie, že olej dostává nejvíce zabrat, když se delší dobu nejezdí? A co roční interval výměny? Věřím, že by s mým typem provozu olej klidně vydržel ještě jeden rok ...

Je mně jasné, že pokud bych jezdil jen místní postrk a hlavně v zimě, nebyl by olej v tak dobrém stavu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, říká se - a je to i tak výzkumem podložený, že olej stárne. Někde na oleje.cz byl myslím člínek od p. Černého je snad z výzkumáku, o tomto a mnohem více psal.

Navíc Shelll měřák - jakouže to má odchylku? ;)

Editováno: , autor: NNNTomas
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

KDY MĚNIT MOTOROVÝ OLEJ

Na životnost oleje v zážehovém či vznětovém motoru a tedy na výměnný interval má vliv opravdu velmi mnoho faktorů a není jednoduché stanovit optimální kilometrový proběh pro určitý automobil. Limit, který doporučuje každá automobilka, je vždy maximální a nemusí vyhovovat zrovna provozu vašeho automobilu. Obecně lze říci to, co už jednou řečeno bylo: dodržujte maximální výměnné intervaly motorového oleje a při častějších jízdách v městském provozu nebo se studeným motorem tyto limity zkraťte přibližně o 20 - 30 %. Opravdu se to vyplatí. Analyzoval jsem olej z nového moderního motoru po 15 tis. km a myslím, že takových výměn by ten motor nevydržel mnoho. Podobný problém s olejem se pochopitelně neprojeví hned, ale určitě se podepíše na životnosti motoru.

Pro určení optimálního výměnného intervalu oleje lze jen doporučit, abyste si nechali zanalyzovat váš vyjetý motorový olej ve zkušební laboratoři. Na základě naměřených výsledků vám každý zkušený pracovník takové laboratoře může doporučit, zda byste měli příště výměnný interval zkrátit či zda máte rezervu a můžete využít maximální doporučený interval výměny oleje.

Nakonec ještě dvě věty o době použitelnosti motorového oleje. Vždy a u všech olejů se donedávna udávala doba použitelnosti v motoru jeden rok, nyní některé automobilky pro některé nové motory připouštějí i dva roky. Někteří motoristé si pletou tuto dobu použitelnosti oleje v motoru s dobou skladovatelnosti oleje v originálních a uzavřených obalech, která se u dnešních motorových olejů udává 4 až 5 roků.

kompletní článek : http://www.ioleje.cz/oleje/4-Otazky-a-odpo...ch-od-Ing-Cerny

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

KDY MĚNIT MOTOROVÝ OLEJ

Na životnost oleje v zážehovém či vznětovém motoru a tedy na výměnný interval má vliv opravdu velmi mnoho faktorů a není jednoduché stanovit optimální kilometrový proběh pro určitý automobil. Limit, který doporučuje každá automobilka, je vždy maximální a nemusí vyhovovat zrovna provozu vašeho automobilu. Obecně lze říci to, co už jednou řečeno bylo: dodržujte maximální výměnné intervaly motorového oleje a při častějších jízdách v městském provozu nebo se studeným motorem tyto limity zkraťte přibližně o 20 - 30 %. Opravdu se to vyplatí. Analyzoval jsem olej z nového moderního motoru po 15 tis. km a myslím, že takových výměn by ten motor nevydržel mnoho. Podobný problém s olejem se pochopitelně neprojeví hned, ale určitě se podepíše na životnosti motoru.

Pro určení optimálního výměnného intervalu oleje lze jen doporučit, abyste si nechali zanalyzovat váš vyjetý motorový olej ve zkušební laboratoři. Na základě naměřených výsledků vám každý zkušený pracovník takové laboratoře může doporučit, zda byste měli příště výměnný interval zkrátit či zda máte rezervu a můžete využít maximální doporučený interval výměny oleje.

