Přejít na obsah

Výroba LED neonu


Tengi

Doporučené příspěvky

NEONY!!-konstrukce

RYCHLE, JEDNODUŠE a LEVNĚ!!

Přihazuji další návod jak si doma vyrobit vlastní neony, jak do interiéru, tak pod auto či kamkoliv jinam. Na internetu jsem hledal nějaké podrobné návody, ale bez úspěchu. Na žádných stránkách není podrobný návod pro úplné začátečníky.

Myslím si, že tento návod bude NEJ!! Nebojte se ničeho jeto úplná hračka žádná věda!

Tak jdeme nato.

!!! VŠE DĚLÁTE NA VLASTNÍ ODPOVĚDNOST!!!

!! NEJPRVE SI VŠE PEČLIVE PŘEČTĚTE!!

Co budeme potřebovat:

  • Elektrikářskou lištu (2m 26Kč)
  • Dvojlinku kabel (9Kč/m)
  • LED diody ( 50ks za 188Kč-modré 32000 mcd)
  • Odpory 100 ohm 2kč/ks
  • Sanitární silikon 129 kč
  • Kleště ploché
  • Štípačky
  • Nůž
  • Pájku
  • Cín
  • Pro začátečníky náhradní hroty na pájku (5ks/15kč)
  • Elektrikářskou pásku
  • Vrtačku (na fotce není)
  • Vrták číslo 5 (na fotce není)

Postup:

1) nejprve si naměříme, jak dlouhou lištu chceme mít.(já mám 110 cm)

2) Z lišty sundáme tu tenkou krytku, na kterou se budou LEDky umisťovat

3) Na tenké liště si naměříme vzdálenost mezi LEDkami (já mám 10 cm)

4) Najdeme zhruba střed lišty a uděláme si tečky kam budeme LEDky umisťovat. Snažte se zachovat jednu lajnu ať to nemáte jak noty na buben.

5) Vezeme vrtačku a vrták číslo 5 a na označené body vyvrtáme díry.

6) Vyzkoušíme, jestli LEDky pasují do děr.

7) Nyní přichází na scénu kabel. Dvojlinku rozdělte na dvě části, tak, abyste měli dvě takový „tkaničky".

8) Plusový (červený) kabel rozložte na jednostranu a Minusový (černý) na druhou

9) LED dioda má dvě nožičky jedu kratší a druhou delší. Kratší je MINUS a delší je PLUS, takže na PLUSOVOU nožičku připájejte odpor.

10) Nyní odizolujte nožem kousek PLUSOVÉHO kabelu a připájejte na něj nožičku z odporu!!!.

11) MINUSOVOU nožičku z LEDky připájejte na MINUSOVÝ kabel.

12) Nožičky na LEDce můžete i krátit ale nezapomeňte potom, která nožička je PLUS a která MINUS!! Nožičky na odporu se dají krátit také a u odporu už je jedno jakou stranou ho tam dáte

13) Při pájení odporu na LEDku si dejte POZOR, abyste nebyli příliš dlouho s pájkou na LEDce, jinak jí zničíte. Pájka dokáže za 5 sec vyprodukovat až 250°C

14) Až všechno připájíte tak vyzkoušejte, jestli Vám všechno svítí. Pokud ANO tak je vše OK! J. Pokud NE tak máte někde chybu, na kterou musíte přijít sami L. Mně vše svítilo hned napoprvé.

15) Po úspěšném testování odložíme tenkou krytku s LEDkama vedle a přichází na řadu druhá část lišty ta hluboká. V této liště už díry jsou a ty musíme zakrýt. Já jsem po celé délce natáhl tu elektrikářskou pásku, jak zevnitř tak zvenčí.

16) Potom jsem vzal SANITÁRNÍ SILIKON a nanesl jsem trochu silikonu dovnitř hluboké lišty.

17) Lištu z LEDkama jsem namazal taky jak holé spoje prostě jsem nešetřil.

18) MÁLEM BYCH ZAPOMĚL NEJDŘÍVE SI VYZKOUŠEJTE JESTLI LIŠTU ZAVŘETE NEŽ NĚCO ZAČNETE PATLAT!!!!!

19) Po řádném namazání spojte obě lišty dohromady. Spoje lišt také namažte.

