Jump to content

Seřízení světel


Michhhalll
 Share

Recommended Posts

Ksakru, kdybych si to jen pamatoval přesně, ale dva imbusy, jeden je na výšku (myslim, že ten blíž k chladiči) a druhý nastavení do strany, včera jsem přijel z STK a ku..y mi to naštělovali jak to má být a zese míň vidim, budu to muset taky ještě malinko poladit, měl jsem to těsně nad hranici, teď je to na :aggressive:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ahoj, když už jsme u světel, chtěl bych se zeptat jak mají byt spavně seřizené světla? jak maji daleko svitit před auto. Dnes jsem totiž měnil motorky na sklapění světel a nasledně mi znamý seřídil světla. Ale při cestě dom se mi zdálo že to svítí nějak málo. Díky za info. Snažil jsem se to někde najít,ale nic.

Link to comment
Share on other sites

Zde profesionálně od Doliho (OC):

Světlomety se seřizují při tlumených světlech. Jelikož správně nastavené světlomety jsou významným prvkem bezpečnosti jízdy, je tento úkon předmětem předpisu vyhlášky (FMD č. 41/84 Sb.). Technické hodnoty s předepsaným nastavením světlometů jsou uvedeny dále. Nejjednodušší přesnou pomůckou k seřízení světel je stěna kolmá k podkladu, na kterém stojí kontrolovaný automobil. Na stěnu je třeba nanést čáry podle skicy na obr. dole. Automobil, zatížený pouze řidičem, se správně nahuštěnými pneumatikami přistavíme tak, aby byly oba světlomety vzdáleny 5m od zmíněné stěny. Vyhláška uvádí toleranci sklonu světelného paprsku od roviny vodorovné procházející osou světlometů, v rozmezí 1 až 1,5%. Při využití plného rozsahu dovoleného zatížení vozu je povolen sklon světelného paprsku v rozmezí od 0,5% do 2,5%. Pro ujasnění: skloníme li světelný paprsek o 1% tak na vzdálenosti 5metrů, protne světelný paprsek stěnu o 5 cm níže. Čili - jmenovitá hodnota průsečíku světelného paprsku tlumeného světla ve vzdálenosti 60 mm pod rovinnou vodorovnou odpovídá sklonu 1,2 %.

Příprava se sestává z překreslení schématu obrázku na stěnu. Odměříme si vzdálenost středu světlometů od země (cool.gif, tuto čáru © naneseme na stěnu, 60mm pod ní nakreslíme čáru (d). Dále nakreslíme středovou čáru (a) a na každou stranu odměříme 505mm protínající se čáry nám dají 4 body (dálkové, tlumené).

Popis kontrolní stěny:

a - podélná osa vozu

b - rovina na které stojí vůz

c - vodorovná osa světlometů

d - rozhraní světla a stínu tlumených světlometů

A - rozteč svislých os světlometů (1010mm)

B - vzdálenost vodorovné osy světlometů od roviny, na které stojí automobil

C - střed světlometu

D - bod, ve kterém se lomí rozhraní světla a stínu při světle tlumených světlometů pod úhlem 15 stupňů

post-33603-1257281908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asi jo, asi to bude važně jednoduší. Tak buď to hodím na to STK, nebo to hodím do servisu. Uvidim jak budu mit čas. Ale třeba to zkusím podle návodu. Ale nevim tu vzdálenost středu světlometů od země. A podlo toho,jetli jsem to dobře pochopil tak to má svítit 60cm pod ni,tedy čara "d". Asi, jse se do toho zamotal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...