Přejít na obsah

chlazeni


mm181

Doporučené příspěvky

potřebuji poradit mám oct.1,6 75kw rv.2002 při jízdě ani po 50km. jse motor podle teploměru nezahřal a topení topilo jen lehce a začala svítit na tachom.oranž kontrolka po zastavení jsem zjistil že se točí oba ventilátory na chladiči jak při na nastartovaném i vyplém motoru ato bez přestání skrátka pořád myslel jsem že je porucha na nějakém čidle že je sepnuté a proto jse ventilátory pořád točí a motor se nezahřeje tak jsem vytáhl pojistku z ventilátor. aby se netočily.Na místě při nastarovaní se motor zahřál ale hned při jízdě se ochladil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

potřebuji poradit mám oct.1,6 75kw rv.2002 při jízdě ani po 50km. jse motor podle teploměru nezahřal a topení topilo jen lehce a začala svítit na tachom.oranž kontrolka po zastavení jsem zjistil že se točí oba ventilátory na chladiči jak při na nastartovaném i vyplém motoru ato bez přestání skrátka pořád myslel jsem že je porucha na nějakém čidle že je sepnuté a proto jse ventilátory pořád točí a motor se nezahřeje tak jsem vytáhl pojistku z ventilátor. aby se netočily.Na místě při nastarovaní se motor zahřál ale hned při jízdě se ochladil.

Tak to bude termostat....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

potřebuji poradit mám oct.1,6 75kw rv.2002 při jízdě ani po 50km. jse motor podle teploměru nezahřal a topení topilo jen lehce a začala svítit na tachom.oranž kontrolka po zastavení jsem zjistil že se točí oba ventilátory na chladiči jak při na nastartovaném i vyplém motoru ato bez přestání skrátka pořád myslel jsem že je porucha na nějakém čidle že je sepnuté a proto jse ventilátory pořád točí a motor se nezahřeje tak jsem vytáhl pojistku z ventilátor. aby se netočily.Na místě při nastarovaní se motor zahřál ale hned při jízdě se ochladil.

pokud je nefunkční termostat tak zůstal plně otevřenej a za předpokladu že jednotka ventilátorů spolupracuje s termostatem tak si myslý že motor je přehřátý a proto ventilátory běží ale to je asi blbost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

podle me je za spousteni ventilatoru na chladici zodpovedny snimac teploty co je na vystupu z chladice ne? Funguje podobne jako termospinac. Teplotni cidlo na skrini termostatu je zase pouzito pro rizeni termostatu. Jsou to dve nezavisla cidla. Jenze moje zkusenost je takova ze kdyz odpojim cidlo teploty u termostatu, pak ho zase zapojim a zapnu zapalovani, ventilatory se roztoci. Takze RJ si nejspis v pripade udaje o teplote mimo mez nastavi svoji tovarni teplotu, preventivne otevre termostat a spusti ventilator, a hodnotu cidla na vystupu z chladice ignoruje.

mm181: vymen 4polovy cidlo teploty na skrini termostatu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čidlo na chladiči je jasné, ale bacha na věc - termostat nic neřídí, ten se řídí sám, mechanicky reaguje na teplo, to čidlo u něj jenom snímá teplotu, nezávisle pro ŘJ motoru a budíky. Ale je klidně možné, že když odejde měřící část pro ŘJ motoru, tak ta preventivně pustí ventilátory, jako když jede klima, ač funkční část čidla už korektně ukazuje motor studený jako psí čumák, to by mělo logiku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- jj to zní logicky, čidlo v hájí a ŘJ než aby nechala uvařit motor raději pustí ventilátory

navíc jede motor na "sytič" a bude víc žrát

- u 1.6 75kW co má Chase je elektromechanický termostat. Chasi jsi si jistý že je řízen čidlem teploty?

Mě by to přišlo logické ale nikde jsem to nenašel. Nevím jestli náhodou nemá vlastní čidlo.