20) Pokud se vše povedlo a nechali jste si kousek kabelu ven z lišty můžete po zaschnutí silikonu cca po 24 hodinách (záleží na typu silikonu) aplikovat tam, kam potřebujete.

DOPORUČENÍ:

1) Silikon aplikujte, pokud bude neon využíván ve venkovních a vlhkých prostorách.

2) Na liště kde jsou LEDky mám ještě nataženou elektrikářskou pásku z důvodu těsnosti viz FOTO

3) Jeden neon na hrubo jsem dělal 2 hodiny tzn.: jenom navrtaná lišta a spájené LEDky. Zbytek trval cca hodinku.

post-21064-1251621708_thumb.jpg

post-21064-1251621723_thumb.jpg

post-21064-1251621740_thumb.jpg

post-21064-1251621774_thumb.jpg

post-21064-1251621801_thumb.jpg

post-21064-1251621819_thumb.jpg

Editováno: , autor: Tengi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nechapm preco mas na hlbokej liste dierky?

robil som to nejako podobne, ale :

- miesto silikonu sa da pouzit ta pistol pre dekoraterov co roztapa umelu hmotu a kazdu ledku mozes zaliat hned po odskusani a zaletovani a schne to radovo v sekundach.

- na kazdu ledku davat odpor je zbytocne, staci ledky sparovat po 4 alebo 5 na kazdej ledke je ubytok prudu/napatia a 12V potihne tak 4-5 lediek, treba to odskusat zapojime 4 led a odmeriame

- takto sa nam skrati doba vyroby neonu na cca stvrtinu, nakolko letujes 5 lediek do serie a ibo konce kazdej piatej davas na kabliky a nemusis cakat na zaschnutie silikonu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dikes za kritiku, je fakt že s tou dobou schnutí jsem to trochu přehnal, ale na to zapojení jsem se ptal a je lepší dát na jednu ledku jeden odpor, ale to ať už každý posoudí sám ;-)

Jinak díry jsou na ploché liště...

Editováno: , autor: Standis
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- na kazdu ledku davat odpor je zbytocne, staci ledky sparovat po 4 alebo 5 na kazdej ledke je ubytok prudu/napatia a 12V potihne tak 4-5 lediek, treba to odskusat zapojime 4 led a odmeriame

Souhlasím sCartmankem, proč na každé LEDce srážet napětí odporem z 14 V na 3 V (tj. zbytečně topit odporama), lepší je série s jedním předřadným odporem...

V čem je lepší systém 1x LED = 1x odpor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

neber to ako kritiku ale ako alternativu.

myslel som bod 15. "15) Po úspěšném testování odložíme tenkou krytku s LEDkama vedle a přichází na řadu druhá část lišty ta hluboká. V této liště už díry jsou a ty musíme zakrýt. Já jsem po celé délce natáhl tu elektrikářskou pásku, jak zevnitř tak zvenčí."

ae uz som pochopil v tej liste su diery od vyroby pre pripevnenie na stenu, nie ze by si ich tam robil ty.

a k tomu dennemu svieteniu asi nebudu z neho policajti v pohode.

urcite to denne svietenie nenahradi.

v interieri je vyvesena tema o podsvecovani.

dost som toho napodsvecoval, ale denne svietenie nenahradis.

origo v dennom svieteni ledkami su tam 1-2w luxeony s parabolkami. to obycajna 5-ledka nenahradi. a nema to ani CE znacku :)

toto druhe uz kritika je :)

Editováno: , autor: cartmanko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aj ja som najprv nechapal ake diery prelepuješ páskou, ale potom ma napadlo ze si kupil lištu s fabricky predvrtanými dierami. Ono sú dostat kúpit aj lišty bez dier. ;)

A k tým odporom, tiež sa priklánam davat do serie 3xLED+odpor. Je tam zbytočne vela odporov a tým aj viac tepla od nich. Modré ledky sú stavané na 3,3V a ked dáš 3 ledky do serie, tak máš úbytok napetia 9,9V a zbytok zrazíš jedným odporom. 4 ledky by som asi nedával, lebo tie majú úbytok 3,3x4=13,2V a pri slabšej baterke by mohli svietit slabo, alebo poblikávat, ale možeš vyskúšat.