Nakonec ještě dvě věty o době použitelnosti motorového oleje. Vždy a u všech olejů se donedávna udávala doba použitelnosti v motoru jeden rok, nyní některé automobilky pro některé nové motory připouštějí i dva roky. Někteří motoristé si pletou tuto dobu použitelnosti oleje v motoru s dobou skladovatelnosti oleje v originálních a uzavřených obalech, která se u dnešních motorových olejů udává 4 až 5 roků.

kompletní článek : http://www.ioleje.cz/oleje/4-Otazky-a-odpo...ch-od-Ing-Cerny

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

chápu, že měřák shell na kvalitu oleje je tak neskutečně vysoce přesný (právě díky cerstifikátům ISO), že akreditované laborky budou místo měření kvality olejů na stavech za desítky mikionů vozit své vzorky k benzínkám.

Jestli to nebude s tím měřením kvality oleje podobné, jako s tímto ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Smyslem příspěvku bylo upozornit na to, že výměna oleje po roce při mém způsobu provozu Fabie je zbytečné vyhazování peněz a zbytečná práce neboť stačí olej vyměnit jednou za 2 roky. Nikomu tuto myšlenku ale nevnucuji. :-)

Třeba by Ti stačilo ho měnit i jednou za 3 a víc let... :)...jinak myslíš si výměna oleje je nějak moc drahá záležitost?...V autorizáku s prací 1800.Kč...na netu seženeš olej levněji a když si to uděláš sám..neplatí práci...takže těch cca 1000Kč Tě rozhodí?

Editováno: , autor: Marek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Smyslem příspěvku bylo upozornit na to, že výměna oleje po roce při mém způsobu provozu Fabie je zbytečné vyhazování peněz a zbytečná práce neboť stačí olej vyměnit jednou za 2 roky. Nikomu tuto myšlenku ale nevnucuji. :-)

plně s tebou souhlasím. Bohužel na zdejším foru převládají choničtí měniči provozních tekutin - viz například téma o pravidelné výměně doživotní náplně oleje v převodovce. Takže takovéhle kacířské názory si příště raději nech pro sebe :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A v čems měnil olej v převodovce? Ve Fabii nebo ve Š130?

Vím, že je to z jiného soudku, ale nedávno jsem měnil olej v převodovce na staré Š105, celý "život" v ní byl olej PP90 Ostramo, nyní je nesehnatelný tak jsem koupil PP13 Paramo se stejnou viskozitní třídou SAE 90. Po výměně mám problém se zařazením 1 a 2 než se olej v převodovce zahřeje. Holt když dva dělají totéž tak to nemusí být totéž. Že jsem se na tu výměnu nevy...., o PP90 se tvrdilo, že je to doživotní olej. :)

Editováno: , autor: MirekM
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak si tak přemýšlím kdy je vhodnější doba na výměnu oleje jestli před nebo po zimě. Protože v zimě je motor o něco víc namáhanej (studený starty atd.), takže se bude olej víc "opotřebovávat" takže když dám novej olej na podzim tak si bude v zimě motor chrochrat blahem a pak od jara do podzima bude mít horší kvalitu. Když ho ale vyměnim na jaře tak pak už bude mít před zimou taky něco najeto a v zimě bude mít horší vlastnosti, a protože bude v zimě motor víc namáhanej tak by to zas chtělo lepší mazání. Tak co myslíte, co je lepší?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V tom případě ho měnit na jaře a pak na podzim. :D

Nevím co řešíš. Ty oleje sou na to dělaný a zas tak moc se nezničí. Olej vydrží víc než 15 000 km, ale takle se chrání, takže řešit jestli měnit na jaře nebo v na podzim je blbost.

Podle týdle logiky kdy měnit brzdový obložení? Na jaře a by na léto brzdilo jak ďábel nebo radši na zimu, kdy to klouže a potřebuješt to ubrzdit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

lépe se řadí kupodivu

ted i po delší jízde po dálnici tak na sjezdu do pv kde je STOP zase šoupnu 1 dvoma prstama, celkově jak v létě i zimě se snížili ovládací sily řekl bych, 2 tam občas šla z těžka, ted jak po másle

druhá věc je že já mám tvuj roční náběh v horším případě za měsíc

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...