Tento motor má řízenou teplotu a třeba po městě si drží vyšší teplotu než na dálnici.

Řekl bych že ŘJ snímá tepltou z čidla teploty, pák dá pokyn servomotorku na termostatu a ten ho buď trošku přiškrtí,

nebo tročku pootevře.

V tělese termostatu je ale stejně umístěný klasický bimetalotý termostat, který asi má při poruše serva zabránit uvaření.

Editováno: , autor: KarlosTDi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mel jsem uz termostat vymontovany ze skrine termostatu, uplne rozdelany ale jeste ne. Nejspis bude v termostatu voskova lazen vyhrivana odporovym dratem, ktera se pri ohrivani vodice pruchodem proudu roztahuje a posonuje pred sebou ventili termostatu. Ten snimac teploty na termostatu jsem myslel jako jediny snimac pro RJ, ktera rozhoduje o vyhrivacim proudu pro termostat. Jinymi slovy vstupni snimac=teplotni cidlo, nasleduje porovnani skutecne teploty a pozadovane teploty v charakteristice chlazeni, vystupni akcni clen je vyhrivani voskove lazne v termostatu. Ale rikam, nemel jsem ho uplne rozdelany.

Ale je zajimave, ze RJ nebere udaje z toho druheho cidla v uvahu, kdyz odejde cidlo na termostatu

- zrejme pro hodnoty tohoto cidla neni v RJ charakteristika realna-pozadovana teplota

- asi fakt slouzi jen jako neprimy termospinac ventilatoru na chladici

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- smekam koukám že tomu fakt rozumíš a navíc jsi z Brna :) tak můžem někdy na nějkaém srazu hodit pokec

- já právě do toho až tak nevidím a proto jsem se asi trošku zamotal:

- v tělese celého rozvodu vody termostatu je zelené čidlo teploty, to dává údaje ŘJ o teplotě vody - tím se řídí bohatost směsi, otevření termostatu, budík na palubce ukazuje teplotu

- vlastní tělísko s termostatem má další čidlo? k čemu

- poslední čidlo teploty vody je na chladiči a to si řídí spouštění ventilátorů

ptám se asi blbě ale rád bych pochopil jak to funguje. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

potřebuji poradit mám oct.1,6 75kw rv.2002 při jízdě ani po 50km. jse motor podle teploměru nezahřal a topení topilo jen lehce a začala svítit na tachom.oranž kontrolka po zastavení jsem zjistil že se točí oba ventilátory na chladiči jak při na nastartovaném i vyplém motoru ato bez přestání skrátka pořád myslel jsem že je porucha na nějakém čidle že je sepnuté a proto jse ventilátory pořád točí a motor se nezahřeje tak jsem vytáhl pojistku z ventilátor. aby se netočily.Na místě při nastarovaní se motor zahřál ale hned při jízdě se ochladil.

Ty ventilátory jsou v pořádku nějak se to samo usadilo ale ta teplota motru ne, na místě se zahřeje motor na provoz. teplotu po krátké jízdě rychle klesá tak že to vypadá na ten termostat,

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty ventilátory jsou v pořádku nějak se to samo usadilo ale ta teplota motru ne, na místě se zahřeje motor na provoz. teplotu po krátké jízdě rychle klesá tak že to vypadá na ten termostat,

Vedete tady sáhodlouhou debatu. Ať se ventilátory točí stále nebo ne.....když se auto neohřeje, je otevřený termostat. Je to úplně jednoduchý...nastartuj studený motor, sáhni na horní hadici u chladiče a sleduj její teplotu. Jestli se ti začne ohřívat pozvolně a již třeba od teploty motoru 40 stupňů, je po něm. Já přesně tento problém řešil. Až dáš nový termostat, pak se začni zabývat ventilátorama. A doporučuju na termostatu nešetřit, jinak budeš v brzké době dělat znovu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...