A aké sú výhody a nevýhody?:

Ked dáš 1xLED+odpor - (-) potrebuješ viac odporov a je viac tepla z nich - (+) ked prdne ledka, nesvieti iba jedna ostatné svietia.

Ked dáš 3xLED+odpor - (+) potrebuješ menej odporov a je menej tepla z nich - (-) ked prdne jedna ledka, nesvieti cela seria (3).

Tie ledky ako denné svietenie? myslím ze to neukecáš žiadneho policajta a mozu ta za to :prc::smich:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak, tak BEDUIN.

Jen dodám, že když dáš správný předřadný odpor, tak by LEDka neměla prasknout. Já používám (na bílé LEDky, co mají jmenovité napětí těch 3,3V, u modrých by to mělo být stejné) odpor 180 ohm, což odpovídá napětí 14,4V. Takto se to doporučuje počítat, tohle napětí by mělo být ve správně fungujícím / dobíjejícím autě.

Navíc, i kdyby došlo k nějakému palubnímu přepětí, tak ty LEDky v sérii se o něj "podělí". Krátkodobě totiž vydrží víc, než těch ideálních 3,3V. Např. při pokusech běžně používám baterku z mobilu, která dává tak 3,8V, plně nabitá možná i víc. A LEDku jsem s tím ještě neodpálil (vlastně zelenou jo, ale ta má jmenovité 2,2V nebo kolik).

Na webu je užitečný prográmek na výpočty předřadných odporů, jmenuje se "ledcalc", určitě najdeš, když budeš chtít...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Len upozornenie od elektrikara...

LED samotne (s predradnym odporom) vydrzia velmi vela, pokial su napajane konstantnym napatim. V aute ale napatie drzi konstantnu hodnotu len pri ustalenych stavoch (motor stoji, motor bezi).

Pri startovani su v palubnej sieti rusive impulzy a prepatia (kratke trvanim, ale dostatocne velkostou), ktore Ti dokazu LEDky odpalit. Hlavne preto, ze led ma velmi malu odolnost v zavernom smere.

Takze vsetky LEDky, ktore budu svietit pri startovani je vhodne chranit (zenerka + odpor), alebo odpojit pred startovanim.

Poviete si, ved mne "drzia" aj pocas startovania, ale mozem povedat, ze starsne zalezi od kusu (ledky), casom sa poberu skoro vsetky nechranene... (vlastna skusenost)

A aby som nezabudol, led+odpor sa dava aj koli rozptylu vlastnosti jednotlivych lediek, zrovnomernuje to svietivost ak su zapojene v serii.

A pri odbere ledky je teplo produkovane na odpore zanedbatelne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
  • o 3 měsíce později...

A má smysl se pracně dělůat s něčím, co se dá levně koupit?

Já jsem na to narazil náhodně asi před měsícem, když známej připravoval novou diskotéku a dával tam mraky LED efektů, kromě jiného i samolepící LED pásky. Kousek jsem si ustřihl domů, asi 10 cm na hraní. Je to docela dobrý, jsou tam LEDky, které umí tři barvy R-G-B, a kdo by chtěl být frajer, tak si to nechá ovládat nějakým DMX kontrolérem podle hudby.

Není to ani drahý, teď jsem koukal na net a je to otázka tak 1.000,- - 2.000,- i s kontrolérem, podle délky a toho jestli stačí jedna barva, nebo tři :-) u toho tříbarevného proužku jdou navíc ty barvy kombinovat :-)

tady jsem třeba našel LED pásky

a nebo tady, ještě mnohem levněji

Editováno: , autor: kresomysl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

súhlasím s olisoft-om

ono, samozrejme ked niekto má chuť urobí si to po svojom.

ale zas s tým sériovým radením tých diód to nie je také ružové ako s zdá

sám by som dal max 3 kusy a odpor ostatne ako je to robené aj v prístrojovke.

a ked už chcem pekný pásik, použiť treba buď SMD PLCC so širokým rozptylom SOS napríklad alebo auto LED ktoré sú napr v treťom brzdovom svetle alebo ich s oblubou používajú v BMW SOS napríklad alebo GM El

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Luďa uzamkl následující téma
  • Luďa odemkl následující téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...